شهر خرو نیشابور ؛ ییلاقی دیدنی‌تر از شاندیز مشهد

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
1نظر
شهر خرو نیشابور ؛ ییلاقی دیدنی‌تر از شاندیز مشهد

شهر خرو یکی از شهرستان‌های نیشابور در استان خراسان است. این شهر هم آب‌وهوای خوبی دارد هم طبیعتش سبز است. در معنای شهر خرو نوشته‌اند: «شرقی‌ترین و مرتفع‌ترین نقطه نیشابور که خورشید از آن طلوع می‌کند». خیلی‌ها برای تفریح و سفر به شهر ییلاقی خرو می‌آیند. اگر می‌خواهید به نیشابور سفر کنید و قصد دارید تا برنامه‌ای برای بازدید از جاهای دیدنی آن بچینید، شهر خرو را هم توی لیست‌تان بگذارید. در این شهر می‌توانید چند جاذبه مختلف ببینید و آب‌وهوایی عوض کنید و با داستان آدم‌های این شهر همراه شوید.


شهر خرو کجاست؟

شهر خرو از شهرستان‌های نیشابور است و فقط ۱۸ کیلومتر با آن فاصله دارد. فاصله این شهرستان از مشهد هم ۸۵ کیلومتر است. این شهر در دامنه‌ قله شیرباد قرار دارد. این کوه بخشی از کوه‌های بینالود است که در قسمت شرقی رشته کوه‌های البرز قرار گرفته‌اند.

شهر خرو کجاست؟

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Ahmad Reza

بیشتر بخوانید: روستای جاغرق ؛ پیک نیک مشهدی‌ها

قله شیرباد بلندترین قله این رشته‌ کوه است. خیلی از کوهنوردان با هدف فتح قله شیرباد به این منطقه سفر می‌کنند. آب‌وهوای شهرستان خرو به خاطر موقعیتی که دارد کوهستانی و خنک است.

راستی در سفرتان به نیشابور یا مشهد برای اجاره سوئیت می‌توانید از سایت پینورست کمک بگیرید. اجاره سوئیت باکیفیت در شهرهای مختلف کار راحتی نیست. باید یا کسی را داشته باشید که بهتان معرفی کند یا ریسک کنید و به اولین کسی که پلاکارد تبلیغ اجاره دستش بود اعتماد کنید که کار مطمئنی نیست و ممکن است با هرچیزی مواجه شوید. پس می‌توانید از پلتفرم‌های مطمئن اجاره کمک بگیرید. حایی که اطلاعات سوئیت را به‌طور آنلاین ببینید و پشتیبانی بتواند مشکلات شما را حل کند.


چطور به شهر خرو برویم؟

مسیری که از جاده مشهد نیشابور به سمت روستای خرو می‌رود در ۲۰ کیلومتری این جاده است. پس اگر می‌خواهید از مشهد به خرو بروید، باید وارد جاده مشهد به نیشابور شوید و سپس به سمت فرعی خرو بپیچید. اگر هم می‌خواهید از نیشابور به این شهر بروید، تاکسی‌های مخصوصی از نیشابور مستقیم به خرو می‌روند.


چرا سفر به خرو را پیشنهاد می‌کنیم؟

شهر خرو یکی از مناطق ییلاقی اطراف مشهد است. در مقایسه با شاندیز و طرقبه و شهرستان‌‌های دیگری که نزدیک مشهد هستند، این شهر جاذبه‌های بیش‌تری دارد و می‌توانید در یک سفر چند روز به همه آن‌ها سر بزنید.

چرا سفر به خرو را پیشنهاد می‌کنیم؟

منبع: گوگل‌مپ عکاس: ramezan heydari

بیشتر بخوانید: روستای زشک ؛ چرا اینجا را به بهشت تشبیه می‌کنند؟

با این‌که در تقسیمات جغرافیایی به خرو نام شهر داده‌اند؛ اما هنوز حال‌وهوای یک روستای خوش آب‌وهوا را دارد. در این منطقه ییلاقی می‌توانید اقامت کنید و از هوا و منظره‌هایش لذت ببرید و یا اگر دل‌تان می‌خواهد بیش‌تر گردش کنید و در اطراف خرو پرسه بزنید، آبشار، چشمه، غار و کوه از جاذبه‌های طبیعی این منطقه هستند.


خانه‌های پلکانی خرو؛ همسایه‌هایی صمیمی‌تر

خانه‌ها در این شهر که به ماسوله خراسان معروف است درست مثل ماسوله به شکل پلکانی است. برای همین اولین چیزی که موقع رسیدن به شهر خرو چشم‌تان را می‌گیرد شباهت آن به ماسوله است.

یکی از دلایلی که باعث شده آدم‌ها خانه‌هایشان را به این شکل بسازند، موقعیت متفاوت شهرهاست. از آن‌جایی که شهر خرو در دامنه کوه است، ساختن خانه‌ها به شکل پلکانی باعث می‌شود که آدم‌ها بتوانند تعداد بیش‌تری خانه در دامنه کوه بسازند.

از طرفی ارتباط آدم‌ها هم در مدل پلکانی خانه‌ها بیش‌تر است و انگار آدم‌‌هایی که در این خانه‌های پلکانی زندگی می‌کنند با همسایه‌هایشان صمیمی‌ترند. هر کسی از خانه‌اش بیرون بیاید و در حیاط خانه‌اش بایستد، می‌تواند همسایه‌های بالاتر و پایین‌تر را ببیند. از طرفی این منظره به ما نشان می‌دهد که چطور می‌شود به جز آدم‌ها با طبیعت هم ارتباط برقرار کرد و با آن دوست شد.

خانه‌های پلکانی؛ همسایه‌هایی صمیمی‌تر

منبع: گوگل‌مپ عکاس: محمدجواد خسروی

تازه منظره خانه‌هایی که در دل کوه ساخته شده‌اند سوژه‌های جالبی برای عکاسی هستند. کم‌تر کسی است که به روستای خرو برود و دلش نخواهد از خانه‌های پلکانی‌اش عکس بگیرد. فقط کافی است که یک زاویه مناسب پیدا کنید و بگذارید آسمان آبی خرو پس‌زمینه عکس‌تان باشد. آن‌وقت می‌توانید خاطره‌انگیزترین عکس را از سفر به خرو بگیرید.

بیشتر بخوانید: معرفی محله‌های مشهد ؛ راهنمایی برای غیرمشهدی‌ها


خوشمزه‌های شهر خرو را بشناسید

باغ‌دارهای خرو محصولات زیادی تولید می‌کنند. بعید نیست یکی از میوه‌هایی که می‌خوریم از خرو آمده باشد. در این روستای کوچک باغ‌های آلو، گیلاس و گردو زیادی وجود دارد. شهر خرو به مهد آلوی ایران معروف است. البته دلیلش مشخص است. حجم زیادی از آلوی باکیفیت و صادراتی ایران در این شهر تولید و برداشت می‌شود.

اگر به این شهر بروید باغ‌های آن حتما نظرتان را جلب می‌کند. در بعضی از روزها و ماه‌های سال هم می‌توان سبدها و سینی‌های بزرگ آلو را دید که زنان روستایی روی بام و حیاط‌شان می‌گذارند. این سینی‌های گرد با آلوهایی که در آن‌ها با نظم و دقت چیده شده‌اند، منظره شهر را زیباتر می‌کنند.

خوشمزه‌های شهر خرو

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Morteza Barjasteh

بیشتر بخوانید: ۸ تا از متفاوت‌ترین سوغاتی های مشهد!

آلوهای ترش و آب‌دار و گیلاس‌های قرمز درشت دهان خیلی از مسافرها را آب می‌اندازد. مقداری از این آلوها خشک می‌شوند و قسمتی از آن‌ها هم به لواشک تبدیل می‌شوند. خیلی از مسافران در سفر به نیشابور و خرو از لواشک‌های خانگی و خوشمزه خرو می‌خرند و به عنوان سوغات با خودشان می‌برند. البته این لواشک‌ها آن‌قدر خوشمزه‌اند که به سختی می‌توانید آن‌ها را با دیگران تقسیم کنید.

یکی از خوشمزه‌های دیگر شهر خرو ریواس است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در دامنه‌ها و دشت‌های رشته‌ کوه‌های بینالود ریواس به شکل خودرو می‌روید. اما مردم نیشابور و خرو می‌دانند چطور گیاهان خودرو را هم به محصولات خوشمزه تبدیل کنند. فقط کافی است بدانید که مناسب‌ترین زمان برای برداشت و کندن ریواس چه وقتی است.

اگر ریواس را زودتر از موعد بچینید طعم آن کمی تلخ است. ریواسی که به موقع چیده شده طعمی ترش و خوشمزه دارد. روستایی‌هایی که ریواس را به موقع چیده‌اند، آن‌ها را شسته و خرد کرده و با آن شربتی درست می‌کنند که دل هر مسافری را می‌برد. شربت ریواس طعم گس و خوشمزه‌ای دارد و اگر مهمان اهالی خرو شوید، حتما یک لیوان از آن را به عنوان پذیرایی جلویتان می‌گذارند.


چه فصلی به روستای خرو برویم؟

همان‌طور که گفتیم روستای خرو موقعیتی کوهستانی دارد. بنابراین در نیمه اول سال و در بهار و تابستان آب‌وهوای آن از شهری مثل مشهد خنک‌تر است. اگر بعد از کلی گشت‌وگذار در مشهد تصمیم دارید به جای خنک و سرسبزی سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم که سفرتان را در شهر ییلاقی خرو ادامه دهید.

چه فصلی به شهر خرو برویم؟

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Mohammad Hossein Ghadamiary

در نیمه دوم سال هوای شهر خرو نسبتا سردتر است. برای همین طولانی ماندن در طبیعت برای خیلی‌ها سخت می‌شود. البته کوهنوردهایی که تجهیزات حرفه‌ای دارند در زمستان هم به این شهر سفر می‌کنند و از تماشای طبیعتی که به خواب زمستانی فرو رفته لذت می‌برند.


دیدنی‌های اطراف شهر خرو

از شهری با خانه‌های پلکانی و کوچه باغ‌های سبز و باصفا و باغ‌های پردرخت چه انتظار دیگری دارید؟ برای خیلی‌ها همین که بتوانند گیلاس‌های قرمز را روی شاخه درخت‌ها تماشا کنند و یا در دامنه‌ بینالود کوهنوردی کنند، کافی است تا شهر خرو را در لیست مقصدهای جذاب برای سفر بگذارند. اما اگر قصد دارید جاهای بیش‌تری را ببینید بعضی از جاذبه‌های اطراف خرو را به شما معرفی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: ۹ تا از روستاهای پلکانی ایران

آبشار خرو

آبشار خرو حدود هشت کیلومتر با شهر خرو فاصله دارد. این آبشار مربوط به رودی است که از کوه‌های بینالود سرچشمه می‌گیرد. بهتر است مسیری که از شهر خرو به این آبشار می‌رسد را پیاده طی کنید. هر چند ماشین‌ها هم می‌توانند از آن عبور کنند ولی پیاده رفتن آن شاید به لذت سفرتان اضافه کند.

آبشار خرو

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Ahmad Reza

تازه در مسیر رسیدن به این آبشار می‌توانید کنار رود اتراق کنید و در سایه درختانی که در اطراف رود قد کشیده‌اند، بنشینید. آبشار خرو یک آبشار دو طبقه است که حدود ده متر ارتفاع دارد و در بیش‌تر روزهای سال زنده و فعال است.

قنات بالاده

قنات بالاده یکی از چند قناتی است که در شهر خرو قرار دارد. قنات‌ها کانال‌هایی هستند که در زیر زمین حفر می‌شوند. از آن‌جایی که مشکل کم‌آبی در ایران از گذشته‌های دور وجود داشته، قنات‌های زیادی توسط مردم در گوشه‌وکنار این سرزمین حفر شده است. قنات بالاده شهر خرو یکی از آن‌هاست. کشاورزان امروز هم از این قنات برای تغذیه درختان باغ‌های خود استفاده می‌کنند. 

آبشار شش آب

آبشار شش آب خرو در بین محلی‌ها به آبشار ششو یا شش‌او معروف است. شش جویبار کوچک به هم وصل شده‌اند تا آبشار شش آب را به وجود بیاورند. این آبشار حدود بیست متر ارتفاع دارد و از بزرگترین آبشارهای استان خراسان است. در وسط این آبشار می‌توانید حوضچه‌ای ببینید که آب بعد از ریزش درون آن به سمت پایین آبشار سرازیر می‌شود.

آبشار شش‌او در شهر خرو

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Ahmad Reza

به خاطر نزدیکی آبشار شش آب به آبشار خرو معمولا مسافران در کنار دیدن آبشار خرو به دیدن این آبشار هم می‌روند.

آتشکده شهر خرو کجاست؟

در کنار رودخانه خرو می‌توانید سازه‌ای چهار طاقی شکل را ببینید که نشان می‌دهد قدمت و عمر زیادی دارد. البته قسمت‌های زیادی از این سازه از بین رفته است. از داخل این چهار طاقی چشمه‌ای عبور می‌کنند که اهالی خرو به آن چشمه علی می‌گویند. گذر زمان تغییرات زیادی روی این بنا به وجود آورده و باعث شده تا به جای یک آتشکده فقط اثراتی از یک سازه تاریخی از آن باقی بماند.


سوالات متداول

روستای خرو کجاست؟

هم از مشهد و هم از نیشابور می‌توانید به این روستا بروید. خرو از شهرستان‌های نیشابور است و فقط ۱۸ کیلومتر با آن فاصله دارد و از مشهد هم ۸۵ کیلومتر فاصله دارد. این روستا در دامنه‌ قله شیرباد قرار دارد.

سوغات خرو چیست؟

آلوهای ترش، گیلاس و لواشک سوغات این شهر ییلاقی است.

معروف‌ترین دیدنی خرو کجاست؟

معروف‌ترین دیدنی این‌جا آبشار خرو است که حتی می‌توانید در کنار رود آن اتراق کنید.


اقامت در شهر ییلاقی خرو

برای این‌که بتوانید سفر خوبی به خرو داشته باشید، باید به اقامت‌تان هم فکر کنید. در شهر خرو اقامتگاه بومگردی و چند سوئیت و آپارتمان اجاره‌ای وجود دارد. این اقامتگاه‌ها دسترسی خوبی به جاهای دیدنی شهر خرو دارند. پس شما می‌توانید موقع رسیدن به این شهر اقامتگاه‌ موردنظر خود را رزرو کنید.


اگر در سفرتان به نیشابور و یا مشهد از شهر ییلاقی خرو هم گذشته‌اید، برایمان از جاهای دیدنی آن بنویسید. دیگر چه جاهای جذابی در این شهر می‌شناسید؟

وب سایت پینورست با داشتن گلچینی از اقامتگاه‌های باکیفیت، سوئیت و آپارتمان مبله، ویلای ساحلی و استخردار راحتی سفرتان را تضمین می‌کند.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی