جنگل کارا درکه ؛ بیخ گوش تهران 

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
جنگل کارا درکه ؛ بیخ گوش تهران 

برای جنگل گردی حتما لازم نیست کلی هزینه کنید و راه دور بروید یا چند روز از محل کارتان مرخصی بگیرید. حتی اگر درکلان شهری مثل تهران با برج‌های متعدد وهوای آلوده زندگی می‌کنید، نگران نباشید. گاهی فقط کافی است با دقت بیشتری اطراف شهرتان را رصد کنید تا به یک منطقه بکر با درختان فراوان با صدای شرشرآب برسید. آنجا دقیقا همان جایی است که می‌توانید دمی از هیاهوی شهر دور شوید و به قول شاعر بر لب جوی نشسته و گذرعمر ببینید. جنگل کارا یکی از جنگل‌های سرراست و خوش مسیراست که بیخ گوش تهران قرارگرفته است.


راه پیمایی در مسیر جنگل

معمولا کوهنوردها دامنه‌های سرسبز و جنگلی را بیشتر دوست دارند. دلیل این علاقمندی هم این است که بعد از پیاده‌روی سنگین، وقتی پاها و چشم‌هایمان از راه رفتن و دیدن مناظر یک‌دست خسته شده‌اند با نشستن درمنطقه ای سرسبز، حالشان سرجاش می‌آید. 

پس بهترین تصمیم این است که راهی را انتخاب کنید که بتوانید با یک راه‌پیمایی نه چندان سخت به یک جنگل خوب برسید. برای طی این مسیر وسایل لازم را جمع آوری کنید.

کوهنوردی در جنگل کارا

 

اگر کوه‌نورد حرفه‌ای نیستید یا تجربه زیادی از کمپینگ در دل طبیعت ندارید، تهیه تجهیزات اولیه قدم اولتان است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ توصیه ضروری برای جنگل نوردی و طبیعت گردی


ضروریات را از یاد نبرید

اول کفش مناسب انتخاب کنید. اگر کفش‌های مخصوص کوه‌نوردی ندارید یک کفش مناسب ورزشی کفایت می‌کند. پوشیدن کفش مناسب برای گذشتن از شیب‌های تند و سنگلاخی شما را از خطر افتادن حفظ می‌کند.

کمپ جنگل کارا

برداشتن لباس مناسب مانند کاپشن ساده کوهنوردی که درفصل بهار و تابستان هم نکته مهمی است. باتوم کوه نوردی و کوله مناسب را از یاد نبرید.

بدون باتوم برای گذر از شیب‌های تند به مشکل می‌خورید. ضد آفتاب خوب داشته باشید، گاهی آفتاب کوهستان پوستتان را می‌سوزاند. اگرتصمیم گرفتید شب را درجنگل بمانید، چادر بردارید وسایل کمپینگ مثل قاشق، چنگال، وسایل آشپزی هم از واجبات است. قطب نما، سنگ آتش زنه، زیر انداز و سوت هم داشته باشید.

 خب حالا همه چیز آماده است و به قول قدیمی‌ها بزن به چاک جاده و برس به جنگل.

بیشتر بخوانید: برای کوهنوردی چه وسایلی با خود ببریم؟


از کجا قرار بگذاریم ؟

اگر تصمیم گرفتید، گروهی به جنگل‌نوردی بروید، صبح زود در میدان درکه درمحله ولنجک تهران قرار بگذارید. مسیر کوه نوردی از درکه به دلیل داشتن مناظر طبیعی زیبا طرفداران پرو پا قرص دارد.

صبحانه خوردن دسته جمعی یکی از کارهای باحال سفر است . پس بهتر است ناشتا بروید و بعد از اینکه 40 دقیقه راه رفتید و حسابی خسته شدید، صبحانه نوش جان کنید. 

بیشتر بخوانید: دریاچه فشافویه ؛ تجربه تفریحات آبی در تهران


پاتوق کوهنوردان قدیمی

کافه عمران برای خوردن صبحانه دسته جمعی بد نیست. این کافه یکی از قدیمی‌ترین کافه‌های درکه است و پاتوق معروفی است که دوستداران طبیعت را دور خودش جمع کرده.

نیمکت‌هایی چوبی در لوکیشنی که اطرافش کوه‌های سر به فلک کشیده است در فضای داخلی و بیرونی کافه چیده شده.

خوردن املت صبحگاهی و آش رشته گرم درکوهستانی که باد بهاری آن می‌وزد، خاطره‌ه خوبی برای شما و همسفرانتان خواهد ساخت.

بعد از این‌که از خوردن صبحانه فارغ شدید، بند کفشتان را محکم ببندید. ازاین مسیر راهپیمایی کمی جدی‌تر است. اگرچه این مسیر پاکوب دارد و برای تازه‌کارها چندان هم سخت نیست.

پیک نیک در جنگل کارا در درکه

یک تابلو در مسیری خاکی  شما را به سوی جنگل هدایت می‌کند. اگر برای خوردن صبحانه توقف کردید یک ساعت تا جنگل فاصله دارید. اگر به هر دلیلی صبحانه را از خانه میل کردید، دو ساعت تا جنگل راه باقی است.

بعد از طی این مسیر درست در دامنه قله‌چین کلاغ  و دره کارا جنگل کوچک و بکری مخفی شده است .ناگفته نماند چه مقصد شما قله کلاغ چین باشد و چه قله دو شاخ، می‌توانید جنگل کارا را بینید زیرا که این جنگل کوچک درمسیر همین دو قله قراردارد.

بیشتر بخوانید: سفر به گلابدره تهران برای کوهنوردی و پیک نیک


آبشار کارا را فراموش نکنید

بعد از این‌که یک ساعت با ریتم منظم پیاده‌روی کردید در نیمه راهی که به پلنگچال مانده در نزدیکی منطقه هفت حوض توقف کنید.

کافی است کمی گوش‌هایتان را تیز کنید، صدای غرش آبشار کوچک و نقلی کارا به گوشتان می‌خورد. اگرهوا کمی گرم باشد، می‌توانید پایی در آب بگذارید و ساعتی فارغ از دغدغه‌ها از خنکای آب لذت ببرید.

در حوالی این آبشار درختان سرسبز و ازگیل‌های وحشی را خواهد دید که دور شما حلقه زده‌اند. اگر پاییز به سمت این منطقه رفته باشید؛ فرش رنگین از برگ‌های پاییزی زیر پای شما خواهد بود. بنابراین منظره بهاری و پاییزی منطقه جنگلی کارا لوکیشن جالبی برای عکاسی‌های دو نفره یا گروهی شما خواهد بود.


تاریخچه جنگل کارا

برخی‌ها قدمت این درختان را تا 800 تخمین زده‌اند. ارتفاع این جنگل دو هزار متر از سطح  از دریاست. ناگفته نماند این جنگل به همت بومیان محلی آباد شده.

ظاهرا دست‌درازی و تخریب عده‌ای به محیط زیست این منطقه، صدای بومیان را درآورده است. بنابراین طی این سال‌ها این جنگل به دو بخش عمومی و خصوصی تقسیم شده است.

بخش عمومی از آبشار کارا در مسیر ارتفاعات پلنگچال همگانی است و قسمت خصوصی هم متعلق به  باغداران محلی است.

درکه

 آویشن، پونه، ازگیل، گوجه سبز، گردو و سبزیجات کوهی پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می‌دهد.

اگر بخواهید چادری برپا کنید و شب در دل جنگل اتراق کنید و نیاز به آب داشتید، چشمه کارا نزدیک شماست. آلاچیق‌هایی هم وجود دارد که می‌توانید در آنجا بنشینید.

وضعیت آنتن‌دهی موبایل هم بد نیست. اگرچه موبایل در همه نقاط آنتن نمی دهد.  


از جنگل کارا تا قله کلاغ چین

مسیر جنگل کارا بهار و تابستان یکی از بهترین فصل ها برای صعود  یک روزه به قله کلاغ چین است.

بسیاری از کوهنوردان بعد از اینکه کمپینگ در جنگل کارا راه قله در پیش می‌گیرند . اگر قصد دارید بعد از استراحت در جنگل به قله کلاغ چین بروید، شش کیلومتر دیگر مسیر باقی مانده است.

یادتان باشد از قسمت شرقی جنگل حرکت کنید و حداکثر سه ساعت دیگر زمان صرف کنید تا به قله برسید. برای رفتن به قله دوشاخ هم باید 4 کیلومتر دیگرراه پیمایی کنید.

اگر هم قصد صعود ندارید، می‌توانید بعد از کمپینگ جنگلی نیم روزه از همان مسیربرگردید.


امتیاز ویژه جنگل کارا

جنگل کارا چند امتیاز خاص دارد؛ اولا به دلیل مسیر نه چندان دشوار برای شما مناسب است. حتی اگر سابقه کوهنوردی نداشته باشید.

برای کمپینگ یک روزه مکان مناسبی است چون نیاز به زمان طولانی ندارد و لازم نیست به انتظار یک تعطیلات طولانی بنشیند. 

اگر تجربه زیادی درطبیعت گردی ندارید و به زیروبم‌های آن آشنا نیستید، جنگل کارا که درست بیخ گوش تهران قرار گرفته، می‌تواند شروع خوبی باشد.

البته حواستان باشید که به بهانه درست کردن چایی زغالی به طبیعت بکر این منطقه آسیب نزنید زیرا ساختن جنگلی به با این شرایط ساده نیست و شاید قرن‌ها طول بکشد.


شما چه جاهایی را در اطراف تهران برای پیک نیک انتخاب می‌کنید؟ چه تجربه‌ای از کوهنوردی در اطراف تهران دارید؟ وسیله ضروری دیگری را برای سفر به جنگل کارا پیشنهاد می‌کنید؟ از تجربه گردشگری خود برای ما بنویسید.

راستی برای اقامت در اطراف تهران می‌توانید روی کلبه‌ جنگلی، بوم‌ گردی‌ها و ویلاهای استخردار و آپارتمان‌های مبله پینورست حساب کنید. پینورست پشتیبانی ۲۴ ساعته دارد و می توانید در هر لحظه از سفرتان ب شما راهنمایی برساند.

توی ویدئو زیر یکی از بهترین آپارتمان های مبله تهران را که می‌تواند نزدیک به خیلی از دیدنی‌های تهران از جمله همین جنگل کارا است را ببینید و در صورت تمایل روی لینک رزرو کلیک کنید.

بهاره نوروزی
بهاره نوروزی

من بهاره نوروزي هستم. سال‌هاست كه با عناوين مختلف می‌نويسم؛ گاهی در قالب خبرنگار و گاهی در قالب نويسنده. تلاش می‌كنم جوری بنويسم كه بشه تصورش كرد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی