آبشار لونک؛ آبشاری رویایی در دل جنگل های سیاهکل

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار لونک؛ آبشاری رویایی در دل جنگل های سیاهکل

آبشار لونک از جذاب‌ترین آبشارهای شمال ایران به شمار می‌آید. آبشاری که کنار جاده سیاهکل-دیلمان جا خوش کرده و حسابی بین گردشگران محبوب است. لونک زیبایی خاصی دارد و همه جور امکاناتی هم برایش در نظر گرفته‌اند. از امکانات رفاهی و بهداشتی تا سرگرمی‌های محلی. در این مقاله آبشار لونک و جاهای دیدنی اطرافش را با هم بیشتر می‌شناسیم.


آبشار لونک کجاست؟

برای دیدن آبشار باید وارد جاده سیاهکل به دیلمان شوید. فاصله سیاهکل تا آبشار لونک ۲۵ کیلومتر است. اگر به ترافیک نخورید، نیم ساعته به آبشار می‌رسید.

جاده سیاهکل به دیلمان خودش یک جاذبه گردشگری دیدنی است. درخت‌ها دو طرف جاده را پوشانده‌اند و واقعا زیبا هستند. به همین خاطر هم منطقه سیاهکل و آبشار لونک همیشه هوای خنک و مطبوعی دارد.

آبشار لونک

فاصله تهران تا آبشار لونک فقط ۳۵۰ کیلومتر است و می‌توانید ۵ ساعته خودتان را به اینجا برسانید.

قبل از حرکت به سمت لونک حواستان به چند نکته باشد:

  • در کل جاده پمپ بنزین نیست. حتما باک ماشین را پر کنید و بعد راه بیفتید. البته بعضی‌ها در جاده بنزین می‌فروشند، ولی نمی‌شود به آن ها اعتماد کرد.
  • جاده سیاهکل به دیلمان شانه راه ندارد. برای همین لازم است در رانندگی دقت بیشتری داشته باشید.

امکانات آبشار لونک؛ مثل محلی‌ها این منطقه را بشناسید

برای آبشار همه جور امکاناتی در نظر گرفته‌اند. از همان ابتدای جاده دستفروش‌ها و بساطشان را می‌بینید که خوراکی و لباس و صنایع دستی می‌فروشند.

سرویس بهداشتی، پارکینگ، رستوران و فروشگاه در مسیر آبشار لونک هست. در کنار آبشار، نان محلی و غذاهای سنتی هم می‌فروشند. کباب‌های اینجا حسابی خوشمزه و معروف هستند؛ پس لذت کباب خوردن کنار آبشار را از دست ندهید. مخصوصا که هوای خوب و رطوبت مطبوع و خنک باعث می‌شود اشتهای آدم باز شود.

نمایی از آبشار لونک

آبشار لونک درست کنار جاده قرار دارد. می‌توانید ماشین را در پارکینگ بگذارید و با ۳ دقیقه پیاده‌روی جنگلی به آبشار برسید.

کنار آبشار یک غرفه هم برای عکاسی با لباس محلی در نظر گرفته شده. می‌توانید شبیه به محلی‌های شمال لباس بپوشید و عکس بگیرید.

لونک برای کمپ کردن هم مناسب است. با توجه به امنیت و امکانات خوب، می‌شود راحت کنار آبشار چادر زد. فقط باید چیزهایی مثل لباس مناسب و پتو و چادر مخصوص جنگل همراه‌تان باشد.

آبشار لونک به خصوص در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری هم پیدا کرده است. چون رسم شده است زوج‌های حوان در روز عروسی خود به این آبشار بیایند و در کنار طبیعت زیبای آن عکس بگیرند. برای همین اگر به آبشار سفر کردید و دیدید که زوج جوانی با لباس عروسی مشغول عکس‌برداری هستند خیلی تعجب نکنید.


مشخصات آبشار لونک؛ دوقلوهای افسانه‌ای

لونک آبشاری دوقلو است که از ارتفاع ۶ متری سرازیر می‌شود. عرض آبشار حدودا ۲۰ متر است.

در اطراف آبشار همه نوع درخت و گل را می‌شود دید، از جمله درخت‌های توسکا، انجیری، راش و ممرز.

آبشار در نهایت به رودخانه شمرود می‌ریزد. خود شمرود هم یک جای زیباست و گردشگرها زیاد از آن دیدن می‌کنند.

آبشار دوقلوی لونک


بهترین فصل سفر به آبشار لونک

اینجا در همه فصل‌ها زییاست. در بهار و تابستان درخت‌ها سبزتر و سرحال‌تر هستند. در پاییز و زمستان هم برگ‌های زرد و قرمز و جنگل‌های پوشیده شده از برف را می‌شود دبد.

اگر می‌خواهید آبشار را در پرآب‌ترین حالتش ببینید، بهتر است فروردین ماه به لونک بروید. در فروردین برف‌ها آب می‌شوند، بارندگی زیاد می‌شود و آبشار پرآب‌تر از همیشه است.

اگر هم برای رفتن دودل هستید و لنگ اقامتگاه مناسب هستید یادتان نرود همیشه می‌توانید در همان نزدیکی‌ها و در نقاط مختلف استان گیلان با پینورست انواع اقامتگاه را اجاره کنید. چون استان گیلان همه‌جایش زیباست و می‌توانید مثلا با اجاره خانه روستایی تمیز یا اجاره ویلا برای تعطیلات در محل مناسب خودتان را خیلی راحت و به سرعت به همه نقاط این استان برسانید و از تالاب انزلی تا آبشار لونک را در چند روز ببینید.


جاذبه‌های گردشگری اطراف آبشار لونک

سیاهکل و دیلمان غیر از آبشار لونک، چند جای دیدنی و تاریخی دیگر هم دارد که بین مسافران خیلی محبوب‌اند. اگر تا آبشار لونک آمدید، این دیدنی‌ها را از دست ندهید:

کاروانسرای تی تی

تی تی را می‌شود سرسبزترین کاروانسرای ایران دانست. اینجا هم معماری سنتی یک کاروانسرا را دارد، هم در دل جنگل قرار گرفته است.

کاروانسرای تی تی را تیموریان در حدود ۶۰۰ سال پیش ساخته‌اند. بعد صفوی‌ها بخشی از آن را خراب کردند و کاروانسرا به شکل امروزی‌اش درآمد.

کاروانسرای تی تی

تی تی یک جای متروکه است و کسی در آن رفت و آمد نمی‌کند. ولی معماری زیبا و ترکیب آجر و سنگ و ملات، آن را به یک جای دیدنی در دل جنگل‌های شمال تبدیل کرده است. ترکیب تی تی با جنگل‌های اطرافش زیبایی منحصربه‌فردی را ساخته است که نمی‌شود تماشایش را از دست داد.

کوه درفک

در ۵۰ کیلومتری آبشار لونک می‌توانید این کوه زیبا را پیدا کنید. درفک مهم‌ترین قله منطقه به حساب می‌آید.

برای رسیدن به درفک باید از سمت رودبار حرکت کنید تا به رستم آباد برسید. از آنجا سمت راست بپیچید و به سمت درفک بروید.

کوه درفک

قبل از این که به قله برسید، تعدادی کلبه چوبی زیبا می‌بینید که محلی‌ها برای زندگی و دامداری در تابستان ساخته‌اند.

قله درفک ۲۷۰۰ متر ارتفاع دارد. روی قله یک غار هست که محلی‌ها به آن کاسه درفک می‌گویند. یخ‌های درون غار، آب آشامیدنی این منطقه را تامین می‌کنند.

ییلاق اسپیلی

اینجا فقط ۲۲ کیلومتر با آبشار لونک فاصله دارد. اسپیلی از زیباترین ییلاق‌های شمال ایران است.

ییلاق اسپیلی

در اسپیلی تا چشم کار می‌کند، سبزه و دشت‌های زیبا دیده می‌شود. کلبه‌های روستایی هم منظره ییلاق را زیباتر کرده‌اند. آب و هوای اینجا همیشه خنک است و در زمستان‌ها هم سرد می‌شود.

 آبشار باباولی

باباولی نزدیک به دیلمان است و یک آبشار فصلی به شمار می‌آید. بهتر است برای تماشای آبشار در فروردین به اینجا بیایید که برف‌ها ذوب شده‌اند و آبشار پر آب است.

غار اسپهبدان

اسپهبدان یک غار دیدنی است که قدمتش به عصر آهن برمی‌گردد! در زمان اسماعیلی‌ها هم از این غار برای دیده‌بانی استفاده می‌کردند.

از آبشار لونک تا این غار ۴۲ کیلومتر فاصله است. بعد از رسیدن به دامنه کوه، باید 20 دقیقه پیاده بروید تا به دهانه غار برسید.

منطقه آغوزی

اینجا درست کنار آبشار لونک است. آغوزی جایی است سرسبز با شیب ملایم و زمین‌های بکر که برای ماندن در طبیعت مناسب هستند.

روستای داماش

50 کیلومتر از آبشار لونک که جلوتر بروید، روستای زیبای داماش را می‌بینید. داماش به گل‌های سوسن چلچراغش خیلی معروف است. این گل‌ها فقط در داماش و لنگران کشور آذربایجان پیدا می‌شوند.

بهترین وقت سفر به داماش اواخر بهار یا تیر ماه است که گل سوسن چلچراغ شکوفه می‌دهد و به همین مناسبت یک جشنواره برگزار می‌کنند. در این جشن مردم لباس‌های مخصوص می‌پوشند و شادی می‌کنند.

گل سوسن چلچراغ

داماش جاهای دیدنی دیگری هم دارد. مثل دریاچه یسان که بسیار زیبا و بکر است.

همان‌طور که می‌بینید سفر به سیاهکل از همه نظر خوب و پربار است. می‌توانید در کنار تماشای آبشار لونک، کلی جاذبه گردشگری دیگر هم ببینید.


اگر با خواندن این مطلب به فکر رفتن به آبشار لونک و دیدن این شگفتی طبیعی از نزدیک افتاده‌اید، برای رزور آنلاین اقامتگاه هم سری به پینورست بزنید تا اقامتگاه‌های مناسب و گلچین‌شده ما در این منطقه را ببینید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی