دره ستارگان قشم ، آیا واقعاً ارواح در این دره رفت و آمد می‌کنند؟

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
دره ستارگان قشم ، آیا واقعاً ارواح در این دره رفت و آمد می‌کنند؟

اگر از مردم محلی و بومی‌های منطقه سوال کنید، به شما می‌گویند که شب‌هنگام از دره ستارگان قشم فاصله بگیرید. از نظر آن‌ها  پس از غروب آفتاب، جن و شیاطین ظاهر می‌شوند.


چرا اینجا به دره‌ جن ها معروف شده؟

افراد قدیمی اعتقاد دارند ارواح، کسانی که شب در دره حضور داشته باشند را با سنگ می‌زنند. اما آیا دره ستاره‌ ها در شب قابل دیدن است و می‌توان در آن پرسه زد؟  واقعاً اینجا بعد از غروب آفتاب محل عبور شیاطین و اجنه می‌شود؟

پس از ورود به دره ستاره ها، نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند، حفره‌ها و دالان‌های طبیعی زیادی است که شکل‌های مختلفی دارند. باد در لا‌به‏‌لای تونل‌ها می‌پیچد و صداهایی تولید می‌کند که عادی به نظر نمی‌رسند.

این سر و صداها که سالیان سال توسط اهالی بومی شنیده شده‌اند، این باور را در آنها شکل داده که دره ستارگان قشم، جن و روح دارد.

افسانه‌های دیگری هم درباره شکل‌گیری دره ستارگان قشم وجود دارد. می‌گویند در سالیان دور ستاره‌ای درون جزیره افتاده و این پستی بلندی‌ها را شکل داده است.

دلیل علمی شکل گیری صخره‌های عجیب دره ستاره ها

واقعیت این است که بعید می‌دانیم هیچ چیز ماورالطبیعه‌ای در رابطه با این دره وجود داشته باشد.

شاید در نگاه اول نتوانید قبول کنید که چنین اشکال زیبایی تنها به واسطه رویدادهای طبیعی شکل گرفته‌اند، اما واقعیت این است که فرسایش خاک، باران‌های شدید و وزش باد، طی 2 میلیون سال اشکال ماسه‌ای و صخره‌های دره ستاره ها را درست کرده‌اند.

هر وقت در مورد سنگ‌ها صحبت می‌کنید باید بدانید که سنگ‌ها شاید زیادی محکم به نظر برسند. ولی همیشه در برابر آب و باد و تغییرات دما کم می‌آورند.

باد: باد آنقدر قوی است که سخت‌ترین صخره‌ها را هم عوض می‌کند. اما باد به تنهایی کاری از دستش بر نمی‌آید.

باد به خودی خود قدرت زیادی ندارد. اما وقتی ذرات ریز شن و ماسه را با خود حمل می‌کند، داستان عوض می‌شود. این ذرات مثل صیقل عمل می‌کنند و با اصطکاک، به مرور زمان باعث تغییر شکل سنگ‌ها می‌شوند.

آب: آب پیوندهای میان ذرات تشکیل دهنده خاک و سنگ را از بین برده و شکل آنها را عوض می‌کند.

تغییرات دما: طی هزاران سال، تغییرات دما هم بسیار زیاد اتفاق می‌افتد. سرد و گرم شدن، در صخره‌ها ترک ایجاد کرده و آنها را خرد می‌کند. برای همین شکل سنگ‌ها به مرور زمان عوض می‌شود.

چطور به دره ستاره ها برویم؟

در ابتدا باید از مرکز شهر قشم، 15 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید تا به روستای برکه خلف برسید. سپس 5 کیلومتر در یک جاده فرعی به مسیر ادامه می‌دهید تا دره ستارگان مقابل چشمان شما قرار بگیرد. اینجا از ساعت 8 صبح تا غروب آفتاب قابل دیدن است. موقع شب هم با هماهنگی می‌توانید بازدید کنید.

چرا باید دره ستارگان قشم را در شب بازدید کرد؟

دره ستارگان قشم

اینطور نیست که دره ستاره‌ها در روز جذابیتی نداشته باشد. اما دیدن آن در شب، چیزی است که کمتر کسی آن را تجربه کرده است.

دره ستارگان قشم در منطقه‌ای کویری و بدون آلودگی نوری قرار گرفته. پس تماشای ستاره ها و زل زدن به آسمان، بسیار لذت‌بخش خواهد بود. سکوت ناشی از خلوت بودن دره هم  آرامش خاصی دارد. علاقه‌مندان به عکاسی می‌توانند مناظری کم‌نظیر از آسمان و درخشش ستاره‌ها را شکار کنند.

 چند توصیه برای بازدید از دره ستارگان در شب

دره ستاره ها

حتماً دوست دارید شب را در دره ستارگان قشم بگذرانید و واقعیت را خود از نزدیک ببینید. برای چنین تجربه‌ای باید چند نکته را رعایت کنید تا شبی به یاد ماندنی برایتان رقم بخورد.

قبل از هر چیز باید ذهن خود را از باورها و داستان‌های ماورایی مردم محلی خالی کنید. دره ستارگان قشم حتی در روز هم اسرارآمیز است. برخی از دودکش‌های دره اشکال خاصی دارند که شاید در تاریکی دلهره‌آور به نظر برسند. اما قرار نیست هیچ روح سرگردانی مزاحم شما و پرسه زدنتان باشد.

در قدم بعدی باید با سکوت عجیب دره کنار بیایید. تعداد بازدیدکنندگان در شب خیلی کمتر است.

اگر تنها هستید بهتر است شب به دره ستارگان نروید. وجود چند نفر در کنار شما، ترس ناشی از تنهایی و سکوت را کمتر می‌کند. به علاوه اگر اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای پیش آمد، می‌توانید از هم‌تیمی‌ها کمک بگیرید.

تجهیزات مورد نیاز مانند مواد غذایی، قطب نما، چراغ قوه و آب نیز همراه خود داشته باشید. قرار است مسیری ناهموار و صخره‌ای را طی کنید، پس حتماً کفش مناسب بپوشید.

دیدنی های نزدیک دره ستارگان

قلعه پرتغالی ها – کنار دره ستارگان و پر از رمز و راز

می‌شود با بیست دقیقه رانندگی به قلعه پرتغالی ها رسید. قلعه پرتغالی ها قشم را کنار بلوار ژئوپارک پیدا می‌کنید.

اینجا را 500 سال پیش ساخته‌اند و حالا به محلی برای بازدید گردشگرها تبدیل شده. قلعه بخش‌های مختلف و متنوعی دارد.

قسمت‌های مختلفی را می‌شود در قلعه پرتغالی ها دید. از جمله آب انبار، زندان، کلیسا و مقر فرماندهی. در ورودی هم زن‌های محلی را می‌بینید که صنایع دستی می‌فروشند. بعضی وقت‌ها در بساطشان خاک رنگی جزیره هرمز هم پیدا می‌شود.

قلعه پرتغالی ها قشم

قلعه زمانی ساخته شده که پرتغالی ها بر جنوب ایران تسلط داشتند. بعد شاه عباس توانست به حکمرانی‌شان پایان بدهد. در هم نهایت امام قلی خان قلعه را فتح و پرتغالی ها را بیرون کرد.

در قلعه توپ‌های جنگی بزرگ هم هست که آدم را یاد دوران قدیم و جنگ های آن زمان می اندازند.

قلعه چهار برج دیده‌بانی و یک خندق دارد و آن را با ساروج و سنگ‌های مرجانی ساخته‌اند. دره ستارگان قشم را که دیدید، حتما به این جای تاریخی هم سر بزنید.

در جنوب از این جور قلعه‌ها زیاد پیدا می‌کنید. پرتغالی ها زمانی در بیشتر شهرهای جنوبی ایران حضور داشتند.

موزه سنگ

در این موزه که در ساختمان دره قرار دارد ۴۸ نوع سنگ و سنگواره و کانی وجود دارد. می‌توانید در ای‌جا با زمین‌شناسی و اطلاعات مربوط به آن بیشتر آشنا بشوید.

روستای برکه خلف

روستای برکه خلف تمیزترین روستای قشم است چون عادت بانوان این‌جا این است که چندوقت یک‌بار کل روستا را تمیز می‌کنند. صنایع دستی زیبا و لباس‌های رنگارنگ کار دست بانوان این روستاست در همه جای روستا برای فروش و اجاره وجود دارند.

تازه اگر دلتان بخواهد می‌توانید ازشان بخواهید تا روی بدنتان با حنا طرح بکشند و بیشتر با مردم هنرمند این‌جا آشنا بشوید.

نام برکه خلف هم از نام برکه‌ای که متعلق به کسی به نام خلف بوده گرفته شده. ارزش آب این‌جا خیلی زیاد است و همیشه مردم با کم‌آبی روبرو بودند اما پاکیزگی برای آن‌ها حرف اول را می‌زند.

یک کار جالب دیگر مردم این روستا این است که از اگونه‌ای از صدف به نام صدف لب سیاه در برابر انقراض محافظت کرده‌اند .

 


شما هم به دره ستارگان قشم رفته‌اید؟ به نظرتان جایی ترسناک است یا دیدنی؟ چه جاهای دیگری در قشم عجیب و دیدنی هستند؟ چه فصلی را برای رفتن به آن پیشنهاد می‌کنید؟ برای ما در بخش نظرات بنویسید.

راستی به هرجایی که سفر کردید برای اجاره اقامتگاه به وب سایت پینورست سر بزنید و خیالتان از بابت استریل بودن و تمیز بودن واحد انتخابی‌تان راحت باشد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی