گور دختر برازجان؛ شبیه‌ترین بنا به آرامگاه کوروش کبیر

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
گور دختر برازجان؛ شبیه‌ترین بنا به آرامگاه کوروش کبیر

در استان بوشهر و نزدیکی شهر برازجان، بنایی قرار دارد که تنها آرامگاهی است که شباهت زیادی با آرامگاه مشهور کوروش کبیر دارد. تفاوت این دو بنا معماری بسیار ساده‌تر و اندازه کوچکتر گور دختر نسبت به آرامگاه کوروش است. به‌نظر می‌رسد که آرامگاه گور دختر قبل از آرامگاه کوروش بزرگ ساخته شده است. گور دختر بنایی مستطیل شکل با بامی شیروانی بالای آن است که بر روی سه ردیف سنگ پلکانی قرار دارد و یک اتاقک ختم می‌شود. این مقبره به‌طور کامل از ۲۲ قطعه سنگ ساخته شده است که هیچ‌ ظرافت‌کاری در آن وجود ندارد و به‌صورت خیلی ابتدایی سنگ‌ها را برش و حجاری کرده‌اند.

طبق مطالعات باستان‌شناسان تاریخ ساخت این بنا مربوط به دوران هخامنشیان است ولی درباره شخصی که در این آرامگاه دفن شده نظریه‌های متفاوتی وجود دارد.

این بنا به‌دست باستان‌‌شناسی بلژیکی به نام لویی واندنبرگ کشف شد و معتقد بود گور دختر قبر کوروش اول یعنی پدربزرگ کوروش کبیر است. اما بعد از او علیرضا شاپور شهبازی که باستان‌‌شناس بزرگ ایرانی است گفت که کوروش کوچک در گور دختر دفن شده است. گفته می‌شود که مقبره بالای گور دختر هم آرامگاه ماندانا مادر کوروش و یا آتوسا دختر کوروش است.

برای دسترسی به این مقبره، ابتدا به روستای پشت پر (بز پر) بروید. از برازجان به‌سمت دالکی حرکت کنید و پس از عبور از دالکی، در جاده برازجان به شیراز، به پل نمازگاه می‌رسید. در پایان پل، فرعی وجود دارد که باید وارد آن شوید. در این مسیر کوهستانی، از روستاهای تنگ درکش و رود فاریاب می‌گذرید و به شهر تنگ ارم می‌رسید. در فاصله دو کیلومتری جنوب تنگ ارم، جاده فرعی آسفالته‌ای وجود دارد که باید وارد آن شوید و ادامه دهید تا از روستاهای آقا امیراحمد و کفتارو عبور کنید. پس از گردنه تخته و عبور از سربالایی‌ها، به پشت پر می‌رسید.

فرشته حیدری
فرشته حیدری

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی