چشمه کانی گراوان ؛ چشمه مرموز سردشت

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
3نظر
چشمه کانی گراوان ؛ چشمه مرموز سردشت

برای بیشتر مردم رفتن به طبیعت یک راه عالی برای فرار از روزمرگی و چند روزی در آرامش بودن است. ایران هم که پر از چشمه و آبشار و مکان‌های طبیعی است. یکی از چشمه‌های مشهور و خاص ایران چشمه کانی گراوان در استان آذرباییجان غربی است که به خاطر ویژگی‌های طبیعی خاصش مثل دشت و رودخانه‌ای که در کنارش وجود دارد طرفدارهای زیادی پیدا کرده است.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا هر چیزی که پیش از دیدن این چشمه باید بدانید را به شما بگوییم.


چشمه کانی گراوان‌؛ چشمه آب سنگین

در 12 کیلومتری شهر سردشت و در حوالی شهر ربط چشمه کانی گراوان از دل زمین می‌جوشد و چشم‌انداز متفاوت و کم‌نظیری ایجاد کرده است. آب چشمه سنگین و پر از املاح است. املاح موجود در آب در طی سالیان روی هم رسوب کرده‌اند و باعث ایجاد یک سازه‌ طبیعی کنار چشمه شده است. تپه‌ای رنگین که هر سال هم به حجم آن اضافه می‌شود و در دل دشت نمایی را به وجود آورده که مشابه آن را در کمتر جایی پیدا می‌کنید.

چشمه کانی گراوان

منطقه سردشت در جنوب استان آذرباییجان غربی و در نزدیکی استان کردستان قرار گرفته است. در حقیقت سردشت منطقه کردنشین استان آذرباییجان غربی است. پس انتظار می‌رود نام این چشمه ریشه کردی داشته باشد. این چشمه هم به نام کانی گراوان و هم گراوان شناخته می‌شود.  در زبان کردی کانی به معنای چشمه و گراوان به معنای آب سنگین است. احتمالا علت نام‌گذاری چشمه، آب شور، سنگین و البته غیر قابل نوشیدن آن است.

بیشتر بخوانید: پیست اسکی خوشاکو ؛ یکی از مهم‌ترین پیست‌های شمال غرب کشور


آب معدنی جادویی

تنها نتیجه جوشیدن این آب جادویی از دل زمین ایجاد منظره بکر تپه آهکی نیست. درست است که آب چشمه برای آشامیدن استفاده نمی‌شود اما مردم منطقه می‌گویند آب چشمه درمانی برای بعضی از بیماری‌های پوستی است. هرچند منبع علمی برای این حرف وجود ندارد اما به لطف آب چشمه کانی گراوان گردشگری درمانی هم در منطقه رایج شده است.

چشمه کانی گراوان

آب چشمه جزو آب‌های معدنی گازدار است که میزان املاح موجود در آن یک گرم در لیتر است. این خواص باعث شده آب چشمه برای افراد زیادی مفید باشد. مردم برای درمان بیماری‌های پوستی، استخوانی و رماتیسمی به این منطقه سفر می‌کنند و از آب چشمه استفاده می‌کنند. 

دیدن چشمه کانی گراوان می‌تواند هدف اصلی گردش باشد اما مطمئن باشید در این بین عبور از جنگل‌های بلوط و دشت‌های سرسبز آن اطراف هم بسیار لذتبخش خواهد بود. رفتن به چشمه راحت است و حتی می‌توانید دست در دست کودکان خود به چشمه بروید.


طبیعت چشمه کانی گراوان چطوری است؟

اگر به این منطقه سفر کردید حتما ارزشش را دارد که چند روزی را در منطقه سردشت بمانید. چون دیدنی‌های سردشت به این چشمه ختم نمی‌شود. به جز چشمه کانی گراوان، آبشار شلماش، غار آهکی و تعدادی روستای زیبا و سرسبز هم در آن نزدیکی‌ها پیدا خواهید کرد. در اطراف چشمه محلی برای اقامت در شب پیدا نمی‌کنید. اما خیالتان راحت باشد، برای اقامت در این منطقه می‌توانید یکی از شهرها یا روستاهای اطراف را انتخاب کنید.

چشمه کانی گراوان

آب چشمه به رودخانه هرمزآباد می‌ریزد که از کنار چشمه عبور می‌کند. در ادامه رودخانه هرمزآباد به رودخانه‌ زاب کوچک می‌ریزد. فصل پرآبی رودخانه بهار است به همین دلیل در این فصل منطقه بسیار سرسبز، پر از گل و حسابی دیدنی می‌شود.

اگر دلتان می‌خواهد دشت سرسبز و رودخانه پر آب را تماشا کنید، بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به چشمه کانی گراوان است. اما این چشمه در زمستان هم دیدنی است. چون آب چشمه نمک زیادی دارد در زمستان یخ نمی‌زند و همچنان جاری است. اما سازه آهکی چشمه یخ می‌زند. در این فصل تپه یخ‌زده و سفید رنگ در دل دشت خودنمایی می‌کند و نمای جالب و متفاوتی را ایجاد می‌کند. البته اگر در زمستان به چشمه کانی گراوان می‌روید حتما لباس گرم و کفش مناسب را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید: غار سهولان ؛ شهر آبی در دل کوه‌ سنگی

وقتی به چشمه می‌روید حواستان به این معجزه‌ی طبیعت باشد. میلیون‌ها سال طول کشیده تا چشمه به شکل امروزیش تبدیل شود و تپه حدودا 20 متری آهکی شکل بگیرد پس مراقب باشید رگه‌های چشمه را نشکنید و در محیط زباله نریزید. حتما کیسه زباله با خود داشته باشید و حتی شاید بتوانید کمک بیشتری بکنید و زباله‌های ریخته شده در منطقه را هم جمع‌آوری کنید.


دسترسی به چشمه کانی گراوان

برای رسیدن به چشمه باید در مسیر جاده سردشت_مهاباد حرکت کنید. نزدیک‌ترین روستا به چشمه، کانی گویز و نزدیک‌ترین شهر به آن شهر ربط است که در دو کیلومتری چشمه قرار گرفته است. اگر وسیله نقلیه ندارید اتوبوس‌هایی از شهر مهاباد و سردشت به شهر ربط حرکت می‌کنند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

از جاده سردشت_مهاباد تا خود چشمه راه خاکی است. از آنجایی که مسیر خاکی تنها 1 کیلومتر است پیشنهاد می‌کنیم این قسمت را پیاده بروید. نگران نباشید مسیر آنقدر زیبا است که گذشتن از آن برایتان جالب خواهد بود. فقط کافی است کفش و لباس مناسب بپوشید. با خود آب و میان وعده داشته باشید و از طبیعت‌گردی هم لذت ببرید. می‌توانید وسایل پیک‌نیک هم با خود داشته باشید. زیرانداز، فلاسک، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب از وسایل مورد نیاز شما در این سفر هستند.

کمی قبل‌تر گفتیم که اگر می‌خواهید شب را در این منطقه بگذرانید باید به شهرها و روستاهای اطراف بروید. پس اگر تصمیم دارید شب را هم بمانید فراموش نکنید که می‌توانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید.


دیدنی‌های سردشت

حیف است تا به منطقه سردشت سفر کنیم اما از خیر دیدنی‌های دیگر آن بگذریم. یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های طبیعی منطقه، آبشار شلماش است که در جنوب سردشت قرار گرفته. این آبشار در حقیقت از سه آبشار پشت هم تشکیل شده است. در نزدیکی آبشار پارکینگ وجود دارد. به همین دلیل می‌توانید به راحتی تا پای آبشار اول بروید. برای دیدن آبشارهای دوم و سوم باید تا پایین دره بروید. برای امنیت و راحتی بیشتر در کنار آبشار، پلکانی ساخته شده که شما را به پایین دره می‌رساند.

چشمه کانی گراوان

شهر سردشت به جز آثار طبیعی مثل چشمه کانی گراوان تاریخ غنی هم دارد. پس بد نیست گشتی هم داخل شهر بزنید. حمام تاریخی سردشت که به حمام بیستون هم مشهور است یکی از دیدنی‌های تاریخی سردشت است. حمام بیستون در زمان قاجار ساخته شده است. جالب است بدانید این حمام تا همین چند سال پیش مورد استفاده عموم بود.

بیشتر بخوانید: راز دریاچه مرگبار تخت سلیمان چیست؟ میراثی جهانی با زندان مخوف

اگر به شمال سردشت و به روستای قهلاتاسیان سر بزنید می‌توانید آثار پل و قلعه قدیمی مربوط به دوران ساسانیان را ببینید. پل قهلاتاسیان بر روی رودخانه زاب کوچک ساخته شده که یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های منطقه است. این پل بدون پی‌ریزی و روی صخره‌های رودخانه ساخته شده است.


در این مطلب سری به چشمه کانی گراوان زدیم. از ویژگی‌های آب چشمه و محیط اطرافش گفتیم. مسیر دسترسی به چشمه بسیار زیباست. جاده‌ای کوهستانی و جنگلی که باعث می‌شود خستگی راه برایتان کمتر و جذابیتش بیشتر باشد. به علاوه از جاذبه‌های دیگر در اطراف چشمه گراوان هم گفتیم تا شاید بتوانید برای دیدن آنها برنامه‌ریزی کنید. اگر تجربه دیدن این مناطق را دارید خوشحال می‌شویم نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر بعدیتان برنامه‌ریزی کنید می‌توانید هر زمانی که بخواهید برای اجاره آنلاین اقامتگاه در شهر مورد نظرتان به سایت پینورست سر بزنید. امکان رزرو انواع مختلف اقامتگاه از آپارتمان لوکس و ویلای ساحلی تا رزرو بوم گردی در پینورست وجود دارد.

پرستو جابری

من پرستو جابری‌ام. چند سالیه که تولید محتوا رو به شکل حرفه‌ای دنبال می‌کنم. از یادگیری لذت می‌برم و دوست دارم هر چیزی رو که یاد می‌گیرم با بقیه قسمت کنم. به ایجاد هر ایده ناب و ساخت هر چیز جدیدی علاقمندم. به نظرم نوشتن یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت جهانیه که زندگی در آن راحت‌تر و دسترسی به اطلاعات در آن آسان‌تر است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی