امامزاده صالح تجریش ؛ همه چیزهایی که قبل از رفتن باید بدانید

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
امامزاده صالح تجریش ؛ همه چیزهایی که قبل از رفتن باید بدانید

شاید خیلی‌ها انتظار نداشته باشند که تهران هم جاهای دینی و تاریخی فراوانی داشته باشد. اما خب واقعیت برای این دسته غافلگیر کننده است. امامزاده صالح تجریش در شمیرانات تنها یکی از نقاط دیدنی و تماشایی تهران است.

برای این‌که کمی با این مکان زیارتی و البته دیدنی آشنا شوید با همراه باشید.


میدان تجریش و خیابان ولیعصر دیدنی‌های بسیاری دارند

میدان تجریش یکی از محبوب‌ترین جاهای تهران است و علاوه بر مسافران، بسیاری از تهرانی‌ها هم در طول سال اگر فرصتش را پیدا کنند و حتما سری به میدان تجریش و آن حوالی می‌زنند.

قدم زدن برای بعض‌ها از جالب‌ترین تفریحات ممکن است. تفریحی که در واقع نوعی ورزش هم حساب می‌شود و در واقع با قدم زدن شما هم تفریح و هم ورزش می‌کنید. پس اگر از این دسته از آدم‌ها هستید حتما پیاده‌روی تا امامزاده صالح را فراموش نکنید.

قدم زدن در خیابان ولیعصر تا میدان تجریش و پرسه در کوچه پس کوچه‌های این منطقه حال و هوای خاصی دارد. اگر در فصل پاییز گذرتان به آنجا بیافتد و کمی درمیان چنارهای رنگارنگ ولیعصر راه بروید کیف می‌کنید.

امامزاده صالح تجریش

بعد از رسیدن به میدان تجریش امامزاده صالح در نزدیکی شما است.

امامزاده صالح یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های میدان تجریش است که بنا بر آمار، روزانه به طور متوسط تا ۳۰ هزار نفر از آن دیدن می‌کنند.

این زیارتگاه به یکی از پسران امام موسی کاظم(ع) و برادران امام رضا (ع) تعلق دارد و برای شیعیان  بسیار مهم است.

این محوطه تاریخی در دهه ۵۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. بارگاه امامزاده صالح یکی از مهم‌ترین مکان‌های زیارتی تهران به شمار می‌آید و از قدیم برای مردم منطقه ارج و قرب خاصی داشته است. به طوری که با وجود سختی مسیر کوهستانی در آن‌زمان همچنان مردم خود را در فصل‌های مختلف سال به امامزاده صالح می‌رساندند تا زیارت کنند. حالا که دیگر سختی راهی در کار نیست پس چرا از این بنای زیبا غافل بمانیم؟


امامزاده صالح کجاست؟

امامزاده صالح در حوالی میدان تجریش در انتهای خیابان ولیعصر و در منطقه شمیرانات قرار دارد. پیشنهاد ویژه ما به شما جهت رسیدن به امامزاده صالح از طریق قدم زدن در خیابان ولیعصر است. البته اگر توان، زمان و شرایطش را دارید. اگر می‌توانید حداقل مسیر از پارک وی تا تجریش را پیاده بروید و از زیبایی‌ها و حس و حال راه رفتن در این خیابان طویل و تماشایی بهره‌مند شوید. با این روش شاید بتوانید اندکی هم حس گذشتگان را که با پای پیاده به زیارت امامزاده صالح می‌رفتند را درک کنید.

روی نقشه ببینید!

البته عکاسی را هم فراموش نکنید که در این مسیر فرصت مناسبی جهت گرفتن عکس‌های زیبا و خاطره‌انگیز وجود دارد.

اما نگران نباشید حتما پیاده‌روی و قدم زدن تنها راه رسیدن به این مکان نیست و چه با وسیله نقلیه شخصی و چه عمومی چندین روش مختلف برای رسیدن به آن‌جا وجود دارد.

برای رفتن به امامزاده صالح با مترو باید خود را به ایستگاه مترو میدان تجریش برسانید. ایستگاه میدان تجریش آخرین ایستگاه خط ۱ مترو تهران است. وقتی از ایستگاه خارج شوید با کمی پیاد‌روی و عبور از کنار بساط دستفروش‌ها به محل امامزاده می‌رسید. فراموش نکنیم که همین بساط دستفروش‌ها هم یکی از جاذبه‌های تجریش است و خیلی‌ها را به سمت این منطقه می‌کشاند.

راه دیگر رفتن به امامزاده صالح هم از طریق اتوبوس‌های بی.آر.تی  است که ایستگاهی درست نزدیکی در ورودی این مکان زیارتی دارند. برای رفتن به امامزاده از طریق بی.آر.تی باید سوار اتوبوس‌های پایانه تندرو راه‌آهن تجریش بشوید و در ایستگاه آخر پیاده شوید.

امامزاده صالح

با ماشین شخصی هم طبیعتا باید همچنان خودتان را به میدان تجریش برسانید. اگر کمی خوش‌شانس باشید در یکی از پارکینگ‌های عمومی آن حوالی جای پارک پیدا خواهید کرد. در غیر این صورت ممکن است جای پارک ماشین کمی مشکل‌ساز شود و مجبور شوید در خیابان‌های آن اطراف با فاصله زیاد از امامزاده ماشین خودتان را پارک کنید. به هر حال تهارن است و مشکل همیشگی جای پارکش!

در این روزها حتما عده‌ای این سوال برای‌شان پیش می‌آید که امامزاده صالح باز است یا نه، توجه داشته باشید که به خاطر این شرایط حتما در روز مورد نظر باید این مساله را جویا شوید. برای کسب اطلاع می‌توانید به سایت امامزاده صالح مراجعه کنید. بله اشتباه نخوانده‌اید! امامزاده صالح هم در آستانه هزاره جدید سایت مخصوص خود را دارد.

بیشتر بخوانید: حرم شاه عبدالعظیم حسنی ؛ دیدنی‌ها و امکانات

راستی فراموش نکنید که امامزاده صالح یک مکان مذهبی و زیارتی محسوب می‌شود و ورود به آن مستلزم رعایت قوانین در رابطه با پوشش و دیگر مسائل است که حتما خودتان استاد این مسائل هستید و بهتر از ما می‌دانید.


فضا و حال  هوای امامزاده چگونه است؟

پیش از رسیدن به امامزاده گلدسته‌های آن را از خیابان‌های اطراف می‌توانید ببینید. این گلدسته‌ها با آن کاشی‌های آبی فیروزه‌ای جلوه زیبایی به امامزاده می‌دهند. امامزاده صالح کاشی‌کاری‌های زیبا و معماری جالبی دارد که در کنار فضای پاکیزه و دلباز صحن خودنمایی می‌کنند و حال و هوای ویژ‌ه‌ای را در محوطه خلق می‌کنند.

کبوترها هم مثل سایر مکان‌های مذهبی و تاریخی حضوری همیشگی در این مکان دارند. درست مثل کبوترهایی که در دیگر مکان‌های مذهبی و تاریخی می‌بینیم.

مسجد
حوضی هم باز مثل سایر بناهای مذهبی در ورودی صحن قرار دارد که بسیار آرامش‌بخش است و در گذشته از آن برای وضو گرفتن و آب خوردن استفاده می‌شده است. امروزه اما برای وضو گرفتن باید به سرویس بهداشتی مراجعه کنید که محلی برای این کار در آن‌جا درنظر گرفته‌اند.

در کل باید گفت که امامزاده صالح فضایی نوستالژیک دارد.

گنبد امامزاده هم با استفاده از کاشی‌کاری‌های ایرانی اسلامی جلوه کاملا چشمنوازی پیدا کرده و در مجموع فضای امامزاده بسیار تماشایی و آرامش بخش است. به ویژه اگر بعد از افطار در ماه رمضان به این مکان مراجعه کنید تجربه‌ای خاطره‌انگیز برای خودتان رقم می‌زنید.

راستی به یاد داشته باشید که یکی از کهن‌سال‌ترین چنارهای ایران هم در این مکان قرار داشت که قدمت آن به بیش از ۸۰۰ سال پیش می‌رسید. متاسفانه در دهه ۷۰ این درخت خشک شد و مجبور شدند آن را قطع کنند.


تاریخچه امامزاده صالح و معرفی مختصر شخص امامزاده

شواهدی از وجود کتیبه‌ای با تاریخ سال ۷۰۰ هجری قمری در دست است که امروزه این کتیبه کاملا از بین رفته. این کتیبه به دوران پادشاهی غازان خان مربوط می‌شود و به نظر می‌رسد که بقعه در همان سال‌ها بنا شده است.

صندوق چوبینی در داخل حرم وجود دارد که قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد.

در برف

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم امامزاده صالح فرزند امام موسی کاظم (ع) و از برادران امام رضا (ع) بوده است. طبق روایت‌ها ایشان بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا عازم ایران و خراسان می‌شوند تا به دیدار برادر بشتابند که در بین راه و در پای چنار کهن‌سال به شهادت می‌رسند. بعد از شهادت ایشان برای ادای احترام مردم منطقه اقدام به ساخت بنایی برای یادبود ایشان می‌کنند.

در روایت‌ها آمده که شخصی به نام حسن از اهالی پل کرخ یا همان کرج امروزی در تعقیب امامزاده بوده و سرانجام در روستایی در نزدیکی ری موفق می‌شود ایشان را به شهادت برساند.

روز پنجم ذیقعده را به عنوان بزرگداشت امامزاده انتخاب کرده‌اند و هر ساله مراسمی در آستان این حضرت به این منظور برگزار می‌شود.


اگر به امامزاده صالح رفتید این کارها را هم فراموش نکنید

پرسه زنی در حوالی تجریش و بازار زیبا و مشهور آن بدون شک یکی از کارهای جالی است که در حوالی امامزاده صالح می‌توانید انجام دهید. این بازار سنتی محبوبیت بالایی دارد و به خصوص در فضای شب عید خیلی‌ها را به سمت خود می‌کشاند و برای‌شان به یک جور سنت پیش از سال تحویل تبدیل شده است.

اصلا دیدن میدان تجریش خودش حال خوب‌کن است. دیدن میوه‌های تمیز و بسته بندی شده در بازار تره‌بار تجریش و میوه‌های که جای دیگر پیدا نمیکنیم و مرتب منظم چیده شدنشان حال آدم را جا می‌آورد.

امامزاده صالح

کاخ موزه سعدآباد هم از دیگر مکان‌های دیدنی در منطقه شمیرانات و نزدیکی امامزاده صالح به شمار می‌آید که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

کاخ موزه نیاوران دیگر بنای دیدنی و تاریخی در این منطقه است که محبوبیت بالایی دارد و بسیاری از گردشگران را به سمت خود می‌کشاند. بازدید از این کاخ را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: بازار تجریش تهران ؛ اینجا یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید شهر تهران است

گورستان ظهیرالدوله، باغ فردوس، موزه دکتر حسابی، تکیه نیاوران، پارک جمشیدیه، پارک نیاوران و … از دیگر مراکز دیدنی و تفریحی مشهور در این منطقه هستند که می‌توانید در کنار امامزاده صالح از آن‌ها دیدن کنید.


دیگر امامزاده‌های تهران

امامزاده قاسم یکی دیگر از امامزاده‌های شمال شهر و منطقه شمیرانات است که قدمت آن به قرن ده هجری باز می‌گردد. مانند امامزاده صالح این بنا هم در دوران فتحعلی شاه مورد بازسازی قرار گرفته است.

امامزاده داوود در شمال غربی تهران که در روستای سولقون در حوالی منطقه توریستی کن قرار دارد و یکی از مهم‌ترین امامزاده‌های تهران است.

امامزاده یحیی، امامزاده عبدالله، امامزاده ناصرالدین، امامزاده عینعلی و زینعلی و … از دیگر بناهای مذهبی تهران هستند.

بعدها تغییراتی در این بنا صورت گرفته که طبق کتیبه‌های موجود به دوران فتحعلی شاه قاجار مربوط می‌شود.


آیا برنامه امامزاده صالح رفتن برای شما یک برنامه روتین بوده؟ چه‌قدر به این‌جا رفته‌اید؟ بهترین مسیر دسترسی برای شما به امامزده چه بوده؟ بازار اطراف امامزاده تجریش را چظور می‌بینید؟ قیمت‌ها در بازار تجریش چطوری است؟

ایران جای دیدنی کم ندارد پس وقتی دارید بار سفر را می‌بندید و به فکر اقامتتان در محل مقصد هستید، سریع به سایت پینورست سر بزنید و در آن هرنوع اقامتگاهی را که می‌خواهید اجاره کنید چون این‌جا پر است از تنوع قیمت و اقامتگاه! همه تلاش پینورستی‌ها این است که شما اقامتی دوست داشتنی را تجربه کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی