کاخ هشت بهشت اصفهان – چرا به اینجا «هشت بهشت» می‌گویند؟

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
کاخ هشت بهشت اصفهان – چرا به اینجا «هشت بهشت» می‌گویند؟

کاخ هشت بهشت اصفهان از باشکوه‌ترین بناهای تاریخی ایران است. اینجا زمانی محل سکونت درباریان پادشاهان صفوی بوده و حالا به مکانی عمومی و پرطرفدار برای بازدید گردشگران تبدیل شده. اینجا یکی از زیباترین مکان‌های تاریخی جهان است و با ورود به آن انگار بر ورودی بهشت قدم گذاشته‌اید. ولی دلیل این نام‌گذاری چیست؟ روایت‌های بسیاری برایش ذکر شده که در این مقاله به آن می‌پردازیم.


علت نامگذاری کاخ هشت بهشت اصفهان

ورودی کاخ

در مورد علت نام‌گذاری کاخ هشت بهشت اصفهان حداقل پنج روایت وجود دارد که نمی‌شود در مورد صحت آن‌ها مطمئن بود. اما این پنج روایت از این قرار هستند:

– می‌گویند در این منطقه هشت باغ بوده که هر کدام از آنها زیبایی منحصر به فردی داشتند. برای همین به آنها هشت بهشت گفته می‌شده. حالا از آن باغ‌ها فقط یک ساختمان باقی مانده است.

– شاه ظاهرا تصمیم گرفته یک بهشت زمینی بسازد. برای همین اینجا را به محل اقامت هشت سوگولی خودش تبدیل می‌کند. 4 نفر از آنها در طبقه همکف و 4 تای دیگر در طبقه اول ساکن بوده‌اند.

– بعضی روایت‌های دینی گفته‌اند که بهشت هفت طبقه دارد. چون این عمارت زیبایی خیلی زیادی داشته و آن را بالاتر از بهشت می‌دانسته‌اند، نام هشت بهشت را برایش انتخاب کردند.

– در تمام معماری عمارت، از ساختار هشت ضلعی استفاده شده. عمارت هشت بهشت 4 نمای منخصر به فرد دارد و همه اتاق‌ها و حوض‌ها ساختار هشت ضلعی دارند. شاید به این دلیل اسم هشت بهشت روی این بنا گذاشته شده.

کاشی‌کاری کاخ هشت بهشت

– اما روایت دیگری هم وجود دارد که هشت بهشت به معنی «هشتی» یا ورودی بهشت است. اینجا به قدری زیباست که می‌توانید از این هشتی یا همان ورودی، به سمت بهشت حرکت کنید.

وقتی در کاخ گشت می‌زنید و معماری‌اش را می‌بینید، بیشتر درباره اسمش اطلاعات به دست می‌آورید. همه چیز اینجا بر پایه هشت است و برای همین هم به احتمال زیاد روایت چهارم برای نام کاخ هشت بهشت درست باشد.


درباره‌ی کاخ هشت بهشت اصفهان

نمای داخل

هشت بهشت در سال 1080 هجری قمری (1038 هجری شمسی) ساخته شد. تمام هشت بهشت قبلا جزئی از نقش جهان بوده، اما حالا تنها باغ بلبل باقی مانده و کاخ هم در وسط آن قرار گرفته.

شاه سلیمان اول به ساخت و ساز علاقه زیادی داشت و بناهای زیادی با دستورش ساخته شدند. اما احتمالاً زیباترین چیزی که هرگز به فرمان او ساخته شده، این کاخ رویایی است که اوج معماری صفوی را در خودش به نمایش گذاشته است. مساحت کاخ هشت بهشت 5 هزار متر مربع است.

در دوره قاجار، ناصرالدین شاه عمارت را به دست بانو عظمی افتخار‌الدوله می‌دهد. دختر ناصرالدین شاه عمارت را به همان شکل نگهداری می‌کند. بعدها هشت بهشت به دست وراث قجری می‌افتد و بسیاری از نقاشی‌ها و گچ‌کاری‌هایش از بین می‌رود.

بعد از این هم دولت‌ها و حکومت‌های دیگر خیلی خوب از کاخ مراقبت نمی‌کنند و برای همین حالا بعضی از نقاشی‌ها و آثار دیدنی کاخ به علت خرابکاری از بین رفته.


معماری کاخ هشت بهشت اصفهان

گچ‌بری سقف

هشت بهشت دو طبقه دارد و ساخت آن به روش معماری اصفهانی بوده است. طبقه دوم چندین اتاق دارد که با وجود خصوصی بودن، همه به هم راه دارند.

وارد کاخ که می‌شوید، اول از همه زیبایی خیره‌کننده سقف بنا نظرتان را جلب می‌کند. مقرنس‌های رنگی با طرح های کم‌نظیر، سقف کاخ را واقعا چشم نواز کرده‌اند.

معماری هشت بهشت

قبل از وارد شدن به ساختمان، درخت‌های کاج را می‌بینید که دور تا دور کاخ هستند و منظره زیبایی شکل داده‌اند.

هشت بهشت در چهار طرفش چهار ایوان دارد که خیلی خوب نور بنا را تامین می‌کنند. از اتاق‌های تو در توی کاخ هشت بهشت می‌شود فهمید که معمار ساختمان برای هر گوشه کاخ یک طرح خاص و جدا در نظر داشته.

نقاشی‌های کاخ هشت بهشت در نوع خود کم‌نظیر هستند. اینجا می‌شود اوج هنر معماران صفوی را دید. به خصوص در حوض مروارید کاخ هشت بهشت که زیبایی خاصی دارد. این حوض به شکل خاصی طراحی شده و انگار آب مثل مروارید از آن تراوش می‌کند.

کاشی‌کاری‌های هشت بهشت هم شما را حیرت زده می‌کند. کاشی‌هایی با نقش حیوانات و پرندگان که نقاشی ایرانی هم با آنها ترکیب شده است. در بعضی از کاشی‌کاری‌ها می‌شود آثار قهرمان‌های ایرانی و اسطوره‌های کهن را دید.

کاخ هشت بهشت اصفهان

اتاق‌ها و دالان‌ها هم به شکلی به هم راه دارند. برای همین در همه کاخ هست بهشت می‌شود یکپارچه بودن ساختمان را دید.

بهترین فصل برای دیدن هشت بهشت، بهار است. درختان شکوفه می‌دهند و باغ حسابی سرسبز می‌شود. در پاییز هم رنگی شدن برگ‌ها منظره زیبایی به وجود می‌آورد.

آدرس کاخ هست بهشت: خیابان گلدسته، پارک شهید رجایی.

روی نقشه ببینید!

ساعت بازدید کاخ هشت بهشت: همه روزه از ساعت 9 صبح تا 18:30

قیمت بلیط کاخ هشت بهشت: هر نفر 3000 تومان.


تصویر و عکس از معماری کاخ هشت بهشت

همانطور که گفتیم معماری عمارت و کاخ هشت بهشت متفاوت و چشم‌گیر است و در دوره‌ای اتفاق افتاده که معمارها و کلا آدم‌ها به جزئیات اهمیت خیلی زیادی می‌دادند. هرچقدر تزئین جایی ریزتر و دقیق‌تر باشد، بهتر!

منتها برای بهتر دیدن این جزئیات و ریزنگاری‌ها و بهتر اهمیت دادن بهشان بعضی وقت‌ها عکس‌ها بعضی‌وقت‌ها حتی از چشم خودمان هم گویاتر هستند. مثلا این مجموعه عکس از مهدی نصر اصفهانی به این جزئیات می‌پردازد:

اینجا زیر یکی از رواق‌های اصلی است. همانطور که می‌بینید برای تزئیین آن از سنگ و شیشه رنگی استفاده شده. البته بخشی از این شیشه‌ها به تدریج کنده شده‌اند یا از بین رفته‌اند. ولی تعداد زیاد سنگ‌ها چشم‌گیر است.

تصویرگری دیوارهای عمارت با جزئیات زیادی صورت گرفته. همانطور که می‌دانید تصاویر گل و پرنده و به خصوص استفاده از رنگ آبی برای گل‌ها در معماری این دوره خیلی اتفاق می‌افتد. جالب است که در طبیعت رنگ آبی آنقدر زیاد نیست و گل‌های آبی‌رنگ کمی در دنیا وجود دارند.

اینجا نورگیر رواق اصلی عمارت است. یکی از جالب‌ترین خاصیت‌های این مدل کاشی‌کاری که در دیگر عمارت‌های اصفهان هم ممکن است به آن بر بخورید، آکوستیک کردن صداست. نوازنده‌ها در مرکز این اتاق‌ها می‌نشستند و صدا به خوبی در بین کاشی‌ها پژواک و تقویت می‌شد.

طاق ورودی اصلی درست قبل از نورگیر است و اگر خوب به سقف نگاه کنید متوجه می‌شوید که با آینه تزیین شده است. اینجا اگر بایستید و به بالا نگاه کنید شاید حتی فرصت گرفتن عکس از بازتاب خودتان در عکس را داشته باشید.

نورگیر زیبای عمارت هشت‌بهشت آنقدر جزئیات دارد که شما می‌توانید ساعت‌ها به آن خیره شوید و همچنان بی‌نظمی‌ها و جزئیات جالبی داخلش پیدا کنید که هیچ‌جای دیگری تکرار نشده است.

طرح‌های کاشی تزئینی در هر اتاق هشت بهشت کاملا متفاوت است. البته خیلی از این کاشی‌ها به مرمت احتیاج دارند. که امیدواریم بر اثر مرمت از بین نروند.

از رنگ طلایی در بعضی تزئینات عمارت هشت بهشت اصفهان استفاده شده است. یکی از چشم‌گیرترین‌ها در این ستون است که البته بخشی از جزئیات زیبای آن از دست رفته است.

همانطور که گفته شد خیلی از این تصویرگری‌ها به خصوص تصاویر انسان‌ها مربوط به افسانه‌ها و قصه‌های ایرانی و اسلامی است. ولی این که هر کدام دقیقا مربوط به کدام داستان هستند را باید از متخصصان اسطوره‌شناسی و معماری بپرسید.


خیابان هشت بهشت اصفهان ، جایی برای پیاده‌روی عاشقانه

خیابان کاخ هشت بهشت

بعد از دیدن کاخ، پیاده‌روی در این خیابان زیبا را فراموش نکنید. خیابان هشت بهشت مثل ولیعصر تهران است. مسیری سرسبز که خیلی از اصفهانی‌ها آن را برای قدم زدن انتخاب می‌کنند. هشت بهشت درست روبه‌روی عمارت است برای همین این اسم را رویش گذاشته‌اند.

هشت بهشت از خیابان باغ گلدسته شروع شده و در خیابان استانداری به انتها می‌رسد. اینجا می‌توانید خریدهای خودتان را هم انجام بدهید. مرکز خرید هشت بهشت جای خوبی برای این کار است.


کافه‌ها و رستوران های کاخ هشت بهشت

هشت بهشت در شب

در اطراف کاخ، چند کافه و رستوران برای استراحت کردن و صرف غذا وجود دارد:

کافه باغ شهر: اینجا درست کنار هشت بهشت است. کافه باغ شهر محیط زیبایی دارد و انواع قهوه و بعضی غذاها در آن پیدا می‌شوند.

کافه آواک: کافه‌ای دنج با محیطی زیبا. آواک فضای بیرون هم دارد. می‌توانید در دل طبیعت بنشینید و کمی از این دنیا فاصله بگیرید. کافه آواک در خیابان چهارباغ عباسی است، درست کنار باغ هشت بهشت.

رستوران شهرزاد: فضای رستوران شهرزاد بسیار زیبا و پر از پنجره‌های رنگی است. دیوارها رنگارنگ هستند و نقاشی‌های چشم‌نوازی روی آنها نصب شده. کیفیت غذای شهرزاد بالاست و خیلی‌ها طرفدارش هستند.

رستوران هتل عباسی: تنها هتل پنج ستاره اصفهان، رستوران باکیفیتی هم دارد. محیط اینجا واقعا زیباست و روحتان را تازه می‌کند. از خیابان باغ گلدسته وارد خیابان آمادگاه شوید. هتل عباسی سمت راست شماست.


آیا تا به حال کاخ هشت بهشت اصفهان را از نزدیک دیده‌اید؟ چه چیزی در مورد این بنای تاریخی از همه بیشتر نظر شما را به خودش جلب کرد؟ آیا اثر تاریخی یا جای دیدنی دیگری در نزدیکی این بنا می‌شناسید که بخواهید دیدن آن را به بقیه پیشنهاد دهید؟ حتما نظرات و پیشنهاد‌های خودتان را برای ما بنویسید.

همان طور که مشاهده کردید پینورست تعدادی کافه و رستوران در نزدیکی کاخ هشت بهشت معرفی کرد. اگر کافه یا رستوارن دیگری در اطراف اینجا می‌شناسید حتما آن را به بقیه معرفی کنید.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای سفر کردن به اصفهان در آینده‌ای نزدیک هستید می‌توانید برای رزرو آنلاین آقامتگاه به پینورست سر بزنید. در این سایت می‌توانید گلچینی از بهترین آپارتمان‌ها از اجاره آپارتمان مبله ارزان تا اجاره آپارتمان مبله لوکس را مشاهده کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی