خیابان جمهوری ؛ یکی از شاهرگ‌های اصلی خرید و فروش تهران

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
خیابان جمهوری ؛ یکی از شاهرگ‌های اصلی خرید و فروش تهران

امروز با هم به سراغ خیابانی در مرکز تهران بزرگ می‌رویم؛ خیابان جمهوری بخشی از تهران قدیم و یکی از شاهرگ‌های اصلی خرید و فروش تهران جدید. در این خیابان می‌توانید هم تاریخ تهران را ببینید، هم جدیدترین تکنولوژی‌های دنیا را بخرید، هم جدیدترین سیسم‌های صوتی را ببینید و هم در همان کافه‌ای بنشینید که صادق هدایت داستان سرایی می‌کرد. 

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با هم به سراغ این خیابان رنگارنگ برویم و ببینیم در اینجا چه خبر است.


با خیابان جمهوری اسلامی بیشتر آشنا شیم

این خیابان که بیشتر مردم آن را با نام جمهوری می‌شناسند خیابانی غربی شرقی است که از خیابان رودکی در غرب‌ترین نقطه به میدان بهارستان در شرق‌ترین نقطه می‌رسد. تمام این خیابان به صورت یک طرفه و از غرب به شرق است.

برخلاف خیابان انقلاب که در هر چهارراه یک چراغ قرمز می‌بینید اینجا چراغ‌های کمی وجود دارد که باعث شده خیابان جمهوری مخصوصا در قسمت‌های غربی تبدیل به خیابانی روان و سبک شود. 

چالب است بدانید این خیابان همیشه یک تکه و با یک اسم واحد نبوده است. در گذشته این خیابان شامل چهار خیابان به هم پیوسته به نام‌های خیابان شاه، خیابان نادری، خیابان استانبول و در نهایت خیابان شاه آباد بوده است. پس از انقلاب این خیابان به صورت یک پارچه در آمد و تبدیل به خیابان جمهوری اسلامی شد. 

اگر زمانی به تهران سفر کردید حتما در برنامه خودتان گشت‌وگذار در خیابان جمهوری را بگنجانید. این را هم فراموش نکنید که می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین به وب سایت پینورست سر بزنید.


بازارهای خیابان جمهوری

از آنجایی که این خیابان در مرکز شهر و نزدیک به بازار بزرگ تهران است عجیب نیست که خودش تبدیل به مرکز خریدی بزرگ شود. شاید خیلی‌ها با شنیدن نام خیابان جمهوزی یاد پاساژ علاالدین بیفتند. اما باور کنید که چیزهای خیلی بیشتر در اینجا وجود دارد. در ادامه با هم بازارهای این خیابان را مرور می‌کنیم تا ببینید که این خیابان واقعا چه چیزهایی دارد. 

بورس لوازم الکترونیکی در خیابان جمهوری

حد فاصل خیابان ولیعصر تا خیابان حافظ می‌توانید بسیاری از فروشندگان لوازم الکترونیکی را پیدا کنید. بالای سردر هر مغازه‌ای لوگو برندهای مشهوری مثل سونی، فیلیپس، سامسونگ، الجی و… را می‌بینید؛ از تلویزیون و یخچال گرفته تا دوربین عکاسی و موبایل.

این قسمت از خیابان جمهوری بهشتی برای گیک‌های تکنولوژی است که می‌توانند ساعت‌ها در آن قدم بزنند و از دیدن یا شاید خریدن جدیدترین ابزارها لذت ببرند. در این میان پاساژ‌های مشهوری هم قرار دارد. 

پاساژ علاالدین

علاالدین یکی از معروف‌ترین بازارهای خیابان جمهوری است که حتی اگر از نزدیک هم ندیده باشید حتما اسم آن را شنیده‌اید؛ مرکز خرید، فروش و تعمیر موبایل، لوازم جانبی، رایانه و بسیاری از کالاهای دیجیتال و الکترونیک دیگر.

پاساژ علاالدین خیابان جمهوری

این پاساژ ساختمانی یازده طبقه با حدود 1100 مغازه است که می‌توان  آن را قلب بازار موبایل ایران دانست. البته اگر تا به حال اینجا را از نزدیک ندیده‌اید باید یگوییم که ساختمانی حدودا 25 ساله با فضایی تنگ، بدون تهویه و حتی گاهی آلوده است که به طور میانگین ساعتی 6000 نفر در آن حضور دارند. این پاساژ در تقاطع خیابان حافظ و جمهوری قرار دارد. 

بیشتر بخوانید: خرید جهیزیه در تهران ، ۶ جایی که جهاز را ارزان‌تر می‌فروشند

پاساژ چارسو

بعد از ساخته شدن ساختمان علاالدین و موفقیتی که کسب کرد جای یک حریف قدر در کنار آن خالی بود. پاساژ چارسو با سبکی متفاوت از علاالدین ساخته شد؛ مرکز خریدی چند کاره به سبک پاساژهای مدرن‌تر و با امکانات رفاهی بیشتر.

پاساژ چارسو خیابان جمهوری

در طبقات ابتدایی این پاساژ خرده فروش‌های موبایل و لوازم جانبی را می‌بینید. وقتی به طبقات بالاتر بروید خرده فروش‌ها و عمده فروش‌های لوازم جانبی موبایل قرار دارند. اما دو طبقه بالایی آن یکی به فودکورتی بزرگ با غذاهای متنوع اختصاص دارد و دیگری پردیس سینمایی این پاساژ است که میزبان جشنواره‌های مختلفی مثل جشنواره فجر است.

پاساژهای دیگری مثل پاساژ امجد و پاساژ حافظ هم در همین محدوده قرار دارند. این دو پاساژ بیشتر بر روی فروش دوربین‌های عکاسی و لوازم جانبی مربوط به آن تمرکز دارند. هر چند که در بین آن‌ها هم می‌توانید سایر لوازم الکترونیک را پیدا کنید. 

علاوه بر پاساژها در راسته خیابان هم فروشگاه‌های زیادی قرار دارد که اکثرا به فروش تلویزین یا دوربین عکاسی و لوازم جانبی آن مشغول هستند.


بورس پوشاک در خیابان جمهوری

پوشاک فروشان این خیابان تقریبا در سه نقطه متمرکز شده‌اند. پوشاک زنانه، مردانه، مجلسی، اسپرت و هر چیز دیگری در این خیابان پیدا می‌شود.

ساختمان پلاسکو

یکی از مشهورترین پاساژها در ایران که البته شهرت خود را به خاطر حادثه تلخی که رخ داد به دست آورد. این ساختمان که زمانی جزو بلندترین ساختمان‌های تهران بود در نزدیکی تقاطع چهارراه استانبول (فردوسی – جمهوری) قرار دارد.

ساختمان پلاسکو خیابان جمهوری

ساختمان جدید پلاسکو

این ساختمان در واقع از دو بخش تشکیل می‌شود؛ برجی 15 طبقه در جلو و پاساژی پنج طبقه در پشت سر. پیش از این که ساختمان پلاسکو در حادثه آتش‌سوزی تخریب شود برج آن محلی برای تجمع تولیدکنندگان و عمده فروشان پوشاک بود. پاساژ پشتی هم ترکیبی از خرده فروشان و عمده فروشان پوشاک مردانه را تشکیل می‌داد. در زیرزمین هم می‌توانستید ماهی فروشان زینتی، آکواریوم و وسائل مربوط به آن را پیدا کنید.

ساختمان جدید پلاسکو در آخر آذرماه 1400 افتتاح شده. اگر ساختمان قدیم پلاسکو را دیده باشید حتما متوجه خواهید شد که سعی شده تا طراحی فضای داخلی ساختمان جدید شبیه به ساختمان قدیمی باشد. مغازه‌های این پاساژ تازه ساخته شده هم در اختیار مغازه‌داران قدیم پاساژ است.

شانزلیزه

نگران نباشید هنوز در خیابان جمهوری هستیم و قرار نیست به فرانسه سفر کنید. شانزلیزه نام پاساژی در نزدیکی سه‌راه جمهوری (ولیعصر – جمهوری) است که با الهام از شانزلیزه پاریس ساخته شده است. پاساژی که یک سمت آن در خیابان جمهوری و سمت دیگر در خیابان امیر اکرم ورودی دارد.

در طبقه همکف می‌توانید تولیدکنندگان و خرده فروشان لباس‌ زنانه مجلسی و لباس عروس را پیدا کنید. قدم زدن در این پاساژ با آن همه رنگ و زرق و برقی که ویترین‌ها دارند واقعا لذت‌بخش است. در طبقه زیر زمین هم فروشندگان انواع مانتو و لباس‌های اسپرت زنانه مشغول به فعالیت هستند. این پاساژ دو خواهر دیگر هم در همین خیابان دارد. 

پاساژ کمپانی

دومین پاساژ در خیابان جمهوری که مشغول به فروش لباس‌های مجلسی زنانه است. این ساختمان درست روبه‌روی ساختمان پلاسکو قرار دارد و علاوه بر خرده فروشان می‌توانید در طبقات بالایی عمده فروشان را هم پیدا کنید. چند سالی است که نمای داخلی پاساژ را بازسازی کرده‌اند و ظاهری بهتر پیدا کرده است تا خرید را لذت بخش‌تر کند. 

پاساژ حافظ

سومین خواهر که البته با کمی ارفاق در این خانواده جا می‌گیرد. پاساژی دو طبقه که یک درب آن در خیابان جمهوری و درب دیگر در کوچه برلن باز می‌شود. در این پاساژ هم لباس‌های مجلسی زنانه به فروش می‌رسد. اما در بین آن مردانه فروشان هم فعالیت می‌کنند. این ساختمان هم کمی جلوتر از پاساژ کمپانی قرار دارد. 

خیابان سپهسالار

خیابان سپهسالار

البته دیگر اینجا نه یک خیابان بلکه یک پیاده‌راه سنگ‌فرش شده است. پیاده‌راهی بلند که از جنوب به جمهوری و از شمال به خیابان مصباح می‌رسد. اینجا بورس فروش کیف و کفش زنانه است. از ابتدای آن تا انتهای آن می‌توانید انواع فروشگاه‌ها و مراکز خرید مختلف مرتبط با کیف، کفش و یراق‌آلات مربوط به آن را پیدا کنید. حتی اگر به دنبال پارچه‌ جیر و چرم هم باشید در همین خیابان باید به دنبال آن بگردید. 

پاساژ بهارستان در میدان بهارستان هم نمونه کوچک‌تر همین پیاده‌راه است که مشغول به فروش کیف و کفش زنانه هستند و در طبقه زیرین هم می‌توانید انواع شلوارهای زنانه را پیدا کنید. 

پاساژ کویتی‌ها

یکی از پاساژهای کویتی تهران که در کنار ساختمان پلاسکو قرار دارد. در طبقه همکف تنها چیزی که پیدا می‌کنید لباس‌های مردانه و اسپرت است. در طبقه زیرزمین هم کتونی فروش‌های معروف کویتی‌ها را پیدا می‌کنید که البته بازه قیمتی ارزانی ندارند. طبقه بالا هم کفش‌فروش‌های مردانه قرار دارند که اکثرا عمده فروش هستند. 

اگر بخواهم تمام لباس‌فروشی‌های این خیابان را معرفی کنم خودش یک نوشته جدا می‌خواهد. پاساژ بازار دوخت، کت و شلوار فروش‌های ابتدای خیابان ملت، مردانه فروش‌های حد فاصل چهارراه استانبول تا سعدی و پاساژ فردوسی تنها بخشی از این ماجراست. 


بورس لوازم موسیقی در خیابان جمهوری

از خیابان حافظ تا قبل از سفارت انگلستان و در قسمت شمالی خیابان جمهوری فروشندگان لوازم صوتی و ابزارآلات موسیقی قرار دارند. علاوه بر آن در ظلع شمالی میدان بهارستان هم چندتایی از این مغازه‌ها پیدا می‌شود.

خیابان جمهوری

باندهای غول پیکر، پیانو، گیتار، عود، سنتور و هر چیز دیگری که مربوط به موسیقی و صدا باشد در اینجا یافت می‌شود. حتی برخی مغازه‌ها وسایلی برای اجاره دادن دارند. اگر برای مهمانی یا عروسی می‌خواهید مقصد مناسبی هستند. 


بورس لباس عروس و کارت عروسی و چاب در جمهوری

اگر به شرقی‌ترین قسمت خیابان جمهوری یعنی میدان بهارستان بروید با بورس چاپ، تبلیغات و کارت‌های عروسی روبه‌رو می‌شوید. فروشگا‌ه‌های چاپ و تبلیغات بیشتر در خیابان ظهیرالاسلام متمرکز شده‌اند و فروشندگان کارت‌های دعوت عروسی بیشتر در حد فاصل خیابان ملت تا ابتدای میدان بهارستان قرار دارند. تنوع فروشگاه‌های این قسمت آنقدر بالا است که حتما شما را راضی می‌کند.

بیشتر بخوانید: پاساژ گلستان ؛ از اولین پاساژهای تهران

در این خیابان حتی می‌توانید لباس عروس هم بخرید. فروشندگان و دوزندگان لباس عروس در دو نقطه این خیابان دور هم جمع شده‌اند. یکی ابتدای کوچه برلن از سمت خیابان سعدی و دیگری سه‌راه جمهوری یعنی ابتدای خیابان ولیعصر. حتی یک پاساژ بزرگ از فروشندگان لباس عروس در ابتدای خیابان ولیعصر وجود دارد که می‌توانید لباس‌های ایرانی یا ترک را ببینید و انتخاب کنید.


طلافروشان خیابان جمهوری

اگر از چهار راه استانبول به سمت خیابان لاله‌زار بیایید در قسمت شمالی خیابان طلافروشان و ساعت فروشان متنوعی را می‌بینید. دکورهای پر از زرق و برق این مغازه‌ها چشم هر کسی را به خودش جلب می‌کند.

خیابان جمهوری

علاوه بر این‌ها همکف پاساژ پروانه هم بورس فروش طلا و جواهر است. البته پاساژ پروانه چیزهای بیشتری هم دارد. در زیرزمین این پاساژ لباس فروشی‌های مختلفی وجود دارد که از ساری هندی تا مانتو شلوار سنتی پیدا می‌شود. قبلا در این پاساژ جمعه بازار برگزار می‌شد که اکنون به باغ هنر منتقل شده است. 


خیابان منوچهری؛ از عتیقه تا لوازم آرایش و چمدان

از چهار‌راه استانبول به سمت شمال که بروید به ابتدای خیابان منوچهری می‌رسید. خیابانی که در آن می‌توانید وسایل عتیقه و آنتیک خاصی را پیدا کنید. حتی دستفروشان در این خیابان به فروش سکه‌های قدیمی و عتیقه مشغول هستند. قدم زدن در بین این عتیقه فروشان واقعا حس جالبی دارد.

خیابان منوچهری خیابان جمهوری

کمی که جلوتر بروید ناگهان فضا کاملا عوض می‌شود و خود را در بین فروشندگان لوازم آرایش و آرایشگاهی می‌بینید. فروشگاه‌هایی که هم عمده و هم خرده فروشی دارند و شاید هرچیزی که در جای دیگر پیدا نکرده باشید اینجا باشد. 

چمدان فروش‌ها و کوله فروش‌های خیابان منوچهری هم معروف هستند. در اینجا نمایندگی اکثر برند‌های مشهور چمدان را پیدا می‌کنید. اگر به دنبال کوله‌ای با کیفیت و خاص هم هستید این خیابان مقصد خوبی است.


مغازه‌های مشهور جمهوری

اما همه چیز این خیابان به راسته‌ها و بورس‌های مختلفی نیست که دارد. برخی فروشگاه‌ها در این خیابان هستند که به تنهایی می‌توانند وزنه بزرگی برای یک محله باشند که از این فروشگاه‌ها در این خیابان کم نیست. 

کافه نادری

این یکی شاید واقعا نیازی به معرفی کردن نداشته باشد. کافه‌ای قدیمی در شرق پل حافظ که از سال 1306 به جا مانده است. این کافه پاتوق افراد مشهوری مثل صادق هدایت، جلال آل‌احمد، احمد فردید، سیمین دانشور و نیما یوشیج بوده است. حس نوستالژیک و خاطره بازی در این کافه چیزی است که خیلی‌ها را به آنجا می‌کشاند. 

کافه نادری خیابان جمهوری

قهوه ریو

مغازه‌ای قدیمی و دوست داشتنی که اگر از نزدیکی آن رد شوید حتما عطر خوب این مغازه حواس شما را پرت خودش می‌کند. دکور و ویترین این مغازه واقعا قدیمی است و در سال 1311 توسط یک خانم ارمنی تاسیس شده. حتی درون ویترین خاک زیادی می‌بینید.  اما باید بدانید که اینجا اولین تولید کننده قهوه در ایران است و می‌توانید یکی از بهترین قهوه‌های تهران را از این فروشگاه بخرید. قهوه ریو در ضلع غربی چهارراه استانبول قرار دارد

فرشوگاه پارکر لطفی

مغازه‌ای تقریبا بزرگ که حدود 60 سال است به فروش خودکار، خودنویس، روان‌نویس و تمام وسایل مربوط به نوشتار و خوشنویسی مشغول است. این فروشگاه جنب سفارت انگلستان و در خیابان بابی ساندز قرار دارد. 

پیراشکی خسروی

قدیمی‌ترین و مشهورترین پیراشکی فروشی تهران که حدود 50 سال مشغول به این کار است. این مغازه با آن دکور قدیمی‌اش توسط یک ارمنی به همراه یک ایرانی تاسیس شده است. پیراشکی خسروی در خیابان جمهوری نرسیده به پل حافظ قرار دارد. 

بیشتر بخوانید: پاساژ نصر تهران یا به قول خود محلی‌ها کانال

بازی‌های رومیزی

از چهارراه استانبود تا قبل از خیابان لاله‌زاز و در قسمت جنوبی می‌توانید فروشگاه‌ها و دستفروشان مختلفی را ببینید که بازی‌های رومیزی مثل تخته نرد، شطرنج و دبرنا (دبلنا) می‌فروشند. برخی از آن‌ها واقعا هنرمندانه و البته گران هستند و برخی دیگر معمولی و ارزان‌تر. خلاصه اگر به قصد خرید بروید دست خالی بر نمی‌گردید.


باور کنید هنوز هم می‌توانیم درباره این خیابان بنویسیم. هنوز چیزی درباره لاله‌زار، خیابان سی‌تیر، مدرسه زرتشتیان فیروز بهرام، کلیساهای ارامنه، کوچه برلن، بهداشتی فروشان خیابان سعدی شمالی، عمارت مسعودیه، مسجد هدایت و کلی جای دیدنی، تاریخی و تجاری دیگر چیزی نگفتیم. در واقع اینقدر این خیابان جای دیدنی و تجاری دارد که حتی شاید در نام بردن از آن‌ها چیزی را از قلم انداخته باشیم. بنابراین اگر چیزی را از قلم انداخته بودم شما در قسمت نظرات به ما بگویید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر به تهران یا شهرهای دیگر برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای رزرو اقامتگاه به صورت آنلاین از سایت پینورست استفاده کنید. انواع مختف اقامتگاه از کلبه جنگی و خانه روستایی تا ویلا استخردار در این سایت برای شما گلچین شده است.

محمد عمرانی

من محمدم. عاشق عکاسی و کسی که می‌نویسه چون دوست داره یاد بگیره. برای من نوشتن مثل یک کلاس می‌مونه که چیزای جدیدی یاد میگیرم ازش. بر خلاف اینکه آدم کم‌حرفی هستم، نوشتن برام خیلی راحت‌تره البته نه درباره خودم

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی