آکواریوم اصفهان ؛ سفر به دنیای ناشناخته‌ها

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آکواریوم اصفهان ؛ سفر به دنیای ناشناخته‌ها

هربار صحبت از اصفهان می‌شود احتمالا تصویر کاشی‌های آبی رنگ، زاینده‌رود و پل‌هایش، میدان نقش جهان و طعم بریانی در ذهن بیشتر ما شکل می‌گیرد. تا همین ده سال پیش هم سفر به اصفهان بیشتر برای بازدیدهای تاریخی و فرهنگی بود. ولی چند سالی است که دیدن این بهشت ثانی، فقط به این ختم نمی‌شود.

ساختمان‌های مدرن با کاربری گردشگری برای تفریح‌های جدید ساخته شده‌اند. حالا، سفر به اصفهان می‌تواند برای اعضای کم سن و سال‌تر خانواده‌ها هم به اندازه‌ بقیه جذاب باشد. شهربازی‌های سرپوشیده، سالن‌های اسکواش یا آکواریوم بزرگ اصفهان از همین جاذبه‌های جدید هستند.

با ما همراه باشید تا با این آکواریوم بیشتر آشنا شوید.


آکواریوم اصفهان کجاست؟

پارک جنگلی ناژوان به خاطر وسعت زیاد و آب‌و‌هوای بهتری که نسبت به سایر قسمت‌های شهر دارد، فضای مناسبی برای ساختن تفریحات کمی مدرن‌تر است. پیش‌تر از این باغ پرندگان، جذابیت این پارک را برای علاقه‌مندان به حیوانات بیشتر می‌کرد. بعدتر باغ پروانه‌ها و خزندگان به پارک ناژوان اضافه شد. از سال 97 به بعد که آکواریوم بزرگ اصفهان در همین پارک ساخته شد، مجموعه‌ نسبتا کاملی برای علاقه‌مندان به این پارک‌های موضوعی در پارک ناژوان تشکیل شد.

آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان با مشارکت شرکت Ocean Aquarium ترکیه ساخته شده است. این آکواریوم مساحت بسیار بزرگی حدود 4000 متر مربع دارد و هزاران آبزی مختلف در آن زندگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: چادگان ؛ تفریح و خوش‌گذرانی در بهشت اصفهان

بیشتر مناطق کشور ما آب‌و‌هوای خشک دارد و دسترسی به دریا و نزدیک شدن به دنیای زیر آب و آشنایی با آن، زمان و هزینه‌ی زیادی نیاز دارد. اطلاعات و مشاهد‌ه‌های بیشتر ما از این دنیا به شکل مجازی اتفاق افتاده؛ ولی ساختن این آکواریوم در مرکز جغرافیایی کشور، این مشکل را حل کرده است. 


چگونه به آکواریوم اصفهان برویم؟

آکواریوم اصفهان در پارک ناژوان و خیابان الفت قرار دارد.

 اگر تصمیم دارید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و با اتوبوس به این منطقه بروید، با خط شماره‌ی 22 (میدان جمهوری- ترمینال زاینده‌رود) در ایستگاه پل وحید و با خط شماره‌ی 40 (هتل پل- شهرک امیریه) در ایستگاه میرزا کوچک‌خان پیاده شوید. از هر دو ایستگاه تقریبا با 15 دقیقه پیاده‌روی به آکواریوم  می‌رسید. البته پیاده‌روی در این مسیر به خاطر قرار گرفتن در پیاده‌رو سلامت و پارک ناژوان به هیچ وجه خسته کننده نخواهد بود.

تاکسی‌های خطی که در ایستگاه هتل پل هستند هم شما را به همین ایستگاه‌ها می‌رسانند.

اگر تصمیم به استفاده از ماشین شخصی دارید تا ورودی آکواریوم نیازی به پیاده‌روی نیست. از پل وحید به سمت سه‌راه سیمین بروید و از ورودی پارک ناژوان وارد شوید. در مسیر تابلو‌های راهنما یا باجه‌های اطلاع‌رسانی شما را به سمت آکواریوم هدایت می‌کند.

ساعت کاری: آکواریوم اصفهان هرروز از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۷ عصر باز است. اما پیشنهاد می‌کنیم که ظهر را برای رفتن به اینجا در نظر بگیرید. چون ظهرها زمان غذا دادن به ماهی‌ها است و دیدن غواص‌هایی که در حال غذا دادن به آبزیان هستند بسیار جالب است.

هزینه‌ بلیط ورودی: 30000 تومان

اگر به اطلاعات بیشتری راجع به آکواریوم اصفهان نیاز دارید می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با این مرکز در تماس باشید.

صفحه‌ اینستاگرام: https://instagram.com/isfahanaquarium

شماره تماس: 37780014-031

اگر تصمیم دارید که برای بازدید از این آکواریوم جذاب راهی شهر اصفهان شوید می‌توانید همین حالا به پینورست که یک سایت اجاره سوئیت ارزان هم هست سر بزنید.


گشتی درون آکواریوم

کمی جلوتر از اولین ورودی پارک ناژوان، ورودی آبی رنگ آکواریوم بزرگ اصفهان قرار گرفته. در قسمت دیگری از همین ورودی می‌توانید بلیط بازدید از پارک خزندگان را هم تهیه کنید. در پارک خزندگان تعداد زیادی از خزنده‌های زنده یا تاکسیدرمی شده نگهداری می‌شود.

اگر با ماشین شخصی به این مکان آمدید می‌توانید از پارکینگ مجموعه که در کنار ساختمان ورودی آکواریوم قرار دارد استفاده کنید.

بخش اصلی ساختمان آکواریوم 7 متر زیر زمین قرار گرفته. این ویژگی باعث شده که محفظه‌های آب از نور آفتاب در امان باشند تا هم دمای آن‌ها با توجه به نوع ماهی‌ها قابل تنظیم باشد هم نور زیاد و تلالو آن در آب، چشم بینندگان را اذیت نکند.

نورهای داخل ساختمان زمینه‌ آبی رنگ دارد و ترکیب آن با ماهی‌هایی که در اطراف در حرکت هستند این احساس را می‌دهد که انگار داخل یک صحنه از انیمیشن «در جست‌و‌جو نمو» هستید. اتفاقا دلقک ماهی و ستاره‌ دریایی هم از آبزیان موجود در این آکواریوم هستند.

آکواریوم اصفهان

کل مسیر به شکل یک تونل بزرگ با طول 35 متر ساخته شده. این تونل به سه قسمت تقسیم می‌شود. در قسمت ورودی با محفظه‌های شیشه‌ای بزرگی روبه‌رو می‌شوید که در دیوارهای اطراف کار گذاشته شده‌اند (Flat Aquarium). دمای آب و شرایطی مثل شور یا شیرین بودن آب در هر یک از این محفظه‌ها با دیگری فرق می‌کند و زیستگاه نوع خاصی از آبزی‌ها است.

طبیعتا نوع غذاهایی که به ماهی‌های داخل هر محفظه داده می‌شود هم متفاوت است (Thematic Aquarium). در این آکواریوم‌های دیواری شرایطی مثل اقیانوس‌ها بازسازی شده و آبزی‌هایی مثل اسب دریایی، مرجان، ماهی‌های گوشت‌خوار و وحشی، ماهی‌های گیاه‌خوار و ماهی‌های ریز در آن‌ها زندگی می‌کنند. 13 محفظه‌ بزرگ و 10 محفظه‌ کوچک‌تر در این قسمت وجود دارد.

علاوه بر این در وسط راهرو هم محفظه‌های کپسول شکل بزرگی قرار گرفته (Cylinder Aquarium) که محیط مناسب و دمای مورد نیاز برای انواع مارماهی، خانواده‌ دلقک ماهی‌ها و ماهی کوپی باله بلند را فراهم کرده است. البته اگر تصویر محفظه‌ کپسول شکل بسیار بزرگ کارتون «در جست‌و‌جو دوری» در ذهنتان تداعی شده کمی تصویر را عوض کنید؛ چون که در این تونل سه محفظه‌ کپسولی 2500 لیتری وجود دارد.

بیشتر بخوانید: کاخ عالی قاپو اصفهان ؛ بهترین نمای اصفهان را ببینید

از این قسمت که عبور کنیم شکل محفظه‌ها تغییر می‌کند و وارد یک تونل سرتاسری آبی می‌شویم. حالا در قلب بخشی از آب‌های آمازون هستیم. در این قسمت ماهی‌هایی با جثه‌ها‌ی بزرگ‌تر مثل کوسه همراه با دیگر آبزیانی که زیستگاه مشابه دارند نگهداری می‌شوند.

از ماهی‌های دیگری که تعدادی از آ‌ن‌ها در این آکواریوم زندگی می‌کنند می‌توانیم به جراح‌ماهی نسو، جعبه ماهی، ماهی خالدار،  اسکار، سفره ماهی، عروس ماهی، كپور گلگون، کوسه آب شیرین، کوسه سرچکشی، کوسه سفید، کوسه ماهی باله سیاه، گربه‌ماهی دم‌قرمز، ماهی پیرانا، هشت‌پا، ماهی ماندارین، ماهی مولا مولا، ماهی کمانگیر، ماهی سنگی و ماهی خاویار اشاره کنیم.

در قسمت انتهای تونل حوضچه‌هایی قرار گرفته که ماهی‌های داخل آن به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری می‌شوند و امکان دست زدن به ماهی‌های کپور ژاپنی و ستاره‌های دریایی و غذا دادن به ماهی‌ها با پستانک مخصوص وجود دارد. البته برای استفاده از این بخش باید از ابتدا بلیط جداگانه و غذای ماهی تهیه کنید.

آکواریوم اصفهان

 

در همین قسمت غرفه‌ عکاسی وجود دارد که می‌توانید عکس‌هایی با تصویر پس زمینه‌ آکواریوم را از این فضا یادگاری داشته باشید. غرفه‌ بعدی هم برای خرید سوغات مثل پازل، ماگ، تیشرت و جاسوئیچی است که بیشتر آن‌ها طرح ماهی دارند. در این غرفه اسباب‌بازی‌هایی که مراحل رشد آبزی‌ها را نشان می‌دهد وجود دارد که بری کودکان بسیار جذاب است.

در قسمت ورودی آکواریوم کافی‌شاپ مجموعه قرار دارد که می‌توانید خستگی سفر در زیر اقیانوس‌ها را با نشستن در آن از تنتان در کنید.

آکواریوم اصفهان برای اردوهای علمی مدرسه‌ها یا مهدکودک‌ها گزینه‌ی مناسبی است. چون دیدن بخش دیگری از دنیا که موجودات زنده در آن زندگی می‌کنند کودکان را متوجه تنوع زیستی موجود در جهان می‌کند و می‌تواند مقدمه‌ی خوبی برای ایجاد دغدغه‌ی حفاظت از محیط زیست در کودکان باشد.

هرچند چنین فضاهایی باید همواره به گونه‌ای طراحی، اجرا و ارائه شود که به موجودات زنده‌ آسیبی نرسد و ایجاد چنین فضاهایی در شهری خشک مثل اصفهان توهم پرآبی را به بازدیدکنندگان ندهد.


پارک ناژوان

همان‌ طور که پیش‌تر گفتیم آکواریوم اصفهان در پارک ناژوان قرار گرفته. البته منطقه‌ جنگلی ناژوان اسم درست‌تری است؛ چون این منطقه‌ وسیع که در کنار زاینده‌رود قرار گرفته تا اندازه‌ زیادی از ساخت و سازهای مسکونی و مرتفع شهری حفظ شده است.

آکواریوم اصفهان

پیشنهاد می‌کنیم اگر به اصفهان سفر کردید یک روز کامل را به بازدید از این منطقه اختصاص دهید. البته امیدواریم زاینده‌رودی پرآب در این بازدید از شما استقبال کند. کنار رودخانه و داخل پارک فضای مناسبی برای پیک‌نیک است و آخر هفته‌ها ناژوان پر از خانواده‌هایی است که دورهمی‌های خود را به فضای باز منتقل کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: سیتی سنتر اصفهان ؛ مرکز خریدی مدرن در شهر سنتی اصفهان

 علاوه بر آکواریوم اصفهان، باغ بانوان، تله‌سیژ، پارک بادی، پارک آبی، پیاده‌رو سلامت، رستوران و کافی‌شاپ، باغ پرندگان، استخر، پیست دوچرخه‌سواری و تعداد زیادی از این قبیل امکانات در ناژوان ساخته شده است. در کنار جاده‌ جنگلی زمین‌های کشاورزی وجود دارد که می‌توانید میوه‌ و سبزیجات تازه را از خود کشاورزها خریداری کنید.

ارگ ناژوان یا قلعه‌ی مارمار، کبوترخانه‌ها و پل‌های‌قدیمی که در مسیر زاینده‌رود قرار گرفته هم می‌تواند برای کسانی که به آثار تاریخی علاقه‌مند هستند جالب باشد.


شما تا به حال به اصفهان سفر کرده‌اید؟ آیا به آکواریوم بزرگ این شهر هم سر زدید؟ دیدن کدام آبزی و ماهی شما را شگفت‌زده کرد؟ چند نوع از آبزیانی که در اینجا زندگی می‌کنند را می‌شناختید؟ آیا در پارک ناژوان هم گشتی زدید؟ از باغ پرندگان هم دیدن کردید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که به اصفهان یا سایر شهرهای ایران سفر کنید و در مورد محل اقامتتان نگران هستید می‌توانید با اجاره اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را از این بابت راحت کنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سایت برای شما گلچین شده است.

دنا منتظر

من دنا هستم.
شیراز به دنیا اومدم، اصفهان بزرگ شدم و یزد درس خوندم.
رشته‌م گردشگری بوده و عاشق آشپزی، سفر و داستان تعریف کردنم.
همه اینا باعث شده مشتاق بشم به اینکه با نوشتن داستان‌هام رو برای آدم‌ها تعریف کنم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی