همسفر خوب را چه جوری انتخاب کنیم؟

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
1نظر
همسفر خوب را چه جوری انتخاب کنیم؟

سفرهای گروهی می‌تواند بهترین تجربه‌ها یا بدترین خاطرات را بیافریند. اگر با گروهی که در سلیقه و روحیه با شما هماهنگند سفر کنید خوشی شما چندین برابر خواهد شد. اما کافیست کمی در انتخاب همسفر اشتباه کنید تا به مشکلات جدی بربخورید و سفری که برای اوقات فراغتتان تدارک دیده‌ بودید به کامتان تلخ شود.

سفر گروهی با همسفر خوب می‌تواند به معنی خاطرات مشترک، شناخت بیشتر از افراد، فعالیت‌های جمعی عالی، یادگیری بیشتر در مورد شیوه‌های سفر و خنده‌های فراوان باشد. اما متأسفانه مشکلاتی مثل برنامه‌ریزی و سازماندهی و همسفر بدخلق و ناجور می‌تواند منجر به تنش، بلاتکلیفی و سوءتفاهم شود.

من از طرفداران سفرهای گروهی با همسفر زیاد هستم و می‌خواهم به شما کمک کنم تا بهترین سفرهای گروهی را برنامه ریزی کنید و از مشکلات احتمالی خودتان را حفظ کنید. با این مطلب من برای سایت پینورست همراه شوید.


بهترین همسفر ها را انتخاب کنید

همسفر

اولین قدم برای یک سفر گروهی خوب این است که تا جایی که این امکان وجود دارد شناخت نسبی از همسفرانتان داشته باشید. اگر می‌خواهید یک سفر طولانی بروید و افرادی در گروه انتخابی شما هستند که نمی‌شناسید تلاش کنید که برنامه‌ای بریزید تا قبل از سفر اصلی یک سفر یک روزه همراه هم باشید تا مطمئن شوید در کنار هم از سفر لذت خواهید برد.

حتی اگر چنین فرصتی ندارید، حداقل یک برنامه پیک‌نیک چندساعته یا رفتن به یک رستوران برای ناهار یا شام می‌تواند دید خوبی به شما بدهد. به‌خصوص وقتی تجربه‌های سفر شما بیشتر می‌شود حس ششم شما همسفران خوب و بد را خیلی زود تشخیص خواهد داد.

اگر در انتخاب همسفران آزادی کامل دارید، حتما دوستانی را انتخاب کنید که از پس خود برمی‌آیند و باری به دوش دیگران نیستند. البته ممکن است هرکسی برای هرکاری آمادگی نداشته باشد، اما باید اطمینان داشته باشید که این دوست بالاخره مسئولیت‌پذیر است و اگر کاری برایش سخت باشد مسئولیت دیگری را به خوبی انجام خواهد داد. باید دقت کنید برخی از دوستان شما علیرغم علاقه شما به آن‌ها ممکن است برایتان همسفر خوبی نباشند.

به طور مثال کسانی که موقعیت‌های دراماتیک می‌آفرینند و هرچیز کوچکی را تبدیل به مشکلی بزرگ می‌کنند از بدترین‌ها برای سفر هستند. آن‌هایی که زیاد غر می‌زنند یا آیه‌ یس می‌خوانند یا با به وجود آمدن هر مشکلی در چاه ناامیدی فرو می‌روند مناسب سفر نیستند. بجای این دوستانتان کسانی را با خود به همراه ببرید که آچار فرانسه هستند و برای هر مشکلی به سرعت راه حلی جفت‌وجور می‌کنند. 

بیشتر بخوانید: چند ایده برای سرگرمی در اتوبوس؛ تو راه بودیم خوش بودیم!

اگر آدم‌های بسیار بی‌نظم یا بسیار منظم همراهتان هستند، باید مراقب باشید مسیر برنامه‌های گروه را تغییر ندهند. این بی‌نظمی می‌تواند در تقسیم‌بندی زمانی باشد یا حساسیت در انجام کارهای مختلف ممکن است حس خوب سفر را خراب کند. اما به‌هرحال طبیعی است که برخی در کارها سختگیر‌تر و برخی آسان‌گیرتر هستند. فقط باید مطمئن باشید انعطاف کافی بین اعضای گروه وجود دارد و هرکسی با کمی کوتاه‌ آمدن خود را با بقیه هماهنگ خواهد کرد.

 درواقع هرمسئله‌ای را درنظر نمی‌گیرید حتما انعطاف‌پذیری درجمع را به عنوان ویژگی همسفرانتان درنظر داشته باشید.


صحبت و برنامه‌‌ریزی اولیه با همسفر هایتان داشته باشید

همسفر

در سفرهای دسته‌جمعی بهتر است همه افراد گروه درحد معقولی در جریان برنامه‌ها و هزینه‌ها قرار بگیرند. درمورد جاهایی که قرار است بازدید کنید، تفریحات و سرگرمی‌ها، اینکه تهیه غذا درطول سفر به چه صورت خواهد بود و کجا اقامت خواهید داشت برنامه ریزی اولیه انجام دهید و حتما قبل از سفر با دیگر اعضای گروه درمیان بگذارید.

ممکن است اختلاف سلیقه‌ها کمی چانه‌زنی به همراه داشته باشد که بسیار بهتر است این اتفاق قبل از سفر بیفتد و همه چیز مشخص باشد. بهتر است بر اساس تصمیماتی که می‌گیرید تخمینی هم برای هزینه هرکدام از موارد داشته باشید. به طور مثال هزینه هتل یا اقامتگاهتان را چک کنید. غذا را براساس اینکه قرار است خودتان بپزید یا به رستوران بروید بر اساس تعداد وعده‌ها تخمین بزنید. اگر رستورانی هست که حتما می‌خواهید غذایش را امتحان کنید اما هزینه‌اش از سطح معمول بالاتر است آن را با گروه عنوان کنید.

تمام این برنامه‌ریزی‌ها را می‌توانید در یک گروه مجازی که همه در آن عضو هستند انجام دهید و از همه اعضا بخواهید که فعال و در دسترس باشند و نظر بدهند. این کار به سادگی در واتس‌اپ یا تلگرام یا هر اپلیکیشن دیگری که همه به آن دسترسی دارند قابل انجام است.


از تخفیف‌های گروهی جا نمانید

از ویژگی‌های مهم با گروه سفر کردن این است که برخی خدمات را می‌توانید با قیمت کمتری تهیه کنید. با جستجو حتما به امکاناتی برخواهید خورد که با خرید گروهی بلیط هواپیما یا رزرو اقامت هتل یا بلیط برخی تورها برای جمع شما تخفیف درنظر می‌گیرند. برای این تخفیف‌ها پرس‌وجو کنید و یک نفر را مسئول تحقیق و خرید این موارد قرار دهید تا هزینه کل گروه کاهش پیدا کند.

برای اقامت‌های طولانی‌مدت و گروهی خودتان هم اگر در مقصدهای مختلف ایران دنبال اقامتگاه مناسب می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم سری به پینورست بزنید و نرخ اجاره ویلا های مناسب سفر گروهی را از قبل بررسی کنید.


سرپرست و رهبر داشته باشید

رهبر داشته باشید :دی

تقسیم کارها یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر گروهی است. سعی کنید از ابتدا برای هرکاری مسئولی در گروه درنظر بگیرید. یک نفر نیاز است که برنامه‌های زمانی را کنترل کند. اگر با وسایل نقلیه خودتان مسافرت می‌کنید این بخش نیازی به سرپرست نخواهد داشت اما اگر وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنید کسی باید باشد که بلیط‌ها را رزرو و خریداری کند و همچنین برای جابجایی‌های داخل شهر وسیله نقلیه برای همه افراد گروه کرایه کند یا همه گزینه‌های موجود را بررسی کند و به افراد اعلام کند تا جابجایی‌ها راحت‌تر و سریع‌تر صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید: سفر تنهایی و مزایا و معایبش – چطور تنهایی سفر کنیم؟

حتما باید کسی را به عنوان مادرخرج داشته‌ باشید. یکی از اعضای گروه که اهل حساب‌ و کتاب است و آدم دقیقی است به عنوان مادرخرج انتخاب کنید. می‌توانید در ابتدا همه اعضا مقداری پول برای این شخص واریز کنید و هروقت پول تمام شد دوباره کیف پول مادرخرج را شارژ کنید. خرید کردن برای گروه به صورت جداگانه می‌تواند اعضا را گیج کند و درنهایت حساب کردن اینکه سهم هرکس چقدر شده بسیار سخت خواهد شد.


برنامه ریزی کنید ولی سخت‌گیری نه!

همسفر

بهرحال باید درنظر گرفت هرچقدر هم که گروه باهم هماهنگ و هم‌سلیقه باشند باز هم مواردی هست که محل اختلاف است. برنامه داشتن برای سفر خوب است، اما به این معنا نیست که شما تمام طول سفر باید به‌هم چسبیده باشید. 

بعد از اسکان ممکن است چند برنامه مختلف وجود داشته باشد. ممکن است بعضی‌ها بخواهند در گروه‌های دو یا سه نفره جاهای مختلف بروند. اگر کسی بنای تاریخی دوست ندارد می‌تواند جداگانه به گشت‌وگذار در شهر یا خرید برود. اگر کسی عادت به صبح زود بیدار شدن دارد و قبل از همه آماده استفاده از روز است لازم نیست منتظر بنشیند تا همه بیدار شوند می‌تواند برنامه پیاده‌روی صبح یا صبحانه جداگانه داشته باشد.

مهم این است که گروه کاملا از هم پاشیده نباشند و ساعاتی از روز را باهم قرار بگذارند و باهم بگذرانند. دیسیپلین زیاد می‌تواند به افراد گروه استرس وارد کند یا باعث حوصله‌سررفتگی و تنش شود.


در برداشتن وسایل دقت کنید

سفر گروهی

این طبیعی است که هرکس وسایل شخصی و موردنیازش را با خود به سفر بیاورد. اما جدا از این علاوه براینکه چک می‌کنید همه وسایل ضروری مخصوص به سفر را برداشته باشند این را هم باید درنظر بگیرید که بعضی چیزها برای کل گروه لازم است.

برخی وسایل تنها یک عدد از آن برای کل گروه کافی است. به طور مثال در طبیعت گردی زیرانداز بزرگ برای دورهمی یا جعبه کمک‌های اولیه و داروهای عمومی برای دردها و مشکلات گوارشی یا ماشین‌زدگی و یا یک اجاق‌گاز مسافرتی برای پخت و گرم کردن غذا کافی است.

این‌ها را از قبل با اعضای گروه هماهنگ کنید و درجریان باشید که هرکدام را چه کسی خواهد آورد. چون اگر این موارد را چک نکنید ممکن است هرکس به امید دیگران بماند و وسیله ضروریتان را همراه نداشته باشید یا برعکس همه این وسایل را بیاورند و وسایل اضافی دست‌وپاگیر زیادی همراه خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: قبل از آب‌تنی در استخر ویلا، این نکته‌ها را در نظر داشته باشید

اما اگر جا دارید و سفر سخت و پیاده روی‌های طولانی ندارید، در بردن بعضی چیزها خسیسی نکنید. مثلا خوراکی‌های میان‌وعده‌ای که ممکن است همه را سورپرایز کند می‌تواند چاشنی خوبی برای سفر باشد.

درنهایت با انجام تمام این‌کارها با خیال راحت سفر کنید و از مشکلات احتمالی ترسی نداشته‌ باشید.


این هم از این. شما چطوری همسفر خودتان را انتخاب می‌کنید؟ اصلاً اهل سفر گروهی هستید یا ترجیح می‌دهید تنهایی سفر کنید؟ آیا تجربه‌ای با همسفرهایتان داشته‌اید که باعث شده خاطره سفر خاصی در ذهنتان کاملا جاودان شود؟ خاطره سفر بد چطور؟ از آن سفرهایی که باعث شده تصمیم بگیرید از این به بعد دیگر تنهایی سفر کنید؟

حتما تجربه خودتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

بهار طاهری

من بهارم و به سفر علاقه زیادی دارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی