کال جنی ؛ دره اجنه

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
کال جنی ؛ دره اجنه

احتمالا همه‌ی ما مستند‌های حرفه‌ای و خوش‌ساختی درباره‌ی زیبایی طبیعت در اقصی نقاط جهان را قبلا دیده‌ایم؛ تصاویری از زیبایی مادرمان زمین در آسیا، اروپا تا قاره‌ی آفریقا و آمریکا، تصاویری که همیشه مبهوت‌مان می‌کند در این مطلب پینورست به شما نشان می‌دهیم که برای دیدن چنین مکان‌هایی به سفر طولانی نیازی نیست. چون طبعیتی به همان اندازه شگفت‌انگیز را در دره کال جنی طبس خواهید یافت.

اگر در همین لحظه عکس‌های دره کال جنی را جست‌وجو کنید از دیدن آن شگفت‌زده خواهید شد. حتی اگر اهل گیم و بازی های ویدئویی باشید برخی مناظر را شبیه به بازی مشهور Uncharted خواهید یافت. 


دره اجنه

دره کال جنی که با نام خوف‌انگیز دره اجنه مشهور شده جزو جالب‌ترین دره‌‌ها در سراسر فلات ایران محسوب می‌شود. این محدوده در نظر قدیمی‌ها و بومی‌های منطقه در سال‌های دور جن‌زده و پر از داستان‌های عجیب بوده است. البته می‌توان گفت از خوش‌شانسی‌های طبیعت به حساب می‌آید چون دره کال جنی احتمالا به همین دلیل هنوز دست‌نخورده و بکر باقی مانده است.

کال جنی

در هر صورت امروز دره‌ کال جنی به منطقه‌ای محبوب برای گردشگران و طرفداران کمپینگ و چادر زدن در طبیعت تبدیل شده تا شب‌هایی جادویی و تجربه‌ای جدید را در این محل داشته باشند.

اگر نام دره کال جنی برای شما اسرار‌آمیز و غریب به‌ نظر می‌آید، مشخص است که این اسم از ترکیب کال و جنی ساخته شده است. کال به دره‌ها یا مسیرهای به‌وجود آمده طی سالیان از طریق سیلاب می‌گویند. امروز اگر به این منطقه بروید هنوز رودخانه‌ای که از زیبایی‌های این محل به حساب می‌آید را خواهید دید.


دلیل نام‌گذاری دره کال جنی

به نظر می‌رسد نیاکان و گذشتگان ما از علت تشکیل چنین دره عجیبی و شکل‌های متنوع در آن اطلاع نداشتند. شب‌ها هم زمانی که صدای باد بین صخره‌ها می‌پیچید تجربه‌ای رعب آور را برایشان می‌ساخت. آنها به‌وجود آمدن این دره را اصطلاحا کار از ما بهترون یا همان جن و پری می‌دانستند. قبل‌تر گفتیم که کال به چه معناست و آنها کلمه دوم را به این صورت به این مکان نسبت دادند.

کال جنی

علاقه‌مندان به ادبیات معاصر هم احتمالا این نام داستان بلند ابراهیم گلستان یعنی اسرار گنج دره جنی که فیلمی هم از روی آن ساخته شده را به خاطر می‌آورند. شما هم ممکن است با دیدن این محل کمی به قدیمی‌ها حق بدهید. محدوده دره کال جنی پر از انواع تونل‌ها، حفره‌های تاریک و دخمه‌های سوت و کور زیادی است که در عین عجیب بودن، بسیار زیبا هستند؛ به‌طوری که شاید شبیهش را قبلا کمتر از نزدیک دیده باشید.

بیشتر بخوانید: دره ارگت دودانگه ؛ کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی در منطقه محافظت‌‌شده

وجود چنین طبیعت زیبایی در کال جنی یا همان دره جن‌ها که منطقه‌ای بیابانی محسوب می‌شود از دیگر نکات سوال بر‌انگیز درباره این منطقه شگفت‌آور است. البته خیلی نترسید زیرا طبق تحقیقات کارشناسان حوزه زمین‌شناسی بیشتر تونل‌ها و حفره‌های این منطقه ساخت دست‌های انسان‌ است.

بر اساس تحقیقات قدمت این سازه‌ها به سلسله ساسانیان برمی‌گردد که احتمالا توسط پیروان دین زرتشت به‌عنوان محلی مناسب برای نیایش ساخته شده‌ است. 


کال جنی کجاست؟

برای رفتن به این دره و دیدن زیبایی‌های آن به یک راهنما که مسیر کال جنی، دره و اطرافش را بشناسد ضروری است. کال جنی در خراسان جنوبی و شهر طبس در دامنه شرقی رشته کوه‌های طبس نزدیک روستای ازمیغان قرار دارد.

دره در حدود ۴۳ کیلومتری طبس واقع شده و برای رسیدن به این دره می‌توانید از طریق جاده شمالی شهر طبس مسیر خود را آغاز کنید. در ادامه وارد جاده طبس به بشرویه شوید. در ادامه مسیر و پس از خروج از مسیر آسفالت و دوراهی استخر شاعر و طی تقریبا پنج کیلومتر جاده خاکی در مقابل شما قرار دارد که به محل دره کال جنی می‌رسد.

مسیر بعدی در کیلومتر ۲۶ مسیر طبس به بشرویه واقع شده که وارد جاده‌ای می‌شوید که به روستای ازمیغان می‌رسد. کمتر از ده کیلومتر رانندگی بعد از روستا لازم است تا به ورودی دره برسید.

روی نقشه ببینید!


چه کارهایی در دره انجام دهیم؟

کارهای متنوع و تفریحات مختلفی در دره کالج جنی می‌توانید انجام دهید. در مناطق کم عمق این دره با دوستان یا خانواده می‌توانید آب‌تنی و شنا در دریاچه را تجربه کنید. در این منطقه شما دره‌پیمایی پرهیجانی را هم خواهید داشت.

برای دیدن جزئیات پرشمار این منطقه باید با مراقبت و حوصله به سمت پایین دره بروید که از همان ابتدا با تصاویر عجیبی روبه‌رو خواهید شد. گسل و فرسودگی‌هایی که طی هزاران سال به‌وجود آمده‌اند یا فسیل‌های دو کفه‌ای که در این دره پیدا می‌شوند.

کال جنی

دره کال جنی برای علاقه‌مندان به عکاسی هم محل مناسبی محسوب می‌شود. یک نخلستان بزرگ هم بیرون دره در دل بیابان طبس روییده که از دیگر جاذبه‌ها در این منطقه است.

اگر هم می‌توانید بیخیال داستان‌‌ جن در این منطقه شوید کمپینگ همراه با دوستان در این دره تجربه جالبی خواهد شد. به هر دلیل هم اگر ترجیح دادید شب را در دره سپری نکنید اقامتگاه‌هایی در نزدیکی این محل وجود دارند که شب را در آنجا می‌توانید صبح کنید.


دیدنی‌های طبیعی و تاریخی منطقه دره کال جنی

 در این دره تونل‌ و منزل‌هایی به نام خانه‌ گبرها درون دیواره‌ها که برای زندگی پیروان مذهب زرتشت در زمان خود ساخته شده‌ بوده را خواهید دید که از جاذبه‌های اصلی دره کال جنی است. همان‌ طور که گفتیم مراحل درست کردن تونل و حفره‌ها طبق نظر کارشناسان این حوزه به دوران ساسانی برمی‌گردد.

کال جنی

اگر به نقشه کال جنی طبس از بالا نگاه کنید شکلی شبیه V انگلیسی خواهید دید. چگونگی شکل‌گیری دره به این صورت و میزان دخالت انسان در شکل گرفتن آن هنوز مشخص نیست. تونل‌هایی که درون حفره‌ها قرار دارد راه پیچیده‌ای برای رفتن از داخل هر کدام به دیگری بوده‌ است. جالب خواهد بود که بدانیم مردم چطور آن زمان و از چه شکل جهت‌یابی برای گم نشدن در این تونل‌ها استفاده می‌کردند.

شیارهایی که بر دیواره‌ها وجود دارد بسیار شبیه به شکل طبیعی صخره‌های آن منطقه است، اما اشتباه نکنید. برخلاف انتظار وجود این شکاف‌ها در میان صخره‌های کال جنی کار دست طبیعت نیست. در مورد علت شکل‌گیری آن، دو فرضیه وجود دارد. طبق فرض اول اینجا محل مخفی شدن پیروان دین زرتشت زمان حمله‌ی سپاه اعراب بوده اما طبق فرضیه دوم این مناطق، محل چله‌نشینی و نیایش زرتشتی‌ها بوده است.


جاذبه‌های دیدنی‌ نزدیک به کال جنی

از مزیت‌های دره‌ی جن‌ها در طبس به وجود دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری مختلف در اطراف این منطقه می‌توان اشاره کرد. از این مکان‌های دیدنی می‌توان به پارک طبس، باغ گلشن و ارگ قدیمی طبس اشاره کرد. تمامی این مکان‌های دیدنی‌ در فاصله‌ی حدود سی کیلومتری از دره کال جنی قرار دارند و با کمی رانندگی به آنها خواهید رسید.

بیشتر بخوانید: دره خزینه ؛ گرند کنیون ایران


بهترین زمان برای سفر به دره کال جنی چه زمانی است؟

اگر مشتاق و علاقه‌مند به دیدن و سفر به دره کال جنی و یا بقیه جاذبه‌های گردشگری شهر طبس شده‌اید، بهترین زمان برای رفتن به این شهر از آذر ماه تا اواخر اسفند محسوب می‌شود. فقط اگر در زمستان به این منطقه رفتید از آماده بودن مکان گرم و مناسب به‌خاطر سرمای ناگهانی شب‌های کویری اطمینان حاصل کنید.

کال جنی

طبس به‌خاطر هوای گرم و خشک و بیابانی خود بهار و تابستان‌های گرمی دارد و اگر تحمل کافی هوای گرم را دارید در این فصل‌ها هم به این منطقه می‌توانید سفر کنید و به‌راحتی در چشمه‌های خنک طبیعی دره شنا کنید.


برای رفتن به دره کال جنی چه وسایلی با خود ببریم و کجا اقامت کنیم؟

همان‌ طور که گفتیم اگر اهل کمپینگ نیستید و به هر دلیل شرایط ماندن در دره فراهم نبود از اقامتگاه‌های بومگردی اطراف دره استفاده کنید. اگر هم تمایل به راحتی و امکانات بیشتری دارید در شهر طبس می‌توانید اتاقی در یکی از هتل‌ها کرایه کنید.

کال جنی

به جز حضور راهنما که اشاره کردیم همراه داشتن وسایلی برای رفتن به دره کال جنی ضروری است؛ وسایل و ضروریاتی مثل آب آشامیدنی، کرم و عینک ضدآفتاب و کلاه به‌علت تابش مستقیم خورشید در کویر، کفش مناسب برای پیاده‌روی‌های طولانی و سراشیبی‌ها، برای شب‌ها لباس گرم و طول روز لباس خنک، وعده غذایی و خوراکی‌، شارژر همراه و اگر قصد کمپ زدن داشتید چادر و تجهیزاتی مثل جعبه کمک‌های اولیه.

بیشتر بخوانید: تنگه هلت ؛ هم­نشینی رودخانه و صخره


دیدن و رفتن به دره کال جنی طبس تجربه‌ای کاملا متفاوت و جدید برای شما خواهد بود. دیدن دره‌ای که هم ارزش باستانی دارد و هم از زیبایی‌های طبیعت بهره‌مند است هر بیننده سخت‌گیری را سرشار از لذت می‌کند. فقط در خاطرتان باشد نکاتی مثل سفر همراه با گروه و تور گردشگری، همراهی با فرد آشنا به منطقه و باقی مسائل ایمنی ساده برای سفر به دره را رعایت کنید. در نهایت مطمئن باشید که لذت دیدار و سفر به کال جنی تا مدت‌ها در ذهن شما باقی خواهد ماند. حتما نظر و تجره خودتان را از رفتن به این دره عجیب و شگفت‌انگیز برای ما بنویسید. 

افراد زیادی به سفر رفتن و دیدن مکان‌های جدید علاقه دارند. پیدا کردن محل اقامت مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی این افراد است. شما می‌توانید با اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین در پینورست خیال خودتان را راحت کنید. اجاره انواع مختلف اقامتگاه از ویلای ساحلی لوکس و ویلای استخردار بیرون شهر تا اجاره بوم گردی قدیمی در این سایت وجود دارد.

 

آرش
آرش روحی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها