آبشار کلیره، تجربه دلچسب خنکای بهار 

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار کلیره، تجربه دلچسب خنکای بهار 

در شمال ایران در نزدیکی استان بابل روستایی قرار دارد که در دل خود آبشاری زیبا را جای داده که افراد زیادی را مجذوب خود کرده است. آبشار کلیره در روستای بتلیم در قسمت شرقی مازندران. اگر در فصل بهار به دنبال مکانی زیبا، خنک و سرسبز هستید پیشنهاد ما به شما آبشار کلیره است. پس با ما در این مطلب پینورست همراه باشید تا بیشتر با آبشار کلیره و مناطق گردشگری آن آشنا شویم.


آبشار کلیره کجاست؟

آبشار کلیره در قسمت شرقی مازندران و در روستایی به نام بتلیم قرار دارد که در 45 کیلومتری شهر بابل است. برای رسیدن به روستای بتلیم و تماشای این آبشار باید از مسیر جنگلی که خود آن هم یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود عبور کنید.

حالا بعد از عبور از این جنگل و رسیدن به روستای بتلیم باید خودتان را برای جنگل نوردی و در نهایت رسیدن به آبشار کلیره آماده کنید.

آبشار کلیره در مازندران

زمان تقریبی برای رسیدن به آبشار کلیره البته پیاده حدود 45 دقیقه است. برای لذت بردن از بوی عطر گلهای جنگلی و سرسبزی درختان فصل بهار بهترین زمان برای سفر کردن به این مکان است.

در فصل تابستان آب آبشار کلیره کم می‌شود اماپاییز پرآب است. فصل پاییز به‌‌خاطر خنکی هوا بهترین فصل سفر به این‌جاست.

برای رفتن به آبشار کلیره با ماشین اول باید از جاده فیروزکوه عبور کنید و به شهر بابل برسید. حالا بعد از رسیدن به بابل باید از جاده شهید صالحی به گلوگاه بروید.

بعد از رسیدن به گلوگاه، منطقه ییلاقی حاجی شیخ موسی در انتهای جاده را با توجه به تابلوهای راهنمایی پیدا کنید. یادتان باشد برای رفتن به آبشار کلیره از افراد محلی کمک بگیرید تا میسر آبشار را گم نکنید. اگر قصد دارید تنها بروید حتما از جی پی اس کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: هفت آبشار ؛ پیاده‌روی دلچسب تا آبشار هفتگانه تیرکن


برای سفر به کلیره چه وسایلی را همراه خود داشته باشیم؟

اگر قصد سفره یک روزه به آبشار کلیره را دارید در صورت تنها بودن جی پی اس، مواد خوراکی، عینک، ضد آفتاب، پاور بانک و لباس مناسب برای شما لازم است. اما برای اقامت بیشتر در کلیره کلیره می‌توانید خانه ‌های روستایی را اجاره کنید یا در دل جنگل کنار آبشار کمپ کنید.

برای کمپ کردن در دل جنگل حتما وسایل مورد نیاز اعم از چادر، چراغ قوه، چی ‌پی‌ اس، پاوربانک، ظروف مورد نیاز، مواد اولیه غذایی، کلاه، عینک آفتابی، ضدآفتاب، لباس مورد نیاز و دیگر موارد را به همراه داشته باشید.

خانه های چوبی آبشار کلیره بابل

برای آنکه وسیله ‌ای را از قلم نندازید بهتر است قبل از این‌که اسباب سفر را جمع کنید یک چک لیست سفر تهیه کرده تا وسیله‌ای را فراموش نکنید.

اگر در فصل تابستان به آبشار کلیره سفر کردید، پیشنهاد می‌کنیم شنا کردن در این آبشار را به هیچ عنوان از دست ندهید، تا خاطره‌ای ماندگار برای خودتان بسازید. به همین خاطر حتما وسایل شنا به همراه خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید چادر مسافرتی ؛ از ماندن در طبیعت لذت ببرید

اگر اهل کمپ کردن در دل جنگل نیستید، می‌توانید به شهرستان بابل رفته و از طریق مسکن‌های بابل، ویلا با امکانات عالی اجاره کنید. قیمت اجاره ویلا در فصل‌های تعطیلات گران است؛ اما اگر در زمان‌هایی که تعطیل نیست به این مکان بروید می‌توانید با قیمت کمتری با استفاده از سایت پینورست ویلای مورد نظر خود را برای اقامت اجاره کنید.

توجه داشته باشید همانطور که گفتیم برای رسیدن به آبشار کلیره باید مسیری را پیاده برویم تا به این آبشار برسیم به همین دلیل شاید آوردن کودکان و افراد مسن به این مکان چندان کار درستی نباشد. 


مناطق جذاب دیدنی نزدیک به آبشار کلیره

در نزدیکی آبشار کلیره جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد که سالانه گردشگران بسیاری برای دیدن این جاذبه‌ها به کلیره و اطراف آن سفر می‌کنند، جاذبه هایی مثل:

بلندترین درخت بلوط دنیا یا بلندترین موجود زنده ایران

 این درخت 24 کیلومتر از آبشار کلیره فاصله دارد. این درخت 62 متر ارتفاع دارد و لقب بلندترین درخت ایران و در نهایت بلندترین درخت بلوط دنیا را دارد.

این درخت از نوع بلندمازو است و دارای 5 متر و 60 سانتیمتر قطر و 800 متر تاج پوشش و حدود 1000 سال قدمت است و به درخت زندگی مشهور است. جالب است بدانید که این درخت به عنوان بلندترین موجود زنده ایران به ثبت سازمان میراث فرهنگی نیز رسیده است.

بیشتر بخوانید: روستای فیلبند ؛ با بام رویایی بابل آشنا شوید

جنگل نارنجلو

جنگل نارنجلو یکی دیگر از مناطق دیدنی آبشار کلیره است که نباید از دستش بدهید. این جنگل در بخش بندپی استان بابل قرار دارد و جزو مناطق حفاظت شده است. جنگل نارنجلو بکر و دست نخورده است، به همین علت خیلی از افراد به دنبال رفتن به این جنگل هستند.

جنگل نارنجلو بندپی مازندران

آبشار کیمون، آبشاری مشابه کلیره

 فاصله آبشار کلیره و کیمون با هم حدود 8.5 کلیومتر است اما این آیشار در فاصله 30 کیلومتری از بابل قرار دارد. 

آبشار شی الیم

 اگر 30 کیلومتر از آبشار کلیره فاصله بگیرید، آبشار شی الیم را می‌بینید. ارتفاع این آبشار 40 متر است و از مناطق دیدنی روستای گاوزن است. جالب است بدانید که این آبشار، آبشاری طبقاتی با ارتفاعی بالغ بر 30 متر است که بر دل صخره‌ها جاری است.

جنگل ویوج

این جنگل در نزدیکی روستای شیاده واقع شده. جنگل ویوج دارای پوشش گیاهی خاص و متنوعی است و دارای درختانی بسیار سرسبز و بلند قامت است.

سد شیاده برای ماهیگیری

این سد هم در نزدیکی روستای شیاده در بخش بندپی غربی شهرستان بابل قرار دارد. اگر می‌خواهید ماهیگیری را تجربه کنید رفتن به این سد را از دست ندهید. همچنین سرسبزی اطراف این سد هم برای پیک نیک جالب است.

سد شیاده برای ماهیگیری

دریاچه کامی کلا

 این دریاچه در استان بابل قرار دارد و در فصل بهار و تابستان بسیاری از مسافران به این مکان می‌روند. چشم انداز دریاچه و طبیعت آن بسیار شگفت‌ انگیز است و رفتن به این مکان را به هیچ عنوان از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: هریجان ؛ آبشاری پنهان در دل صخره‌ها


دیدنی های روستای بتلیم

همانطور که گفتیم برای رسیدن به آبشار کلیره لازم است تا از روستای بتلیم هم عبور کنید. شاید برای شما جالب باشد که از دیدنی‌های روستای بتلیم هم دیدن کنید به همین علت در موارد زیر به دیدنی های این روستا اشاره کرده‌ایم:

کلبه های چوبی روستای بتلیم

 زمانی که در مسیر آبشار کلیره هستید، کلبه ‌های چوبی اطراف جنگل، توجه شما را به خود جلب کرده و کسی در آن‌ها سکونت نمی‌کند؛ اما در فصل بهار که هوای شمال بسیار دلنشین است، می‌توانید در این کلبه‌ ها اقامت کنید.

بخش ییلاقی حاجی شیخ موسی 

یکی از دیدنی‌های روستای بتلیم که در مسیر آبشار کلیره است، منطقه ییلاقی حاجی شیخ موسی نام دارد که در فصل تابستان و بهار آب و هوای بسیار مطلوبی هم دارد.

بخش ییلاقی حاجی شیخ موسی 

کشاورزی و دامداری شغل مردم روستا

مردم روستا به فعالیت کشاورزی و دامداری ان هم به صورت سنتی می‌پردازند. شاید کمک به مردم روستا در یک روز آفتابی خاطره خوبی را برای شما رقم بزند.


شما هم به این آبشار سفر کرده اید؟ چه فصلی را برای رفتن به این منطقه پیشنهاد می‌کنید؟ شما در این منطقه ویلا اجاره کرده‌اید یا کمپ کردن را ترجیح داده‌اید؟ برای ما از تجربه سفر خود به بابل بنویسید.

 

مهدیه نعمتی

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی