هریجان ؛ آبشاری پنهان در دل صخره‌ها

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
هریجان ؛ آبشاری پنهان در دل صخره‌ها

وقتی صحبت از شمال و پیچ‌وخم‌های جاده چالوس می‌شود اکثر ما دلتنگ یک مسافرت هیجان‌انگیز می‌شویم. هنگام عبور از جاده چالوس به جاده‌های فرعی زیادی بر خواهید خورد که اگر راه این جاده‌های فرعی را در پیش بگیرید در نهایت سر از جاهایی در خواهید آورد که حتی فکرش را هم نمی‌کردید وجود داشته باشند. یکی از همین جاده‌های فرعی شما را به روستای نقلی و کوچکی به اسم هریجان می‌رساند.

در این روستا آبشار بسیار زیبایی به نام هریجان وجود دارد که می‌شود آن را یکی از زیباترین آبشارهای شمال نامید. با ما در این مطلب از پینورست همراه باشید تا نگاهی به آبشار هریجان داشته باشیم.


معرفی آبشار هریجان

برای بازدید از آبشار هریجان باید راه دسترسی به یکی از زیباترین روستاهای استان مازندران یعنی روستای هریجان را در پیش بگیرید. هریجان یک روستای مرتفع و بسیار سرسبز از توابع بخش کلاردشت شهرستان چالوس است. این روستای کوچک بر اساس سرشماری سال 1395 حدود 198 نفر ساکن داشته که متاسفانه سال به سال تعداد اهالی روستا کمتر از قبل می‌شود.

روستای هریجان با آب‌و‌هوایی که نظیرش را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد بهشتی است که علفزارهای وسیع و مراتع بکر و دست‌نخورده همه جای آن را پر کرده‌اند. اما در این بین نام یک جاذبه این روستا بیشتر از بقیه سر زبان‌ها افتاده است. آبشار هریجان به عنوان معروف‌ترین دیدنی این روستا یکی از زیباترین و نزدیک‌ترین آبشارها به تهران است. این آبشار هم مسیر دسترسی نسبتا راحت و ساده‌ای دارد و هم محیط روستا و آبشار شما را به کل از حال‌و‌هوای زندگی شهری به بیرون پرتاب می‌کند.

آبشار هریجان

با وجود اینکه آبشار هریجان یک آبشار باریک است و شاید نسبت به بعضی از آبشارها که احتمالا بعضی از آن‌ها را هم می‌شناسید حرف‌های زیادی برای گفتن نداشته باشد؛ اما وقتی با محیط سرسبز اطراف، کوه‌های بلند، جنگل‌های زیبا و رودخانه پایین‌دست آبشار یکی می‌شود شروع به خودنمایی می‌کند و هر بیننده‌ای را عاشق خود می‌کند.

برای معنی واژه هریجان این‌طور گفته شده که هریجان تازی شده واژه هریگان است. خود واژه هریگان هم از واژه هری اوستایی به معنی آریایی در زبان فارسی گرفته شده است و پسوند «گان» به معنی سرزمین به آن اضافه شده است. در نتیجه هریگان یا همان هریجان یعنی سرزمین آریایی.

بیشتر بخوانید: کلاردشت ؛ یک راهنمای کامل برای گردشگری در پایتخت بومگردی ایران

آبشار هریجان حدود 80 متر ارتفاع دارد؛ اما دسترسی به بالاترین نقطه آن کار هر کسی نیست و خطرات خاص خودش را دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد. معمولا اردیبهشت ماه هر سال بهترین زمان برای سر زدن به روستای هریجان و آبشار معروف این روستا است. فصل تابستان و اوایل پاییز هم برای سفر به روستا مناسب به نظر می‌رسند؛ اما اگر می‌خواهید آبشار را در پرآب‌ترین حالت ممکن ببینید حتما فصل بهار خصوصا ماه اردیبهشت را انتخاب کنید.


بهترین مسیر برای دسترسی به آبشار هریجان 

برای دسترسی به آبشار هریجان قبل از هر چیزی باید مسیر جاده چالوس را در پیش بگیرید. اگر نقطه شروع حرکت را مرکز شهر تهران در نظر بگیریم شما باید 90 کیلومتر مسافت را تا ابتدای جاده فرعی منتهی به روستای هریجان طی کنید. بعد از عبور از سد سیاه بیشه و نرسیده به رستوران گل یخ به تابلوی روستای هریجان بر می‌خورید و باید از اینجا وارد جاده فرعی منتهی به روستا بشوید.

مسیر جاده فرعی حدود 3.5 کیلومتر طول دارد. جاده آسفالت نیست اما به خوبی تراشیده و کوبیده شده است و برای عبور و مرور خودروهای معمولی و غیر آفرودی هم مناسب است. بعد از رسیدن به روستا حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ متر که وارد روستا شدید باید مسیرتان را به طرف آبشار هریجان در غرب روستا تغییر بدهید. 

وارد روستا که بشوید در کنار پرچین‌های سنگی سمت چپ مسیر یک جاده فرعی پیدا خواهید کرد که مسیر دسترسی به آبشار هریجان است. اگر می‌خواهید خودتان را به تاج آبشار برسانید از اینجا باید حدود نیم ساعت تا اولین تاج که حدود ۹ متر ارتفاع دارد پیاده‌روی کنید. مسیر منتهی به آبشار پر از خرده سنگ‌هایی است که حاصل فرسایش تخته سنگ‌ها و صخره‌های بزرگ در طول سالیان سال هستند.

هرچقدر که به آبشار نزدیک‌تر می‌شوید شنیدن صدای سقوط آب و برخورد آن با تخته سنگ‌ها لذت‌بخش‌تر خواهد شد. پشت آبشار جاده‌ای قرار دارد که منطقه‌ای حفاظت‌شده و تحت نظر است. در اینجا خطر برخورد با حیوانات وحشی مثل خرس و پلنگ چندان دور از انتظار نیست؛ بنابراین پس از رسیدن به آبشار وارد این جاده نشوید چون بدون مجوز حق ورود به آن را ندارید. اگر تمایل به ورود به این منطقه حفاظت شده پشت آبشار را دارید باید به اداره محیط زیست چالوس مراجعه کنید و مجوز لازم را دریافت کنید.


وسایل موردنیاز و توصیه‌های ضروری قبل از سفر

یکی از بهترین راهکارها برای یک سفر ایمن و بدون دردسر اطلاع داشتن از شرایط خاص سفر و لوازم موردنیاز است. برای بازدید از آبشار هریجان شما به کفش مناسب پیاده‌روی، لباس اضافه، کوله پشتی مناسب همراه با آب آشامیدنی و غذا، کیسه زباله و زیرانداز احتیاج دارید. اگر قصد کمپینگ دارید چادر مسافرتی مناسب، کیسه خواب و چراغ روشنایی را هم به لیست اضافه کنید.

در مسیر جاده منتهی به هریجان تابلوی اداره محیط زیست استان مازندران را خواهید دید که اعلام می‌کند این روستا و محدوده اطراف آن به عنوان منطقه حفاظت‌شده تحت نظر است و چرای دام، شکار حیوانات و ورود به بخش‌هایی از آن بدون داشتن مجوز ممنوع است.

آبشار هریجان

چه به عنوان یک گردشگر مبتدی و چه به عنوان یک طبیعتگرد حرفه‌ای و کوهنورد با تجربه، سعی کنید به هیچ وجه برای رفتن به بالاترین نقطه آبشار اصرار نکنید. ارتفاع زیاد آبشار هریجان و تخته سنگ‌های لغزنده خطر سقوط را زیاد می‌کنند و ممکن است هر لحظه به حیوانات وحشی در اطراف آبشار بر بخورید.

بیشتر بخوانید: آبشار تهران ؛ آرامش در کنار برکه‌های آب

برای رفتن به آبشار مسیر چندان سختی در پیش ندارید؛ اما باید آمادگی جسمانی کافی برای پیاده‌روی در یک سربالایی ملایم را داشته باشید و اگر لازم می‌دانید حتما برای پیدا کردن مسیر از راهنماهای محلی کمک بگیرید. موقع برگشت از آبشار حتما زباله‌ها را داخل کیسه زباله بریزید تا با این کار مانع پخش شدن آن‌ها در محیط زیبای اطراف آبشار بشوید. 

علاوه بر کمپینگ که همیشه یک گزینه دم دست و راحت برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی است برای اقامت می‌توانید از اقامتگاه بوم‌گردی روستا استفاده کنید یا در شهرهای اطراف روستا اقامتگاه رزرو کنید. در ضمن می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. 


تفریحات و دیدنی‌های اطراف آبشار هریجان 

رفتن به آبشار هریجان زدن چند نشان با یک تیر است. مسیر دسترسی به آبشار خصوصا برای آن‌ها که ساکن تهران هستند بسیار سرراست و مناسب است و علاوه بر این، در روستای هریجان و دشت‌های سرسبز اطراف آن دیگر هیچ اثری از آلودگی هوا یا صدای آزار دهنده بوق ماشین‌ها و همهمه جمعیت شهر نخواهد بود.

آبشار هریجان در دسته آبشارهای مرتفع قرار می‌گیرد. این آبشار هم‌جوار با محیطی سرسبز و بسیار حیرت‌انگیز است که درختان سر‌به‌فلک کشیده، مناظر کوهستانی و دشتهای پر از گل‌های زرد رنگ تنها بخشی از آن هستند.

آبشار هریجان

احتمالا در محیط سرسبز اطراف آبشار سوژه‌هایی برای عکاسی پیدا خواهید کرد که تا پیش از این حتی در خیالتان هم شبیه آن‌ها را ندیده باشید. صخره‌های بلند اطراف آبشار ابهت آن را بیشتر کرده‌اند و صدای آواز خواندن پرندگانی که در اطراف آبشار لانه ساخته‌اند مشخص می‌کند که شما اینجا تنها نیستید.

بیشتر بخوانید: روستای فیلبند ؛ با بام رویایی بابل آشنا شوید

علاوه بر عکاسی و پیاده‌روی که به هر بازدیدکنندهای توصیه می‌کنیم، اگر اهل کوهنوردی و صخره‌نوردی حرفه‌ای هستید می‌توانید با استفاده از تجهیزات کامل و مناسب توانایی خودتان را در اینجا محک بزنید. بعد از تماشای آبشار هریجان حتما به روستا سر بزنید و خانه‌های زیبا و قدیمی روستا و زیارتگاه شاهزاده محمود را از نزدیک ببینید.


شما تا به‌حال از آبشار و روستای هریجان دیدن کردید؟ تجربه کمپ کردن در طبیعت اطراف آبشار را دارید؟ اهل کوهنوردی و صخره‌نوردی هستید؟ آیا موفق شدید که تا نقاط بالایی آبشار بالا بروید؟ حتما تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که برای رفتن به شهرهای شمالی برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای رزرو اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا اقامتگاه نزدیک ساحل را می‌توانید با قیمت مناسب و کیفیت خوب در این سایت پیدا کنید.

محمدرضا قاسم شیرازی

دانشجوی ژنتیک دانشگاه اصفهان - عاشق روانشناسی و نویسندگی
من خستگی ناپذیرم؛ خستگی ناپذیر از سفر کردن، دیدن چیزهای جدید و نوشتن

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی