جاده اسالم به خلخال ؛ زیباترین جاده ایران

  voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
جاده اسالم به خلخال ؛ زیباترین جاده ایران

یکی از زیباترین جاده‌های ایران خصوصاً در شمال کشور جاده اسالم به خلخال است. این جاده زیبا و معروف در استان گیلان قرار دارد و از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری این استان به حساب می‌آید. جنگل، دشت، آبشار، دریاچه و ارتفاعات سرسبز همگی را می‌توانید در دو طرف این جاده تماشایی پیدا کنید. این جاده از استان گیلان آغاز می‌شود و شما را در سفری هیجان‌انگیز و به یاد ماندنی به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل می‌رساند. طبیعت بکر و دیدنی آن به همراه هوای سالم و دلپذیر شما را به وجد می‌آورد.

جاده اسالم به خلخال قابل مقایسه با هیچ جای دیگری در ایران نیست. حتی کسانی که سابقه سفر به فیلبند را دارند، این جاده را تجربه‌ای متفاوت از آن می‌دانند. ترکیب رنگ‌های بی‌نظیر، هوای خوب و تمیز، آرامش و زیبایی طبیعت تجارب بی‌مانندی است که در این سفر تجربه خواهید کرد.


 جاده اسالم به خلخال کجاست؟

اسالم خلخال جاده‌ای با طول 70 کیلومتر است که از اسالم در استان گیلان آغاز و تا شهر خلخال در جنوب شرقی استان اردبیل امتداد دارد. اسالم همان‌طور که گفته شد یکی از شهرهای شمالی است که مرکز بخش اسالم در شهرستان تالش از استان گیلان است.

جاده اسالم به خلخال

فاصله تهران تا جاده اسالم به خلخال کمی بیشتر از ۴۰۰ کیلومتر است و بیش از ۴ ساعت برای رفتن به این شهر زمان می‌برد. برای لذت بردن از جاده اسالم خلخال می‌توانید از اتوبان تهران کرج جاده قزوین رشت را انتخاب و پس از رستم‌آباد می‌بایست جاده سراوان فومن را انتخاب از ضیابر زیبا گذشته و مسیر رضوانشهر را در پیش بگیرید. در انتها نیز از پونل در نزدیکی رضوانشهر به سمت جاده رشت آستارا تا ابتدای جاده اسالم خلخال پیش بروید. برای رسیدن به ابتدای جاده اسالم خلخال نقشه نیز می‌تواند راهکار خوبی باشد. اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید، می‌توانید با استفاده از جی‌پی‌اس و اپلیکیشن‌های موبایل جاده اسالم خلخال را به راحتی دنبال کنید.

روی نقشه ببینید!

دلیل معروفیت و محبوبیت این جاده مناظر بکر و وجود جاذبه‌های متعدد طبیعی است. این جاده دو طرفه که اسالم خلخال و برعکس را شامل می‌شود، از ارتفاع کم دامنه در اسالم تا ارتفاعات خلخال سفری بدیع را برای مسافرانش تدارک دیده است. آب و هوای مطبوع و خنک در تمام طول سال، خصوصاً وجود مه به همراه جاذبه‌های دیدنی چون جنگل، رودخانه، دشت، کوه، آبشار و دریای ابر بسیاری را بر آن می‌دارد که مهمان این خطه زیبا شوند.

اگر قصد دارید که برای دیدن جاده اسالم به خلخال به استان گیلان سفر کنید می‌توانید همین حالا برای اجاره ویلا ساحلی به وب سایت پینورست سر بزنید.


چرا به جاده اسالم به خلخال سفر کنیم؟

راستش تنها راه جواب دادن به این سوال این است که خودتان با پای خودتان به این منطقه سفر کنید. اینجا آنقدر زیباست که شاید فکر کنید قدم به بهشت گذاشته‌اید همه‌چیز از آب و هوا گرفته تا جاذبه‌های طبیعی همگی حال و هوایی رویایی دارد. جالب است بدانید که مسیر خلخال اسالم دور و برش نیز جاذبه‌ها و دیدنی‌های بسیاری دارد.

جاده اسالم به خلخال

دشت شقایق

یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی این منطقه در بهار، دشت شقایق است. این دشت زیبا در ماه‌های اردیبهشت و خرداد بسیار دیدنی و جذاب می‌شود. هوای مطبوع به همراه دشتی پر از شقایق‌های وحشی و زیبا خاطره‌ای به یاد ماندنی برایتان رقم خواهد زد. در کنار این دشت زیبا کلبه‌های روستایی بسیاری وجود دارد که گوشت تازه کبابی را می‌فروشند که غذایی لذیذ و تازه با قیمتی مناسب است.

دریاچه‌ها

دریاچه‌های کوچک و بزرگ بسیاری در مسیر جاده اسالم خلخال دیده می‌شود. در این مسیر دریاچه‌ی زیبای نُئور در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل در یکی از دره‌های کوهستان باغرو قرار دارد. این دریاچه در واقع از دو دریاچه کوچک تشکیل می‌شود که در بهار یکی می‌شوند. نئور در ارتفاع 2500 متری از سطح دریاست و به طور متوسط 5 متر عمق دارد.

 آبشارها

آبشارهای دائمی متعددی در جاده اسالم خلخال وجود دارد که از تماشای آن می‌توانید لذت ببرید. یکی از معروف‌ترین این آبشارها دریابن با ارتفاع 30 متر است. این آبشار در 12 کیلومتری ابتدای اسالم خلخال در مجاورت روستای لاکه تاشون قرار دارد. برای دیدن این آبشار جذاب باید 15 کیلومتر دیگر در جاده کوهستانی پیش روی کنید. علاوه بر این خلخال به اسالم آبشارهای فصلی متعددی نیز دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

کوچ‌نشینان

زندگی کوچ‌نشینی از دیرباز همراه انسان بوده است. کوچ‌نشینان این منطقه عموماً تالشی هستند و فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود را دارند. تعجب نکنید زمانی که در ارتفاعات با گله‌های بزرگ دام، چادرهای مشکی و همهمه کوچ‌نشینی مواجه شدید.

آب گرم

چنانچه مسیر جاده اسالم خلخال را تا انتها ادامه دهید، هم از شهر خلخال می‌توانید دیدن کنید، هم سری به آب گرم کیوی بزنید. آب گرم کیوی می‌تواند خستگی سفر را از تن به درکند.

گردنه الماس

گردنه الماس

برگ برنده و یکی از زیباترین جاذبه‌های این جاده گردنه الماس است که در میانه مسیر قرار دارد. اگر زمان سفرتان به جاده اسالم به خلخال در بهار است، طبیعت سرسبز و زیبای این گردنه شما را به حیرت وا می‌دارد. خانه‌های ییلاقی، گله‌های گوسفندان، مردم بی‌آلایش در کنار زیبایی این منطقه موهبتی است که شهرنشینان در جستجوی آن هستند. جالب است بدانید که این گردنه جزو معروف‌ترین مناطق توریستی جاده اسالم به خلخال است.

جنگل‌نوردی در نهالستان پیرسون

یکی از فعالیت‌های جذاب این منطقه جنگل‌نوردی در جنگل نهالستان است که به دره‌ای به اسم دره اشرف منتهی می‌شود. به خصوص در فصل بهار مسافرهای زیادی برای دیدن این جنگل و دره جادویی به اینجا می‌آید. این روستا در ۲۰ کیلومتری جاده اسالم قرار دارد.

بیشتر بخوانید: چشمه هفت رنگ شاهرود تا جنگل ابر ؛ مسیری دلنشین برای پیاده‌روی در طبیعت شاهرود


زمان مناسب برای سفر به اسالم خلخال

از زیبایی‌ها و طبیعت بی‌نظیر اسالم خلخال می‌توانید در فصول مختلف سال دیدن کنید. هر فصلی که به این منطقه سفر کنید ویژگی‌های خودش را دارد و در هر فصلی با صحنه‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شوید.

جاده اسالم به خلخال در بهار

می‌گویند ایران در بهار انگار یک کشور دیگر می‌شود. تقریباً شهر و منطقه‌ای در کل ایران نیست که بهارش دیدنی نباشد. یکی از بهترین زمان‌های سفر به این منطقه در بهار است. این جاده در بهار جانی دوباره می‌گیرد. دریاچه‌ها پر آب، آبشارها جاری و دشت‌ها پر گل هستند. سفر به جاده اسالم به خلخال در بهار را بهتر است به دلیل سردی هوا در ماه‌های اردیبهشت و خرداد انجام دهید. از سرسبزی و پرآبی آب لذت ببرید.

آب و هوای این منطقه در بهار کمی لرز دارد. برای همین یادتان باشد که گول پایان زمستان را نخورید و حتماً با خودتان لباس گرم و کفش مناسب و چتر داشته باشید.

جاده اسالم به خلخال در تابستان

اسالم خلخال در ارتفاعات قرار گرفته و مجاورت با دریای خزر آب و هوایی مه گرفته و سرد حتی در روزهای گرم تابستان دارد. جاده اسالم به خلخال در تابستان نیز زیبایی‌های خاص خودش را دارد. طبیعت رنگی که در هر گوشه و کنار یک رنگ جذاب و زیبا را به رخ می‌کشد، از مزایای سفر در جاده اسالم به خلخال در تابستان است. طبیعت مسیر اسالم به خلخال در تابستان هم ممکن است برایتان غافلگیر کننده باشد و باران‌های گاه و بیگاه شما را شگفت‌زده کند.

به خصوص اگر آدم گرمایی هستید و از سرما و لرز خوشتان نمی‌آید حتماً جوری برنامه سفرتان را بچینید که تابستان اینجا باشید.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال در پاییز

یکی از بهترین فصل‌ها برای سفر به این منطقه در پاییز است. اگر از هوای خنک و نم باران و ایستادن وسط یک دنیا رنگ‌های نارنجی، ارغوانی، زرد و حتی سبز خوشتان می‌آید جوری سفرتان را تنظیم کنید که حتما فصل پاییز اینجا باشید.

فصل پاییز توی این مسیر که می‌افتید، اولش رنگ طبیعت و درختان کمی سبز است. اما خیلی طولی نمی‌کشد که سبزها جایشان را به زردها و نارنجی‌ها می‌دهند. از یک جایی به بعد درست مثل کمربند این رنگ‌ها ارغوانی می‌شوند. اما کمی بعد دوباره بازی رنگ‌ها شروع می‌شود.

اگر اواخر پاییز به این منطقه سفر می‌کنید مواظب برف زودهنگام باشید. برف زودهنگام ممکن است باعث شود مسیر به طور کامل بسته شود.

جاده اسالم به خلخال در زمستان

جاده اسالم به خلخال در زمستان

البته خیلی‌ها معتقدند علاوه بر این که سفر به این منطقه در زمستان خطرناک است، زیبایی‌های فصل بهار و پاییز را هم ندارد. در ضمن با بارش برف بخش‌های زیادی از مسیر به طور کامل مسدود می‌شود و حتی مردم محلی هم در برف می‌مانند. برای همین توصیه می‌کنیم در این فصل خیال سفر به این منطقه را از سرتان بیرون کنید.

اما اگر طرفدار فصل زمستان هستید و تجربه‌ی سفر در جاده زمستانی را هم دارید و به خطرات این نوع سفر آگاه هستید، شاید این فصل سال هم بتوانید به این جاده سفر کنید. حتی در این فصل هم این منطقه زیبایی‌های خودش را دارد.

به یاد داشته باشید که اینجا جاده‌ای با مردمان بسیار مهربان و مهمان‌نواز است. اگر به مشکلی برخوردید حتما کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: جنگل فندقلو در اردبیل، جشنواره گل‌های بابونه و فاصله تا گردنه حیران


جاده‌های زیبای نزدیک اسالم خلخال

وقتی به این منطقه سفر می‌کنید خصوصاً از مسیرهای دورتر مثل تهران، بد نیست کمی هم زمان برای دیدن جاده‌های زیبای اطراف بگذارید. ارزشش را دارد. مثلا حالا که تا اینجا آمده‌اید حتما گردنه حیران و مسیر پونل را ببینید. این‌ها هم جاده‌هایی به یادماندنی هستند.

گردنه حیران

گردنه حیران

حیران نام روستایی در ۳۰ کیلومتری آستاراست. از آنجا که برای رسیدن به جاده اسالم خلخال باید مسیر آستارا در پیش بگیرید، می‌توانید به این گردنه زیبا هم سری بزنید. اینجا همیشه مه گرفته است و طبیعتی بکر و زیبا دارد که شاید در کمتر جایی شبیهش را ببینید. همین موضوعات حیران را به جایی تماشایی برای گردشگران تبدیل کرده است. جاده‌ای که به گردنه حیران می‌رسد هم جذابیت‌های خودش را دارد. یک دستتان دره‌ای عمیق و سرسبر را می‌بینید و سمت دیگرتان هم جنگل مه‌آلود و دست نخورده قرار گرفته.

می‌توانید طبیعت زیبای این منطقه را از تله‌کابین گردنه حیران تماشا کنید. اما تله کابین حیران کجاست؟ برای رسیدن به تله کابین حیران دو راه دارید.

می‌توانید از سمت اردبیل و جنگل فندقلو به سمت مجموعه تله‌کابین حیران بروید. یا می‌توانید از استان گیلان و شهر آستارا به سمت تله کابین حرکت کنید. در هر دو صورت باید سوار تاکسی شوید و خودتان را به مجموعه تله کابین حیران برسانید. مجموعه تله کابین حیران در ۳۵ کیلومتری آستارا و ۲۵ کیلومتری اردبیل قرار گرفته است. این تله کابین هر روز آماده پذیرش مسافران است.

روی نقشه ببینید!

پونل

جاده پونل به خلخال

قبل از رسیدن به جاده اسالم از کنار منطقه گردشگری و جنگلی پونل می‌گذرید. پونل روستایی در شهرستان رضوانشهر از استان گیلان قرار دارد. پونل جنگل، کوهستان و مراتع زیبا را با هم دارد. در مسیر  از کنار تابلوی جاده پونل به خلخال می‌گذرید. این جاده ممکن است به معروفی اسالم خلخال نباشد اما از نظر طبیعت زیبا و دیدنی چیزی کم ندارد. مسیری از دل جنگل با آب و هوای مطبوع و تصاویر زیبایی از طبیعت آن برای گردشگران در جاده پونل به خلخال فراهم است.


دانستنی‌های قبل از سفر

جاده اسالم خلخال بسیار زیبا و بدیع است و سفری خاطره انگیز را برایتان رقم میزند. رعایت موارد زیر و آگاهی از آن‌ها سفری مطمئن و خوش را در پی خواهد داشت.

جاده اسالم به خلخال

 • در صورت تمایل می‌توانید در اقامتگاه‌های روستایی و کلبه‌های چوبی جاده اقامت به یاد ماندنی را داشته باشید.
 • رستوران گردی در این جاده یعنی کلبه‌های چوبی با گوشت تازه کبابی.
 • این جاده در تمام طول سال آب و هوایی خنک و حتی در برخی مناطق سرد دارد، از همراه داشتن لباس گرم قبل از سفر اطمینان حاصل کنید.
 • این جاده عکس و فیلم‌های زیبایی را برای ثبت در خاطرات برایتان فراهم می‌کند.
 • جاده در انتها به منطقه گردشگری ازنا و سپس به شهر خلخال می‌رسد، قبل از حرکت مسیر و برنامه سفر خود را برنامه‌ریزی کنید. در برگشت از خلخال به اسالم نیز می‌توانید جاهای دیدنی بسیاری را بیابید. از این رو بهتر است حداقل یک روز کامل را برای سفر به جاده اسالم خلخال در نظر بگیرید.
 • اگر با ماشین شخصی سفر می‌کنید، خصوصاً در فصول بارانی، از سلامت خودرو وسایل ایمنی مورد نیاز اطمینان حاصل کنید.
 • چنانچه به جنگل نوردی و کوهنوردی علاقه دارید، تجهیزات مورد نیاز را از قبل فراهم کنید.
 • چادر زدن در طبیعت زیبای این منطقه با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن هوا و سرمای آن ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. بهترین زمان برای چادر زدن فصل تابستان است که هوا نسبتاً گرم می‌شود.
 • ایران دارد تلاش می‌کند کل این مسیر را به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت برساند!

بیشتر بخوانید: اولسبلنگاه ماسال گیلان؛ درباره معنی اسم، تلفظ و دیدنی‌هایش


آیا شما پیش از خواندن این مطلب پینورست چیزی در مورد جاده اسالم به خلخال شنیده بودید؟ آیا تا به حال این جاده را دیده‌اید؟ تجربه رانندگی در این جاده زیبا را دارید؟ شما چه فصلی را بیشتر از همه برای سفر جاده‌ای دوست دارید؟ از جاذبه‌های دیدنی مثل آبشارها و دریاچه‌های نزدیک به این مسیر دیدن کردید؟ آبا در آبگرم کیوی تنی به آب زدید؟ آیا از گردنه حیران و مسیر پونل هم دیدن کردید؟ تجربه کمپ کردن و چادر زدن در این منطقه را دارید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را از دیدن جاده اسالم به خلخال برای ما بنویسید.

به یاد داشته باشید که هر زمانی که بخواهید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین در شهر مورد نظرتان به وب سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از بومگردی و کلبه جنگی تا اجاره ویلا حیاط دار در این سابت وجود دارد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی