کاریز کیش ، شهری زیرزمینی میان انبوهی از مرجان و صدف

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
کاریز کیش ، شهری زیرزمینی میان انبوهی از مرجان و صدف

شاید با شنیدن نام کیش، همه ما به یاد تفریحات آبی و گشت و گذار در طبیعت زیبای آن بیافتیم. اما باید دانست این جزیره، علاوه بر تفریحات ذکر شده، دارای بناهایی تاریخی نیز می باشد. یکی از این بناها، شهر زیرزمینی کاریز کیش است. شهر زیرزمینی کاریز همه ساله پذیرای میهمانان زیادی از سراسر ایران شده است.

بیایید نگاهی به این جاذبه تاریخی بیندازیم و ببینیم این کاریز اصلا چه هست؟ راستی اگر می‌خواهید به کیش بروید و گذرتان به آنجا افتاد بهتر است با رزرو اقامتگاه در پینورست در وقت و هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید و با خیالی راحت به گشت و گذار بپردازید.


کاریز چیست

کاریز یا همان قنات، آبراهه ای در دل زمین در جنوب ایران است که قدمت آن به زمان هخامنشیان باز می گردد. با توجه به وفور آب های زیرزمینی در گذشته، این آب همانند چشمه های طبیعی در قسمت های عمیق زمین می جوشید. طبق بررسی های انجام شده، ایرانیان را می توان جزء اولین سازندگان قنات دانست. کاریز کیش نیز با این ویژگی ها، آب آشامیدنی و کشاورزی مردم شهر را تامین می کرد.

کاریز جزیره کیش عکس

 

تاریخچه کاریز کیش

قدمت کاریز کیش به 2500 سال پیش باز می گردد که نمونه ای بی نظیر از حفر قنات می باشد. این کاریز، از نظر طول و عمق چاه قابل مقایسه با سایر قنات ها نمی باشد. کاریز کیش در عمق 16 متری از سطح زمین واقع شده و اکنون به یک شهر زیرزمینی با وسعت 10.000 متر مربع، تغییر کاربری داده است.

آدرس کاریز کیش : جزیره کیش، بلوار میرمهنا، مابین میدان المپیک و فارور، شهر زیرزمینی کاریز: روی نقشه ببینید!

قیمت بلیط کاریز کیش : 25.000 تومان

ساعت بازدید از کاریز کیش : همه روزه از ساعت 9:00 تا 22:00

کیش کاریز

دیدنی‌ها

در بدو ورود و گذشتن از پله های ورودی کاریز، وارد شهری زیرزمینی می شوید. با نگاه کردن به سقف، مرجان ها و صدف هایی را با قدمت بالا خواهید دید. طی آزمایشات انجام شده در دانشگاه مونیخ، قدمت این مرجان ها و فسیل ها به 570 میلیون سال پیش باز می گردد.

بیشتر بخوانید: ساحل مرجان کیش ؛ دوستی با مرجان‌ها و حلزون‌ها

اگر به سنگ واره های کاریز نگاهی کنید، آثاری به جای مانده از تیشه و کلنگ هنوز خود نمایی می کند. نور پردازی های انجام شده، زیبایی کاریز را چند برابر کرده است. یکی از مهم ترین ویژگی این کاریز، هوای خنکی است که درون آن موج می زند و باعث شده تا گردشگران به راحتی تنفس کنند.

کاریز کیش

 کارگزاران این شهر زیرزمینی، بر این باور هستند که دو ویژگی باعث شده که این کاریز در فهرست جهانی ثبت شود. نخست اینکه کاریز کیش در دل تنها جزیره مرجانی جهان واقع شده است. ثانیا تنها بنایی است که سقف آن پوشیده از مرجان های زنده و صدف می باشد.


امکانات رفاهی

کافه و رستوران: این کاریز دارای کافه و رستوران هایی به سبک قدیمی و جدید می باشد. پس از گشت و گذار در کاریز، می‌توانید خود و خانواده را به صرف نوشیدنی و غذا در این رستوران ها میهمان کنید.

کاریز کیش رستوران


خودتان را محدود به کاریز نکنید!

اگر به کاریز سر زدید و از عجایب این شهر زیرزمینی لذت بردید شاید بدتان نیاید که به دیگر جاهای دیدنی کیش که در نزدیکی کاریز قرار دارند نیز بروید تا از وقتتان بیشترین استفاده ممکن را بکنید.

اولین توصیه ما به شما بانجی جامپینگ جاذبه می‌باشد. فاصله‌اش از کاریز خیلی کم است و می‌توانید در مدت کوتاهی بهش برسید. فکر نمی‌کنم بانجی جامپینگ و هیجان بی‌اندازه‌ای که دارد نیازی به معرفی داشته باشد. مطمئن باشید پس از بازدید از مکانی تاریخی، خالی کردن انرژیتان حس خیلی بهتری خواهد داشت!

شاید هم دلتان بخواهد به بازدید از مراکز تاریخی ادامه دهید که در آن صورت پیشنهاد ما بازدید از آب‌انبار باستانی کیش و شهر باستانی حریره است که هردویشان فاصله کمی از کاریز دارند.

در آخر هم منطقی‌ترین کار این است که اگر تا به آن لحظه جایی برای ماندن نیافته‌اید با اجاره آپارتمان مبله در همان نزدیکی‌ها به روزتان پایان بدهید و شبی زیبا و آرامش بخش را در کنار ساحل تجربه کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی