بهترین زمان سفر به کاشان : اردیبهشت همه جا بروید به جز کاشان!

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بهترین زمان سفر به کاشان : اردیبهشت همه جا بروید به جز کاشان!

اوایل دهه هشتاد، همزمان با شروع دوران دانشجویی ما و پا گذاشتن‌مان به پایتخت، تبلیغات گسترده جشنواره «گلاب‌گیری» کاشان هم شروع شده بود. فرایندی برای برندسازی و جذب توریست به یکی از توریستی‌ترین شهرهای ایران. به نظر می‌رسید هدف این است که بهترین زمان برای سفر به کاشان اردیبهشت ماه است. اما اینطور نیست.

 


اردیبهشت به کاشان نروید

تقریبا از اواخر فروردین‌ماه این تبلیغات شروع می‌شد و تا خرداد ادامه داشت. حتی یکسال آئین افتتاحیه این مراسم در دانشگاه تهران برگزار و توری از تهران به کاشان هم تدارک دیده شد. در ذهن ساده و هنوز فریبِ تبلیغات نخورده آن سال‌هایم این جشنواره بهترین اتفاقی بود که می‌توانست در ایران رخ بدهد. بها دادن به چیزی که از دل سنت بیرون آمده و پیوند زدنش با مظاهر زندگی مدرن. در سر سوداهای زیادی برایش پرورانده بودم و با علاقه در چند دوره‌اش شرکت کردم.

سفر به کاشان

حالا که بعد از دو دهه به آن نگاه می‌کنم به نظرم بدترین سفرهایم به کاشان در اردیبهشت و خرداد و حین برگزاری جشنواره گلاب‌گیری بوده است. به ویژه اینکه در این سال‌ها سفر به کاشان زیاد داشته‌ام و لحظات بسیاری بهتری را در این شهر تجربه کرده‌ام.

چند سال پیش لیستی از شهرهای ایران که در اردیبهشت دیدنی هستند تهیه و سعی کردم هر سال اردیبهشت به یکی از آنها سفر کنم. طبیعتاً می‌دانید که اکثر مناطق ایران در اردیبهشت دیدنی هستند و شما در این فصل گزینه‌های زیادی برای سفر دارید. ولی این را مطمئن هستم که کاشان به هیچ وجه برای اردیبهشت ماه مقصد خوبی نیست. در واقع شاید یکی از معدود شهرهای ایران باشد که احتمالا نباید در اردیبهشت به آن سفر کنید. درست شنیدید سفر به کاشان در اردیبهشت اشتباه است.

اگر هر زمانی تصمیم دارید که به کاشان سفر کنید می‌توانید برای اجاره آپارتمان به صورت روزانه به سایت پینورست سر بزنید.

حمام سنتی

گرمای هوا که از همان ماه‌های نخست سال آغاز می‌شود در کنار شلوغی کلافه‌کننده‌ خیابان‌های شهر، به دلیل هجوم برای دیدن جشنواره‌ای که جشنواره نیست، موجب می‌شود یکی از زیباترین شهرهای ایران را در یکی از بدترین مواقع سال ببینید. خیابان‌های اصلی به مراکز دیدنی مثل باغ فین اغلب بسته می‌شوند و باید پیاده در گرمای هوا به آنها برسید.

در روستاهای اطراف هم که خیابان‌های درست و حسابی ندارد، باید از میان انبوه خودروهای پارک شده که رفت و آمد را سخت می‌کنند، عبور کنید. اغلب رستوران‌ها شلوغ هستند و دیر بجنبید غذاها تمام شده. خانه‌های تاریخی را هم به هیچ وجه نمی‌توانید در حالت خلوتی پیدا کنید تا بتوانید زیبایی‌هایشان را ببینید.

بیشتر بخوانید: بهترین رستوران‌ های کاشان؛ غذاهای بومی کاشان را این‌جا بخورید

سفر به کاشان

همه این‌ها البته در سایه چیزی به اسم جشنواره گلاب‌گیری به مخاطبان فروخته می‌شود و آن چیزی نیست که در بقیه سال قابل دیدن نباشد. اغلب مغازه‌ها و خانه باغ‌های سنتی در حوالی فین یا روستاهای نیاسر و قمصر که پرچم‌داران جشنواره گلاب‌گیری هستند، بساط گلاب‌گیری را در کل سال بر پا می‌دارند.

شما هر وقت که به کاشان بروید می‌توانید یک دیگ گلاب‌گیری و بساط تهیه عرق از دیگر گیاهان را ببینید. همه آن تبلیغات برای «جشنواره» هم در واقع همین بود که شما  فرایند گلاب‌گیری را از نزدیک ببینید. و گرنه اگر تصور جشن و کارناوال و این دست امور را مثل ایام جوانی ما در ذهن داشتید سخت در اشتباهید. شاید تنها مزیت اردیبهشت و بهار، پرگل شدن گلستان‌های گل سرخ اطراف کاشان باشد.

بیشتر بخوانید: ۸ دلیل برای این که حداقل یک بار تهران را بگردید : جاهای دیدنی تهران


چه زمانی به کاشان سفر کنیم؟

با این حال اگر بخواهم شما را کمی از فضای کلاسیک بازدید از کاشان خارج کنم و زمان بهتری را برای سفر به این شهر پیشنهاد بدهم بی‌شک اولین پیشنهادم اوایل پاییز و دومینش فضای خالی بین تعطیلات عید و هجوم مسافران در اردیبهشت است. کاشان در این دو مقطع هوای مطبوعی دارد و دردسرهای شلوغی اردیبهشت و خرداد را هم ندارد. مهم‌تر از همه اینکه در رستوران‌های خوب این شهر می‌توانید سر فرصت غذاهای خوبی بخورید و یک تجربه غذایی متفاوت را رقم بزنید.

دست دوم فروشی

چون غذا خوردن در سفر برای من خیلی مهم است و حتی بعضی‌ وقت‌ها به قصد خوردن یک غذای خاص در یک مکان خاص به سفر می‌روم، روی این نکته تاکید زیادی می‌کنم. سفر به شهرهای کویر مرکزی ایران شاید در کلیشه‌های ذهنی جا افتاده چندان با سفر برای تجربه غذا همراه نباشد یا حداقل با این مفهوم جا نیفتاده باشد. بخشی از این ماجرا البته به تبلیغات گسترده استان‌های شمالی و جنوبی کشور در حوزه خوراکی‌های‌شان بر می‌گردد.

با این حال در یک کاشان خلوت و پائیزی می‌توانید هم سر حوصله در بافت تاریخی قدم بزنید و هم خودتان را به یکی از خانه‌های تاریخی کاشان که این سال‌ها بسیاری‌شان بازسازی شده برسانید و چند نمونه غذای مخصوص کاشانی بخورید. البته اوضاع اینطور هم نیست که از هر رستوران شهر سر در بیاورید بتوانید غذای سنتی کاشانی پیدا کنید. منوی بیشتر رستوران‌های شهر در تسخیر کباب‌ها و غذاهای رایج اکثر مناطق ایران است. اما با این حال چند رستوران واقع در خانه‌های سنتی مشهور کاشان منوی قابل توجهی از غذاهای محلی دارند.

لباس سنتی

یکی از بهترین‌هایش خانه شماره دو منوچهری است که در آن می‌توانید چندین و چند جور غذای کاشانی پیدا کنید. از آش ماست و بادام تا چند جور شفته و یک جور غذای مخصوص محرم که این روزها دیگر در فرایند تجاری شدنش در همه روزهای سال یافت می‌شود و به آن «گوشت لوبیاب» می‌گویند. دقت کنید که اگرچه ماده اصلی این غذا گوشت گوسفند و لوبیای سفید است اما اسمش «گوشت لوبیا» نیست و حتما باید آن را «گوشت لوبیاب» صدا کنید. غذایی که در محرم برای رسیدن به یک کاسه‌اش صف‌های طولانی تشکیل می‌شود و البته به نظر چشندگانش طعم و مزه آنچه در محرم پخته می‌شود به دلیل فرایند سنتی طبخش چیزی متفاوت از آن‌چیزی است که این روزها در رستوران‌های کاشان ممکن است پیدا کنید.

با قدم زدن در بازار سنتی و پیچ در پیچ شهر هم چیزی که بیشتر از همه برایم جذاب بود فالوده و بستنی سنتی و باقلوا و کلوچه کاشانی بود. عطر و بویی که از قنادی‌های قدیمی بازار زیر تاق‌های گنبدی می‌پیچد را نمی‌توان جای دیگری سراغ گرفت. خوراکی شیرین جذاب دیگری که در بازار کاشان دیدم شیرینی پودری به نام قندوقائوت بود که به صورت سنتی شیرینی به دنیا آمدن کودک است.

سفر به کاشان

چیزی که در گشت و گذارهای این سال‌های در کاشان برایم جذاب است، لذت کشف زیبایی‌های خفته در شهر است. آنچه در ده سال گذشته به عنوان خانه‌های تاریخی در سرتاسر کاشان احیا شده و مشتاقان زیادی را به خود خوانده است در ده سال گذشته جز بافتی از شهر بوده که نه قیمتی داشته و نه کسی رغبت می‌کرده در آن زندگی کند. خانه‌های تاریخی مخروبه‌ای که ارزان‌ترین خانه‌های کاشان برای سکونت بودند.

در ده سال گذشته با سرمایه‌گذاری‌ در بخش گردشگری و اجرای چند نمونه موفق در کاشان این خانه‌ها ارزش زیاد و خواهان فراوان پیدا کردند. برای همین بسیاری این روزها در کاشان به دنبال این دست خانه‌های قدیمی هستند. یک پیاده روی در بافت قدیمی کاشان می‌تواند شما را با مناظر زیبایی مواجه کند. خانه‌های زیبایی که رو به خراب شدن هستند و معمارانی که قصد دارند آنها را به حال اولیه خود بازگردانند.

غذاهای سنتی

در مجموع کاشان از آن شهرهایی است که باید با قدم زدن و کشف و شهود با آن آشنا شد. دیدنی‌هایش از آن دست دیدنی‌هایی است که در هر شهر تاریخی از این دست می‌توانید پیدا کنید اما آنچه این شهر را دیدنی‌تر می‌کند ورق زدن یک لایه اولیه کلیشه‌ای و توریست‌پسند از این شهر و دیدن جذابیت‌های دیگرش هست.

بیشتر بخوانید: پرسه در شهر سازه‌های آبی؛ شوشتر را چطور بگردیم؟


شما تا به حال به کاشان سفر کرده‌اید؟ آیا مراسم گلاب‌گیری را از نزدیک دیده‌اید؟ شما کدام خانه‌های تاریخی و قدیمی این شهر را دیده‌اید؟ به نظر شما کدام خانه از همه زیباتر است؟ تا به حال غذای کاشانی گوشت لوبیاب را مزه کرده‌اید؟ نظرتان در مورد این غذا چیست؟ آیا ساعتی را به گشت‌وگذار در کوچه‌پس‌کوچه‌های قدیمی این شهر گذرانده‌اید؟؟ آیا مکان دیدنی در کاشان می‌شناسید که بخواهید دیدنش را به بقیه پیشنهاد دهید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از سفر به کاشان را برایمان بنویسید.

افراد زیادی به سفر رفتن و دیدن جاهای جدید علاقه دارند. البته معمولا در مورد محل اقامتشان نگران هستند. این بار که تصمیم به سفر گرفتید می‌توانید نگرانی خودتان در مورد محل اقامت را با اجاره اقامتگاه در پینورست کنار بگذارید. در این سایت انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب برای شما گلچین شده است.

سامان موحدی راد
سامان موحدی راد

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی