روستای کندر ؛ از دشت لاله‌های رنگارنگ تا طبیعت‌گردی

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
روستای کندر ؛ از دشت لاله‌های رنگارنگ تا طبیعت‌گردی

در مسیر جاده چالوس روستاهای زیادی که مثل مروارید زیبا و ارزشمند هستند وجود دارد. روستای کندر یکی از روستاهای اطراف کرج است که طبیعتی بسیار دیدنی دارد. منظره‌های زیبا، هوای خنک،‌باغ‌های میوه و کوه‌های سر به فلک کشیده از ویژگی‌‌های این روستا است. کافیست یک بار از این روستا دیدن کنید تا شیفته آن شوید. 

روستای کندر به قدمت طولانی و دشت لاله‌های رنگارنگش معروف است. امروز با هم همراه می‌شویم و برای یک سفر یک روزه به این روستای زیبا و قدیمی در اطراف کرج می‌رویم.


روستای کندر کجاست و چگونه به آن برویم؟

روستای کندر جزوی از استان البرز حساب می‌شود. این روستا در شمال کرج، در کیلومتر ۶ جاده‌ی کرج-چالوس واقع شده است؛ از مرکز کرج حدود ۲۲ کیلومتر و از تهران ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

این روستا با امامزاده داوود، کن سولقان، وردیج و واریش در غرب تهران راه ارتباطی دارد. فاصله‌ی روستا تا امامزاده داوود ۶ ساعت است.

روستای کندر

برای رفتن به این روستا باید از ماشین شخصی استفاده کنید. در حدود ۶ کیلومتر بعد از میدان امیرکبیر، خروجی روستای کندر را در جاده چالوس می‌بینید. این راه مسیر جدید و آسفالت‌شده‌ی روستاست که رودخانه‌ی کرج هم از زیر آن عبور می‌کند. پس از طی یک مسافت ۱۱ کیلومتری به کندر می‌رسید.

روی نقشه ببینید!

مسیر دیگر کمی جلوتر از روستای پورکان بوده که بخش‌هایی از آن هنوز خاکی است و پیچ‌و‌خم زیادی هم دارد. 


با تاریخچه و مردمان این روستا آشنا شویم.

این روستا در بین کوه‌های البرز قرار دارد و به دلیل داشتن زمین‌های نسبتا پست و هموار، محل مناسبی برای کشت و دامداری بوده‌ است. به همین دلیل بعضی از مادهایی که از مناطق شمالی ایران آمدند کندر را به عنوان محل زندگی انتخاب کردند.

ریشه‌ی زبان مردم این روستا، تاتی است که از بازمانده‌های زبان مادی کهن است.

روستای کندر کرج

کندر از دو واژه‌ی کهن و دور تشکیل شده و اشاره به قدمت روستا دارد. در واقع کندر همان روستای کهن دور است که به آن کن دور می‌گویند.  تا به حال از این روستا اشیایی بسیار قدیمی مثل سفال و ساروج که متعلق به دوران قاجار یا حتی صفویه هستند پیدا شده است. در بعضی منابع اینجا به عنوان زورگاه شاه خسرو معرفی شده و گفته می‌شود که قلعه‌ی او در این روستا بوده است.

معماری خانه‌های سنگی این منطقه هم دلیل دیگری بر قدمت طولانی آن است. خانه‌ها با سنگ‌هایی که از دل کوه بیرون آمده و بعد با آتش تکه‌تکه شده‌ ساخته شده‌اند. از این سنگ‌ها برای ساختن چینی و سنگ قبر هم استفاده شده است.

بیشتر بخوانید: جاده چالوس؛ از مسیر هم به اندازه مقصد لذت ببرید

شغل مردم این روستا در گذشته قالیبافی و کشاورزی بوده است. اما امروزه ساکنان به کشاورزی و باغداری مشغول هستند و کشاورزان بیشتر گندم، عدس و جو کشت می‌کنند.

ظبق آمار در حال حاضر روستای کندر حدود 2500 نفر جمعیت دارد.


دیدنی‌‌های طبیعی و تاریخی همه در کنار هم در یک روستا

جاذبه‌های این روستای قدیمی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی.

جاذبه‌های طبیعی

دشت لاله‌های کندر

روستای کندر مزرعه لزور دشت لاله

اگر بخواهیم فقط از یکی از جاذبه‌های طبیعی کندر دیدن کنیم، بدون شک باید دشت لاله‌های کندر در مزرعه‌ی لزور را در اولویت اول قرار دهیم. در سال  ۱۳۹۹ علیرضا مصطفی، کارآفرین، با بهره‌گیری از موقعیت جغرافیایی مناسب این روستا تصمیم به ایجاد یک مجموعه‌ی گردشگری-بومگردی گرفت. او این تصمیم را با کاشت دو میلیون و صدهزار پیاز از ۳۰ نوع لاله در دشت‌های مسطح غرب کندر عملی کرد.

البته پیش از این‌ هم روستا از دشت‌های طبیعی گل بی نصیب نبوده و رسم برپایی جشنواره‌ی گل لاله در اینجا سابقه‌ای 40 ساله دارد. اما با این اقدام مساحت این گلستان به بیش از ۳/۵ هکتار افزایش پیدا کرد و در معرض دید عموم قرار گرفت.

یکی از اهداف این باغ تکثیر پیاز انواع لاله و حتی شروع صادرات آن است. قرار است برای بخش دیگر این مجموعه‌ی بومگردی، طرح کشت گیاهان دارویی محلی کندر اجرا شود. تا به امروز هم در بخش‌هایی از آن درخت‌های بومی روستا مثل سنجد و ازگیل کاشته شده است.

لاله‌های رنگارنگ تنها زیبایی این مجموعه نیستند. در اینجا کلبه‌هایی از خشت و کاهگل ساخته شده که با کرسی و چراغ نفتی گرم می‌شوند. شما می‌توانید شب را در این کلبه‌ها به صبح برسانید. می‌توانید طرز تهیه نان‌ محلی در تنورهای محلی و شیردوشی را در اینجا امتحان کنید. از طرفی امکان تیراندازی و سوارکاری هم در این مجموعه برای مسافران فراهم شده است.

آدرس مزرعه لزور: این مزرعه در ۷ کیلومتری جاده‌ی کرج-چالوس قرار دارد. برای رفتن به این دشت، به غرب کندر بروید تا تابلوی مزرعه‌ی لزور را ببینید. با اتومبیل شخصی می‌شود تا نزدیکی دشت رفت. بنابراین بدون پیاده‌روی طولانی می‌توانید به همراه سالمندان و کودکان هم از این مزرعه دیدن کنید.

زمان بازدید: تمامی روزهای هفته از ساعت ۹ صبح تا ۸ شب. البته در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا، محدودیت‌هایی برای بازدید اعمال شده و فعلا امکان بازدید وجود ندارد.

تهیه بلیط: بازدید از مجموعه نیازمند تهیه‌ی بلیط است. بهای بلیط از شنبه تا چهارشنبه ۱۵ و در روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۲۰ هزار تومان است. 

شماره تماس: ۰۹۱۲۲۶۰۰۶۸۳

آبشار کندر

آبشار کندر در این روستا یکی از زیباترین آبشارهای کل منطقه‌ است. نام این آبشار ده‌سر بوده و در بین دو طبیعت متفاوت واقع شده: از یک سو کوه‌های سنگی و از سوی دیگر طبیعت سرسبز و مرتفع.

رودخانه دره گدا و چشمه‌ها

رودخانه‌ی دره گدا از رودهای فصلی کندر است. این رود از دامنه‌ی کوه لیز سرچشمه گرفته و به رود کرج منتهی می‌شود. دیدن چشمه‌های کندر هم خالی از لطف نیست. یکی از این چشمه‌ها چشمه‌ی آب معدنی با آبی بسیار خنک و گوارا در ابتدای رودخانه‌ی دره گدا که به چشمه‌ گل معروف است. دیگری هم چشمه‌ای با نام بالامحل یا مرادآو (مرادآب) که در قدیم مقدس شمرده می‌شده و به همین دلیل تنها خانم‌ها اجازه‌ی آب برداشتن از آن را داشته‌اند.

کوه‌‌ها

کوه‌های معروف اطراف روستا کوه‌های کی‌خسرو، عمر کوشان، سیاه‌کمر، کوه لیز و کوه قبله هستند.  پوشش گیاهی روستا هم بیشتر گون، تیخک، شکر آلاله و درخت ته است. به گفته‌ی اهالی این درخت یکی از محکم‌ترین چوب‌های دنیا را دارد.

دشت پهنه‌سار

از کوه و چشمه و آبشار که بگذریم باید دشت پهنه‌‌سار را معرفی کنیم که بسیار زیبا و هوایش مطبوع است. در قدیم این مکان برای اهالی روستا جنبه‌ی آیینی داشته است.

بیشتر بخوانید: سد کرج ؛ کشف آرامش در نزدیکی پایتخت


جاذبه‌های تاریخی

برویم سراغ جاذبه‌های تاریخی کندر. در ابتدای این مطلب گفتیم که این روستا دارای قدمتی طولانی است. بنابراین عجیب نیست که در دل کوه‌های آن ردپاهایی از محل تیراندازی به دشمنان یا سنگر دیده می‌شود.

در کوه‌ها حفره‌هایی با شکل‌های منظم وجود دارد که به نظر می‌رسد ساخته‌ی دست باشند. به این حفره‌ها اشکفت گفته‌ می‌شود که به معنای شکاف و رخنه در کوه است. این حفره‌ها بیش از ۵ متر عمق دارند. در حاشیه‌ی کوه هم ساروج و استخوان انسان پیدا شده که نشان می‌دهد در قدیم در این نقطه قلعه وجود داشته است.  

روستا کندر کوه

در نزدیکی این حفره‌ها محلی معروف به چهل دختر یا چهل بی‌بی وجود دارد. مردم محلی بر این باورند که دخترهای جوانی که می‌خواستند بختشان باز شود برای راز و نیاز به این مکان رفته‌اند اما به یک‌باره ناپدید شده‌اند. بعد از آن این مکان تبدیل به مکانی مقدس برای دخیل بستن شده است.

رو‌به‌روی این مکان زاغه‌ای که قبلا انبار مهمات بوده وجود دارد. این زاغه متعلق به قلعه‌ی اسماعیلیان و قرن هفتم است.

در کندر مقبره‌ی دو تن از نوادگان منسوب به امام موسی کاظم هم قرار گرفته است. قدمت آستان امامزادگان ناصر و عبدالله به دوران صفویه می‌رسد. بنای امامزاده عبدالله بیش از ده سال است که به ثبت ملی رسیده است. معماری این امامزاده یک هشت وجهی منتظم است و از سه سمت، ورودی دارد. قبرهای خیلی قدیمی هم در این امامزاده وجود دارد. از نوشته‌های روی سنگ قبر آنها پیداست که بعضی متعلق به 180 سال پیش هستند. روی این سنگ‌ها مشخصاتی مثل شغل و جایگاه اجتماعی متوفی هم نوشته شده است.


چه دیدنی‌‌هایی در نزدیکی روستا کندر وجود دارد؟

شما می‌توانید بعد از یک کوهپیمایی طولانی حدود ۱۵ کیلومتری (معادل ۵ یا ۶ ساعت پیاده‌روی) از روستای کندر به وردیج برسید. وردیج روستایی‌ است در غربی‌ترین نقطه‌ی تهران که در دل کوهستان البرز جا گرفته است. مسیر آن با آدمک‌های سنگی که در دل کوه‌ها و صخره‌ها شکل گرفته‌اند تزئین شده است. 

امامزاده داوود

امامزاده داوود

از روستا تا امامزاده داوود 6 ساعت و تا سولقان و واریج ۳ ساعت راه است. برغان و ارنگه هم روستاهای خوش‌ آب و هوای دیگری هستند که در فاصله‌ی کمی از کندر واقع شده‌اند. ارنگه در مسیر جاده چالوس، کمی جلوتر از کندر و برغان در جاده‌ی آتشگاه کرج قرار گرفته است.


آیا امکان اقامت در کندر وجود دارد؟

در صورتی که بخواهید می‌توانید شب را در این روستای سرسبز و خوش‌ آب‌وهوا سپری کنید. اگر اهل کمپ کردن هستید، این روستا پر است از دشت‌های مسطحی که می‌توانید در آنها چادر برپا کنید. اگر هم میانه‌ای با سپری کردن شب در طبیعت ندارید، در کندر چندین اقامتگاه وجود دارد. 

اگر هم تصمیم دارید که برای یک سفر یک روزه به این روستای زیبا راهی تهران یا کرج شوید می‌توانید برای اجاره ویلا با پارکینگ بزرگ که خیالتان از بابت جای پارک راحت باشد به سایت پینورست سر بزنید.


چه زمانی و با چه تچهیزاتی به کندر برویم؟

کندر مکانی‌ست که در هر فصلی از سال می‌توانید به آن سفر کنید. اما اگر می‌خواهید دشت لاله را پر از گل ببینید باید در بهار به آنجا بروید. از نیمه‌ی فروردین است که پیازهای لاله شروع به گل دادن می‌کنند و عمر آنها حدودا دو ماه یعنی تا نیمه‌ی خرداد است.

روستای کندر استان البرز

استفاده از اتومبیل شخصی تنها راه سفر به این روستاست پس مطمئن شوید که باک ینزین پر باشد. همان طور که گفتیم برای اقامت دو انتخاب پیش روی شماست. اگر قصد کمپ کردن دارید تجهیزات لازم مثل چادر، کیسه خواب و لباس گرم برای شب‌های خنک کندر را فراموش نکنید. کفش مناسب پیاده‌روی هم مثل همیشه یکی از ضروریات سفر است.

بیشتر بخوانید: کردان کرج ؛ شش دلیل قانع کننده برای سفر به عروس کرج


کندر فقط چشم‌اندازها، چشمه‌ها، آبشار و کوه‌های زیبا نیست. کندر در یک روستای ییلاقی خوش آب‌و‌هوا هم خلاصه نمی‌شود. کندر نمونه‌ی خوبی از روستایی‌ست که در کنار حفظ بافت، فرهنگ، تاریخ و رسوم خود، دست به معرفی و توسعه‌ی آنها هم زده‌است. این روستا به یک منطقه‌ مثال‌زدنی و پیشرو در صنعت توریسم تبدیل شده است. برای همین پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت از آن دیدن کنید و حتما از تجربه‌ی سفر خود به این روستا برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر و دیدن مکان‌های جدید برنامه‌ریزی کنید و در مورد محل اقامتتان نگران هستید می‌توانید با رزرو اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را راحت کنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سایت برای شما گلچین شده است.

شادی علی شیری
بقیه‌ نوشته‌ها

من عاشق سفر کردن و طبیعت‌گردی، دیدن مکان‌ها و آدمهای جدید هستم. دوست دارم از این طریق تجربه کسب کنم و یاد بگیرم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها