۳۲۰ پله تا آبشار کبودوال ؛ بزرگترین آبشار خزه ای ایران

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
۳۲۰ پله تا آبشار کبودوال ؛ بزرگترین آبشار خزه ای ایران

خطی از مخمل سبز در دل یک جنگل انبوه بی‌انتها کشیده شده و از زیر این مخمل سبز، آبی به خنکای زمستان و به طراوت بهار بیرون می‌جهد. اینجا تکه‌ای از بهشت است که روی زمین جا مانده است؛ اینجا آبشار کبودوال بزرگترین آبشار خزه ای ایران در دل جنگل‌های استان گلستان و شهرستان علی‌آباد کتول است. 

تصویری که از جنگل در ذهن بسیاری از آدم‌ها نقش بسته، آمیزه‌ای از سبزینگی درختان، بوی علف‌های‌ نمدار و نور بیتاب و گاه‌به‌گاه خورشید است که می‌خواهد از لابه‌لای درختان راهی به بیرون باز کند. حالا فرض کنید در دل یک جنگل انبوه علاوه‌بر این زیبایی‌های بی‌انتها، صدای دلچسب آبشاری مشهور را هم می‌توانید بشنوید. صدای آبشار کبودوال. بزرگترین آبشار خزه ای ایران.

با ما در این مطلب پینورست همراه باشید تا بیشتر با این آبشار و مسیرهای دسترسی و امکانت رفاهی اطراف آن آشنا شوید.


آبشار کبودوال کجاست؟

آبشار کبودوال یعنی بزرگترین آبشار خزه ای ایران و حتی شاید جهان، در دل جنگل‌های شهرستان علی‌آباد کتول و در ۵ کیلیومتری جنوب شرقی این شهرستان واقع شده است.

بزرگترین آبشار خزه ای ایران؛ آبشار کبودوال

آب این آبشار زیبا، زلال و شفاف است و برای مصرف انسانی هم مناسب است. اگر چشم‌های‌تان هوای دار و درخت و دیدن جنگل را کرده و می‌خواهید با صدای آب کمی آرامش به‌دست بیاورید و دود‌و‌دم و شلوغی شهری را فراموش کنید، جنگل‌های استان گلستان و آبشار کبودوال جاذبه‌‌هایی دیدنی‌ و چشم‌نوازی هستند که انتظارتان را می‌کشند. پس آن‌ها را در صدر لیست محبوب‌ترین مقاصد گردشگری خود قرار بدهید. 

اگر تصمیم دارید که به شهر علی‌آباد کتول یا دیگر شهرهای استان گلستان سفر کنید می‌توانید برای اجاره سوئیت ارزان به سایت پینورست سر بزنید.


مسیر دسترسی به آبشار کبودوال

از پارک جنگلی تا محل آبشار کبودوال، حدود ۲۰دقیقه پیاده‌روی دارد که البته مسیری بسیار زیبا است و خسته نمی‌شوید. بعد از پارک خودرو در قسمت پارکینگ و در ابتدای مسیر جنگلی، برای رسیدن به آبشار، پیادهروی نیم ساعته در مسیر سنگ‌فرش و پلکانی را دارید.

حدود ۳۲۰ پله سنگی و حدود ۱۷۰متر ارتفاع تا سرچشمه آبشار طی خواهید کرد. این مسیر برای افرادی با بیماری‌های قلبی و تنفسی توصیه نمی‌شود. 


زیبایی‌های آبشار کبودوال

در کنار تاریخچه فرهنگی غنی و گوناگون استان گلستان که از تیره‌ها و نژادهای مختلف با لهجه‌ها و زبان‌ها و گویش‌های در آن زندگی می‌کنند، این استان با داشتن طبیعت بکر جنگلی از جنگل‌های هیرکانی با درختان هزاران ساله سرخدار و جنگل‌های بلوط، به سرزمین آبشاران و چشمه‌سارها معروف است.

بیش‌تر از ۶۰ آبشار کوچک و بزرگ مثل آبشار شیرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران کوه، زیارت، دوآب و شادان (هفت طبقه) در این استان به مناطق زیبای گردشگری تبدیل شده‌اند. 

آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی در امتداد رودخانه‌ کبودوال خودنمایی می‌کنند که در زیر هر آبشار، حوضچههای جالبی بهوجود آمده که  جوانان از آن برای شنا و آبتنی استفاده می‌کنند. آبشار کبودوال بهعنوان مهم‌ترین جاذبه‌ گردشگری این محل است؛ آب آن زلال و شفاف بوده و زمزمه حرکت آب در فضای آرام و سکوت جنگل، بهترین وسیله‌  آرامش است.

آبشار استان گلستان

این آبشار بزرگ‌ترین آبشار خزه‌ای ایران است؛ آبشاری که طبیعتی بی‌مانند دارد. آبشار کبودوال به خاطر قرارگرفتن در ارتفاع ناچیزی از سطح دریا و نزدیک‌بودنش به شهر، دارای آب‌و‌هوایی بسیار معتدل است.

این منطقه در تمام فصلها، زیباییهای خاص خود را دارد. آب زلال، شفاف و آشامیدنی این آبشار، از دامنه‌ شمالی كوه هارون با ارتفاع ۱۷۸۰متر، سرچشمه می‌گيرد. سرچشمه آبشار به ارتفاع حدود ۳۰متر بالاتر از آبشار خزهای کبودوال است. همچنین ارتفاع آبشار ۱۲متر، عمق حوضچه دو متر و وسعت منطقه قابل استفاده گردشگری آن، ۵۵۰متر است.


امکانات رفاهی کبودوال

از امکانات رفاهی در منطقه آبشار کبودوال، می‌شود به این موارد اشاره کرد: سرویسهای بهداشتی همراه با نگهبانی، سنگفرشبودن مسیر دسترسی به آبشار و امکان پیادهروی راحت و نمازخانه. همچنین در این مسیر آلاچیق و سکوی استراحت به همراه تاسیسات مکانیکی و برقی محوطه و محوطهسازی وجود دارد.

دیدنی های آبشار کبودوال گلستان

تازه پارکینگ مناسب در ابتدای مسیر جنگلی قرار گرفته که میتوانید اتومبیل را در آنجا پارک کرده و با خیالی راحت پا به دل جنگل بگذارید. 

هرسال گردشگران به این منطقه می‌آیند پس انتظار یک مکان گردشگری تقریبا شلوغ را داشته باشید. با وجود پله‌های سنگی زیاد و مسیر طولانی که باید برای رسیدن به آبشار اصلی کبودوال طی کنید، توصیه می‌شود که افراد سالمند و دارای مشکلات جسمی این مقصد گردشگری را با احتیاط انتخاب کنند. 

بیشتر بخوانید: دهکده جهان نما گلستان ؛ مسیر، آب و هوا و دیدنی‌های ییلاق بکر شمال


فصل مناسب برای دیدن آبشار کبودوال

این منطقه از معتدلترین مناطق ایران به حساب می‌آید و در همه فصل‌های سال زیباییهای خودش را دارد اما در بهار و تابستان به دلیل طبیعت سرسبز و آبوهوای معتدل، دیدنی‌تر می‌شود.

در فصل زمستان، آبشار کبودوال با برف و یخبندان همراه است.. این فصل از سال برای کسانی که عاشق طبیعت‌گردی هستند، مناسب است اما وسایل امنیتی نظیر کفش‌ها و لباس‌ها و همین‌طور خوراکی‌هایی را که باعث ایجاد گرما میشوند، فراموش نکنید.

فصل بهار آبشار کبودوال علی آباد کتول

از آنجایی که قرار است یک جاذبه گردشگری را ببینید که با آب ارتباط مستقیمی دارد، بهتر است در فصل‌هایی مثل بهار و تابستان به دیدن این آبشار بروید که در نهایت پرآبی و زیبایی قرار دارد. 

بیشتر بخوانید: ۸ جای دیدنی برای اجاره کلبه چوبی وسط جنگل


وسایل لازم برای سفر

برای سفر به دل جنگلهای انبوه گلستان و تماشای تنها آبشار خزهای ایران، یادتان نرود که کفش مناسب پیادهروی بپوشید.همچنین به دلیل آبوهوای این استان که اغلب ابری و بارانی است، حتما یک تا دو دست لباس اضافه همراهتان داشته باشید.

علاوه بر لباس، دوربین عکاسی هم یکی دیگر از ملزومات این سفر است. البته بهتر است که بیشتر وقت خود را برای لذتبردن از این طبیعت بکر صرف کنید اما گرفتن چند عکس بهعنوان یادگاری از این سفر لازم است.

خوردنی‌های سبک هم فراموش نشود. ضمن اینکه در مسیر پیاده‌روی انرژی نسبتا زیادی از شما گرفته میشود که لازم است کمی تنقلات همراه خود داشته باشید. توجه داشه باشید که اگر می‌خواهید از آبشار کبودوال را در فصل پاییز و زمستان دیدن کنید، همراه داشتن لباس گرم، کفش مناسب و زنجیر چرخ برای اتومبیل‌تان را اصلا فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ توصیه ضروری برای جنگل نوردی و طبیعت گردی


دیدنی‌های اطراف آبشار کبودوال

در مسیر راه رسیدن به آبشار، سد خاکی خاصی وجود دارد که نوازشگر نگاه گردشگران است. این سد، سد مخزنی کبودوال و سد انحرافی زرین‌گل به حجم۱۷ میلیون متر مکعب آب است.

از آنجایی که در سد کبودوال که در مسیر آبشار کبودوال قرار گرفته، ماهی وجود دارد، پرندگان آبزی و کنارآبزی مانند انواع اردک‌ها، غازها و قوهای وحشی هم در این منطقه دیده می‌شوند. بنابراین این سد و اطراف آن را میتوان بهعنوان جایی مناسب برای پرندهنگری هم معرفی کرد. گردشگران در مسیر بازدید از آبشار کبودوال، در کنار این سد توقف کرده و به تماشای این منظره‌ها مشغول می‌شوند. 

زیباترین آبشار خزه ای ایران در استان گلستان

 از پارک جنگلی تا محل آبشار اصلی کبودوال حدود ۲۰دقیقه پیاده‌روی در مسیری بسیار زیبا دارد و حدود ۳۲۰ پله سنگی و ۱۷۰متر ارتفاع تا سرچشمه آبشار سر راه گردشگران است که برای افرادی با بیماری‌های قلبی و تنفسی توصیه نمی‌شود. آبشار کبودوال با توجه به ویژگی‌های خاص خود مانند خزه‌ای بودن، کیفیت آب، غنای ویژه گیاهان بومی و جانوری در سال ۱۳۹۴ به‌عنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.


کارهایی که می‌توانید در اینجا انجام دهید!

انسان همین‌ که زیبایی را می‌بیند، می‌خواهد ثبتش کند تا بماند به یادگار. پس حتما از زیبایی‌های بی‌نظیر طبیعت اطراف آبشار و خود آبشار کبودوال عکاسی کنید. لذت‌بردن از زیبایی‌های مسیر رانندگی و پیاده‌روی کار دیگری است که می‌توانید انجام بدهید.

شاید بهترین چیزی که در بازدید از آبشار کبودوال میتوانید از آن لذت ببرید، مسیر زیبا رسیدن به آبشار است. پیش از رسیدن به آبشار، رانندگی در مسیری زیبا و جنگلی را تجربه می‌کنید و میتوانید لحظاتی برای دیدن سد خاکی میان راه، توقف کنید.

بعد از رسیدن به پارکینگ آبشار، به جنگلی زیبا و تماشایی وارد میشوید و قدم در مسیری سنگفرش و پلکانی میگذارید. 

عکاسی از پل‌های چوبی و پله‌های سبز در مسیر پیاده‌روی را از فراموش نکنید و از قدمبهقدم این مسیر خیرهکننده لذت ببرید.

بزرگترین آبشار خزه ای ایران

رفتن به زیر آبشار و آب‌بازی تفریح دوست‌داشتنی و محبوب جوانان است. برای این کار حتما لباس اضافه به همراه داشته باشید.

پیک نیک هم که در گردشگری اصل قضیه است. اگر لوازم مورد نیازتان را برای برپایی پیک نیک به همراه ببرید، در جنگل میتوانید مکانهای مناسبی را برای چند ساعت دورهمبودن پیدا کنید. فضاهای اطراف آبشار برای این کار مناسب نیستند اما کمی آن طرفتر و در دل جنگل، نقاط خوبی برای پیک نیک پیدا میشود. 


شما تا به حال آبشار کبودوال بزرگترین آبشار خزه ای ایران را از نزدیک دیده‌اید؟‌ شما چه فصلی را برای دیدن این آبشار خزه‌ای ترجیح می‌دهید؟‌ آیا در اینجا تنی به آب زدید؟ شما یک طبیعت‌گرد حرفه‌ای هستید یا برای پیک‌نیک در طبیعت اطراف آبشار به اینجا رفتید؟ شانس دیدن چه پرندگانی را در سد کبودوال داشتید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را از دیدن این آبشار برای ما بنویسید.

افراد زیادی به سفر رفتن علاقه دارند. البته پیدا کردن و انتخاب محل اقامت همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی این افراد است. شما می‌توانید با رزرو اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را راحت کنید. انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی تا بومگردی و ویلا با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سایت برای شما گلچین شده است.

طاهره خواجه گیری
برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی