همه چیز در باره موزه آبگینه و سفالینه تهران

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
همه چیز در باره موزه آبگینه و سفالینه تهران

تهران موزه زیاد دارد. ولی اگر می خواهید جایی حرفه‌ای و جدید را ببینید، باید به موزه آبگینه و سفالینه بروید. موزه آبگینه در واقع همان خانه قوام السلطنه است که حالا در آن اشیای شیشه‌ای و سفالی نگه می‌دارند. موزه‌ای که سالیانه بیش از ۲ میلیون نفر بازدیدکننده دارد که اکثراً هم توریست‌های خارجی هستند.


موزه آبگینه کجاست؟

برای دیدن موزه آبگینه باید به خیابان سی تیر بروید؛ همان جایی که شکم گردهای تهران خوب آن را می‌شناسند. می‌شود هم با مترو هم با وسیله شخصی به موزه رفت.

روی نقشه ببینید!

نمایی از موزه آبگینه و سفالینه

رفتن به موزه با مترو: باید از طریق خط یک، به ایستگاه سعدی بروید. آنجا که پیاده شدید، با یک ربع پیاده روی به موزه می رسید.

با وسیله شخصی: اول باید به خیابان فردوسی بروید. بعد وارد خیابان جمهوری شوید. بعد از خیابان جمهوری می‌توانید وارد خیابان سی تیر شوید. ولی توجه داشته باشید که اینجا جای پارک سخت پیدا می‌شود. برای همین هم توصیه می‌کنیم با وسیله عمومی به موزه بروید.


ظرف سفالی

اگر تصمیم دارید که برای بازدید از موزه آبگینه راهی تهران شوید می‌توانید برای دیدن بهترین قیمت برای اجاره سوئیت و رزرو آن به سایت پینورست سر بزنید.


اطلاعات بازدید از موزه آبگینه

ساعات بازدید موزه آبگینه: همه روزه و همچنین روزهای جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۷ شب.

قیمت بلیط موزه آبگینه: برای هر نفر ۵ هزار تومان.

شماره تماس:  ۰۲۱۶۶۷۰۸۱۵۳

ظروف سفالی و آبگینه در قفسه‌ها


معماری و طراحی ساختمان موزه

وقتی از سردر موزه رد شوید و وارد شوید اولین چیزی که نظرتان را جلب خواهد کرد خود ساختمان موزه است. معماری قاجاری این ساختمان زیبا آن را به یکی از ده موزه‌ی برتر ایران تبدیل کرده است.

اینجا حدود۱۰۰ سال پیش برای سکونت احمد قوام سیاستمدار معروف آن زمان ساخته شد. قوام السلطنه کسی بود که ۵ بار به عنوان نخست وزیر انتخاب شد و ۲۰ دوره هم به عنوان وزیر خدمت کرد. احمد قوام ۳۰ سال در این عمارت زندگی کرد. بعد از آن این خانه تاریخی به سفارتخانه مصر تغییر کاربری داد. تا این که در دوره جمال عبدالناصر و با تیره شدن روابط ایران و مصر، این ساختمان به سفارت افغانستان تبدیل شد. اما درهای امارت مدت زیادی روی این پاشنه هم نچرخید و خیلی زود به بانک بازرگانی واگذار شد. دست آخر دفتر فرح پهلوی ملکه وقت ایران این امارت را برای تبدیل شدن به موزه خریداری کرد.

ورودی موزه آبگینه و سفالینه ایران

این بود که طراحان اتریشی برای تبدیل این خانه‌ی قدیمی به موزه اقدام کردند. آن‌ها برای ساختن موزه از تلفیقی از معماری مدرن و معماری اصیل ایرانی استفاده کردند. برای همین وقتی به قفسه‌های موزه دقت کنید متوجه خواهید شد با وجود مدرن بودنش کاملاً با ظاهر خانه هماهنگ است و توی ذوق نمی‌زند.

باغی که موزه در آن قرار دارد، هفت هزار متر مربع مساحتش است. خانه قوام، ساختمانی هشت ضلعی است که پنج تالار بزرگ دارد. نمای ساختمان، آجری است. بیش از پنجاه نوع آجر متفاوت در ساختن این امارت به کار رفته است. در ضمن اگر به شیشه‌کاری علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم به طبقه دوم این ساختمان بروید و شیشه‌کاری‌های بازمانده از دوره‌ی قاجار را تماشا کنید.

بیشتر بخوانید: خیابان سی تیر تهران کجاست – شکم‌گردی در خوشمزه‌ترین جای تهران


قراره چه چیزهایی رو ببینیم؟

گنجینه‌ی این موزه شامل ظروف سفالی و آبگینه (شیشه‌ای) است. از جمله سیلندرهای شیشه‌ای که در معبد چغازنبیل کشف شده‌اند و بیش از دوهزار سال قدمت دارند تا ظروف اشکانی تا ظروفی که در سده‌های سوم و چهارم در نیشابور یافت شده‌اند تا ظرف‌های زرین دوره سلجوقی که با خطوط نستعلیق تزئین شده‌اند تا ظرف‌های لعاب لاجوردی و فیروزه‌ای بازمانده از دوران ایلخانی. حتی بعضی ظروف باقیمانده از دوران قاجار هم در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

ظروف داخل موزه آبگینه

در ضلع شمال غربی موزه هم کتابخانه‌ای با بیشتر از ۴۰۰۰ جلد کتاب در مورد تاریخ هنر و باستان‌شناسی به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی و فارسی قرار دارد.

موزه به قدری جذاب و رنگارنگ و متفاوت است که لااقل دو ساعت را برای گشتن در آن کنار بگذارید.


شما تا به حال از موزه آبگنیه دیدن کرده‌اید؟ به نظر شما هم معماری و تزئینات داخلی خود ساختمان بسیار زیباست؟ دیدن کدام شی یا وسیله تاریخی شما را شگفت‌زده کرد؟ آیا برای شکم‌گردی به خیابان سی تیر رفتید؟ چه غذایی را در این خیابان امتحان کردید؟ خوردن آن را به بقیه هم پیشنهاد می‌کنید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از رفتن به این موزه را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر به تهران یا سایر شهرهای ایران برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سایت برای شما گلچین شده است.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی