دریاچه ارواح ، دریاچه ای پر رمز و راز میان جنگل های مه آلود

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
دریاچه ارواح ، دریاچه ای پر رمز و راز میان جنگل های مه آلود

جایی اسرارآمیز به نام دریاچه ارواح نوشهر در استان مازندران قرار دارد. شاید سوالی در ذهنتان پیش بیاید که چرا نام ارواح را برای این دریاچه انتخاب کرده اند. در این مطلب راز و رمزهای دریاچه را برایتان آشکار می سازیم و درباره علت نامگذاری دریاچه ارواح ، داستان و لوکیشن دقیق تالاب ارواح صحبت می‌کنیم.


دریاچه ارواح کجاست – آدرس دقیق

دریاچه ممرز که به آن تالاب ارواح هم می‌گویند در روستای ملا کلا استان مازندران واقع شده است. این روستا در مسیر بین نور به نوشهر قرار دارد و از هر نظر عادی است. جز این که دریاچه‌ای در آن قرار دارد که برای خیلی‌ها یادآور فیلم‌های وحشت هالیوودی است.

چیزی که در این تالاب توجه همه را در به خود جلب خواهد کرد، درختان خشکیده سرتاسر تالاب است. باید گفت در گذشته دریاچه ارواح به صورت دشتی با درختان ممرز، از خانواده درخت توسکا بود. با جای گذاری آب بندهایی بر آب های جاری این بخش، درختان ممرز به زیر آب رفتند و اکنون قسمتی از درختان از آب دریاچه بیرون زده است. درختان خشک تالاب در میان جنگل های انبوه اطراف، منظره ای زیبا را به وجود آورده است.

دریاچه ارواح

اطلاعات دسترسی به دریاچه ارواح

آدرس : استان مازندران، نوشهر، روستای ملاکلا، 5 کیلومتری روستای چلندر، دریاچه ممرز (تالاب ارواح): روی نقشه ببینید!

مسیر دسترسی : درصورتی که قصد سفر به تالاب ارواح و تماشای زیبایی های آن را دارید، در 12 کیلومتری مسیر نور به نوشهر، وارد جاده ونوش شوید. در جاده ونوش تابلویی به سمت روستای چلندر و صلاح الدین سفلی می بینید. مسیر این روستا را در پیش بگیرید. پس از عبور از روستا به محیط بانی می رسید. هماهنگی های لازم با محیط بانی را انجام دهید و جاده شمالی را به طول 10 کیلومتر ادامه دهید. تابلو دشت و بند ممرز را مشاهده خواهید کرد که دارای جاده ای خاکی است. این جاده شما را به تالاب ارواح هدایت خواهد کرد.

تالاب ارواح نوشهر

داستان دریاچه ارواح نوشهر

جنگل‌ها مکان‌های ترسناکی هستند. بیشتر ما از جنگل و طبیعت به طور کلی ترسی داریم که قابل توضیح نیست. خیلی‌ها معتقدند وحشتی که ما از طبیعت داریم به خاطرات نسلی ما برمی‌گردد که به ما می‌گوید نباید در مکان‌هایی مثل جنگل بیش از حد بمانیم چون ممکن است مورد سوءقصد قرار بگیریم. مثل هر موجود دیگری که غرایزش برای شکار نشدن به کمکش می‌آید.

همانطور که در تصاویر هم می‌بینید اگر شب هنگام و موقع مه به این دریاچه بیایید شبیه محل فیلم‌برداری یک فیلم وحشت می‌شود. به هر حال ترکیب یک جنگل بسیار انبوه و دریاچه‌ای که درختان را در خودش بلعیده است در هر شرایطی ترسناک است.

بیشتر بخوانید: باغ گیاه شناسی نوشهر ؛ نماینده رویشگاه هیرکانی 

شاید برای شما این سوال پیش بیاید، چرا نام این تالاب به دریاچه ارواح معروف است. باید گفت ساکنین روستا تاکنون ارواحی را در این دریاچه ندیده اند. منطقی ترین دلیل آن را می توان منظره این دریاچه دانست. چرا که درختان مرده و خشک تالاب در کنار مه آلود بودن جنگل و صدای حیوانات، حالتی مرموز به آن داده است. در نگاه اول شاید فکر کنید ریشه‌های درخت‌ها بیرون هستند و برگ‌هایشان توی آب در آمده. از بس آب زلال است و رنگ سبز محیط را خوب منعکس می‌کند. ولی با کمی دقت متوجه می‌شوید این چیزی که می‌بینید باقیمانده درخت‌هاست.

.

دریاچه ممرز نوشهر

نکات قابل توجه در سفر به دریاچه ارواح

آفرود سواری در مسیر: با توجه به خاکی بودن مسیر فرعی، بهتر است با خودروهای کمک دار به دریاچه سفر کنید. در غیر این صورت می توانید مسیر خاکی را، با همراهان سفرتان پیاده طی کنید.

بهترین زمان سفر به دریاچه: بهار و تابستان مناسب ترین زمان برای سفر به تالاب ارواح است. مسیر دریاچه در زمستان و پاییز به دلیل شرایط نامناسب آب و هوایی، غیر قابل تردد خواهد بود.
نکته مهم: به دلیل دست نخورده بودن جنگل های اطراف دریاچه، امکان مشاهده برخی حیوانات مانند سگ وجود دارد.


چه جاهای دیدنی دیگری همان اطراف هست؟

اگر تا منطقه نوشهر رفته‌اید و قصد دارید حسابی این اطراف را بگردید می‌توانید با اجاره ویلا بیرون شهر نوشهر اقامتگاه مناسبی برای خودتان پیدا کنید و روی گردشگری تمرکز کنید. پیشنهاد می‌کنیم این دیدنی‌ها را هم از دست ندهید:

باغ گیاهشناسی نوشهر یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های گیاهشناسی ایران است و بجز به نمایش گذاشتن گونه‌های معمول گیاهی، گیاهان خیلی نادر را هم در خودش جا داده است. باغ‌های گیاهشناسی را معمولا با هدف آموزش می‌سازند. این باغ هم از این قاعده مستثنی نیست و می‌توانید اطلاعات جالبی در مورد گیاهان نادر و رو به انقراض در آن پیدا کنید.

 آبشار دارنو و دریاچه فراخین هم که با فاصله کمی از هم قرار دارند از جمله دیدنی‌های نوشهر هستند. برای دیدنشان باید در جاده چالوس به پیش بروید تا وارد جاده معدن سنگ نوشهر بشوید. این آبشار و دریاچه در محاصره جنگل‌های زیبای هیرکانی قرار دارند و برای سفر به آن‌ها باید مثل سفر به دریاچه ارواح حسابی مجهز باشید.

یکی از تفریحات جالب دیگر منطقه رودخانه نوردی در تنگه دار در وسط جنگل نیرنگ است. جنگلی که اسمش را مدیون درخت‌های زیبای با برگ ارغوانی‌اش است.

راستی اگر از جنگل‌نوردی خسته شدید همیشه می‌توانید به دیدار موزه گیاهان دارویی و موزه دریانوردی نوشهر هم بروید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی