روستای لاویج ؛ آبتنی در شهر نور

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
روستای لاویج ؛ آبتنی در شهر نور

روستای لاویج یکی از توابع شهر نور در استان مازندران است. این روستا به دلیل آب و هوای مناسب و فرهنگ و آداب و رسوم جالب و زیبای مردم بومی آنجا به یکی از جاذبه‌ها گردشگری زیبا در استان مازندران تبدیل شده. بیایید یک چرخی در این روستا بزنیم ببینیم چه خبر است؟


تاریخ روستای لاویج

قدمت این روستا 2000 سال است. باستان‌شناسان در این روستا موفق به کشف تعداد قابل توجهی آثار باستانی و گور‌های قدیمی شدند.

2 مقبره کشف شده در روستای لاویج را با نام گور‌های گبری می‌شناسند. در تپه‌ها اطراف این روستا آتشکده‌ای کشف شده که باستان‌شناسان قدمت آن را به قبل از ظهور اسلام حدس زده‌اند.

روستای لاویج نور

همچنین باستان‌شناسان در این روستا اشیا تزئینی، ظروف قدیمی، اسناد و مدارک با ارزش باستانی و سکه‌های طلا و نقره نیز استخراج کردند. 

بیشتر بخوانید: سفر به گلابدره تهران برای کوهنوردی و پیک نیک


جاذبه‌ها طبیعت روستای لاویج

این روستای چشم نواز و آرامش‌بخش در دامنه‌ها کوه‌ها البرز قرار گرفته است.

مسیر کوهستانی روستای لاویج یکی از زیبایی‌ها این روستا است. اگر علاقه‌مند به طبیعت‌گردی هستید؛ این روستا به دلیل آب و هوای مناسب و جنگل‌ها سرسبز اطراف جای باحالی است.

چشمه‌ها آبگرم این روستا که یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌ها این مکان است به دلیل داشتن مقدار زیادی خاصیت معدنی بیماران زیادی به این چشمه‌ها می‌آیند.

گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری هم در این مکان می‌زیستند. این گونه‌ها گیاهی و ارتفاعات کوهستانی این روستا باعث عدم افزایش دما در این روستای زیبا می‌شوند. 

بهترین وقت برای سفر کردن به این روستا فصل بهار و تابستان است که از مطلوب ترین آب و هوای ممکن برخوردار است. به طور کلی جاذبه‌های زیبای این روستا عبارتند از:

  • جنگل لاویج
  • آبگرم لاویج
  • فیل سنگی
  • آبشار حرام او
  • و سایر

جنگل لاویج

جنگل لاویج در اطراف روستای لاویج در ارتفاعات قرار دارد. زمانی که در ارتفاعات قدم می‌گذارید، در این ارتفاعات 2500 متری گونه های گیاهی بسیار زیبایی مانند: بوته‌ها وحشی، درختان هیرکانی و انواع گونه‌ها درخت‌ها وحشی را مشاهده می‌کنید.

همچنین حیوانات متعددی در این جنگل زندگی می‌کنند. یکی از زیبایی‌ها این جنگل چشمه‌ها و آبشار‌ها داخل این جنگل است که زیبایی‌ها مسیر شما را بیشتر می‌کند که ساعت‌ها می‌توانید از تماشای این مناظر لذت ببرید.

بهترین زمان برای سفر به این جنگل فصل بهار و پاییز است که تمام زیبایی‌ها جنگل را می‌توانید در این فصل‌ها مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: شاهاندشت ؛ طبیعت‌گردی در آمل

آبگرم لاویج

این آبگرم در گذشته به صورت سنتی به شکل چشمه بود که گردشگران از آن استفاده می‌کردند. اما الان با لوله‌کشی این آب‌ها و ساختن دو استخر آقایان و بانوان همه گردشگران می‌توانند از آن استفاده کنند.

دو حمام هم برای گردشگران در آنجا ساخته شده. این آبگرم با خواص معدنی بالا و قابلیت درمان قابل توجهی که دارد؛ باعث جذب بیماران مشکل پوستی، روماتیسم، مشکلات مفاصل و دیگر مشکلات مانند کمر درد و پا درد شده.

در این روستا 3 آبگرم دیگر برای گردشگران به نام‌ها فیل سنگی، ایران زمین و شفل ساخته شده است.

فیل سنگی ؛‌افسانه‌های روستا

این جاذبه که تصویر فیل بزرگ سنگی در حالت نشسته را تداعی میکند؛ برای بومیان روستای لاویج ارزش و مقام بسیار بالایی دارد. همچنین افسانه‌ها و داستان‌ها زیادی درباره این سنگ می‌توانید از بومیان این روستا بشنوید. این تخته سنگ در طی سال‌ها طولانی در اثر فرسایش آب و خاک بوجود آمده است. این اثر باستانی در مرکز روستا لاویج قرار دارد و با پیاده روی چند دقیقه‌ای از آبگرم لاویج می‌توانید این اثر زیبای باستانی و گردشگری را مشاهده کنید.

فیل سنگی لاویج

بیشتر بخوانید: آمل ؛ گردشی کامل در شهری با تاریخ سه هزار ساله

آبشار حرام او ؛‌حرم آب

این آبشار که در جاده چمستان در نزدیکی روستای لاویج قرار دارد؛ یکی از زیباترین جاذبه‌ها طبیعی این آبشار حرام او است که معنی اسمش از امام‌زاده ای که در بالای این آبشار قرار دارد.

آبشار حرام او

حرام(به معنی حرم) او (به معنی آب به زبان محلی) است. به دلیل مراجعه گردشگران زیادی به طور سالانه به این آبشار، امکانات رفاهی و تفریحی در اطراف این آبشار برای گردشگران فراهم شده. پیشنهاد می‌کنم بازدید از صخره های جلبکی این آبشار در کنار آب های خنک آنجا را به هیچ وجه از دست ندید. 

تفریحات روستای لاویج ؛‌مخصوص عاشقان شنا

در این روستا اگر علاقه‌مند به شنا و آب تنی هستید میتوانید در چشمه های آب گرم اطراف روستا ساعات خوشی را بگذرانید.

در رودخانه‌ها اطراف این روستا هم می‌توانیدماهیگیری کنید. این روستا برای علاقه‌مندان به تاریخ جاذبه‌ها تاریخی زیبا مثل آتشکده را دارد.

این روستا برای طبیعت‌گردان عزیز جنگل های بکر و کوه‌ها سرسبز بسیاری دارد که می‌تواند روزها برای شما جذابیت داشته باشد. به دلیل ارتفاع بالای این روستا اگر می‌خواهید در ابر‌ها بخوابید فقط کافیست به بالای کوه بروید. اقامت در خانه‌ های روستایی و اقامتگاه‌ها بومی هم از تجربه‌ها زیبا در روستای لاویج است که پیشنهاد می‌کنم حتما تجربه کنید.


سوغاتی‌ها روستای لاویج 

روستای لاویج به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه‌ها البرز عسل های بسیار مرغوبی از زنبور‌ها وحشی تولید می‌کند. اما صنایع دستی و محصولات لبنی این روستا هم بسیار معروف است.

در دامنه‌ها کوهی این روستا مقدار زیادی گیاهان معطر و دارویی می‌رویند که اگر در فصل بهار به این مکان سفر کنید می‌توانید از این گیاهان بچینید. درختان گردو و فندق هم در این روستا بسیار هستند. اگر هم به ماهیگیری علاقه دارید می‌توانید در رودخانه‌ها اطراف این روستا ماهی قزل آلا و انواع ماهی‌هایی که در رودخانه‌ها شمال کشور هستند؛ صید کنید و به عنوان سوغات با خودتان ببرید.


بهترین زمان برای سفر و نکات قابل توجه

بهترین زمان برای سفر به روستای لاویج فصل بهار است. در این فصل می‌توانید به وفور شکوفه‌ها زیبا را روی درختان این منطقه مشاهده کنید. اما در این فصل به دلیل ارتفاعات و پوشش گیاهی متراکم این منطقه هوا مقداری سرد است. اگر در این فصل به این مکان سفر می‌کنید لباس گرم فراموش نشود.

هر چه به سمت تابستان می‌رویم این روستا هوای متعادل‌تری دارد. فصل پاییز نیز با توجه به زرد شدن رنگ درختان زمان بسیار مناسبی برای لذت بردن از زیبایی‌ها این روستاست.

روستا لاویج آمل

بیشتر بخوانید: آبشار دریوک در دشت نمارستاق چرا معروف است؟


چگونه به روستای لاویج برویم؟

این جاذبه گردشگری و توریستی از شرق استان مازندران و از جاده هراز قابل دسترس است.

به سمت چمستان میروید پس از آمل از پارک جنگلی کشپل رد می‌شوید. پس از تقریبا 18 کیلومتر رانندگی به روستای لاویج می‌رسید. از طرف غرب استان مازندران نیز از طریق مسیر شهر نور، به سمت شهر چمستان حرکت می‌کنید و با طی کردن مسیر 20 کیلومتری به روستای لاویج می‌رسید. آدرس به صورت خلاصه: مازندران، نور، چمستان، روستای لاویج.

بیشتر بخوانید: اجاره ویلا روزانه شمال ؛ ۸ ویلا برای جمع‌های دوستانه

 


روستای لاویج یکی از مکان‌ها زیبا و مناسب برای گردشگری است. مجموعه پینورست می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند تا به‌راحتی بتوانید از امکانات اقامتی این روستا استفاده کنید. با کمک مجموعه پینورست شما می‌توانید از کلبه‌ها زیبا داخل جنگل و اقامتگاه‌ها سنتی و جذابی که در این روستا ساخته شده استفاده کنید. 

محمدرضا اسدی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها