گشت‌وگذار در محله جلفا اصفهان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
گشت‌وگذار در محله جلفا اصفهان

شنیده‌اید که می‌گویند ساحل‌نشینان صدای دریا را نمی‌شوند؟ منطقه جلفا اصفهان از این قاعده دور است. امروز قصد داریم به مشاهده و معرفی این منطقه از شهر اصفهان بپردازیم که برای خود اصفهانی‌ها هم جذاب است و هیچ وقت تکراری نخواهد شد؛ پس با پینورست همراه باشید. 


جلفا اصفهان چطور جلفا شد؟

فرقی ندارد که اصفهانی باشید یا نه؛ فرقی ندارد که تا‌به‌حال مسافر این شهر شده باشید یا نه. در هر صورت اسم بعضی از مکان‌های این شهر را یا شنیده‌اید یا با جست‌وجو می‌توانید پیدا کنید. بیشتر مکان‌های موجود در اصفهان تاریخی هستند و با حافظه ما گره خورده‌اند. این روزها کمتر کسی را پیدا  می‌کنیم که نداند سی‌و‌سه پل کجاست. زاینده‌رود چیست و حوالی آن چه زندگی‌های پر‌فراز‌و‌نشیبی در جریان است. تکیه به این رود همیشه زنده،برای مردم جنبه‌ای حیاتی دارد و باعث شده تا اقوام مختلف کنار هم زندگی خود را داشته باشند. ارامنه یکی از این اقوام هستند. 

برای فهمیدن اینکه جلفا چطور جلفا شد باید به تاریخ رجوع کنیم. جذاب‌ترین روایت تاریخی از حضور ارامنه در ایران، ما را به 4 قرن پیش، یعنی دوره صفویه می‌برد. شاه عباس اول (حکومت 1587-1629) یکی از مشهورترین پادشاهان صفوی به داشتن دیدگاه تمرکز بر سیاست/جغرافیا و فتح مجدد استان‌های حاشیه‌ای که به دست عثمانی‌ها و ازبک‌ها همسایه افتاده بود معروف است. او با همین اندیشه ارامنه را از دست عثمانی‌ها نجات داد تا در شهر اصفهان بتوانند تجارت و زندگی خود را ادامه بدهند. 

بیشتر بخوانید: موزه کلیسای وانک، میراثی گرانبها از تاریخ مسیحیان در اصفهان

با این دستور شاه، ارامنه با دو خاندان مشهور «سرافرازیان» و «یمانیان» به اصفهان می‌آیند و تقریبا زندگی را که در آذربایجان داشتند در اصفهان ادامه می‌دهند. از آن روزگار تا به الان نام دو سر محله جلفا (دروازه غربی به نام سرافرازیان و دروازه شرقی به نام یمانیان) به‌نام این دو خاندان بزرگ شناخته می‌شود. 

مهم‌ترین تجارت این افراد «ابریشم» بوده است که جنبه مالی آن هم می‌توانسته برای شاه عباس جالب باشد. در واقع آن زمان تجارت ابریشم را ستون فقرات اقتصاد صفویه می‌دانستند. پس جا‌به‌جایی و نجات تاجران نخبه ارمنی برای شاه عباس بسیار مهم بوده است.


دسترسی به جلفا اصفهان

محله جلفا در جنوب زاینده‌رود و در جنوب اصفهان قرار دارد. اگر با ماشین شخصی هستید باید خودتان را اول به خیابان نظر برسانید. می‌شود گفت که خیابان نظر مرز شمالی این محله است. از خیابان نظر وارد خیابان حکیم نظامی شوید و بعد وارد هر کوچه‌ای که شوید وارد محله جلفا شده‌اید.

اگر می‌خواهید با تاکسی و اتوبوس به اینجا بروید باید خودتان را به میدان آزادی برسانید. از میدان آزادی تا محله جلفا اصفهان فاصله زیادی نیست. می‌توانید هم پیاده هم با تاکسی بقیه را طی کنید.

اگر می‌خواهید راهی اصفهان شوید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه بوم گردی اصفهان به سایت پینورست سر بزنید.


جلفا؛ مکانی برای قدم زدن در تاریخ

ارمنی‌‌ها، این نخبگان تجاری بعد از ورود به محل زندگی جدید خود سعی کردند تا جغرافیا را به خدمت گرفته و آداب‌و‌رسوم خود را حفظ کنند. برای رسیدن به این هدف چند کلیسا و یک بازار در این محل ساخته شد که هنوز هم جایی پربازدید برای مردم است. البته بعدها یک هتل و کافه‌هایی هم به این مجموعه اضافه شد تا بازدیدکنندگان و اهالی محل از پیشرفت‌ها و تغییرات روز دنیا عقب نمانند. 

جلفا؛ مکانی برای قدم زدن در تاریخ

یکی از زیبایی‌های این منطقه سنگ‌فرش کف خیابان آن است. کمتر جایی را در اصفهان سراغ داریم که این‌گونه با سنگ‌های ناهموار اما زیبا فرش شده باشد و زمان پیاده‌روی حس حضور در کشورهای اروپایی را برای همه به وجود بیاورد. برای درک بهتر این حس می‌توانید چشم‌هایتان را ببندید و با یک هندزفری موسیقی کلاسیک اروپایی گوش کنید. این کار شما را برای قدم زدن در تاریخ آماده‌تر می‌کند. 


دیدنی‌های جلفا اصفهان

گفتیم که محله جلفا برای خودش دنیای کوچکی دارد که اوج کمال و هنرمندی اهالی آن را نشان می‌دهد. حتی اگر به هیچ کدام از این مکان‌های دیدنی در محله جلفا هم سر نزنید همین پیاده‌روی ساده در کوچه‌پس‌کوچه‌های آن آرامش خاصی به شما خواهد داد. اما این توصیه ما نیست. اگر قرار است باروبنه را جمع کنید و از شهر دیگری به اصفهان بروید، دیدار با کلیساهای تاریخی و بازار این منطقه را برای خودتان به عنوان یک شرط بلاعوض تعیین کنید. با این کار مسافرت خود را با لذت کامل پیش برده و کشته مرده این محله خواهید شد. 

اما بد نیست که این مکان‌های دیدنی در منطقه جلفا را با هم مرور کنیم تا برای همیشه توصیه ما را آویزه گوش کرده و در بهترین زمان ممکن بلیت سفر به اصفهان را خریداری کنید. اولین مکان برای غرق شدن در تاریخ این محله کلیسای مریم و هاکوپ است. 

کلیسای مریم و هاکوپ

ارامنه بعد از حضور در جلفا باید محلی را برای عبادت خود تعیین می‌کردند. پس کلیسای مریم و هاکوپ در جلفا ساخته شد. این مکان مقدس اولین و قدیمی‌ترین کلیسای این محله است. البته بعد از بیشتر شدن جمعیت ارامنه این محل جوابگوی تعداد عبادت‌کنندگان نبود. برای همین هم دیگر کلیساهای این محل به مرور زمان ساخته شدند. کلیسای مریم و هاکوپ به کاشی‌کاری‌ها و نقاشی‌های خود معروف است و غرق شدن در آنها گذر زمان را برایتان بی معنا می‌کند. 

کلیسای مریم و هاکوپ

کلیسای وانک

دومین و البته مشهورترین کلیسای جلفا را به نام «وانک» می شناسیم. برای خود ارمنی‌ها این مکان با نام «آمنا پرکیج» نشانه‌گذاری شده است؛ یعنی کلیسای نجات‌دهنده مقدس. زمان روبه‌رو شدن با سقف طلاکوب این مکان چنان محو هنرمندی و زبردستی سازندگان آن می‌شوید که فراموش می‌کنید کجای کره زمین ایستاده‌اید. 

گفته‌اند که این کلیسا در زمان شاه عباس دوم ساخته شده و سازندگان تصمیم گرفته‌اند که آن را شبیه به کلیسای «سنت اوسپانوس» در جلفای آذربایجان بسازند. شاید این کار یادآور خاطرات خوشی برای ارامنه مهاجر بوده است. 

بیشتر بخوانید: موزه موسیقی اصفهان ؛ موزه‌ای با صدای سازها

کلیسای بیت‌ لحم

با دیدن کلیسای بیت لحم درک می‌کنید که چگونه می‌توان مذهب و هنر را به هم ربط داد. این کلیسا نزدیک میدان جلفاست و دسترسی راحتی دارد. در تاریخ نوشته شده که ساخت آن با سرمایه‌گذاری «خواجه پطرس ولیجانیان» شروع شده که آرامگاه خود و بعضی از اعضای خانواده‌اش هم در حیاط همین کلیساست. 

شاید برایتان جالب باشد که در سال 2016، روزنامه دیلی تلگراف، نام کلیسای بیت لحم در منطقه جلفا را در یک لیست 23 موردی از زیباترین کلیساهای جهان قرار داد. با این وصف چرا باید دیدن این مکان مقدس را از دست بدهیم؟ 

بازارچه جلفا اصفهان

بازار نبض هر شهر است. اگر جلفا را شهر کوچک ارامنه در دل شهر بزرگ اصفهان در نظر بگیریم، پس وجود این بازارچه هم کاملا ضروری است. این روزها یکی از مدرن‌ترین بازارها در اصفهان، بازارچه منطقه جلفاست که می‌توانید در آن پوشاک، جواهرات و وسایلی دکوری را پیدا کنید که هیچ جای دیگری پیدا نمی‌شوند. اگر چه نام آن را بازارچه می‌گذارند اما از دیدن تنوع محصولات و برندها در آن تعجب خواهید کرد. 


کافه‌های منطقه جلفا اصفهان

مهم نیست که با چه هدفی به جلفا اصفهان رفته‌اید، بازدید از تاریخ یا خرید از برندهای معروف. نشستن در کافه‌های منطقه جلفا و نگاه کردن به رفت‌و‌آدم مردم آرامشی را به شما می‌دهد که می‌توانید بدون دغدغه ساعاتی را خوش باشید. فرقی ندارد که در کافه بهارنارنج نشسته باشید یا کافه دالون، بوی خوش نوشیدنی‌ها و کیک‌های تازه این کافه‌ها هوش را از سر آدم می‌برد. 

کافه‌های منطقه جلفا اصفهان

برای اینکه بتوانید این تجربه را هم به لیست خاطرات خود از جلفای اصفهان اضافه کنید، بعضی از کافه‌های معروف محله جلفا اصفهان را برایتان لیست کرده‌ایم. 

  1. کافه آنی
  2. کافه رستوران ایتالیایی هرمس
  3. کافه رستوران رومانس
  4. کافه آشوب
  5. کافه ستاره
  6. کافه مارسی

زمان‌های مناسب برای رفتن به جلفا

ما همه مسافرت‌های تفریحی خودمان را به تابستان و تعطیلات نوروز موکول می‌کنیم. اما دیدن مناطقی مثل جلفا اصفهان ساعت و زمان مشخصی نمی‌خواهد. هر وقت از سال که اراده کردید و وقت آزاد داشتید برای دیدن محله جلفا تردید نکنید.

زمان‌های مناسب برای رفتن به جلفا

البته پیشنهاد ما این است که هر دو وجه این منطقه را ببینید. جلفا در شب و جلفا در روز. با این برنامه، شکوه و زیبایی این محله را در دو زمان متفاوت به خوبی درک می‌کنید. یادتان باشد زمان بازدید از منطقه جلفا اصفهان دوربین عکاسی‌تان را حتما ببرید تا ثبت هیچ لحظه خوشی را در کنار خانواده از دست ندهید. 

بیشتر بخوانید: پل چوبی اصفهان ؛ مسیر اختصاصی شاه عباس؟


شما تا‌به‌حال به شهر اصفهان سفر کرده‌اید؟ برای گردش به محله جلفا هم سری زدید؟ در شب یا در روز به این محله جذاب سر زدید؟ آیا هر سه کلیسای این محله را دیدید؟ بازارچه جلفا را برای خرید دوست دارید؟ آیا مغازه‌ای در این بازار وجود دارد که همیشه به آن سر بزنید و بخواهید به بقیه هم معرفی کنید؟

اگر تصمیم دارید که به اصفهان سفر کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به‌صورت آنلاین در سرتاسر ایران به وب سایت پینورست سر بزنید. می‌توانید مناسب‌ترین نرخ اجاره ویلا،‌ آپارتمان، خانه روستایی، بوم‌گردی و انواع دیگر اقامتگاه را در پینورست مشاهده کنید.

امیرمسعود قلی‌زاده

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی