آبشار لاتون؛ راهنمای سفر به بلندترین آبشار گیلان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار لاتون؛ راهنمای سفر به بلندترین آبشار گیلان

آبشار لاتون از بلندترین آبشارهای ایران است. اینجا آنقدر زیبا هست که همه، سختی‌های راهش را به جان می‌خرند. درباره ارتفاع آبشار لاتون، مسیر دسترسی و مناسب بودن راه برای بچه‌ها و سالمندها سوال‌های زیادی هست. با هم در این مطلب پینورست جواب این سوال‌ها را پیدا می‌کنیم .

 


مسیر آبشار لاتون؛ رسیدن به آبشار سخت است؟

قبل از هر چیز باید به سمت آستارا حرکت کنید و وارد بلوار امام رضا شوید. در 15 کیلومتری آستارا، تابلوی شهر لوندویل را می‌بینید. به سمت لوندویل بروید و 10 کیلومتر راه‌تان را ادامه بدهید تا به روستای کوته کومه برسید.

البته می‌شود از روستای نیارق اردبیل هم به آبشار لاتون رفت. ولی مسیر اصلی از همان آستارا و لوندویل است.

مسیر سرسبز و زیبای آبشار آستارا از روستای کوته کومه

خیلی‌ها هستند که از گیلان می‌خواهند به سمت آبشار حرکت کنند. فاصله گیلان تا آبشار لاتون 160 کیلومتر است. باید وارد جاده رشت به آستارا شوید و حدودا 3 ساعت رانندگی کنید.

اگر تصمیم دارید که برای دیدن آبشار لاتون برنامه‌ریزی کنید می‌توانید همین حالا برای اجاره خانه روستایی تمیز در استان گیلان به وب سایت پینورست سر بزنید.

از تهران هم 480 کیلومتر راه در پیش دارید. مسئله اصلی تازه وقتی شروع می‌شود که به لوندویل می‌رسید.

حرکت به سمت آبشار

همانطور که قبلا گفتیم، از لوندویل تا کوته کومه 10 کیلومتر راه آسفالت هست. ولی بعدش جاده خاکی می‌شود. سه راه برای ادامه مسیر پیش روی شماست:

– ماشین شخصی: باید یک ماشین شاسی‌بلند حرفه‌ای یا حتی آفرود داشته باشید. چون مسیر سربالایی است، ماشین‌های معمولی خیلی آسیب می‌بینند.

– ماشین‌ها و موتورهای مخصوص: یک سری ماشین و موتور آفرود اینجا هست که مسافرها را تا نزدیکی آبشار می‌برند. می‌توانید سوار آنها شوید و زودتر به مقصد برسید. البته در انتها باید باز هم کمی پیاده بروید.

ارتفاع بلند آبشار لوندویل و سرسبزی اطرافش

اگر می‌خواهید همه زیبایی‌های آبشار لاتون را ببینید، به فکر راه رفتن در جاده خاکی باشید.

نکته مهم: حواستان باشد در روزهای بارانی برای دیدن آبشار برنامه نریزید. چون جاده خاکی است، همه جا گِل می‌شود و عملا امکان حرکت کردن نیست. حتی اگر ماشین مناسب داشته باشید هم باز اذیت می‌شوید.

روی نقشه ببینید!

پیاده‌روی تا آبشار لاتون آستارا؛ لذت مسیر

قبل از هر چیزی باید خودتان را حسابی مجهز کنید. حدودا 5 ساعت راه در پیش دارید تا به آبشار برسید. برای همین باید کفش مناسب بپوشید. کوله‌پشتی و آبِ معدنی حتما باید همراه‌تان باشد. نگران طولانی بودن راه نباشید. جاده آنقدر زیبا و بکر است که خستگی را به کل فراموش می‌کنید.

نیازی به همراه داشتن جی‌پی‌اس نیست. مسیر کاملا مشخص شده و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد. البته اوایل جاده یک مسیر فرعی می‌بینید که کمی بکرتر است. ولی توصیه می‌شود از همان راه اصلی بروید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

پیاده روی تا معروف ترین آبشار آستارا

پیاده‌روی تا آبشار برای بچه‌ها و آدم‌های مسن کار راحتی نیست.

اگر کسی برای پیاده‌روی مشکل دارد، بهتر است با ماشین، خودش را به آبشار لاتون برساند. در مسیر یک سری پستی و بلندی هست که بچه‌ها و آدم‌های مسن را اذیت می‌کند. جاده شیب هم دارد و پیاده‌روی در آن انرژی می‌خواهد.

 


زیبایی‌های مسیر آبشار معروف آستارا

در راه تا چشم کار می‌کند، جنگل‌های بکر و درخت‌های میوه مثل گلابی، گردو و سیب وحشی دیده می‌شوند. صدای آب و پرنده‌ها هم خیلی آرامش‌بخش و دل‌نشین است.

مسیر پر از جنگل و درخت میوه آبشار آستارا

در مسیر لاتون چند جا را برای استراحت مسافرها در نظر گرفته‌اند. می‌توانید در مسیر چای بنوشید و خستگی در کنید.

قبل از رسیدن به آبشار لاتون، یک آبشار زیبای دیگر هم می‌بینید. آبشاری که ارتفاعش کمتر است و عرض بیشتری دارد. در مسیر چند آبشار دیگر هم هست که پایین‌شان استخرهای طبیعی شکل گرفته. منظره ها واقعا زیبا و رویایی هستند.

می‌توانید دریاچه سوها را هم از نزدیک ببینید. این دریاچه 16 کیلومتر با آبشار لاتون فاصله دارد.

دریاچه سوها؛ دریاچه ای آرام در لوندویل

حالا بهتر است درباره مشخصات و ویژگی‌های آبشار لاتون حرف بزنیم.

بیشتر بخوانید: خانه های سنتی گیلان – ۶ خانه سنتی با معماری روستایی دلنشین

 


لاتون؛ بلندترین آبشار گیلان

لاتون بلندترین آبشار گیلان است. آبشار لاتون از ارتفاع 105 متری سرازیر می‌شود. لاتون همیشه آب دارد ولی بسته به فصلش حجم آب تغییر می‌کند.

آب از دامنه‌های کوه اسپیناس سرچشمه می‌گیرد و در نهایت هم به دریای خزر می‌ریزد.

سرازیر شدن آب از ارتفاع بلند آبشار لاتون

اقامت در کنار آبشار لاتون (آبشار لوندویل)

بعضی ها دوست دارند کنار آبشار چادر بزنند. می‌توانید شب را در جنگل کنار آبشار لاتون بمانید. البته یک سری نکته‌ها را باید برای کمپ زدن در نظر بگیرید.

مثلا اینکه در راه جایی برای غذا خریدن نیست و باید به اندازه کافی غذا همراه‌تان داشته باشید. پشه‌بند و کیسه خواب و این جور چیزها هم نباید فراموش شود.

نزدیک‌ترین روستا 2 ساعت تا آبشار فاصله دارد. پس هر چیزی که فکر می‌کنید لازمتان می‌شود را با خودتان ببرید. اگر هم فکر می‌کنید تنهایی برایتان مشکل پیش می‌آید، حتما همراه با یکی از دوست‌ها یا آشناها چادر بزنید.

می‌شود نزدیک آبشار در روستای کوته کومه هم ویلای جنگلی اجاره کرد.

 


بهترین فصل سفر به آبشار لاتون

بهترین فصل برای دیدن لاتون، بهار است. آبشار در همه روزهای سال زیباست، ولی در بهار و پاییز دیدنی‌تر می‌شود. اگر دوست دارید پرآب ترین حالت آبشار را ببینید، برای اردیبهشت برنامه‌ریزی کنید.

فصل پاییز آبشار لاتون و برگهای رنگی جنگلش

اگر به منظره‌های پاییزی و برگ‌های زرد و نارنجی درخت‌ها علاقه دارید، در آبان از آبشار لاتون دیدن کنید. البته در این فصل آبشار به اندازه بهار پرآب نیست، ولی زیبایی‌های خاص خودش را دارد.

در تابستان هم می‌شود از آبشار دیدن کرد. فقط حواستان باشد که صبح زود حرکت کنید. چون آفتاب و گرما در وسط روز اذیت‌تان می‌کند. ساعت 6 صبح برای حرکت کردن مناسب است.

در کل سفر به لوندویل و پیاده‌روی در مسیر آبشار خیلی لذت‌بخش است. اگر نکته‌های سفر به اینجا را رعایت کنید، یکی از بهترین مسافرت‌های عمرتان را تجربه خواهید کرد.


شما پیش از خواندن این مطلب چیزی در مورد آبشار لاتون شنیده بودید؟ آیا تا به حال این آبشار را از نزدیک دیده‌اید؟ تجربه یک پیاده‌روی 5 ساعته در جاده‌ای بکر چگونه بود؟ سخت بود یا باز هم دوست دارید در این مسیر پیاده‌روی کنید؟ آیا از سکوت و صدای طبیعت اینجا لذت بردید؟ توانستید درخت میوه پیدا کنید؟ شما کدام فصل را برای دیدن این آبشار و طبیعت اطرافش ترجیح می‌دهید؟ آیا نکته یا پیشنهادی برای کسانی که می‌خواهند برای اولین بار به این آبشار بروند دارید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن آبشار لاتون را بنویسید.

اگر زمانی تصمیم گرفتید که به استان گیلان یا سایر شهرهای ایران سفر کنید می‌توانید هر زمانی که بخواهید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جگلی و بومگردی تا اجاره ماهانه ویلا با قیمت مناسب و کیفیت خوب در این سایت برای شما گلچین شده است.

 

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها