سی‌سنگان کجاست؟ دریا و جنگل را یک‌جا ببینید

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
سی‌سنگان کجاست؟ دریا و جنگل را یک‌جا ببینید

معمولا تعطیلات کوتاه مدت هستند و شمال هم یک مقصد خواستنی برای ما در تعطیلات است. به‌خاطر وقت محدود سفر، باید از قبل انتخاب کنیم که می‌خواهیم از قدم زدن کنار ساحل لذت ببریم یا راه‌پیمایی در جنگل.  خوبی جنگل سی‌ سنگان این است که با سفر به آن‌جا با یک‌ تیر دو نشان زده‌ایم و لازم نیست بین دوگانه‌ی جنگل و دریا یکی را انتخاب کنیم. حالا این جنگل کجاست؟


آشنایی با جنگل سی سنگان مازندران

سی‌سنگان یکی از جنگل‌های زیبای مازندران است.

 این جنگل در جاده‌ی ساحلی نوشهر– نور  است. با گذشتن از این جاده، در یک سمت خود دریا را خواهید دید و در سمت دیگر جاده درختان زیبا و سربه‌فلک‌کشیده‌ی جنگل را.

پارک جنگلی سی سنگان در مازندران برای پیک نیک

جنگل سی‌ سنگان در واقع یک پارک جنگلی است که در سال ۱۳۴۴ به‌ پیشنهاد مهندس سعید آشتیانی در ۳۰ کیلومتری نوشهر ساخته شد. 


مسیر دسترسی به پارک جنگلی سی‌ سنگان چه‌گونه است؟

همان‌طور که قبل‌تر گفتیم، جنگل سی‌سنگان در ۲۷ کیلومتری جاده‌ی نوشهر به نور قرار گرفته است. بنابراین، برای رسیدن به این جنگل دیدنی باید خود را به یکی از این دو شهر برسانید. از آن‌جا به بعد پیدا کردن مسیر کاری ندارد، زیرا شهر پر است از تابلوهایی که شما را به سمت رسیدن به سی‌سنگان هدایت می‌کنند. 

این را هم بگوییم که برای ورود به جنگل سی‌سنگان لازم است هزینه‌ای پرداخت کنید؛ این هزینه زیاد نیست اما در طول سال تغییر پیدا می‌کند.

 


موقعیت جغرافیای سی‌ سنگان چه‌گونه است؟

جنگل سی‌ سنگان در ۲۷ کیلومتریِ جاده‌ی نوشهر به نور قرار دارد. این جنگل از شمال می‌رسد به دریا مازندران و از جنوب به کوه‌های البرز ختم می‌شود. در غرب جنگل سی‌سنگان روستای توسکاتک قرار دارد و شرق آن روستای صلاح‌الدین کلا. 


چرا اسم آن را سی‌ سنگان گذاشته‌اند؟

دانستن تاریخچه‌ی شهرها و اسم‌هایی که روی‌شان گذاشته‌اند برای خیلی‌ها جذابیت زیادی دارد. اگر شما جزو کسانی هستید که به شنیدن داستان‌های تاریخی علاقه‌مندند، بنشینید تا ماجرای سی‌سنگان را برای‌تان تعریف کنیم.

داستان‌های زیادی درباره علت و چرایی این نام‌گذاری وجود دارد. اما ما می‌خواهیم داستان ملکه چهل‌گیس را برای‌تان تعریف کنیم.

ماجرا از این قرار است که در زمان‌های خیلی دور ملکه‌ای به‌ اسم شمای چهل‌گیس بر سرزمینی حکومت می‌کرد که به آن  فرش‌وادگر یا سبزه‌زارکوه‌دریا می‌گفتند. افراسیاب، پادشاه توران، در جنگ با ایران سر راهش می‌رسد به این سرزمین و با این پادشاه رابطه‌ی دوستانه‌ای برقرار می‌کند.

در آن زمان، منوچهر تازی، پسر ایرج، برای گرفتن انتقام خون پدر و عموهای‌اش سرزمین خود را ترک کرده بود. وقتی منوچهر به فرش‌وادگر می‌رسد و می‌بیند که چنین پیمان دوستی ای برقرار شده، خشم سراسر وجودش را می‌گیرد؛ برای همین، آب سد مز کجور را ول می‌دهد به سمت جلگه‌‌ای که در پایین آن قرار دارد. سیلابی راه می‌افتد که هم شیما را نابود می‌کند و هم لشکر افراسیاب را. این‌طور است که از آن به بعد  آن منطقه را «سیل و سنگان» نامیدند که در طول زمان و بعد از چرخیدن در دهان‌ها، تبدیل شد به «سی‌سنگان».

بیشتر بخوانید: ۱۰ تا از شگفت انگیزترین دیدنی های طبیعی ایران


جنگل سی‌سنگان چند بخش دارد و پوشش گیاهی هم بخش چه‌گونه است؟

جنگل بزرگ سی‌ سنگان دارای سه‌بخش است: بخش ساحلی، بخش جنوبی و بخش غربی.

بخش ساحلی و ورزش‌های آبی هیجانی

بخش ساحلی سی‌سنگان حدود ۳۰ هکتار مساحت دارد. تنوع پوشش گیاهی این بخش بسیار زیاد است و درخت‌ها و درختچه‌هایی بسیاری در این محل پیدا می‌شوند، مثلِ درخت توسکا، درخت بلوط، درخت آزاد، درخت لیلکی، درخت انجیر، درخت داغداغان، درخت انار، درخت ازگیل، درخت سرخ‌ولیک، درخت گوچه‌ی جنگلی، درخت توت سیاه تلو، درخت سیاه ال و درخت سیاه اربه. به دلیل انبوه گیاهانی که در بخش ساحلی قرار گرفته‌اند، آب‌وهوای این بخش خیلی مطبوع است.بخش ساحلی سیسنگان مازندران

در این بخش مکانی برای تفریحات و ورزش‌های آبی هم در نظر گرفته شده است؛ قایق‌سواری، جت‌اسکی، شاتل‌ آبی و .. جزو امکانات تفریحاتی این محدوده هستند.

پیست ماشین‌سواری (کارتینگ) و زمین والیبال ساحلی هم در این بخش از پارک قرار دارند. 

در آخر این‌که علاوه بر ورزش‌های ساحلی و پرتحرک قسمتی هم در بخش ساحلی پارک به بازی‌های کامپیوتری اختصاص داده شده است که خود یا کودکان‌تان می‌توانید در آن‌جا ساعات یا دقایقی را به تفریح و سرگرمی بگذرانید. 

بخش جنوبی:

در این بخش با انبوه شمشادها روبه‌رو خواهید شد. جالب است این را بدانید که پارک جنگلی سی‌سنگان علاوه بر این‌که یک جاذبه‌ی گردشگری محبوب است، محل حفظ و نگه‌داری گونه‌های نادر شمشاد‌ها هم محسوب می‌شود. 

بخش غربی:

در این گونه‌های بلوط-ممرزستان و انجیلی-ممرزستان به چشم می‌خورند. در قسمت جنوبی این بخش یک‌جایی بلوط ممرزستان با شمشادها یکی می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ۷ شهر پیشنهادی برای اجاره ویلا ساحل


چه امکانات رفاهی‌ای در پارک جنگلی سی‌سنگان وجود دارد؟

در جنگل سی‌سنگان محوطه‌ای در نظر گرفته شده است که می‌توان در آب بساط پیک‌نیک را پهن کرد. در این یک سری آلاچیق‌ هم وجود دارند. سرویس بهداشتی، آب‌خوری، فروشگاه، کافه، رستوران، پلاژ جداگانه برای خانم‌ها و آقایان، زمین ورزش ساحلی، پارک کودک، پناه‌گاه بزرگ، نمایشگاه صنایع دستی و … از امکاناتی هستند که می‌توانید در این پارک جنگلی از آن‌ها استفاده کنید.

جنگل سیسنگان در پاییز


چه تفریحات و سرگرمی‌هایی می‌توان در جنگل سی‌سنگان داشت؟

علاوه‌بر پیک‌نیک و کمپینگ در پارک جنگلی سی‌سنگان، می‌شود تفریحات هیجان‌انگیز دیگر در این مکان داشت که پایین‌تر آن‌ها را نام می‌بریم و توضیح کوتاهی برای هر کدام می‌آوریم:

پیست کارتینگ: یکی از جذاب‌ترین و سگرم‌کننده‌ترین تفریحات سی‌ سنگان، سوار شدن ماشین‌های کارتینگ است. البته این تفریح محدودیت سنی دارد و کودکان زیر ۱۰ سال نمی‌توانند به این پیست وارد شوند. کودکان و نوجوانانی که بین ۱۰ تا ۱۶ سال دارند هم حتما باید به همراه مادر یا پدرشان سوار ماشین‌ها  شوند. برای استفاده از این ماشین‌ها حتما بایستی قدتان بیشتر از ۱۴۰ سانتی‌متر باشد.

هزینه‌ی کارتینگ بسته به زمانی که به تفریح می‌گذرانید، بین ۱۰ تا ۶۵ هزار تومان متغیر است.

موتورهای چهارچرخ: یکی دیگر از تفریحات این پارک موتورهای چهارچرخ هستند که در بخش ساحلی پارک قرار دارند. مدت زمان استفاده از موتور ۱۵ دقیقه است و بسته به این‌که چه موتوری را انتخاب می‌کنید، باید هزینه‌ای بین ۴۰ تا ۶۰هزارتومان بپردازید. اگر به‌طور گروهی به این پیست بروید، این احتمال وجود دارد که تخفیفی هم به شما بدهند.

جت اسکی: تفریحات آبی جزو محبوب‌ترین تفریح‌ها هستند به‌خاطر این‌که کلی آدرنالین در مغز ترشح می‌کنند. هزینه‌ی استفاده از این تفریح هیجان‌انگیز در ساحل سی‌سنگان بسته به نوع موتور بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است. 

قایق‌سواری: قایق‌سواری تفریح آبی قدیمی و محبوبی است که می‌توان در کنار خانواده یا دوستان و به‌طور گروهی از آن لذت برد.

بیشتر بخوانید: جنگل کشپل ؛ پارک جنگلی مجهز در دل جنگل نور

ساحل سیسنگان

شاتل دریایی: اگر از دوست‌داران هیجان‌های آبی هستید، حتما شاتل ساحل سی‌سنگان را امتحان کنید. شاتل‌ها هم نوع یک‌نفره دارند و هم انواع چندنفره. هزینه‌‌‌ی شاتل ۵نفره ۲۰۰ هزارتومان است و به مدت ۱۵ دقیقه می‌توانید از آن استفاده کنید. 

اسب‌سواری: در بخش جنگلی سی‌سنگان‌ اسب‌هایی کرایه می‌دهند. اسب‌سواری در میان درختان و گیاهان این جنگل حتما می‌تواند تجربه‌ی خوب و آرامش‌بخشی برای شما باشد.

شهربازی: این شهربازی مخصوص کودکان است. در محوطه‌ای از محدوده ی وسیع سی‌سنگان تعدادی وسیله‌ی‌ بازی کار گذاشته‌اند که می‌توانند اوقات خوش و لذت‌بخشی را برای کودکان عزیز شما رقم بزنند. استفاده از هرکدام از این دستگاه ‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان هزینه دارد. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ توصیه ضروری برای جنگل نوردی و طبیعت گردی


بهترین فصل سفر به سی‌ سنگان کدام است؟

به‌طور کلی اوایل یا اواخر تابستان که هوا  خیلی گرم نیست، بهار، و اوایل پاییز که هوا هنوز خیلی سرد نشده است بهترین زمان برای سفر به شهرهای شمالی کشور هستند.

اگر عاشق سرسبزی و چه‌چهه‌ی پرندگان هستید، حتما فصل بهار یا تابستان را برای سفر به این ناحیه انتخاب کنید؛ اما اگر دیدن زردها، نارنجی‌ها، قرمزها و قهوه‌ای‌های پاییز چند رنگ برای‌تان جالب‌تر است، پاییز سی‌سنگان حسابی برای‌تان دل‌پذیر خواهد بود. 


شما هم جنگل سی سنگان را دیده‌اید؟ از تفریحاتش استفاده کرده‌اید؟ امکانات این منطقه را چه‌طور دیده‌اید؟ چه پیشنهاداتی دارید؟ از تجربه خود برای ما زیر همین مطلب بنویسید.

راستی برای اجاره کلبه جنگلی و آگاهی از تعرفه اجاره کلبه جنگلی وارد سایت پینورست شوید و در آن بهترین کلبه جنگلی خود را رزرو کنید. پینورست گلچینی از این اقامتگاه‌ها را برای شما آماده کرده تا انتخاب و رزرو راحتی داشته باشید.

 

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها