جوانرود، شهری بزرگتر از قد و قوره‌اش در دامنه های زاگرس

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
جوانرود، شهری بزرگتر از قد و قوره‌اش در دامنه های زاگرس

شاید برایتان جالب باشد که بدانید جوانرود شهری بدون تعطیلی و خواب است یعنی اگر ساعت 3 نصف شب هم در این شهر به بیرون بروید همه مغازه‌ها باز هستند. حتی اگر روز جمعه و روز تعطیل هم باشد بیشتر مغازه‌های جوانرود و بازارهای مرزی و محلی باز و خیلی پر جنب‌وجوش است.

البته آب‌و هوای دلپذیر، چشمه‌های با آب روان، تفرجگاه‌ها و طبیعت فوق‌العاده زیبای جوانرود از آن چیزهایی که هر کسی را برای سفر به شهر جوانرود قلقلک می‌دهد.

اگر تصمیم دارید با یک تیر دو نشان بزنید یعنی هم جاهای دیدنی جوانرود را ببینید و هم از بازارچه مرزی آنجا خرید کنید می‌توانید رزرو آنلاین اقامتگاه بوم گردی را از سایت پینورست انجام دهید تا از بابت اقامت خیال‌تان راحت باشد.


شهر جوانرود کجاست؟

سوالی که در ذهن مردمی که به دنبال خرید وسایل الکترونیکی و بسیاری از کالاها با قیمت مناسب از بازارهای مرزی هستند این است که جوانرود کجاست؟ باید گفت جوانرود نه تنها در ایران بلکه در خارج از کشور نیز مورد توجه خیلی از فروشندگان کالا و صادرکنندگان کشور‌های خارجی است.

خوب حالا باید گفت جوانرود نام قدیم منطقه‌ای است که از شهرستان‌های کنونی جوانرود، پاوه، ثلاث باباجانی و بخش‌های از روانسر را در برمی‌گیرد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهر در مرکز منطقه اورامانات و در بین سه شهرستان پاوه، ثلاث باباجانی و روانسر قرار دارد. مردم جوانرود کرد هستند و با گویش جافی سخن می‌گویند و بافت فرهنگی خاصی دارند به طوری که می توان به خلقیات و فرهنگ عامه  آن‌ها اشاره کرد.

مثلا شب نشینی یکی از رسم‌های اصیل ایرانی است که هنوز هم در شهر جوانرود کرمانشاه رایج است.  اهالی این شهر رفتن به خانه همدیگر در شب برای صرف شام یا بعد از شام را جهت دید و بازدید همیشه در برنامه خود دارند. تقریبا 5 مورد شب‌نشینی در هفته از چیزهای بسیار عادی در جوانرود است. مردم این شهر بسیار خونگرم هستند و از تنهایی به شدت بیزارند.

جوانرود کرمانشاه آدرس

منبع: گوگل مپ، عکاس پوریا


از پیشینه تاریخی شهر جوانرود بیشتر بدانیم 

اگر بخواهیم از پیشینه تاریخی جوانرود برایتان بگوییم باید به 700 سال پیش برگردیم که حمدالله مستوفی در کتابش از جوانرود به نام الانی یاد می‌کند.

جوانرود (قلاگیان) نامش را ار قلعه‌های حکومتی زیادی که در این منطقه حکومت می‌کردند گرفته شده است. حکومت جوانرود از بلوک هجده‌گانه سنندج بود و آیت‌الله مردوخ کردستانی در کتاب خود قریه آباد پاوه، قلعه جوانرود و محال روانسر را از بلوک جوانرود می‌داند که بیشتر در دست والیان اردلان بوده اما حاکمان اصلی جوانرود مشروعیت خود را از عامه مردم می‌گرفتند که همان سید احمد بیگ جاف و فرزندان وی بوده‌اند.

مردم اصیل جوانرود در حال حاضر همان بازماندگان بیگ زادگان جوانرودی هستند که جاف‌های جوانرود را تشکیل می‌دهند.

فاصله کرمانشاه تا جوانرود

منبع: گوگل مپ، عکاس وحید بابایی


جاهای دیدنی جوانرود 

در دامنه‌ کوه زاگرس همیشه مناطق شگرف و زیبایی را می‌بینید که واقعا نمی‌توان آن را در کلام توصیف کرد. جوانرود کرمانشاه هم از آن دسته از شهرهایی است که با موقعیت خاص جغرافیایی و جاذبه‌های گردشگری بی مثالش در غرب ایران زبانزد است.

پس باهم برویم و از جاهای دیدنی جوانرود کرمانشاه بیشتر بدانیم شاید همین روزها شما هم مهمان مردمان خونگرم جوانرود شدید.

1.غار قوری قلعه جوانرود

بزرگ‌ترین و طولانی ترین غار آبی خاورمیانه با پیشینه ۶۵ میلیون سال که در حدود 15 کیلومتری شهر جوانرود قرار دارد. محل پیدایش این غار آبی زیبا در دامنه کوه‌های شاهو کرمانشاه است. دمای غار قوری قلعه در همه فصل‌های سال ثابتو بین ۷ تا ۱۱ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین عمق حوضچه‌های کف غار را اگر ببینید شاید اولین چیزی که به ذهنتان برسد این است که این حوضچه‌ها چند متر عمق دارند؟ باید گفت در عمیق‌ترین حالت این حوضچه‌ها به ۱۴ متر می‌رسد که با تالارهای زیبایی مه در دوراطرافشان است حسابی هوش از سرتان می‌برد. پس حواستان باشد که حتما با راهنما به بازدید از غار شگفت‌انگیز قوری قلعه بروید تا از زیبایی‌ها غار بیشترین لذت را ببرید.

غار قوری قلعه

منبع: گوگل مپ، عکاس بهروز حسین پناه

درست است که خود غار اینجا می‌تواند روز شما را بسازد اما در اطراف غار قوری قلعه، باغ‌های سرسبز زیادی به همراه سراب‌ها و چشمه‌های گوارا قرار دارند که تفرجگاه خوبی برای تفریح و خوش‌گذارانی شما به حساب می‌آیند تا شما را در سفر سرحال کنند.

بیشتر بخوانید:غار قوری قلعه ؛ دیدار با یکی از بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه

2. کانی کمری شهر جوانرود

کانی کمری در زبان کوردی به معنای چشمه‌هایی است که از دامنه کوه سرازیر می‌شود. این منطقه زیبا و دوست داشتنی در شهرستان جوانرود قرار دارد. یکی از جاهای دیدنی زیبای جوانرود که عظمت آن در لحظه ورود دهان تعجب مسافران را باز می‌کند. اینجاست که قرار گرفتن در میان دو تپه زیبا می‌توانپ احساس امنیت و راحتی را برای بازدیدکنندگان به همراه آورد.

همچنین چشمه‌های آب معدنی آنقدر در کانی کمری زیاد است که از دامنه کوه به سمت پایین جریان دارند و با صدای شرشر آب و نوای پرندگان به شما خوش آمدگویی می‌کنند.

خلاصه در کانی کمری جوانرود انگار وارد بهشت شدی و همه جا سرسبز و بوی عطر گل‌های آن همه جا را پر کرده است.

3. سفید برگ جوانرود

یکی دیگر از جاهای دیدنی جوانرود منطقه گردشگری سفید برگ است که با ویژگی‌های منحصر به فردش جهت گذران تعطیلات کوتاه مدت و یک روزه بهترین پیشنهاد است.

 سفید برگ با استخرهای پرورش ماهی و رودخانه های پر آب و طبیعت بکر و به طور خاص ماهی کباب خوشمزه‌اش خیلی بین مسافران و اهالی جوانرود پرطرفدار است. پیشنهاد می‌کنیم لذت خوردن ماهی کباب در روستای سفید برگ جوانرود را فراموش نکنید.

4. زیبا پارک هلانیه و پارک کوهستانی ماپریس

زیبا پارک هلانیه و در امتداد آن پارک کوهستانی ماپریس که از جاهای دیدنی جوانرود هستند در قسمت شمال شهر قرار دارند.

این جاذبه های گردشگری با چشم‌اندازی بی‌مثال از یک طرف مشرف بر شهر جوانرود هستند و از طرف دیگر نمای زیبای ارتفاعات شاهو و دامنه های آن را دارند که باید به جوانرود بروید و از این همه زیبایی دیدن کنید.

پارکی هەلانی(هلانیه)

منبع:گوگل مپ، عکاس کمال منوچهری

5. باغستان بیلایی شهر جوانرود

اگر بخواهید در مسیر پارک هلانیه و در فاصله نزدیک به روستای چشمه میران از دیگر جاهای دیدنی جوانرود بازدید کنید اینجاست که باید به سمت باغستان بیلایی حرکت کنید. 

این باغستان در فاصله‌ای 10 کیلومتری شهر جوانرود قرار دارد و از مناظر طبیعی زیبایی به خاطر نزدیکی به کوه شاهو برخوردار است. اینجا شما لحظات رویایی را با عکس‌های یادگاری می‌توانید برای خود و همراهانتان ثبت کنید.

6. رود لیله جوانرود

رود لیله از دامنه شمالی کوه بند گاز دهستان دولت آباد سرچشمه گرفته و روبه شمال از کنار روستاهای پشت تنگ شاینگان، ده رش و سیاران گذشته و وارد دهستان شروینه جوانرود می‌شود.

پس از سیراب ساختن روستاهای ده‌توت و شروینه سرانجام در شمال باختری با آب روستای سفید برگ در می‌آید سپس بطرف شمال غربی روان شده وارد دهستان کلاش می گردد. اگر می‌خواهید در کنار رودخانه ساعاتی را در خوشی بگذرانید اینجا می‌تواند بهترین جا در سفر به جوانرود باشد.

7. سراب بالاخانی و مسیر شروینه جوانرود

 این مسیر یکی از تفرجگاه‌های کسانی است که در جوانرود زندگی می‌کنند که باغات فراوانی دارد. عده‌ای از مردم جوانرود اوقات فراغت و روزهای تعطیل خود را اینجا با کباب‌های خوشمزه سپری می‌کنند. 

8. سراب سرود جوانرود

 در مسیر جاده جوانرود به روانسر رود پر آب و گوارایی قرار دارد که محل تفریح مردم جوانرود و مهمانان این شهر است، در این مسیر درختان انبوهی وجود دارد که محلی زیبا جهت استراحت مهمانان به وجود آورده و شما می‌توانید اینجا هم خاطره‌سازی کنید.

9. تفرجگاه شبانکاره و غار آبی کاوات

شبانکاره از منطقه‌های گردشگری جذاب شهر جوانرود به حساب می‌آید که در دامنه ارتفاعات زیبای شاهو قرار دارد. اینجا از لحاظ آب‌و‌هوایی از آب و هوای بسیار دلچسب و خنکی برخوردار است و جنگل‌های پوشیده از بلوط چشم انداز خوبی را در این منطقه به نمایش می‌گذارد.

 وجود باغستان‌های فراوان، جاده تفریحی شاهو، غار کاوات و چشمه‌های آن به همراه غذاخوری های سنتی بین راهی تفرجگاه شبانکاره را جایی فوق‌العاده جذاب برای مسافران و مردمان جوانرود کرده است.

جاهای دیدنی جوانرود

منبع: گوگل مپ، عکاس کارزان عزیزی

10. اماکن تاریخی جوانرود

 قلعه چنگیزخان: قلعه‌ای در شمال شهر جوانرود و مشرف بر پارک هلانیه است که از دوره مغول به جای مانده و مرکز فرماندهی سپاهیان مغول در آن زمان بوده است.

قلعه آلانی و نقاره خان: این قلعه تاریخی روبروی تپه چنگیزخان و در قسمت شرقی پارک هلانیه جوانرود قرار دارد.

برج جوانرود:  در گذشته به این برج قلعه کهن می‌گفتند که هم اکنون مسجد جامع جوانرود روی این برج ساخته شده است.

قلعه دوان: اسم این قلعه در گذشته بانی توان بود که به روایتی در دوره خود 60 دکان و کوچه و بازار در آن قرار داشت. قلعه دوان در سه کیلومتری جوانرود و در مسیر جاده جوانرود روانسر در پشت روستای صفی آباد قرار دارد.

تپه صفی الدین خان: برای دیدن این جاذبه دیدنی جوانرود باید به روستای صفی آباد در 2 کیلومتری جاده جوانرود به روانسر بروید.


آب و هوای جوانرود

آب و هوای شهر جوانرود بیشتر معتدل کوهستانی است. پس بهترین زمان سفر به جوانرود تقریبا از عید نوروز تا پایان پاییز است. اینجا زمستان‌های سردی دارد و سرمای هوا از آذرماه شروع شده و تا پایان اسفند ماه ادامه دارد. هوا در تابستان معمولا معتدل است و بارش‌های فصل بهار بهترین شرایط را برای تابستانی خوش در جوانرود ایجاد می‌کند.

جوانرود عکس

منبع:گوگل مپ، عکاس آرمان امامی

احتمالا با وجود همین بارش‌ها و همچنین چشمه‌های طبیعی در جوانرود، رودخانه‌های فصلی و دائمی زیادی مثل آب سفید برگ و رود لیله رو ایجاد شده که در کنار آن شما می‌توانید علاوه بر تفریح از صدای خروشان آب هم لذت ببرید.


چرخی در بازار مرزی شهر جوانرود

سفر است و خرید چرا که کمتر کسی است که از خرید و گشت‌و‌گذار در بازارهای مرزی لذت نبرد. بازارچه مرزی جوانرود یکی از بازارهای جذاب استان کرمانشاه است که می‌توانید چیزهای جالبی را برای خرید در آن پیدا کنید. این بازار در هیچ روز سال تعطیلی ندارد و در همه روز‌های باز است حتی در اعیاد و لحظه تحویل سال و جمعه‌ها. بازارچه مرزی جوانرود کالاهای بسیاری را با کیفیت و تنوع محصولی فراوان برای عرضه به بازدیدکنندگان و متقاضیان فراهم آورده تا لذت بازدید و خرید را در سفر به جوانرود برای شما کامل کند.

بازارچه مرزی کرمانشاه

منبع:گوگل مپ، عکاس محمد محمودی

این بازارچه دارای ۴ بازار در خیابان های ابن سینا، کردستان، سیل بند شمالی و مقابل بیمارستان حضرت رسول(ص) شهرستان جوانرود دارد. خلاصه که می‌توان گفت بازارچه جوانرود بزرگ‌ترین بازارچه‌های غرب کشور است و محصولات این بازار دارای کیفیت خوب و قیمت مناسب است.  در بازارچه جوانرود  بيشتر از ۳۰۰ غرفه وجود دارد و از لوازم صوتی و تصویری گرفته تا لوازم آرایشی، بهداشتی، خانگی، پارچه، مواد خوراکی، زیورآلات و گوشی موبایل در این بازار به چشم می‌خورد.

بیشتر بخوانید:سوغات کرمانشاه ؛ از شیرینی تا پاپوش

بازار میوه و تره بار

بازار دوم  بازار میوه و تره بار جوانرود است که از ابتدای خیابان سیل بند روبروی مخابرات آغاز می‌شود و دو طرف خیابان تا محل ورود بازارچه مرزی را در برمی‌گیرد.اینجا را می‌توان گفت میدان میوه و تره بار شهر جوانرود است.

بازار محلی شهر جوانرود

بازار سومی که در شهر جوانرود قرار دارد بازار محلی است.  این بازار از میدان مولوی شروع شده و تا انتهای خیابان شافعی ادامه دارد و بیشتر مردم اجناس محلی خود را از این بازار تامین می‌کنند.

بازار جدید جوانرود

نوع دیگری از بازارهای درون کوچه‌های جوانرود به چشم می‌خورد که جدیدا شکل گرفته و بیشتر خیاطی و پارچه فروشی است اگر به دنبال پارچه‌های با قیمت مناسب و قیمت خوب هستید این بازار برای شما فوق‌العاده است.

بازار جوانرود

منبع:گوگل مپ، عکاس محمد محمودی


برگزاری مراسم های مهم شهر جوانرود

برگزاری جشن نوروز و برپایی مراسم همراه با روشن کردن آتش و رژه با مشعل‌های آتشین و رقص دور آتش زنان و مردان با لباس‌های محلی کوردی چیزی است که در هیچ کجای ایران به این زیبایی نمی‌توان پیدا کرد. برگزاری این مراسم همراه با خواننده و ارگ در جای جای این شهر به چشم می‌خورد و هیجان آن حس خوبی را برای مسافران این شهر هدیه می‌کند.

بیشتر بخوانید:اورامان ؛ سفری به سرزمین اهورایی یا پایتخت خورشید


غذای محلی شهر جوانرود 

کباب ماهی یکی از آن غذاهایی است که در سفر به شهر جوانرود حتما آن را نوش جان کنید. اگر شما به کیفیت غذا اهمیت می‌دهید کباب ماهی قزل آلا پرورشی سفید برگ و نویل را از دست ندهید. اینجا شما ماهی را زنده که از پرورش ماهی صید می‌کنید به محل پاک کردن ماهی‌ها می‌برید و برای درست کردن یک کباب ماهی آن را به آشپز تحویل می‌دهید تا بهترین کباب ماهی عمرتان را به تحویل شما دهد.


سوغات جوانرود 

صنایع دستی خیلی زیادی به دست هنرمندان جوانرودی ساخته می‌شوند که بسیار زیبا هستند. شما می‌توانید با سفر به جوانرود و سرزدن به بازارهای محلی آنها را پیدا کنید و بخرید.

از معروفترین سوغاتی های جوانرود می‌توان به گیوه کشی،گیوه‌بافی، شال‌بافی، رشک‌بافی، سبد بافی، قالی‌بافی، پشم‌ریسی، موج‌بافی، سجاده‌بافی و جاجیم اشاره کرد که می‌توانید از آنها برای دوستان و خودتان از این شهر به یادگار ببرید.

سوغات جوانرود

منبع: گوگل مپ، عکاس همت گل فیلم


فاصله کرمانشاه تا جوانرود 

فاصله شهر جوانرود تا کرمانشاه به طور تقریبی ۹۰ کیلومتری است که اگر با ماشین سواری بخواهید راهی این شهر شوید یک ساعت و نیم است و با اتوبوس‌ در حد دو ساعت تا رسیدن به شهر زمان می‌برد.

اگر هنوز به این منطقه سفر نکرده‌اید و تنها سد جلوی راهتان پیدا کردن اقامتگاه مناسب و دوست‌داشتنی است، حتما به وب سایت پینورست مراجعه کنید و اقامتگاه مناسب سفرتان را پیدا کنید. 

البته یادتان نرود که بعد از سفر همین جا برای ما در بخش نظرات بنویسید که داستان‌ها و جذابیت‌های سفرتان به جوانرود چطور گذشت.

علاقه به حوزه گردشگری همراه با فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهترین تفریحات زندگی من است، اینجوری هم میتونم سفر کنم هم بنویسم هم برای بقیه تجربه‌هامو به اشتراک بزارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی