گام به گام از حوضخانه عمارت بادگیر تا عکسخانه کاخ گلستان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
گام به گام از حوضخانه عمارت بادگیر تا عکسخانه کاخ گلستان

عمارت بادگیر از حیث قدمت پس از ایوان تخت مرمر و عمارت الماس سومین بنای کاخ گلستان تهران محسوب می شود. به دلیل وجود بادگیرهایی که در بنا ساخته شده این نام را گرفته است. برای ساخت این عمارت زحمت های زیادی کشیده شده تا به این درجه از زیبایی برسد.


معماری عمارت بادگیر

عمارت بادگیر در تالار بزرگ خود، گوشواره های زیبا و بالاخانه ها و دهلیزهای پر زرق و برق را جای داده است. نه ارسی زیبا در این عمارت وجود دارد که زیبایی این عمارت را تشدید کرده است. ستون‌ها، دیواره ها و سقف آن سراسر با نقاشی به سبک دوره زندیه، مرمر، زرنگاری، آینه کاری، گچ بری، منبت کاری، پوشیده شده است.

عکس عمارت بادگیر

کفپوش معرق هفت رنگ با طرح بته جقه و زرد رنگ آن، همه نمایانگر شاهکار هنر معماری ایرانی است. جابجایی هوا و سیستم خنک کننده عمارت بادگیر توسط چهار بادگیری که در چهارگوشه حوضخانه قرار دارد انجام می شود. هوای بخش بالایی عمارت بادگیر شامل اتاق ها و تالار و بخش زیرین که حوضحانه می باشد از این طریق خنک می شود.

تاریخچه 

از مهم‌ترین وقایعی که در عمارت بادگیر رخ داده است می توان به تاج گذاری مظفرالدین شاه بر روی تخت طاووس اشاره کرد. دلیل برگزاری مراسم تاجگذاری در عمارت بادگیر خنک بودن آن است. اگر پادشاهان قاجاری به ییلاق هم نمی رفتند خنک بودن عمارت به حدی بود که می‌توانستند از بودن در این عمارت لذت ببرند.

داخل عمارت بادگیر

این عمارت در زمان فتحعلی شاه توسط حاج میرزا جعفرخان تبریزی و عبدالله خان معمارباشی ساخته شده است. در زمان ناصرالدین شاه توسط حاج علیخان حاجب الدوله تغییراتی در آن انجام گرفت و بشکل امروزی درآمد. این تغییرات را می توان با مقایسه کردن تابلو نقاشی عمارت، اثر ملک الشعراء با ساختمان فعلی کاملا احساس کرد.

در بعضی از بخش های حوضخانه کاخ گلستان قفس هایی برای نگهداری پرندگان تعبیه شده بود. پادشاه گهگاهی برای تماشای آنها به آنجا می آمد. اما در سال 1378 این حوضخانه به عکسخانه کاخ گلستان تبدیل شد که عکس های دوران قاجار در آن نگهداری میشد. به کاخ گلستان سفر کنید و از عمارت بادگیر این مجموعه دیدن نمایید.

عمارت بادگیر

عمارت بادگیر کجاست؟

برای رفتن به این عمارت باید به سمت کاخ گلستان بروید. آدرس کاخ گلستان را هم که همه بلد هستند. این عمارت در ضلع جنوبی کاخ گلستان در خیابان ۱۵ خرداد و میدان ارگ قرار دارد.

روی نقشه ببینید!

برای رفتن به کاخ گلستان هم حواستان به ساعات بازدید آن باشد. در بهار و تابستان از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۸:۳۰ و در پاییز و زمستان هم  از ساعت ۹ تا ۱۸:۳۰ عمارت باز است.


شما در گشت و گذارتان در کاخ گلستان به این عمارت سر زده‌اید؟ آینه‌کاری‌های آن را دیده‌اید؟ در کاخ گلستان چه عمارت‌های دیدنی دیگری می‌شناسید؟ بهترین مسیر دسترسی شما به این کاخ چه بوده است؟ برای ما در بخش نظرات تجربیات خود را بنویسید.

راستی برای پیدا کردن اقامتگاه خوب در سراسر ایران می‌توانید رزرو اقامتگاه در پینورست را امتحان کنید. پینورست یک پلتفرم آنلاین رزرو اقامتگاه است که انواع اقامتگاه‌ها مثل سوئیت، بومگردی و سنتی، آپارتمان و ویلا را گلچین کرده است و برای شما واحدهای نمونه‌ای را آماده کرده. تمام تلاش پینوروستی‌ها این است که شما تجربه یک اقامت دوست‌داشتنی را داشته باشید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی