مرداب هسل؛ بوم رنگارنگ نقاشی در چالوس

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
مرداب هسل؛ بوم رنگارنگ نقاشی در چالوس

مرداب هسل  از آن جاهایی است که باید قبل از مرگ دید. این مرداب در هر فصل از سال یک شکل می‌شود و طبیعتش خیلی حیرت‌انگیز است.

با دیدن اینجا حس می‌کنید یک بوم نقاشی از آسمان روی زمین افتاده و رنگ‌هایش در مرداب پخش شده است.

حالا درباره مرداب هسل چالوس و جاهای دیدنی اطرافش مثل تنگه دار و دریاچه ولشت حرف می‌زنیم.


مرداب هسل کجاست؛ چگونه به مرداب برویم؟

برای دیدن مرداب صورتی هسل باید به شهر چالوس بروید. مرداب را در جنگل مشعل (مشل موزی) پیدا می‌کنید. پس باید برای جنگل‌نوردی آماده شوید.

فاصله مرداب هسل تا چالوس 12 کیلومتر استحدودا 15 دقیقه طول می‌کشد که به مرداب رنگارنگ هسل برسید. باید وارد جاده قدیم چالوس به تهران شوید.

مسیر را ادامه بدهید تا به رستوران‌ها و کافه‌ها برسید. بعد تابلوی جاده جنگل سینوا را می‌بینید. از این جاده می‌شود به مرداب رسید.

رنگ صورتی مرداب هسل در پاییز

خیلی‌ها ماشین‌شان را در پارکینگ اول جنگل می‌گذارند و پیاده به مرداب می‌روند. با یک ساعت جنگل‌نوردی می‌توانید به مقصد برسید.

البته می‌شود با ماشین هم تا خود مرداب رنگی رفت. یک جاده خاکی هست که انتهایش به هسل می‌رسد. معمولا می‌توانید با وسیله شخصی تا خود مرداب بروید. ولی بعضی وقت‌ها نگهبانی اجازه ماشین بردن نمی‌دهد، بیشتر به علت بارندگی و خراب بودن جاده.

اول جاده چند نیسان و کامیون هست. محلی‌ها در ازای دریافت هزینه شما را تا خود مرداب می‌برند.

آن‌هایی که از تهران می‌آیند، باید قبل از رسیدن به چالوس وارد جاده جنگل سینوا شوند. فاصله مرداب هسل تا تهران 193 کیلومتر است4 ساعتی طول می‌کشد تا به اینجا برسید.

روی نقشه ببینید!

اگر تصمیم دارید که برای دیدن مرداب هسل به شهر چالوس سفر کنید فراموش نکنید که می‌توانید هر وقت که بخواهید برای اجاره ویلا ساحلی ارزان به سایت پینورست سر بزنید.

 


جنگل‌نوردی در مسیر مرداب هسل

قبلا هم گفتیم که باید یک ساعت پیاده‌روی کنید تا به جنگل برسید. احتمالا درباره راه و پستی و بلندی‌هایش، سوال‌هایی در ذهن‌تان آمده است.

قدم زدن در جنگل مشعل هیچ مشکلی برایتان درست نمی‌کند. راه تقریبا هموار است و همه می‌توانند مسیر را طی کنند.

در جنگل مشعل منظره‌های فوق‌العاده بکری می‌بینید. به خصوص اگر از روستای طلاجو به سمت مرداب بروید. از روستا تا مرداب تقریبا نیم ساعت پیاده‌روی دارید.

در مسیر مرداب، درخت‌های ممرز، راش و خرمالو دیده می‌شود. ممکن است در جنگل، حیواناتی مثل آهو و جوجه‌تیغی هم ببینید.

درخت های مرداب هسل چالوس

بعد که به مقصد رسیدید، تازه متوجه می‌شوید که عکس های مرداب هسل واقعی هستند. برای همین بعضی‌ها هسل را زیباترین مرداب ایران می‌دانند.

 


درباره مرداب، تغییر رنگ و عمق هسل

تغییر رنگ مرداب

هسل، مردابی کوچک است که به خاطر تغییر رنگ فصلی‌اش بین گردشگرها حسابی معروف شده. راستی معنی هسل را می‌دانید؟

هسل در زبان محلی یعنی آب راکد. چون آب در این مرداب حرکتی ندارد، به آن هسل می‌گویند.

خیلی‌ها برایشان سوال است که چرا رنگ مرداب هسل در فصل‌های مختلف تغییر می‌کند؟ به خاطر وجود جلبک‌ها و برگ‌های سرخسِ آبی (آزولا) که روی آب می‌ریزند.

برگ‌ها در فصل بهار و تابستان سبز هستند و مرداب را هم سبزرنگ می‌کنند. بعد از مهر ماه، کم‌کم تغییر رنگ برگ‌ها شروع می‌شود. اول مرداب به رنگ قهوه‌ای در می‌آید. بعد در ماه آذر، می‌شود هسل را به رنگ قرمز دید.

رنگ سبز مرداب؛ مانند بوم نقاشیالبته رنگ مرداب به بارندگی و آب و هوا هم بستگی دارد. ممکن است آبان اینجا بیایید و خبری از رنگ قرمز نباشد. در کل مرداب هسل در پاییز جادویی‌تر به نظر می‌رسد.

رفتن به مرداب هسل در زمستان کمی‌ سخت است. بارندگی زیاد می‌شود و جاده برای رفت و آمد مناسب نیست. توصیه می‌کنیم در خرداد یا آذر از هسل دیدن کنید.

عمق مرداب هسل

هسل عمق مشخصی ندارد. به طور متوسط می‌شود گفت که عمق مرداب هسل 15 متر استبسته به بارندگی و فصلی که می‌روید، عمق ممکن است کمتر و بیشتر شود و حتی به 40 متر هم برسد.

 


امکانات و اقامت کنار مرداب 

خلاصه‌اش را بخواهیم بگوییم، اینجا هیچ امکاناتی وجود ندارد، حتی سرویس بهداشتی. باید قبل از سفر فکر همه چیز را کرده باشید. می‌توانید از سرویس‌های بهداشتی رستوران‌های کنار جاده چالوس استفاده کنید.

استراحت در کنار مرداب زیبای چالوس

روستای طلاجو نزدیک است و می‌شود برای سرویس به آنجا مراجعه کرد. هیچ فروشگاهی اطراف هسل نیست. باید غذا و آب به اندازه کافی همراه داشته باشید.

در نزدیکی این منطقه رستورانی وجود ندارد. مگر این که مسیر را برگردید و از رستوران‌های جاده چالوس استفاده کنید.

اقامت در مرداب هسل

اینجا جایی برای ماندن نیست. می‌توانید کمپ کنید و شب را در چادر بخوابید. در روستاهای اطراف شاید بتوانید کلبه‌ای برای شب خوابیدن پیدا کنید.

در کل فضای اطراف مرداب واقعا عالی است. همه چیز برای کمپ زدن فراهم است. می‌توانید کنار مرداب، چای آتیشی درست کنید و خودتان غذا بپزید.

یک سری تاب هم برای تفریح کردن هست. تاب‌سواری بین درخت‌ها و کنار مرداب، واقعا لذت خاصی دارد.

بیشتر بخوانید:راهنمای خرید چادر مسافرتی ؛ از ماندن در طبیعت لذت ببرید

 


جاهای دیدنی اطراف مرداب هسل

همه جای چالوس زیباست. برای همین در کنار مرداب می‌توانید جاهای دیگری را هم ببینید.

تنگه دار؛ پیاده‌روی بین دو صخره زیبا

تنگه دار جای خیلی زیبایی است. گردشگرهای زیادی هر سال با تورها به اینجا می‌آیند. در تنگه دار، یک رودخانه بین دو صخره هست که مردم در آن پیاده‌روی می‌کنند.

حواستان باشد که برای دیدن تنگه تجهیزات لازم را با خودتان ببرید. لباس و کفش اضافی حتما باید همراه‌تان باشد.

رودخانه تنگه دار میان دو صخره زیباتنگه دار با مرداب 11 کیلومتر فاصله دارد. خیلی راحت می‌توانید به اینجا بیایید و از طبیعت زیبایش لذت ببرید.

دریاچه ولشت؛ فیروزه‌ای در کلاردشت

ولشت از زیباترین دریاچه‌های ایران به شمار می‌آید. کوه‌ها دریاچه را محاصره کرده‌اند و منظره ای زیبا به وجود آورده‌اند. در ولشت می‌توانید ماهی بگیرید، قایق‌سواری کنید و کمپ بزنید.

دریاچه ولشت مرزن آباد

اگر اهل شنا هستید با دیدن اینجا حتما هوس‌اش به سرتان می‌زند. می‌توانید در دریاچه شنا کنید، فقط باید حواستان باشد که آب اینجا سنگین است و حتما باید در شنا کردن ماهر باشید تا خطری برایتان نداشته باشد.

روستای سینوا؛ دوچرخه‌سواری در دل جنگل

سینوا از بکرترین روستاهای شمال است. اینجا معمولا کسی رفت و آمد نمی‌کند و می‌شود از سکوت و مناظره‌اش لذت برد.

اگر از سمت مرزن آباد حرکت می‌کنید، می‌توانید با دوچرخه به روستا بروید. مسیر از دل جنگل عبور می‌کند و خیلی زیباست.

با 40 دقیقه پیاده‌روی از هسل به روستای سینوا می‌رسید.

 


شما پیش از خواندن این مطلب چیزی در مورد مرداب هسل شنیده‌ بودید؟ تا به حال این مرداب زیبا را از نزدیک دیده‌اید؟ شانس دیدن جوجه‌تیغی و آهو در جنگل مشعل را داشتید؟ شما هم موافق هستید که تغییر رنگ مرداب در فصل‌های مختلف بسیار شگفت‌انگیز است؟ تجربه کمب زدن و شب ماندن در چادر در اطراف مرداب را دارید؟ شما دیگر به کدام یک از دیدنی‌های نزدیک به مرداب سر زده‌اید؟ آیا نکته خاصی در بازدید از این مرداب وجود دارد که بخواهید به بقیه هم بگویید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن مرداب هسل را برای ما بنویسید.

فراموش نکنید که می‌توانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه در شهر و تاریخ مورد نظرتان به وب سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب برای شما در این سایت گلچین شده است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی