پاساژ مهتاب مشهد ؛ جایی برای اهالی کتاب

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پاساژ مهتاب مشهد ؛ جایی برای اهالی کتاب

قدیم‌ترها وقتی صحبت از خرید می‌شد اولین جاهایی که سر زبان می‌افتادند بازار و بازارچه‌ها بودند؛ اما همین‌طور که زمان رو به جلو حرکت کرد و زندگی ما آدم‌ها در خیلی از زمینه‌ها تغییر کرد، شکل و شمایل مراکز خرید و فروش هم دگرگون شد. این روزها هر گوشه شهر را که نگاه می‌کنیم یک مرکز خرید به چشم می‌خورد.

در این مطلب به معرفی یکی از مراکز خرید قدیمی و دوست‌داشتنی مشهد می‌پردازیم. پاساژ مهتاب مشهد یکی از قدیمی‌ترین بازارچه‌های کتاب این شهر و مرکز تهیه لوازم الکترونیکی است که نام آن برای خیلی از دانشجویان و دانش آموزان و البته قدیمی‌ترهای این شهر آشنا است. با ما در پینورست همراه باشید تا بیشتر از این پاساژ خاطره‌انگیز برایتان بگوییم.


معرفی پاساژ مهتاب مشهد

پاساژ مهتاب به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پاساژهای مشهد از سال 1356 کار خود را آغاز کرده است. با وجود اینکه بیش از 40 سال از عمر این پاساژ می‌گذرد و ده ها مرکز خرید مدرن و امروزی در سطح شهر وجود دارند؛ اما هنوز هم یکی از اصلی‌ترین مراکز خرید مشهد محسوب می‌شود.

پاساژ مهتاب مشهد

در حال حاضر در این مرکز خرید می‌توانید تعداد زیادی مغازه کتاب‌فروشی و تعدادی مغازه فروش لوازم الکترونیکی پیدا کنید؛ ولی کاربری اینجا از زمان ساخت تا به امروز بارها تغییر کرده است. پاساژ مهتاب مشهد برای مدتی بورس خیاطی بود و بعد از آن فروشگاه‌های کالای پزشکی و دندان‌پزشکی در گوشه‌و‌کنار آن زیاد دیده می‌شدند. البته هنوز هم می‌توانید به‌صورت انگشت‌شمار تعدادی از آن‌ها را در این مرکز خرید پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: بازار فردوسی مشهد در نزدیکی حرم

بدون اینکه از زمان ساخت پاساژ خبر داشته باشید هم می‌توانید از ظاهر قدیمی آن متوجه بشوید که اینجا یکی از مراکز خرید باسابقه مشهد است. داخل پاساژ مهتاب مشهد کاملا بازسازی شده است؛ اما هنوز هم همان حس‌و‌حال زمان‌های قدیم را به مراجعه‌کنندگان منتقل می‌کند.


مسیر دسترسی و بقیه اطلاعات

پاساژ مهتاب مشهد در محله سراب مشهد و خیابان سعدی قرار دارد. این مرکز خرید محبوب و قدیمی شهر مشهد یکی از یازده بازار و مرکز خرید در محله سراب مشهد است. این پاساژ از نظر موقعیت جغرافیایی در حوالی مراکز مهمی مثل بیمارستان منتصریه، پاساژ حکیم و فروشگاه مشهد سگا قرار گرفته است.

رفتن با ماشین شخصی: اگر برای دسترسی به پاساژ از خودروی شخصی استفاده می‌کنید باید از میدان شهدا، بلوار مدرس یا خیابان چمران خودتان را به میدان سعدی برسانید و از آنجا وارد خیابان یک‌طرفه سعدی که پاساژ مهتاب در ابتدای آن قرار دارد بشوید. دو طرف خیابان سعدی امکان پارک خودرو نیست و اگر ماشین را در این محدوده پارک کنید وسیله نقلیه شما به پارکینگ راهنمایی و رانندگی منتقل می‌شود. 

خوشبختانه دو پارکینگ عمومی در ابتدا و انتهای خیابان سعدی وجود دارد که می‌توانید وسیله نقلیه شخصی خودتان را داخل آن‌ها پارک کنید و با خیال راحت به خرید بروید. یکی از پارکینگ‌ها ابتدای خیابان سعدی، کنار دکه نان و کیک رضوی و دومین پارکینگ انتهای خیابان، پشت ایستگاه مترو قرار دارد.

رفتن با مترو: اگر به فکر استفاده از مترو هستید و حوصله رانندگی در شلوغی و پیدا کردن جای پارک را ندارید با توجه به نزدیکی پاساژ مهتاب به ایستگاه متروی سعدی، برای دسترسی راحت‌تر می‌توانید از مترو استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: پارک ملت مشهد و بزرگ‌ترین چرخ‌وفلک خاورمیانه

تلفن تماس: 05132228191

ساعت کاری: شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8:30 تا 14:00 و از ساعت 16:00 تا 22:00 /  روزهای جمعه از ساعت 16:00 تا 22:00

اگر زمانی به مشهد سفر کردید حتما برای خرید کتاب به این پاساژ بروید. این را هم فراموش نکنید که می‌توانید برای اجاره سوئیت در مشهد به سایت پینورست سر بزنید.


طبقات مختلف پاساژ مهتاب مشهد 

اگر بخواهیم پاساژ مهتاب مشهد را با مراکز خرید مشابه مقایسه کنیم، می‌شود گفت این پاساژ برادر کوچکتر میدان انقلاب تهران است. میدان انقلاب تهران به دلیل نزدیک بودن به دانشگاه تهران و تعداد زیاد انتشاراتی‌ها و کتاب‌فروشی‌ها تبدیل به قلب فرهنگی پایتخت شده است. پاساژ مهتاب مشهد هم به خاطر قرارگیری در نزدیکی خیابان دانشگاه و خیابان سعدی به‌تدریج تبدیل به پاتوقی برای خرید و فروش کتاب‌های درسی و غیردرسی شد که البته در کنار آن مغازه‌های دیگر هم به چشم می‌خورد.

پاساژ مهتاب از 4 طبقه تشکیل شده است و در هر کدام از این طبقات می‌توانید مغازه‌های متفاوتی را پیدا کنید. ما در ادامه به‌طور مفصل درباره هریک از این طبقات توضیح داده‌ایم:

پاساژ مهتاب مشهد

طبقه منفی دو

حتما ویلیام شکسپیر را می‌شناسید. شکسپیر که جمله معروف «کتاب بزرگ‌ترین اختراع بشر است» همیشه سر زبانش بود به ما نشان داد که این طلای ناب و درجه یک که بعضی وقت‌ها در طاقچه و کمد اتاق‌ ما خاک می‌خورد چقدر ارزشمند است. این روزها اهمیت بازیافت کاغذ و جلوگیری از قطع درختان برای تولید کاغذ از همیشه بیشتر شده است. شاید شما هم دوست داشته باشید کتاب‌های قدیمی یا آن‌ها که مطالعه کرده‌اید و دیگر نیاز به نگه‌ داشتنشان ندارید را بفروشید.

در طبقه منفی دو پاساژ مهتاب مشهد می‌توانید کتاب‌هایی که نیاز ندارید را بفروشید یا کتاب‌های دست دومی را که گاهی در هیچ کجا گیر نمی‌آورید پیدا کنید. معمولا فروشندگان حدود 30 درصد از قیمت کتاب‌هایی که از یک سال مشخص به بعد چاپ شده‌اند را کم می‌کنند و آن‌ها را از شما خریداری می‌کنند. البته شما می‌توانید کتاب‌هایی که قصد فروششان را دارید تحویل بدهید و در ازای مبلغ آن‌ها کتاب‌های دست دوم جدید بردارید.

بیشتر بخوانید: معرفی کامل معروف‌ترین مراکز خرید مشهد

طبقه همکف و منفی یک

اگر به دنبال پیدا کردن کتاب‌های نو در زمینه‌های مختلف هستید حتما به طبقات همکف و منفی یک پاساژ مهتاب مشهد سر بزنید. حضور غرفه‌های عرضه‌کننده محصولات تعداد زیادی از ناشران مطرح در این دو طبقه باعث شده تا شما بتوانید تقریبا هر کتابی اعم از درسی و غیردرسی را در اینجا پیدا کنید. خوشبختانه طیف کتاب‌ها در اینجا بخش از پاساژ زیاد است و قیمت‌ها در مقایسه با سایر فروشگاه‌های سطح شهر مناسب‌تر است.

طبقه اول

حدود 20 درصد از مغازه‌های پاساژ مهتاب مشهد که عمدتا در طبقه اول قرار دارند به فروش لوازم الکترونیکی اختصاص داده شده‌اند. این بخش از پاساژ یکی از معروف‌ترین جاهایی است که در مشهد برای تهیه لوازم الکترونیکی پیدا خواهید کرد. حتی گاهی از اوقات وقتی دربه‌در به دنبال یک قطعه خاص هستید و آن را پیدا نمی‌کنید همه آدرس پاساژ مهتاب مشهد را به شما می‌دهند.

معمولا قیمت اجناس  این فروشگاه‌ها مناسب‌تر از بقیه جاها است و شما می‌توانید با خیال راحت انواع لوازم و قطعات الکترونیکی، قطعات کامپیوتر، لوازم جانبی کامپیوتر و لب‌تاب و … را در اینجا پیدا کنید.


شما پیش از خواندن این مطلب با پاساژ مهتاب مشهد آشنایی داشتید؟ تا به‌حال برای خرید کتاب به این مرکز خرید رفته‌اید؟ توانستید کتاب‌هایی که می‌‌خواهید را در آن پیدا کنید؟ آیا مغازه خاصی در این پاساژ وجود دارد که همیشه از آن خرید کنید و بخواهید به بقیه هم معرفی کنید؟

اگر زمانی تصمیم گرفتید که به مشهد یا سایر شهرهای ایران سفر کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا اجاره ویلا ارزان در پینورست ممکن است.

محمدرضا قاسم شیرازی

دانشجوی ژنتیک دانشگاه اصفهان - عاشق روانشناسی و نویسندگی
من خستگی ناپذیرم؛ خستگی ناپذیر از سفر کردن، دیدن چیزهای جدید و نوشتن

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی