قبرستان خالد نبی؛ شکل‌ عجیب قبرها و رمز و رازشان

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
قبرستان خالد نبی؛ شکل‌ عجیب قبرها و رمز و رازشان

استان گلستان جاهای دیدنی طبیعی و تاریخی زیاد دارد و به خاطر شرایط جغرافیایی خاصش چیز جالبی که در آن می‌بینیم، نزدیکی و پیوند بین ساخته‌های دست انسان و طبیعت در آن است. یکی از مکان‌های دیدنی این استان که اوج چین تلفیقی را در آن می‌بینیم، قبرستان خالد نبی گنبد است.

احتمالا تصاویر گورستانی مرموز و با شکل و شمایلی عجیب و بسیار متفاوت در استان گلستان را در اینترنت یا جای دیگری دیده باشید. قبرستان خالد نبی بدون شک یکی از منحصر به فردترین آثار باستانی و تاریخ کشور است که در استان گلستان قرار دارد.

 طرح عجیب سنگ‌های یادبود این آرامگاه هیچ شباهتی به دیگر آثار موجود در کشور ندارد و بنا بر باور بسیاری یادآور اندام‌های بدن مردان و زنان است.

اما قبرستان خالد نبی در گلستان تنها به این سنگ قبرهای عجیب محدود نمی‌شود و با قرارگیری در طبیعتی زیبا با چشم‌اندازهایی خیره کننده به یک منطقه بسیار دیدنی تبدیل شده است.

آرامگاه خالد نبی و این گورستان هم مانند بسیاری از زیارت‌گاه‌ها یا آرامگاه‌های دیگر درارتفاعات قرار دارند. راستی دلیل اینکه بسیاری از شخصیت‌های مذهبی را در بلندی‌ها به خاک می‌سپردند چیست؟ شما فکر می‌کنید این انتخاب چه دلیل دارد؟

به علاوه اگر به دیدن‌ آثار و مناطق مرموز و متفاوت علاقه‌مندید به هیچ وجه این گورستان عجیب اما زیبا را از دست ندهید. خالدنبی هنوز رازهای ناگفته زیادی دارد و کسی چه می‌داند شاید شما آن کسی باشید که از این رازها رمزگشایی می‌کند؟

با ما همراه باشید تا در این مطلب پینورست بیشتر با این قبرستان جالب و رازهای آن آشنا شویم.


قبرستان خالد نبی کجاست؟

آرامگاه و قبرستان خالد نبی در شمال کشور و استان گلستان در ۹۰ کیلومتری شهر گنبد قرار دارد. این منطقه باستانی با شهر کلاله هم حدودا ۶۰ کیلومتر فاصله دارد و در ۶ کیلومتری روستای گچی سو ساخته شده است.
برای رسیدن به این محوطه باید تا قله حدودا ۷۰۰ متری گوگجه داغ از توابع مراوه تپه بالا بروید. افراد بومی به گوگجه داغ، قله قدرت هم می‌گویند.

مسیر جاده ای شهرستان گنبد

برای دیدن این منطقه تاریخی باید به استان گلستان و شهرستان گنبد کاووس یا کلاله سفر کنید. اگر به ماجراجویی علاقه دارید می‌توانید با قطار یا ماشین شخصی خودتان را به گنبد برسانید و از زیبایی‌های این خط راه آهن یا جاده هم در طول مسیر لذت ببرید و شاید در بین راه سری هم به گرگان بزنید.
سفرهای جاده‌ای طرفداران بسیاری دارند و خیلی‌ها به دنبال لذت بردن از آغاز سفر هستند تا کیف‌شان بیشتر شود. پس اگر وقت و شرایطش را دارید حتما سفر جاده‌ای را امتحان کنید.

فاصله گرگان تا خالد نبی حدودا ۱۸۰کیلومتر است و این گورستان همچنین با تهران ۵۶۵ کیلومتر و با مشهد ۵۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

 در انتهای مسیر کوهستانی منتهی به قبرستان و زیارتگاه خالد نبی می‌توانید ماشین خودتان را پارک کنید و با نیسان‌های افراد محلی که در جاده می‌بینید به گورستان برسید.

بهای بازدید از این مجموعه ۲هزار تومان است.

روی نقشه ببینید!


تاریخچه قبرستان خالد نبی

متاسفانه تاحالا پژوهش‌های ویژه‌ای در رابطه با این گورستان صورت نگرفته و به طور دقیق و علمی مشخص نشده که تاریخ ساخت این جا به چه دوره‌ای بر می‌گردد.
بعضی‌ها قدمت قبرستان خالد نبی را به دوران پارینه سنگی نسبت می‌دهند و عده‌ای معتقدند به حدود ۱۴۰۰ سال پیش مربوط می‌شود.

گورستان خالد نبی کلاله

نشانه‌هایی از دوران سلجوقیان هم در این ناحیه به چشم می‌خورد.

بیشتر بخوانید: دهکده جهان نما گلستان ؛ مسیر، آب و هوا و دیدنی‌های ییلاق بکر شمال


خالد نبی کیست؟

بعضی‌ها می‌گویند خالد نبی یکی از ۴ پیامبر تبلیغی است که در دوران بین حضرت عیسی و حضرت محمد آمدند. ظاهرا خالد نبی برای ترویج دین خود به میان مردم ترکمن صحرا آمده بود. نام کامل ایشان خالد نبی غیث بن سنان عیسی است. ترکمنان به او خالد بن سنان می‌گفتند و در زبان محاوره او را خالد نبی هم می‌نامند.

در کتاب‌های دینی و بعضی از روایت‌ها گفته‌اند که بعد از حضرت عیسی چهار پیامبر دیگر تا زمان حضرت محمد حضور داشتند که ۳ نفر از قوم بنی اسرائیل و یکی از آن‌ها عرب بود. خالد نبی همان پیامبر عرب متولد یمن است.

خالد نبی در زمان خسرو انوشیروان به ایران آمد و مردم آن‌زمان را که بیشتر زرتشتی بودند به دین مسیحیت دعوت کرد. در بعضی از حکایت‌ها هم مطرح شده که دختر خالد نبی در پایان عمر با حضرت محمد (ص) روبرو می‌شود و به دین اسلام می‌پیوندد.

با وجود تفاوت دین به نظر می‌رسد که خالد نبی بسیار مورد احترام مردم ایران و به خصوص ترکمن‌ها بوده است.

گورستان عجیب شهرستان گنبد

عده‌ای دیگر معتقدند که خالد نبی مردم را به شریعت ابراهیم دعوت می‌کرده و مسیحی نبوده است. 

درکنار این آرامگاه و گورستان دو زیارتگاه دیگر همدر منطقه وجود دارند که به آن‌ها عالم بابا و چوپان آتا می‌گویند. این زیارتگاه‌ها به پدر زن و یکی از مریدان خالد نبی تعلق دارد.

معجزه‌هایی مثل از آتش عبور کردن و خاموش کردن آن و همچنین مستجاب دعوه بودن دعای بارانش نیز به او نسبت داده شده است.

چشمه‌ای هم در پایین آرامگاه خالد نبی قرار دارد که به نام چشمه خضر دندان خوانده می‌شود و برخی معتقدند که آب آن شفابخش است.

بیشتر بخوانید: ترسناک ترین جاهای ایران ؛ راهنمایی کوتاه برای طرفداران سینمای وحشت


ویژگی ظاهری قبرها

قبرستان خالد نبی پایین‌تر از زیارتگاه خالد بن سنان و بر روی تپه‌ای ساخته شده است. قبرها از ستون‌های سنگی بزرگ به ارتفاع ۲ متر ساخته شده‌اند که ظاهرشان با یکدیگر تفاوت دارد و ظاهرا جنسیت زنانه و مردانه را مشخص می‌کند.
در نگاه اول این سنگواره‌ها شبیه به  اندام‌های زنانه و مردانه نیز به نظر می‌رسند اما عده‌ای آن‌ها را شبیه به شال کلاه و نشان منزلت اجتماعی افراد می‌دانند.

برخی هم از شباهت‌هایی بین این اشکال و طرح صلیب می‌گویند و بعضی هم عده‌ای از سنگ قبرها  را شبیه به کله قوچ می‌بینند.
اگر از این گورستان دیدار کرده‌اید شما درباره طرح این سنگواره‌ها چه فکری می‌کنید؟

قبرهایی به شکل های عجیب

در کل سنگ قبرهای این گورستان سحرآمیز به سه دسته استوانه‌ای یا شبیه به آلت مردانه، صلیبی یا سنگ قبرهای زنانه و کله قوچی تقسیم می‌شوند.

روایت‌هایی افسانه‌ای هم در میان مردم منطقه زیاد است که داستان‌های جذاب و خلاقانه‌ای هستند.

در داستانی این سنگ قبرها به یاران خالد نبی نسبت داده می‌شود که برای در امان ماندن از دست دشمن به سنگ بدل شده‌اند. در روایتی دیگر این گورستان در واقع باغ هندوانه‌ای بوده که با نفرین خالد نبی به این شکل در آمده است. 


زیارتگاه خالد نبی

آرامگاه یا زیارتگاه خالد نبی که بر بلندای قلعه گوگجه داغ قرار دارد بنایی ساده و مسقف با طرح چهار ضلعی است که طاقی هلالی دارد. پنجره‌ها و درهای ورودی همه کاملا طرحی ساده دارند و هیچ کتیبه‌ای در این بنا به کار نرفته است.

گنبد سقف زیارتگاه هم سبز رنگ است.

آرامگاه خالد نبی گلستان

قبر خالد نبی هم بسیار ساده و بدون تزئینات است و ارتفاعی حدود ۵/۱ متر دارد. تنها پارچه‌ای سفید بر روی قبر قرار داده شده که نوارهایی رنگی به آن دوخته‌ شدند. سنتی در بین مردم ترکمن صحرا وجود دارد که روی مزار کسی که جوانمرگ شده همچنین پارچه‌ای را قرار می‌دهند. روی یکی از طاقچه‌ها هم تعدادی سنگ رودخانه‌ای قرار داده‌اند که معتقدند به همان داستان طلسم باغ هندوانه مربوط می‌شود.

در کنار زیارتگاه اتاق‌ها و آب انباری جهت اقامت زائرین ساخته‌اند.

بیشتر بخوانید: ۸ جای دیدنی برای اجاره کلبه چوبی وسط جنگل


آتش‌سوزی قبرستان خالد نبی

همانطور که گفتیم به خاطر دلایل نه چندان مشخصی به این محوطه تاریخی توجه چندانی نمی‌شود. البته به تازگی و به دلیل توجهی که به این منطقه تاریخی شده، اوضاع کمی تغییر کرده و این مجموعه در فهرست آثار ملی ثبت شده است. با این وجود گاه و بیگاهی خبری از تخریب و سرقت سنگ قبرها به گوش می‌رسد.

اما جدی‌ترین آسیبی که به قبرستان خالد نبی وارد شد آتش‌سوزی شهریور سال 96 بود که در آن حدود 3 هکتار از محوطه در آتش سوخت و خسارت‌هایی به این مجموعه وارد شد و برخی از سنگ‌ها غیب شدند.

علت این آتش‌سوزی که با همت نگهبانان و مردم محلی خاموش شد هیچوقت به طور رسمی اعلام نشد اما احتمالا عمدی بوده و با هدف تخریب این مجموعه ارزشمند تاریخی صورت گرفته است.
به امید روزی که این تعصبات به کنار گذاشته شوند و تاریخ، فرهنگ و انسانیت از دست جهل و ندانی در امان باشند!


شما تا به حال از قبرستان خالد نبی دیدن کرده‌اید؟ دیدن شکل سنگ‌ قبرهای عجیب اینجا شما را شگفت‌زده کرد؟ آیا از آب چشمه خضر دندان نوشیدید؟ همان طور که گفتیم داستان‌های زیادی در مورد این قبرستان تعریف کرده‌اند، شما داستان یا افسانه‌ای در مورد اینجا شنیده‌اید که بخواهید برای بقیه هم تعریف کنید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن این قبرستان را برای ما بنویسید.

برای افراد زیادی پیدا کردن و انتخاب محل اقامت یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سفر است. شما می‌توانید برای رزرو اقامتگاه به صورت آنلاین در بیشتر شهرهای ایران به سایت پینورست سر بزنید و خیال خودتان را از بابت محل اقامت راحت کنید. امکان اجاره انواع اقامتگاه از کلبه جنگلی و سوئیت برای چند ساعت تا اجاره ماهانه ویلا در این سایت وجود دارد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی