چشمه هفت رنگ شاهرود تا جنگل ابر ؛ مسیری دلنشین برای پیاده‌روی در طبیعت شاهرود

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars
0نظر
چشمه هفت رنگ شاهرود تا جنگل ابر ؛ مسیری دلنشین برای پیاده‌روی در طبیعت شاهرود

شهرستان شاهرود به واسطه دارا بودن چشمه‌های پرآب و جنگل‌های انبوه، یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران است. در این میان، چشمه هفت رنگ با زیبایی بی‌نظیر، خود را در طبیعت منطقه جای داده است. اما اگر می‌خواهید به آبشار و چشمه هفت رنگ شاهرود سری بزنید برنامه خود را کمی طولانی‌تر کنید و به چند نقطه دیگر هم بروید تا سفر لذت بخشی را تجربه کنید. در این متن می‌توانید تجربه‌ی چنین سفری را مطالعه کنید:

 


چشمه هفت رنگ شاهرود کجاست؟

چشمه‌ی هفت رنگ مجن در منطقه حفاظتی شاهرود و در روستای مجن قرار دارد. همجواری این چشمه با جنگل های فرحزاد تاش، طبیعت گردان را شیفته زیبایی های خود کرده است. این‌جا منطقه‌ای سرد و نیمه خشک است.

آدرس چشمه هفت رنگ شاهرود: استان سمنان، شهرستان شاهرود، روستای مجن، چشمه هفت رنگ مجن

روی نقشه ببینید!

 


علت نامگذاری چشمه هفت رنگ شاهرود؟

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا نام این‌‌جا چشمه هفت رنگ است؟ آدم را به یاد اصطلاح هفت قلم آرایش می‌اندازد. دقیقا به همین دلیل به این‌جا هفت رنگ می‌گویند چون انگار این منطقه با مواد معدنی که از آن می‌گذرد هفت قلم آرایش شده است و اطراف چشمه به رنگ‌های مختلف دیده می شود.

 


از چشمه هفت رنگ تا جنگل ابر

اوایل تابستان به سمت شاهرود حرکت کردیم. البته مسیر اصلی ما جنگل ابر بود و برای رسیدن به آن باید از شاهرود رد می­‌شدیم. با رسیدن به شاهرود اولین کاری که کردیم این بود که از ماشین پیاده شدیم و کمی انگور خریدیم. انگور شاهرود جزو معروفترین انگورهای ایران است. در مغازه آن را شستیم و تقسیم کردیم و خوردیم. از خستگی سفرمان کاسته شد.

از مردم شهر در مورد جاذبه­‌های شاهرود سوال پرسیدیم. البته این کار را برای آشنایی با خلق و خوی مردم منطقه انجام دادیم. در واقع می‌دانستیم که قرار است به کجا برویم. اما صحبت با مردم منطقه جزیی از جذابیت­‌های هر سفری است. با کمی پرس و جو مشتاق شدیم تا راه خود را کج کنیم و به سمت روستای مُجن برویم. دلیل آن هم وجود آبشاری در تنگه داستان در این منطقه بود. پس از طی کردن حدود 35 کیلومتر به روستا رسیدیم و به سمت آبشار  رفتیم. البته برای دیدن خود آبشار باید میزان کمی در آب راه می‌رفتیم. به سمت آبشار به راه افتادیم و در میان صخره­‌هایی به هم پیوسته که نور آفتاب به سختی از آن عبور می‌کرد آبشار در روبرویمان پدیدار شد. آبی خنک داشت و حتی کمی سردمان شده بود.

بیشتر بخوانید: ۸ جای دیدنی برای اجاره کلبه چوبی وسط جنگل

مجن

در گروهمان چند کوهنورد حضور داشتند و دوست داشتند از صخره‌­های کنار آبشار صعود کنند. قرار گذاشتیم تا 4 ساعت دیگر همدیگر را کنار ماشین­‌ها ببینیم و ما به سمت جاذبه دیگری رفتیم که از قبل در موردش شنیده بودیم. چشمه هفت رنگ مجن شاهرود در نزدیکی ما بود و با وصفی که از آن شنیده بودیم مشتاق به دیدن آن شده بودیم. ما یعنی افرادی که به سمت چشمه هفت رنگ رفتیم گروه بزرگتری بودیم و چون در برنامه سفرمان به جنگل ابر تغییر ایجاد شده بود باید دنبال جایی برای استقرار هم می‌گشتیم. با کمی گشتن در سایت‌­ها جایی مناسب پیدا کردیم و به سمت چشمه هفت رنگ به راه افتادیم.

بیشتر بخوانید: جنگل ابر کجاست؟ عکس‌ها، جاهای دیدنی و بهترین فصل سفر

مجن

خوشبختانه در گروه ما تقریباً همه افراد جوان بودند و بچه و یا فرد مسنی همراهمان نبود در نتیجه می‌توانستیم به راحتی خودمان را به چشمه برسانیم. اگر افراد ناتوان در گروه داشتیم رفتن به این منطقه امکان نداشت. اگرچه دیدن این منطقه به زمانی که گذاشتیم می‌ارزید و افراد زیادی از آن برایمان تعریف کرده بودند امارسیدن به آن کاری کمی سخت‌­تر از پیاده‌­روی معمولی بود و در نهایت هم در دل طبیعت بکر منطقه هیچ امکان رفاهی مثل سرویس بهداشتی یا فروشگاه وجود نداشت. آرام آرام از این سفر ناامید می‌شدیم. مخصوصاً که بوی گوگرد در منطقه به مشام می­‌رسید.

آب چشمه هفت رنگ

اما ناگهان با منظره­ای عجیب روبرو شدیم. رگه‌­هایی از رنگ آبی در آب دیده می­‌شد. توجهمان به آب جلب شد. باز رگه‌های رنگی دیگر مثل قرمز، سرمه‌ای، آبی، فیروزه‌ای، صابونی، نارنجی، جیوه‌‌ای و قهوه‌ای به چشممان خورد. آب آنقدر زلال بود که بستر رودخانه­ را کاملاً می‌دیدیم. گیاهانی که درون آب بود انگار می‌­رقصیدند و با رنگ­‌ها در هم می­‌آمیختند. منظره‌­ای تازه و بدیع در خاطرمان نقش می­‌بست. دمای آب بسیار خنک و مطبوع بود. گفته می‌شود که این آب به دلیل املاح معدنی آن خاصیت درمانی هم دارد.

کمی استراحت کردیم و پس از نوشیدن چای به سمت شاهرود به راه افتادیم. پس از آن که با دوستان صخره نورد دوباره دیدار کردیم به سمت آرمگاه بایزید بسطامی رفتیم تا بقعه و ساختمان قدیمی این عارف قرن سوم هجری را ببینیم.

روز به سمت جنگل ابر راه افتادیم. از شاهرود تا جنگل ابر راه زیادی نیست اما قسمتی از آن خاکی است. خیلی برنامه ریزی کرده بودیم تا زمانی به جنگل ابر برویم که با پدیده دریای مه در دل جنگل­‌های هیرکانی روبرو بشویم. ممکن است تا اوایل تابستان به راحتی این پدیده را دید اما در تابستان به ندرت ابرها با جنگل در هم می‌­آمیزند.

بیشتر بخوانید: سوغات سمنان ؛ از پسته و گردو تا لبنیات

در این منطقه در یکی از اقامتگاه­‌های بوم گردی اتراق کردیم تا شب را درکنار یکدیگر و درکنار آتش به خواندن آواز و همنشینی بپردازیم. آرام آرام هوا سرد می­‌شد و بوی مه و باران جان می­‌گرفت و نوید هوایی ابری و مه آلود را با خود به ارمغان می­‌آورد.

از ذوق گذشتن مه از زیر پاهایمان خواب از چشم‌ها رفته بود و همه منتظر اتفاق موعود بودند. مه همه جا را گرفت و ناگهان بارانی شدید شروع به باریدن کرد که تا رسیدن به خانه همه ما خیس شدیم. هیجان زیادی در گروه به وجود آمده بود و همه سردمان شده بود. اما با پوشیدن لباس­‌های مناسب دوباره به دل مه زدیم.

اولین بار بود که در طبیعت شب با پدیده مه روبرو می‌­شدیم و این جذابیت سفر را برایمان بیشتر کرده بود. آتش خاموش شده بود و ما هم باید برای فردا و پیاده روی در جنگل آماده می‌شدیم..

شما هم می‌توانید برای محل اقامتتان یک اقامتگاه بوگردی رزرو کنید. به این صورت که وارد سایت پینورست می‌شوید و با یک جستجوی ساده بهترین اقامتگاهی که در فکرتان است را پیدا خواهید کرد.

تازه بعضی از این اقامتگاه‌های بومگردی وعده غذایی هم به شما می‌دهند. بعضی از میزبا‌ن‌ها که منزل خودشان به اقامتگاه نزدیک است غذاهای محلی و رنگی درست می‌کنند و در اختیار شما قرار می‌دهند.

پیاده روی در جنگل ابر و پایین رفتن در دره‌­ها به تنهایی کاری بسیار خطرناک است. حتما باید با خود یک راهنمای مجرب داشته باشید تا گم نشوید. چون این منطقه حفاظت شده است از مسیرهای تعیین شده حرکت کنید تا خطری شما را تهدید نکند. اگر می‌خواهید کمپ بزنید در گروه­‌های بزرگ این کار را انجام دهید و در طول سفر به حرف­های راهنما و سرگروه به دقت گوش هید.


این بود یادداشت سایت پینورست در باب چشمه هفت رنگ شاهرود! شما طرفدار چشمه‌ها هستید؟ چندتا چشمه در ایران دیده‌اید؟ دیدن کدامیک از آن‌ها را پیشنهاد می‌کنید؟ امکانات چشمه هفت رنگ شاهرود چطور بوده؟ چه چیزهایی باید برای رفتن به این منطقه همراهمان باشد؟ تجربیات خود را با ما در قسمت نظرات سهیم باشید.

ارغوان پورصفری

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی