غار کرفتو ؛ خانه باستانی هراکلس

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
غار کرفتو ؛ خانه باستانی هراکلس

غار کرفتو از آن جاهایی است که نباید دیدنش را از دست داد، چراکه فقط یک جاذبه گردشگری طبیعی نیست، بلکه سفر در تونل تاریخ به گذشته‌های دور است، البته گذشته‌های خیلی دور، به ماقبل تاریخ.


درباره غار کرفتو بیشتر بدانیم

«این خانه هراکلس است، هرکس در آن وارد شود، در امان است» 

از هزاران سال پیش، انسان‌های نخستین برای در امان ماندن از بلایای طبیعی و محافظت از خود در مقابل جانوران درنده یا سرما و تغییرات جوی به غارها پناه می‎بردند. در واقع غارها خانه‌هایی بودند که طبیعت به انسان غارنشین پیشکش کرده بود و انسان آن دوران که نه ابزاری داشت برای کندن و ساختن و نه می‌دانست چگونه می‎‌توان سرپناهی تدارک دید، از خداخواسته به آغوش غارها پناهنده شد و این داستان قرن‎‌ها ادامه یافت تا جایی که هنوز هم که هنوز است در برخی نقاط جهان، هستند انسان‌هایی که در غارها زندگی می‎‌کنند.

غارها تقریباً در همه جای دنیا و همین‌طور در ایران پیدا می‌شوند، هرچند گاهی با هم متفاوتند. گاهی کوچک و دست‌یافتنی هستند  و گاهی چنان طولانی و دست نیافتنی که برای قدم گذاشتن به آن‌ها باید دل شیر داشت. در ادامه این سطور یکی از غارهای معروف غرب ایران به نام غار «کرفتو» را تا جای ممکن کسف رمز می‌کنیم.

غار کرفتو

باروبندیل سفر را می‌بندیم و این بار به سوی غرب ایران، استان کردستان راهی می‌شویم تا در 70 کیلومتری شمال شهر دیواندره، به غار کرفتو برسیم، غاری که به عنوان بزرگ‌ترین غار دستکند ایران و طولانی‌ترین غار باستانی این سرزمین شهره آفاق است. غار کرفتو شگفتی‎های بیشمار دارد که بخشی از آن مربوط می‌شود به بخش طبیعی غارو بخشی مربوط است به بخش دستکند آن.

بیشتر بخوانید: ترسناک ترین جاهای ایران ؛ راهنمایی کوتاه برای طرفداران سینمای وحشت

تنها 750 متر از بخش طبیعی غار کرفتو به دست محققان شناسایی شده و باقی مسیر غار همچنان ناشناخته و رمزآلود است. این بخش شگفت‎‌انگیز ردپای میلیون‎‌ها سال تغییر در دور‎ه‎‌های مختلف زمین‎‌شناسی را بر پیشانی دارد. اما بخش دستکند غار، پر از ردپای حضور انسان‎‌ها از پیش از تاریخ تا قرن هفت و هشت هجری قمری است.

اگر تصمیم دارید که برای دیدن غار کرفتو راهی استان کردستان شوید می‌توانید همین حالا برای اجاره آپارتمان به صورت روزانه به وب سایت پینورست سر بزنید.


بخش‎‌های مختلف غارکرفتو

غار کرفتو

گفتیم که غارکرفتو دو بخش دارد، طبیعی و دستکند، بد نیست اگر در ادامه کمی از گذشته‎ این غار صحبت کنیم:

بخش طبیعی: میلیون‎‌ها سال پیش، محلی که امروز غار کرفتو در آن قرار دارد، کاملاً زیر آب بود و کم کم بر اثر خشکسالی‌ها در طی قرن‎‌ها سر از آب درآورد؛ البته هنوز هم که هنوز است در بخشی از این غار حوضچه‎‌های کوچک آبی را می‎‌توان دید.

 کرفتو غاری است آهکی و هر چقدر که درگذشته رسیدن به دهانه آن نیاز به سعی و تلاش داشته، امروزه به یمن پلکان فلزی که دارد، به سادگی قابل فتح است. داخل غار پیچ در پیچ و پر از راه‎‌های فرعی است که هنوز بسیاری از آن‎ها دست نخورده و کشف نشده منتظر افراد ماجراجویی هستند که با سری نترس قدم پیش بگذارند؛ البته لازم نیست شما داوطلب این کار شوید، همان قسمت‌های کشف شده غار که به 750 متر می‌رسند هم به حدی زیبا و باورنکردنی هستند که هوش از سر می‎‌برند. دالان‌هایی با عرض‌های متفاوت که فرسایش آب در طی سال‎‌ها، هنرمندانه سقف‌‎ها  و دیواره‌‎هایی رنگارنگ و قوس‌‎هایی پر پیچ و تاب در آن‎ها به‌‎وجود آورده است که نمی‎‌توان به سادگی چشم از آن‎ها برداشت.

غار کرفتو

بخش دستکند: یک معماری صخره‌‎ای بی‎نظیر است که در آن معماران باستانی، در واقع آپارتمانی چهار طبقه را با اتاق‎‌ها و راهروها و دالان‎‌های فراوان تراشیده‌‎اند که البته بسیاری از آن‎ها درطول تاریخ به ویرانه بدل شده است. هرچند که هرچه از معماری این بخش بگوییم، نمی‎‌توانیم حق مطلب را ادا کنیم و تنها راهش این است که از نزدیک معماری خارق‎‌العاده و ظرافت و دقت به‎ کاررفته در تراش‎‌های اتاق‌ها و سقف‎‌ها را در دل صخره‎‌ها ببینید؛ پله‎‌ها و نورگیرهایی که همه با دقت و حوصله تراش خورده‎‌اند و معمار آن‎ها فکر همه جا را کرده است؛ حتی امنیت خانه‎‌ها را.

معجزه دیگر این معماری هم این است که طبقات این آپارتمان‎‌های دستکند به سادگی قابل دسترس هستند و به چشم برهم زدنی می‎‌توان از طبقه اول به طبقه چهارم رفت، البته که بدون آسانسور و تجهیزات.

بیشتر بخوانید: تنگه کافرین ؛ اینجا از وسط فیلم‌های ایندیانا جونز بیرون آمده است!

اما داستان به همین جا ختم نمی‌‎شود، در و دیوار برخی از اتاق‎‌های این بنای عجیب پر است از نقوش  حیوانات و انسان‎‌ها و گیاهان.

از دیگر عجایب بخش دستکند غار کرفتو، بخش‎‌های مختلف موجود در آن است که شامل آشپزخانه، سیستم آبرسانی و معبد هراکلس یا هرکول، بزرگترین پهلوان اسطوره‎ای یونان و روم باستان است که می‌گویند در طبقه سوم غار قرارداشته و بر سر در آن کتیبه‌‎ای به چشم می‎‌خورد که در آن نوشته شده، « این خانه هراکلس است، هرکس در آن وارد شود، در امان است»


چرا نام این غار کرفتو است؟

داستان‌های متفاوتی برای علت نام‌گذاری این غار نقل می‌شود، برخی می‌گویند نام این غار، «قلعه کرفتو» است و در اصل «قه‌لای‌که‌رفتو» تلفظ می‌شود و همین نشانه‌ای است که این غار در طی قرن‎‌ها، قلعه و جان پناهی بوده برای مردم منطقه، عده‌‎ای دیگر می‎‌گویند کرفتو در اصل «گرفتو» بوده و در زبان کردی به معنی گرفته شده و فتح شده است.


چه زمانی و با چه تجهیزاتی به دیدن غار کرفتو برویم؟

غار کرفتو

غار کرفتو در منطقه‌‎ای قرار دارد که از لحاظ آب و هوایی در زمستان‎‌ها سرد است ولی به‌خاطر موقعیت قرارگیری این غار، دمای هوای داخل غار در بیشتر ماه‌های سال معتدل است. اگر در فصل تابستان به این غار سفر می‌کنید حتماً با خود آب آشامیدنی ببرید و حتما از کرم ضدآفتاب و کلاه آفتابگیر استفاده کنید چون بیرون از غار خبری از سایه درختی نیست. بد نیست که یک چراغ قوه‌ کوچک هم به همراه داشته باشید که اگر برق رفت در غار به مشکل برنخورید.

بیشتر بخوانید: روستای پالنگان؛ مسیر دسترسی، جشن‌ها و ماهی‌کباب مخصوص


ساعات بازدید غار کرفتو 

غار کرفتو هر روز از ساعت 8 صبح تا 7 شب منتظر شماست و برای بازدید از آن باید بلیط تهیه کنید که نرخ آن متغیر است و البته برای گردشگران خارجی بیشتر از هموطنان است.


امکانات غار کرفتو

وقتی به غار کرفتو سفر می‌کنید، وجود یک پارکینگ بزرگ با گنجایش بالا توجه شما را جلب می‌کند، پس خیالتان از بابت وسیله شخصی‎تان راحت باشد. همچنین سرویس‌های بهداشتی، فروشگاه‎‌ها و دکه‌های کوچک و جایگاه‌هایی برای استراحت مسافران را در اختیار خواهید داشت.


مسیر رسیدن به غار کرفتو

کردستان

اگر در دیواندره هستید و می‌خواهید از غار کرفتو دیدن کنید باید خود را به جاده دیواندره- سقز و سپس، جاده تکاب- ایرانخواه برسانید. در این جاده حرکت کنید تا به منطقه‌ای به نام گوربابا علی برسید، این منطقه را پشت سر بگذارید تا به جاده‌ای شوسه به نام جاده کرفتو برسید. همچنان ادامه دهید تا از روستای یوزباش کندی نیز عبور کنید؛ سه کیلومتر بعد از این روستا، غار کرفتو پیش روی شماست. 

روی نقشه ببینید!

اگر از سمت تکاب برای بازدید از غار کرفتو راهی می‌شوید باید خود را به جاده تکاب- ایرانخواه برسانید. مسیر جاده را در پیش بگیرید، از منطقه چپدره بگذرید و وارد استان کردستان شوید؛ همین‌ طور ادامه دهید تا به جاده کرفتو که در سمت راست جاده اصلی قرار گرفته است، برسید. باز هم بروید تا روستای یوزباش کندی را پشت سر بگذارید؛ سه کیلومتر بعد از این روستا، غار کرفتو پیش روی شماست.


 دیدنی‌های اطراف غار کرفتو

دریاچه تخت سلیمان

بعد از اینکه از دیدن غار کرفتو سیر شدید، می‌توانید به سراغ مکان‌های دیدنی اطراف هم بروید؛ تخت سلیمان و زندان سلیمان دو بنای تاریخی هستند که با غار کرفتو حداکثر 80 کیلومتر فاصله دارند، پس تنبلی نکنید و راهی بازدید از این بناهای دیدنی شوید.


آیا پیش از خواندن این مطلب پینورست در مورد غار کرفتو شنیده بودید؟ تا به حال این غار را از نزدیک دیده‌اید؟ چه چیزی در مورد غار کرفتو وجود دارد که بیشتر از همه شما را شگفت‌زده کرد؟ توانستید نقوش روی در و دیوار بعضی از اتاق‌های بخش دستکند را ببینید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از سفر به استان کردستان و دیدن این غار شگفت‌انگیز را برای ما بنویسید.

پیدا کردن و انتخاب محل اقامت همیشه یکی از دغدغه‌های سفر بوده است. اگر تصمیم دارید که در آینده‌ای نزدیک به سفر بروید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین به وب سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع اقامتگاه از اجاره ویلا و سوئیت تا اجاره آپارتمان ساحلی در این سایت وجود دارد.

 

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها