یک گردش کامل در لاهیجان عروس گیلان

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
یک گردش کامل در لاهیجان عروس گیلان

شهر لاهیجان بزرگ‌ترین شهر در شرق استان گیلان و نود و پنجمین شهر پرجمعیت ایران است.

 لاهیجان هرچند که در کنار دریا نیست اما زیبایی غیر قابل توصیف این شهر باعث شده است که لقب عروس گیلان برازنده این شهر باشد. در سفر ما به دیار گیلک‌های خونگرم و سرزمین چای و ابریشم همراه ما باشید.


این‌جا شهر چای است!

اینکه به لاهیجان شهر چای گفته می‌شود اصلا چیز عجیبی نیست، چون به هر گوشه شهر و زمین‌های اطراف شهر که نگاه کنید مزارع چای معطر را خواهید دید. در کنار چای، کلوچه‌های لاهیجان هم شهرت بالایی دارند و خودشان برند برتر این خوراکی در کشور هستند.

حدود ۶۰ درصد از کل برنج استان گیلان، در سفیدرود که میان رشت و لاهیجان قرار گرفته است کشت و تولید می‌شود و این یعنی اینکه لاهیجان در زمینه تولید برنج ایرانی نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

مزرعه چای لاهیجان

با وجود اینکه ما لاهیجان را دیار گیلک‌ها نام گذاری کردیم اما قومیت‌های دیگر از جمله تالش‌ها، کردها و آذربایجانی‌ها هم در این ناحیه زندگی می‌کنند.


حس و حال زندگی در لاهیجان

زندگی در این شهر حال و هوای خاص خودش را دارد. این‌جا رنگ و لعاب شاد خودش را دارد. مردم لاهیجان عاشق لباس محلی خودشان هستند و در اغلب مراسم‌های سنتی این شهر می‌بینید که مردان و زنان با لباس‌های زیبا و محلی حضور پیدا می‌کنند. لباس محلی مردان لاهیجان معمولا شامل جلیقه، چوموش (یک نوع کفش چرمی)، کلاه و کت‌های ساده است. لباس محلی زنان هم بسیار زیبا است و رنگ‌ها و طرح و نقش‌های مختلف را می‌توانید در پیراهن، دامن، جلیقه و روسری‌های آنها ببینید.

مزرعه چای لاهیجان

سبک زندگی سنتی هنوز هم در شهر لاهیجان زنده است و مردم ارزش زیادی برای سنت‌هایشان قائل هستند. در مراسمی به نام بار دادن، خانواده داماد بعد از تهیه وسایل موردنیاز عروس خانم مثل لباس و لوازم‌آرایشی، آن‌ها را در سینی‌هایی به همراه شیرینی و میوه تزئین می‌کنند و همراه با آینه و شمعدان به خانه عروس می‌فرستند.

در زمان کشاورزی و کشت و برداشت محصول هم معمولا داماد به خانواده عروس و عروس نیز به خانواده داماد کمک می‌کند. به این مراسم خاص و منحصربه‌فرد که معمولا همراه با آوازخوانی و زدن ساز و دهل انجام می‌شود یاور دهی گفته می‌شود.

بیشتر مردم ساکن لاهیجان گیلک هستند و افرادی که در ارتفاعات اطراف لاهیجان زندگی می‌کنند گالش نام دارند. شاید لاهیجان شهری از شهرهای استان گیلان باشد اما جالب است بدانید که زبان گفتاری مردم لاهیجان در برخی واژگان و نکات دستور زبان، با زبان اهالی رشت فرق دارد.


جاهای دیدنی لاهیجان

استخر لاهیجان را در شب ببینید!

استخر لاهیجان یکی از دیدنی‌ترین نقاط شهر لاهیجان است که در حوالی شیطان کوه قرار گرفته است. این استخر برخلاف مصنوعی بودنش اما حدود ۱۷ هکتار وسعت دارد. در زمان‌های قدیم از این استخر برای آبیاری مزارع کشاورزی اطراف لاهیجان استفاده می‌شد، اما تصمیم بر این شد که به یکی از جاذبه‌های دیدنی لاهیجان تبدیل شود. فضای استخر لاهیجان در شب هم زیبایی خیره کننده‌ای دارد.

استخر لاهیجان

شیطان کوه بهشتی را از دست ندهید

در سفر به لاهیجان می‌توانید شیطان کوه را در شرق شهر ببینید. شیطان کوه در واقع یک محوطه کوهستانی و به نوعی بام لاهیجان است که در زمان‌های قدیم به شاه نشین معروف بود. داستان‌های مختلفی در مورد علت نام‌گذاری این کوه وجود دارد اما برخلاف اسمش، این کوه اصلا شیطانی و ترسناک نیست؛ بلکه بسیار هم زیبا و چشم نواز است.

شیطان کوه لاهیجان

آبشار شیطان کوه

چیزی که در نگاه اول به شیطان کوه نظرتان را جلب می‌کند، آبشاری است که از بالای کوه به پایین می‌ریزد. آبشار شیطان کوه یک آبشار طبیعی نیست بلکه آب این آبشار از استخر لاهیجان و توسط پمپ تأمین می‌شود. اگر قصد رفتن به قله این کوه را داشته باشید باید حدود 750 پله را طی کنید و از کنار حوضچه‌هایی که در مسیر حرکت آب به سمت پایین ساخته شده‌اند عبور کنید.

بعد از دیدن شیطان کوه به بام سبز لاهیجان بروید!

در بالادست شیطان کوه یک فضای مسطح و سرسبز قرار گرفته است که به بام سبز مشهور است. برای اینکه خودتان را به بام سبز برسانید باید حدود 300 پله بیشتر از تعداد 750 پله منتهی به قله شیطان کوه طی کنید اما قطعا ارزشش را دارد. البته که برای رفتن به بام سبز لاهیجان می‌توانید از مسیر ماشین‌رو استفاده کنید اما طی کردن این مسیر با پای پیاده حس و حال دیگری دارد. 

موزه تاریخ چای (آرامگاه کاشف السلطنه)

کاشف السلطنه چه ربطی به موزه چای دارد؟ اگر بخواهیم دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم باید نگاهی به تاریخ صنعت چای در کشورمان بیندازیم. اولین فردی که صنعت چای را در ایران روی کار آورد شخصی به نام محمد میرزا قوانلو ملقب به کاشف السلطنه بود. در شهر لاهیجان که به شهر چای ایران شهرت دارد می‌توانید تاریخچه چای را از زمان ورود به ایران تا به امروز در موزه تاریخ چای ببینید. 

موزه چای گیلان

گنبد فیروزه‌ای میان مزارع چای!

شیخ زاهد گیلانی از عارفان و درویش‌های بزرگ ایران بوده است. آرامگاه این عارف بزرگ در منطقه شیخانبر لاهیجان قرار دارد و برای اینکه خودتان را به این آرامگاه برسانید باید از میان مزارع سرسبز چای عبور کنید تا از دور دست‌ها گنبد فیروزه‌ای این آرامگاه جلوی چشمانتان ظاهر شود.

لاهیجان و اثر ملی‌اش

پل خشتی پاشاکی یکی از آثار به جا مانده از دوره قاجار است و در روستای پاشاکی در دهستان لفمجان شهرستان لاهیجان قرار گرفته است. این پل در اسفند ماه سال 1386 به‌عنوان اثر ملی به ثبت رسید. محلی‌های پاشاکی به این پل گامی میگویند.

حمام گلشن

حمام گلشن لاهیجان یادگار دوران قاجار است که در زمان فتحعلی شاه تاسیس شده بود. این حمام در محله میدان لاهیجان و در مقابل بقعه چهار پادشاهان و مسجد جامع لاهیجان قرار گرفته است. این بنای تاریخی زیبا متأسفانه به دلیل قرار گیری در امتداد خیابان تا حدودی تخریب شده و به‌عنوان یکی از آثار تاریخی و ارزشمند لاهیجان نیازمند بازدید هرچه بیشتر گردشگران و توجه بیشتر مسئولان است.

مسجد اکبریه

مسجد اکبریه یکی از بناهای مهم شهر لاهیجان است که علاوه بر قدمت تاریخی یک بنای مقدس نیز شمرده می‌شود. این مسجد که در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است معماری خاص و منحصر به فردی دارد. کل مسجد از دو قسمت وضوخانه و شبستان تشکیل شده است که وضوخانه در دو طبقه و هر طبقه دارای هشت ستون میانی ساخته شده است.

مسجد چهار پادشاهان

مسجد چهار پادشاهان در واقع محل دفن چهار تن از سادات و بزرگان شهر لاهیجان است. محل مسجد در ابتدا آرامگاه این چهار تن بوده و بعدها تبدیل به یک مسجد شده است. با ورود به مسجد چهار پادشاهان اولین چیزی که نظرتان را جلب خواهد کرد نقاشی‌های روی دیوارهای مسجد است. در داخل مسجد چهار اتاق قرار دارد که در داخل هریک از اتاق‌ها مقبره یکی از سادات قرار گرفته است. 

مسجد لاهیجان

بیشتر بخوانید: چمخاله؛ شهر محبوب شمال برای دریادوست‌ها

مسجد جامع لاهیجان

مردم محلی باور دارند که پیش از احداث مسجد جامع لاهیجان، در محل احداث آن یک آتشکده وجود داشته است. علاوه بر معماری جذاب و اسلامی که نیازی به تعریف ندارد، در ورودی مسجد به یک سنگ نوشته مرمر بر میخورید که نهی قمار، شراب‌خواری، قوچ و کبوتر بازی به دستور حاکم محلی لاهیجان در آن زمان یعنی سلطان حسین صفوی بر روی آن نوشته شده است.


گشت و گذار برای خرید در لاهیجان

مرکز خرید ولیعصر همه چیز دارد!

در سفر به لاهیجان، رفتن به مرکز خرید ولیعصر در خیابان شهدا خالی از لطف نیست. این مرکز خرید مدرن و چند طبقه تعداد زیادی غرفه عرضه کننده کیف و کفش و لباس را در خود جای داده است. به‌علاوه می‌توانید از این مرکز خرید کلوچه لاهیجان، عسل، خشکبار، کتاب، لوازم‌خانگی و خیلی چیزهای دیگر هم تهیه کنید.

قبل از ظهر خودتان را به بازارهای سنتی برسانید

محبوب‌ترین مرکز خرید لاهیجان، بازار سنتی این شهر است که در محدوده خیابان کاشف شرقی قرار گرفته است و مردم معمولا بیشتر مایحتاج خودشان را از آنجا تهیه می‌کنند. در این بازار می‌توانید با عبور از کنار مغازه‌های سبزی فروشی بوی سبزی‌های معطر را حس کنید و از مغازه‌های دیگر مرغ و ماهی، زیتون و انواع ترشیجات خوشمزه و لبنیات را تهیه کنید. بهترین زمان برای رفتن به بازار سنتی لاهیجان معمولا قبل از ظهر است.

بازار سنتی لاهیجان

مرکز خرید جزیره مجنون

در حوالی مرکز خرید ولیعصر و در محدوده همان خیابان شهدا، مرکز خرید جزیره مجنون قرار گرفته است. دسترسی به این مرکز خرید و خیابان شهدا بسیار راحت است و نیازی به طی کردن مسیر طولانی ندارید. غرفه‌های مرکز خرید جزیره مجنون از کیف و کفش و لباس گرفته تا کلوچه و لوازم‌آرایشی را به شما عرضه خواند کرد.

پاساژ شهر سبز

اگر به دنبال قیمت‌های مناسب برای خرید لباس، کیف و کفش و کت‌وشلوار هستید حتما به پاساژ شهر سبز سر بزنید. این پاساژ 2 طبقه معمولا خلوت است و دسترسی به آن ساده است. برای رفتن به پاساژ شهر سبز کافی است که از میدان شهدا لاهیجان وارد خیابان امام خمینی شوید.

برج نادری

در این مرکز خرید مشهور و لوکس در بلوار امام رضا (ع)، می‌توانید خوراکی‌های مختلف، لوازم‌خانگی، لوازم آرایشی، کیف و کفش، لباس‌های مختلف را تهیه کنید. این مرکز خرید معمولا اجناس لوکس و باکیفیت را عرضه می‌کند پس قیمت‌ها کمی بالاتر از بقیه مراکز خرید هستند.

مرکز خرید ابریشم

در خیابان شهدا لاهیجان ، علاوه بر مرکز خرید ولیعصر و جزیره مجنون که اشاره کریم، مرکز خرید ابریشم نیز یکی دیگر از مراکز خرید مشهور است که در محدوده این خیابان قرار گرفته است. این مرکز خرید قیمت‌های معمولا متوسط و رو به بالا دارد و بیشتر غرفه‌های این مرکز خرید، لباس و کیف و کفش عرضه می‌کنند. 

بیشتر بخوانید: خانه های سنتی گیلان ؛ ۶ خانه سنتی با معماری روستایی دلنشین


کجاها غذا و خوراکی بخوریم؟

همین اول کار بگوییم که بعد از سفر به شهرهای شمال کشور هیچ بعید نیست که اضافه وزن پیدا کنید، چون آن‌قدر خوردنی‌های خوشمزه و رنگارنگ خواهید دید که وسوسه می‌شوید برای یک‌بار هم که شده آن‌ها را امتحان کنید. شهر لاهیجان هم از این قضیه مستثنا نیست بلکه با داشتن خوردنی‌های خوشمزه و سوغاتی‌های رنگارنگ یک بهشت تمام عیار برای شکم گردی است.

جدای از غذاهایی مثل اناربیج، کویی تره، واویشکا و انواع غذاهایی که با ماهی تهیه می‌شوند و در همه شهرهای گیلان رایج هستند،  خورشت مرغ و آلو، خورشت سبزی فسنجان، شیش انداز گیلکی و میرزا قاسمی از غذاهای محلی و بسیار مشهور لاهیجان هستند که خوردن و چشیدن طعم بی‌نظیر آن‌ها خالی از لطف نیست. اگر به دنبال رستوران‌های باکیفیت هستید ما رستوران زیبا، رستوران سنتی مهتاب، رستوران خان سالار، سفره‌خانه شاندیز، رستوران وحید و رستوران پهلوان عسگر را پیشنهاد می‌کنیم.

معمولا در حین سفر، یکی از دغدغه‌های مسافران تهیه سوغاتی است و اگر اطلاع کافی از اینکه چه چیزهایی را و از چه جاهایی باید تهیه کنید نداشته باشید، سردرگمی به سراغتان خواهد آمد. به مراکز خرید معروف لاهیجان اشاره کردیم و گفتیم که در این مراکز خرید می‌توانید هر چیزی که نیاز دارید تهیه کنید. اگر بخواهیم به معروف‌ترین سوغاتی‌های لاهیجان اشاره کنیم قطعا در لیستمان باید به کلوچه و کوکی‌های خوشمزه لاهیجان، برنج و چای معطر شمال، ترشیجات رنگارنگ، ماهی دودی، مربا و ماهی شور اشاره کنیم. از صنایع دستی زیبای لاهیجان نیز غافل نشوید. آثار منبت کاری، معرق کاری، خراطی، حصیربافی، ابریشم معروف لاهیجان، سرامیک‌های دارای طرح و نقش‌های زیبا، نمد و بابمو مشهورترین سوغاتی‌های لاهیجان هستند که با خرید آن‌ها می‌توانید خاطره سفر به لاهیجان را تا مدت‌ها در ذهن خود و اطرافیانتان زنده نگه دارید.


برای تفریح و گردش در لاهیجان وقت بگذارید!

چی بهتر از تله کابین؟

تله کابین لاهیجان که به تله کابین احرار لاهیجان معروف است در بالای بام سبز لاهیجان و حوالی شیطان کوه قرار گرفته است. اگر عاشق دیدن منظره زیبای شهر لاهیجان و مزارع چای و سقف شیروانی خانه‌ها از ارتفاعات هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما تله کابین لاهیجان را امتحان کنید. قیمت بلیط تله کابین لاهیجان 30 هزار تومان است که بسته به شرایط و ایام مختلف سال تغییر میکند.

تله کابین لاهیجان

پارک جنگلی میر صفا

پارک جنگلی طبیعی میر صفا قشنگ‌ترین پارک این شهر است و در خیابان شقایق واقع شده است. برای یک گردش یک روزه همراه با خانواده و دوستان و نشستن در زیر آلاچیق‌های پارک و لذت بردن از طبیعت می‌توانید پارک جنگلی میر صفا را امتحان کنید. با حضور در این پارک می‌توانید حس و حال رفتن به پیک‌نیک در یک جنگل سرسبز شمالی را تجربه کنید، چراکه این پارک در ابتدا یک جنگل بوده است.

جوان‌ها را باشگاه پینت بال ببرید!

اگر آدرنالین خونتان پایین افتاده حتما در سفر به لاهیجان به باشگاه پینت بال سر بزنید. این باشگاه در ابتدای جاده لنگرود و روبه روی هتل فجر آشار قرار دارد. با حضور در این باشگاه، خصوصا با دوستانتان می‌توانید دو تیم تشکیل دهید و با گلوله‌های رنگی از یکدیگر پذیرایی کنید.

شهربازی لاهیجان

احتمالا از فاصله دور و اطراف استخر  یک چرخ‌وفلک بر فراز شیطان کوه خواهید دید. خبر خوب اینکه در بالای این کوه و در کنار ایستگاه اول تله کابین احرار یک شهربازی نقلی اما بسیار جذاب وجود دارد که می‌توانید سری به آنجا بزنید.

پارک ملی لاهیجان

پارک ملی لاهیجان که با نام پارک بعثت هم شناخته می‌شود یکی از پارک‌های قدیمی و محبوب شهر لاهیجان است. این پارک با حدود 80 سال قدمت و بیش از 1200 مترمربع وسعت پاتوق بسیاری از گردشگران در ایام مختلف سال است.

زیپ لاین لاهیجان

با طول هزار متر و ارتفاعی به اندازه ارتفاع شیطان کوه، زیپ لاین لاهیجان به یکی از جذاب‌ترین تفریحات لاهیجان تبدیل شده است و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

راستی به هر شهر شمالی که سفر کرده‌اید بدانید برای رزرو اقامتگاه بومگردی، ویلا ساحلی یا…هرنوع اقامتگاه دیگری می‌توانید به سایت پینورست سر بزنید و آن اقامتگاه را در یک جستجوی کوتاه پیدا کرده و رزرو کنید.


دور و بر لاهیجان بچرخیم!

خود شهر لاهیجان پر است از دیدنیهایی که باید ساعتها وقت خود را صرف دیدن آن‌ها بکنید، اما تصور کنید که جاهای دیدنی اطراف و روستاهای زیبای آن میتوانند چقدر جذاب و به‌یادماندنی باشند.

روستای کوره بر لاهیجان

کوره بر یک روستای ییلاقی و بسیار خوش آب‌وهوا در دهستان آهندان شهرستان لاهیجان است که حدود 212 نفر جمعیت دارد. در سفر به روستای کوره بر حتما به تالاب زیبای این روستا سر بزنید.

تالاب سوستان

سوستان روستایی در حوالی دهستان لیل است و به خاطر تالاب سوستان خیلی معروف است. کافی است حدود 6 کیلومتر از لاهیجان دور شوید و به سمت روستای سوستان بروید تا یکی از زیباترین تالاب‌های ایران را از نزدیک ببینید. زیبایی تالاب سوستان لاهیجان خیره‌کننده است و در گوشه و کنار آن می‌توانید ماهی‌ها، پرندگان آبزی، و از همه مهم‌تر نیلوفرهای آبی را ببینید که سطح آب تالاب را مثل یک لباس سبز رنگ پوشانده‌اند.

تالاب سوستان

تالاب بین‌المللی امیر کلایه

تالاب امیر کلایه در شمال لاهیجان و در دهستان شیرجوپشت قرار دارد و تقریبا یک کیلومتر تا ساحل دریا فاصله دارد. این تالاب از معدود تالاب‌های آب شیرینی است که در حاشیه دریا قرار گرفته‌اند. اگر در وقت مناسب از این تالاب دیدن کنید احتمالا پرندگان مهاجر را در گوشه و کنار تالاب خواهید دید.

منطقه شیخانبر

منطقه شیخانبر در مسیر جاده لاهیجان به لنگرود که آرامگاه شیخ زاهد گیلانی در آن قرار گرفته است، از زمان‌های قدیم و دوره صفویان بسیار محبوب بوده است چراکه شیخ زاهد جد مادری پادشاهان صفوی بوده است. این منطقه آن‌قدر سرسبز است که دل کندن از آن کار ساده‌ای نیست. وجود مزارع سرسبز چای و چشمه‌های زلال آب تنها بخشی از زیباییهای این منطقه است.


شما هم به لاهیجان رفته‌اید؟ از جاهای دیدنی آن برایمان بگویید. امکانات این شهر چطور است؟ چه فصلی مناسب رفتن به آن است؟ برای ما از تجربه خودتان در بخش نظرات بنویسید.

محمدرضا قاسم شیرازی

دانشجوی ژنتیک دانشگاه اصفهان - عاشق روانشناسی و نویسندگی
من خستگی ناپذیرم؛ خستگی ناپذیر از سفر کردن، دیدن چیزهای جدید و نوشتن

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی