ارگ عظیم جهان نما ؛ یک مرکز تجاری که حاشیه‌هایش فراموش نشد

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
ارگ عظیم جهان نما ؛ یک مرکز تجاری که حاشیه‌هایش فراموش نشد

ارگ عظیم جهان‌نما یک مرکز تجاری، اداری و فرهنگی در شهر اصفهان است. این مجتمع سن کمی دارد و در مقایسه با مراکز بزرگ تجاری اصفهان، جوان به حساب می‌آید. معماری این ارگ از سبک معماری دوره سلجوقیان الهام گرفته و در دهه هفتاد عنوان برترین معماری را به دست آورد.

بازارگردی یکی از برنامه‌های همیشگی آدم‌ها در سفر به اصفهان است. شاید به این دلیل که بازارهای متنوعی در این شهر وجود دارد و هیچ مسافری نیست که بدون خرید یکی دو صنایع دستی از اصفهان به شهر خودش برگردد. به‌جز بازار اصلی اصفهان در میدان نقش جهان، مراکز دیگری هم برای خرید و بازارگردی وجود دارد. ارگ عظیم جهان نما یکی از این مراکز است.

برای یک گردش حسابی و خرید با خیال راحت، با اجاره یک اجاره سوئیت در اصفهان از پینورست با آرامش این شهر را بگردید. واحدهای پینورست در هر شهری گلچین‌شده هستند.


موقعیت دقیق ارگ عظیم جهان‌نما

ارگ جهان نما موقعیت استراتژیکی در شهر اصفهان دارد. این مجموعه از شمال به خیابان باب الرحمه از جنوب به خیابان طالقانی، از غرب به خیابان شمس آبادی و از شرق به دروازه دولت یا میدان امام حسین متصل است. این میدان از میدان‌های پررفت‌وآمد و شلوغ در شهر اصفهان است و خیلی از شهروندان اصفهانی برای رفتن به محل‌کار و یا خرید و تفریح از این میدان عبور می‌کنند. اگر به میدان امام حسین بروید احتمالا در اولین نگاه متوجه حضور این ارگ عظیم خواهید شد.

موقعیت ارگ عظیم جهان نما

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Ali Esmaeili

بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز بازار اصفهان ؛ بگردید، بخرید و بریانی بخورید

اطلاعات ارگ عظیم جهان نما

ساعت کار: ۸ صبح تا ۱۰:۳۰ شب

شماره تماس: ۰۳۱۳۲۱۲۱۲۹۹


چطور به ارگ جهان نما برویم؟

اتوبوس‌های مختلفی از مناطق مختلف اصفهان به دروازه دولت (میدان امام حسین) می‌آیند. با توجه به اهمیت این نقطه از شهر تاکسی‌های خطی زیادی هم در این میدان هست تا بتوانید به راحتی به محله‌های دیگر بروید. ایستگاه مترو امام حسین هم در ضلع شمال شرقی میدان قرار دارد و گزینه خوبی برای رفت‌وآمد بین مناطق مختلف اصفهان است.


امکانات ارگ عظیم جهان نما اصفهان

اولین آب‌نمای موزیکال را در ارگ جهان نمای اصفهان ساختند و هنوز هم وقتی در شب چراغ‌های آب‌نما روشن می‌شود، آدم‌ها دورش جمع می‌شوند تا تماشایش کنند. به‌جز این در مجموعه ارگ جهان‌نما شش رستوران، سه سالن سینمایی، چهار گالری و هتلی با ۱۵۰ اتاق وجود دارد. البته امروز تمام این امکانات قابل استفاده نیستند و بعضی‌هایشان غیرفعال هستند.

امکانات ارگ جهان نما اصفهان

منبع: گوگل‌مپ عکاس: alireza barkhordari

بیشتر بخوانید: بازار هنر اصفهان ؛ یادگاری از دوران صفویه

مراکز صنایع دستی را می‌توان در بین ۳۶۴ واحد تجاری این مجتمع پیدا کرد. فروشگاه‌های لباس و پوشاک، کفش فروشی‌، اسباب‌بازی فروشی و فروشگاه لوازم‌التحریر و شهرکتاب از واحدهای مختلف این مرکز هستند. طبقات این مجموعه با پله‌برقی از هم جدا شده‌اند و سرویس بهداشتی و نمازخانه هم در طبقات مختلف آن قرار دارند.


اهمیت پارکینگ‌های ارگ عظیم جهان نما

ارگ جهان‌نما دو نوع پارکینگ اختصاصی و پارکینگ عمومی دارد. پارکینگ عمومی این مجتمع محدوده‌ای است که شما می‌توانید حتی بدون این‌که قصد داشته باشید وارد ارگ شوید از آن استفاده کنید. پارکینگ عمومی این مجتمع از این نظر مهم است که شما به سختی می‌توانید در محدوده دروازه دولت اصفهان جای پارک پیدا کنید. پس شاید ناچار شوید از پارکینگ ارگ استفاده کنید و ساعتی ماشین‌تان را در این پارکینگ بگذارید.

پارکینگ‌های ارگ عظیم جهان نما

منبع: گوگل‌مپ عکاس: md saer

خیلی از اصفهانی‌ها برای رسیدن به کارهای روزمره‌شان همین برنامه را پیاده می‌کنند. معمولا در خیابان اطراف مثل خیابان شمس‌آبادی و یا خیابان طالقانی جای پارک زیادی وجود ندارد و اگر قرار باشد ساعت‌ها دنبال جای پارک بگردید، همان بهتر که یک راست به پارکینگ عمومی ارگ عظیم جهان نما بروید.


حاشیه‌های مهم ساخت ارگ عظیم جهان نما

با این‌که ارگ جهان‌نما امروز جزء بزرگ‌ترین مراکز تجاری اصفهان است، اما داستان ساخت آن با حاشیه‌های مهمی همراه بود که تقریبا همه اصفهانی‌ها از آن باخبرند. جریان از این قرار است که در دهه هفتاد وقتی ایده ساخت ارگ جهان‌نما به ذهن سازندگانش رسید، آن‌ها تصمیم گرفتند کاروانسرای تاریخی تحدید را تخریب کنند.

هدف آن‌ها این بود که ارگ را در محل این کاروانسرا بسازنند. این کاروانسرا جایی بود برای جمع هنرمندان صنایع دستی اصفهان و قلم‌زن‌هایی که صدای چکش‌های کوچک‌شان کل چهارباغ را پر می‌کرد.

این کاروانسرا مربوط به دوره قاجار بود و از همان روزگار هنرمندان بزرگ اصفهانی از دلش بیرون می‌آمدند. چون استاد و شاگرد هر دو در محل این کاروانسرا حضور داشتند و امکان آموزش و انتقال تجربه به راحتی وجود داشت.

حاشیه‌های ساخت ارگ عظیم جهان‌نما

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Javid Fakhrian

بیشتر بخوانید: صنایع دستی ایران ؛ هویت یک سرزمین کهن

با این‌که برای این هنرمندان و استادکاران مکان‌های تازه‌ای پیشنهاد شد، اما همه آن‌ها مطمئن بودند که رفتن‌شان از کاروانسرا روی کار و زندگی‌شان تأثیر زیادی می‌گذارد. اما آن جمع پراکنده شد و هر کسی در جایی از اصفهان به کارش ادامه داد. بعضی‌ها به بازارچه رحیم خان رفتند و عده‌ای به بازارچه شاطرباشی، خیلی‌ها هم به اجبار به مجموعه سرای هنرمندان کاوه رفتند.


ارگ جهان نما در فهرست بهترین مراکز خرید اصفهان؟

بعد از ساخت ارگ هم به‌خاطر ارتفاع زیاد آن، میدان نقش جهان با خطر حذف از یونسکو قرار گرفت. برای رفع این مشکل دو طبقه از ارگ تخریب شد. اما همه این داستا‌ن‌ها باعث شد که اغلب اصفهانی‌ها احساس خوبی نسبت به این مجتمع نداشته باشند.

آیا ارگ جهان نما جز بهترین مراکز خرید در اصفهان است؟

منبع: گوگل‌مپ عکاس:Pouya Sabzevari

اگر از اصفهانی‌ها درباره بهترین مراکز خرید شهرشان بپرسید، احتمال کمی وجود دارد که نام این ارگ جز پنج مرکز خریدی باشد که به شما معرفی می‌کنند. اما برای مسافرانی که از شهرهای دیگر به اصفهان می‌آیند، سر زدن به یک مرکز خرید با امکانات مختلف جذابیت‌های خودش را دارد.


دیدنی‌های اطراف ارگ جهان نما

ارگ عظیم جهان نما به خاطر موقعیتی که دارد به جاهای مهم و مختلفی در شهر اصفهان نزدیک است. پس می‌توانید بعد از یک بازارگردی درست و حسابی به دیدنی‌های دیگر اطراف آن سر بزنید. بعضی از این جاهای دیدنی را در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

دروازه دولت اصفهان

منبع: اینستاگرام صفحه:isfahan_zibast

چهار باغ‌گردی در اصفهان

چهارباغ یکی از خیابان‌های مهم شهر اصفهان است. این خیابان در قسمت‌های مختلفش به چهارباغ پایین، چهارباغ بالا، چهارباغ عباسی تقسیم می‌شود. شما می‌توانید از کنار ارگ عظیم جهان‌نما و از حاشیه میدان امام حسین وارد چهارباغ پایین شوید. پیاده‌روی در خیابان چهارباغ یکی از عادت‌های قدیمی مردم اصفهان است.

بیشتر بخوانید: در خیابان چهارباغ اصفهان زندگی جریان دارد

به‌جز تعداد زیادی فروشگاه و مغازه که در این خیابان وجود دارد، حال‌وهوای آن هم آدم‌ها را به خود جذب می‌کند. انگار در خیابان چهارباغ هوا همیشه بهتر است. اگر مسیرتان را در چهارباغ پایین ادامه دهید به چهارراه تختی می‌رسید.

بریانی شاد؛ یک ناهار خوشمزه بعد از بازارگردی

هیچ‌چیزی به اندازه یک وعده غذای خوشمزه بعد از یک بازارگردی مفصل نمی‌چسبد. پس اگر می‌خواهید به نزدیک‌ترین رستوران در حوالی ارگ جهان نما بروید، بریانی شاد گزینه مناسبی است. فاصله این بریانی تا ارگ جهان‌نما آن‌قدر کم است که فقط کافی است از ارگ خارج شوید. بریانی شاد یکی از سه بریانی خوب در شهر اصفهان است و خیلی از اصفهانی‌ها بریانی خود را از آن می‌گیرند.

بریانی شاد در اصفهان

منبع: گوگل‌مپ عکاس: John G

آدرس دقیق بریانی شاد: اصفهان، طالقانی، بین شمس‌آبادی و چهارباغ عباسی

تلفن تماس:‌ ۰۳۱۳۲۲۰۵۷۷۴

بیشتر بخوانید: بریانی اعظم ؛ خوشمزه‌ترین بریانی اصفهان در ۴ شعبه

خانه تاریخی دهدشتی؛ کافه‌گردی و تماشا

خانه تاریخی دهدشتی در خیابان چهارباغ پایین قرار دارد. این خانه تاریخی مربوط به دوران قاجار است و شخصی با نام خانوادگی دهدشتی این خانه را ساخته است.

این خانه ۱۶۵۷ متر مساحت دارد و دو حیاط اندرونی و بیرونی، عمارت اصلی در دو طبقه و شاه‌نشین و مطبخ دارد. امروز این خانه تغییر کاربری داده و به یک کافه رستوران تبدیل شده است.

رفتن به کافه رستوران هوگر هم فال است و هم تماشا. می‌توانید از خوردنی‌های این کافه سفارش بدهید و همین‌طور که آن را مزه‌مزه می‌کنید از زیبایی عمارت این خانه تاریخی هم لذت ببرید. البته طبق گفته کسانی که قبلا به این کافه رستوران رفته‌اند، قیمت‌های آن نسبتا بالاست. ولی می‌‌توانید در آن تولد هم برگزار کنید و آدم‌هایی که دوست‌شان دارید را غافلگیر کنید.

خانه تاریخی دهدشتی

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Arz Mohammadi

آدرس خانه تاریخی دهدشتی: اصفهان، خیابان چهارباغ پایین، خیابان رسپینا، کوچه دهدشتی

تلفن کافه رستوران هوگر: ۰۹۱۳۴۲۰۸۰۰۴

کاخ هشت بهشت یک عمارت رؤیایی

اگر از ارگ جهان‌نما وارد چهارباغ عباسی شوید اولین چیزی که می‌بینید ورودی هشت بهشت است. این عمارت مهم‌ترین قسمت خیابان چهارباغ عباسی است. باغ اطراف این عمارت بوستان سبزی است که می‌توانید روی نیمکت‌هایش بنشینید و هشت بهشت را تماشا کنید.

اگر هم می‌خواهید وارد عمارت شوید، می‌توانید بلیط تهیه کنید و بخش‌های مختلف عمارت را ببینید. چند نفر به‌عنوان راهنما در این عمارت حضور دارند. آن‌ها معماری و بخش‌های مختلف عمارت و کاربردشان را برایتان توضیح می‌دهند.

کاخ هشت بهشت یک عمارت رویایی

منبع: گوگل‌مپ عکاس: Luiz Paulo

عمارت هشت بهشت در دوران صفویه و در زمان پادشاهی شاه سلیمان اول ساخته شد. در دوران قاجار این عمارت به مدرسه‌ای با نام مدرسه همایونی تبدیل شد. سبک معماری خاصی در ساخت این عمارت به کار رفته است که به آن شکلی هشت گوشه داده. برای همین نام آن را هشت بهشت یا هشت در بهشت گذاشته‌اند.

بیشتر بخوانید: کاخ هشت بهشت اصفهان – چرا به اینجا «هشت بهشت» می‌گویند؟

مجتمع هشت بهشت در کنار بوستان آن یک مرکز کوچک تجاری است که می‌توانید از واحدهایش دیدن کنید. به‌جز واحدهای تجاری در این مرکز تعدادی کافه هم وجود دارد. اگر دوست دارید بعد از بازارگردی در یک کافه دنج بنشینید، کافه‌های این مجتمع جای خوبی هستند.


سوالات متداول

ساعت کاری ارگ جهان نما اصفهان؟

ساعت کاری این پاساژ ۸ صبح تا ۱۰:۳۰ شب است.

ارگ عظیم جهان نما پارکینگ دارد؟

بله دو پارکینگ عمومی و خصوصی دارد.

کاروانسرای تحدید اصفهان کجا بود؟

قبلا در محل این پاساژ قرار داشته و برای ساخت این ارگ تخریب شده.


شما هم در سفرتان به اصفهان به ارگ عظیم جهان نما سر زده‌اید؟ اگر بخواهید به کیفیت و خدمات آن امتیاز بدهید، نمره‌تان چند است؟

سایت پینورست می‌تواند اقامتگاه‌های خوب و باکیفیتی را در شهر اصفهان به شما پیشنهاد بدهد. از آن‌جایی که اصفهان شهر مسافرپذیری است، پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر اقامتگاه‌تان را به شکل قطعی رزرو کنید.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی