رود کارون ؛ داستان رودخانه‌ای که اهواز را زنده نگه داشته

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
رود کارون ؛ داستان رودخانه‌ای که اهواز را زنده نگه داشته

رود کارون حس و حال عجیبی دارد، انگار در سفرش از کوه‌های زاگرس تا خلیج فارس، رازهای وجب به وجب خاک ایران را در قطره قطره آبش حفظ می‌کند و آرزوهای مردم این سرزمین را به پهنای اقیانوس می‌رساند.

کارون تنها به واسطه آب فراوانش کارون نیست. کارون زیباست به خاطر اکوسیستمش، به خاطر پل‌هایش، به خاطر قایق‌هایی که روی امواجش می‌رقصند، به خاطر مردمی که در کنارش خاطره می‌سازند؛ عاشق می‌شوند، فریاد میزنند، از ته دل می‌خندند یا اشک می‌ریزند. کارون با همه این‌ها کارون است.


رودخانه کارون را بهتر بشناسیم

کارون

رود کارون قرن‌هاست حیات و آبادانی جنوب غربی ایران را در پیچ و تاب خود فراگرفته و پرآب و خروشان از زردکوه استان چهارمحال و بختیاری راهی شده  تا نه به دریا، بلکه به اقیانوس بریزد. رودخانه کارون 950 کیلومتر را از سرچشمه‎هایش طی می‎کند و در مسیرش به شهرهای شوشتر، اهواز، مسجدسلیمان، ایذه و خرمشهر سری می‌زند و سپس در جلگه خوزستان کمی آرام می‌گیرد و باز راهی می‌شود. بخشی از این رود به دلیل پهناوری و عمق زیاد، قابل قایق‌رانی است و این ویژگی منحصر به فرد را تنها در این رود می‌توان یافت. آب شرب اهواز هم از همین رودخانه تأمین می‌شود.

روی نقشه ببینید!

گذر رود کارون از وسط شهر اهواز، این شهر را به دو قسمت مجزا تبدیل‌کرده است به همین خاطر حدود ده پل زیبا که برخی از آن‌ها دیدنی و مشهور هستند، روی این رود ساخته شده‌اند تا اهواز را یکپارچه نگاه دارند.

چگونه به رود کارون برویم

رودخانه کارون به حدی پهناور و طولانی است که نیازی به داشتن آدرس و لوکیشن ندارید ولی پیشنهاد ما این است که با هر وسیله‌ای که دوست دارید، راهی اهواز شوید و بر لب کارون پا بگذارید.

راستی برای اجاره روزانه سوئیت در هر شهری از جنوب تا شمال ایران گرفته می‌توانید به سایت پینورست سر بزنید و سوئیت‌ها را با قیمت‌ها و امکانات مختلف ببینید و واحد مناسب خود را رزرو کنید. پروسه رزرو در پینورست راحت است و کافی‌ست اقامتگاه دوست‌داشتنی خود را انتخاب کنید.


رود کارون ده پل دارد!

پل کابلی

معمولاً هر شهری را به نمادها و چشم‌اندازهای زیبا و ماندگار آن می‌شناسند. نمادهایی که برگرفته از هویت و جغرافیای آن اقلیم است. اهواز به عنوان شهری تاریخی و با هویتی برگرفته از فرهنگ، تمدن و آداب و رسوم و سنت‌های ساکنانش دارای نمادها و جلوه‌های زیبایی است که آفرینش آن‌ها ناشی از وجود نخل‌های سرافراز خرما و کارون صبور و آرام است.

بیشتر بخوایند: سه شهر ایران که زندگی شبانه دارند؛ از ضیافت کباب‌ها تا آواز زاینده رود

از جمله این نمادها وجود پل‌های متعدد با پیشینه و ساخت و کاربرد ویژه است. وجود ده پل بر رودخانه کارون و در محدوده شهری، اهواز را بر جایگاه نخست خاورمیانه درخصوص داشتن بیشترین تعداد و زیباترین پل‌های رودخانه‌ای نشانده است به ویژه اینکه بدانیم پل هلالی یا سفید، قدیمی‌ترین پل هلالی فلزی خاورمیانه و پل کابلی، بزرگ‎ترین پل معلق خاورمیانه به حساب می‎آیند. در ادامه از پل‌های اهواز بیشتر می‌گوییم:

۱. اولین پلی که در شهر اهواز روی رود کارون بنا شد یک پل تاریخی به نام پل سیاه اهواز است.  این پل در سال ۱۳۰۸ شمسی، درست در زمان احداث راه‌ آهن سراسری ایران روی رود کارون ساخته شده و از همان زمان این پل به خاطر رنگ سیاه بدنه و پایه‌هایش، به پل سیاه معروف شد. طول این پل 1050 متر است.

کارون

۲. پل سفید اهواز یا پل هلالی نام یکی دیگر از پل‌های شهر اهواز است و یکی از نماد‌های آن هم محسوب می‌ شود. پل سفید در سال ۱۳۱۵ شمسی روی رودخانه کارون ساخته شد. این پل دارای دو قوس بتنی است و اولین پل هلالی در ایران به شمار می‌رود.

۳. ساخت پل سوم اهواز در سال  ۱۳۴۹ به پایان رسید. این پل در مسیر انتقال کالاهای وارداتی به بندر امام قرار دارد و از این جهت پل مهمی به حساب می‌آید.

۴. در سال ۱۳۵۴ شمسی، پل چهارم اهواز با نام پل نادری به نقشه این شهر اضافه شد تا خیابان سلمان فارسی را به کوی تختی، فلکه ساعت و میدان مولوی وصل کند. طول این پل ۵۷۶ متر و عرض آن حدود ۱۶ متر است.

۵. پل پنجم اهواز دو باند دارد و برای کاهش بار ترافیکی پل چهارم ساخته شده‌ است. این پل با 480 متر طول در سال ۱۳۷۵ شمسی افتتاح شد.

۶. پل ششم به پل صنایع فولاد معروف است و راه اصلی ارتباط کارخانه‌های نورد و صنایع دستی در دو سوی رودخانه کارون به شمار می‌رود. این پل در سال 1386 برای اولین بار استفاده شد و طولی حدود 74 متر دارد.

پل کارون

۷. یکی از زیباترین پل‌های شهر اهواز پل گفتگوی تمدن ها است که چون منطقه کیانپارس را به بافت قدیمی این شهر متصل می‌کند، به این اسم شهرت پیداکرده است. این پل 490 متر طول و 16 متر عرض دارد که از این 16 متر عرض، تنها 12 متر آن ماشین رو  و باقی آن پیاده رو است و می‌توان به عنوان محلی برای قدم‌زدن و دیدن قوس زیبای پل و همچنین بزرگ‌ترین آبشارهای مصنوعی کشور که در دو طرف پل ساخته شده‌اند، از آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: پرسه در شهر سازه های آبی؛ شوشتر را چطور بگردیم؟

۸. پل کابلی همان‌طورکه اسمش داد می‌زند طراحی متفاوتی دارد و به صورت کابلی و بدون پایه ساخته شده است؛ البته تنها، قسمت بدنه پل با کابل‌ متصل شده‌ و در دو سر پل دو پایه خیلی بزرگ وجود دارد. طول این پل عظیم‎الجثه که دیدنش خالی از لطف نیست، 643 متر است. این پل بزرگ‌ترین پل کابلی یا معلق خاورمیانه به‌حساب می‌آید.

۹. برای کم‌کردن بار ترافیکی پل سوم اهواز، طراحی و ساخت پل نهم اهواز یعنی پل کیانپارس شروع شد تا مردم این شهر و مسافرانی که می‌خواهند از مناطق شمالی شهر اهواز به سمت منطقه کیانپارس بروند، در ترافیک سنگین پل سوم معطل نشوند.

۱۰. پل طبیعت که برای یک پیاده‌روی دلچسب و خاطره‌انگیز خصوصاً در غروب‌های زیبای اهواز جان می‌دهد، با هدف گسترش ورزش و نشاط در میان اهوازی‌ها ساخته شد و می‌توان با استفاده از آن، به‌راحتی  حدفاصل پارک لاله تا بلوار ساحلی کیانپارس را قدم زنان گز کرد.


سدهای رود کارون

هر جایی که رودی در جریان است، سدی برپا می‌شود. رودخانه کارون هم با توجه به طول زیاد و آب فراوان، سدهای زیادی دارد که بیشتر برای مصارف کشاورزی، نیروگاه‎‌ها یا تأمین آب آشامیدنی مردم اهواز به‌کار می‌روند هر چند که برخی از آن‌ها به عنوان محل‌های خوش آب و هوایی برای تفریح و گردشگری هم کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید: دشت سوسن ؛ ییلاقی کوهستانی و گهواره‌ی تمدن‌های باستانی

بزرگ‌ترین سد ساخته‌شده روی رودخانه کارون، به سد کارون ۱ شهرت دارد که در شمال شرقی شهر مسجد سلیمان است. در شهر ایذه نیز بر رودخانه کارون، سدی به نام همین شهر بنا شده است. از دیگر سدهای رود کارون می‌توان به سد کارون ۴، مسجد سلیمان، گتوند علیا و سد دز اشاره کرد.

 

رودخانه کارون و ماهیگیری

آب رود کارون شیرین است و از طرفی هم به آب‌های آزاد متصل است، این دو ویژگی باعث شده در این رودخانه انواع ماهی‌ها یافت شوند و ماهیگیری هم به عنوان شغل برای امرار و معاش مردم منطقه و هم به عنوان تفریح برای گردشگران و مسافران بدل شود.

 

حال کارون خوب نیست

رود کارون تنها جریانی از آب خروشان در جنوب غربی ایران نیست بلکه بخشی از هویت این منطقه و در اصل بخشی از هویت ایران است که متأسفانه مدتی است گرفتار انواع آلودگی‌ها شده. ورود بدون مدیریت فاضلاب‌های شهری، کشاورزی و صنعتی به این رودخانه که روزی محل و مأمن ماهیان زیادی برای تخم ریزی و زندگی بوده است، اکوسیستم این رودخانه بزرگ را به نابودی کشانده و نفس‌های کارون را به شماره انداخته است.

بیشتر بخوانید: ۱۲ تا از بهترین جاهای دیدنی اهواز


در سفرتان به جنوب رود کارون را دیده بودید؟ چه خاطره و تجربه‌ای از دیدن این رود دارید؟ اطراف رود کارون چه جاهایی را می‌شود دید؟ پل‌های زیبا اهواز را دیده‌اید؟ زیباترین پلی که در جنوب دیده‌اید چه بوده؟ از حال و روز امروز کارون خبردار بودید؟  کارون امروز چه فرق‌هایی کرده است؟ برای ما در بخش نظرات حتما بنویسید.

راستی به هرکجا ایران که سفر کردید برای رزرو آنلاین اقامتگاه می توانید به سایت پینورست سر بزنید. این‌جا هرجور اقامتگاهی از خانه‌های روستایی باصفا و بومگردی‌ها با منو غذای محلی گرفته تا آپارتمان مبله و ویلا ساحلی وجود دارد. ما دوست داشتیم  شما حس کنید هرجای ایران خانه‌ای امن و پاکیزه دارید.

هما تیموری

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی