شهرک سینمایی غزالی – لوکیشن سریال شهرزاد و فیلم‌های خاطره‌انگیز

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
شهرک سینمایی غزالی – لوکیشن سریال شهرزاد و فیلم‌های خاطره‌انگیز

اگر می‌خواهید بدانید چطور فیلم‌ها و سریال‌های قدیمی‌ را می‌سازند، به شهرک سینمایی غزالی بروید. شهرک غزالی در نزدیکی شهر تهران جایی است پر از خاطره و لوکیشین‌های معروف سینما. می‌خواهیم همه چیز درباره شهرک سینمایی ایران را بررسی کنیم.


شهرک سینمایی غزالی کجاست  

شهرک غزالی تهران

شهرک در جاده مخصوص کرج است. به اتوبان تهران کرج بروید، در کیلومتر 15 و بعد از اینکه کارخانه سایپا را رد کردید، وارد خیابان 55 بشوید. شهرک سینمایی غزالی در منطقه 21 و داخل این خیابان قرار دارد.

در شهرک سینمایی پارکینگ برای بازدیدکننده‌ها در نظر گرفته شده. برای هر ماشین 5 هزار تومان از شما می‌گیرند. فاصله مرکز تهران تا شهرک سینمایی غزالی ، حدودا 30 کیلومتر است.

مسیر رفتن به شهرک سینمایی غزالی با متروبهترین کار این است که به خط 5 متروی تهران بروید و در ایستگاه ایران خودرو پیاده شوید. ایستگاه در کیلومتر 14 جاده است و فقط یک کیلومتر با شهرک سینمایی فاصله دارد.

در ایستگاه که پیاده شدید، اتوبوس‌های مخصوص شهرک را خواهید دید.

اطلاعات بازدید از شهرک سینمایی غزالی

می‌شود هر روز و جمعه‌ها از ساعت 9 صبح تا 5 عصر شهرک سینمایی را دید. قیمت بلیط شهرک سینمایی غزالی برای هر نفر 5 هزار تومان است.

شماره تماس شهرک سینمایی غزالی02144195582

تاریخچه شهرک سینمایی ایران

شهرک سینمایی ایران

شهرک سینمایی را علی حاتمی‌ ساخته. علی حاتمی‌ در سینما و تلویزیون ایران تاثیر زیادی داشته و خیلی‌ها آن را بزرگترین کارگردان ایران می‌دانند.

علی حاتمی ‌در سال 1358 می‌خواست برای سریال «هزاردستان» دکور بسازد. برای همین از جاهای دیدنی تهران و خیابان‌های معروفش عکس گرفت و آنها را با خودش به ایتالیا برد.

بعد هم با ماکت و دکور به ایران برگشت. ماکت‌ها چون از روی عکس ساخته شده بودند، خیلی واقعی و طبیعی به نظر می‌رسیدند.

محمد علی دادگو شهرک را ساخت و بعدها هم آدم‌های دیگر تکمیلش کردند.

بعدها هر کسی می‌خواست سریال تاریخی بسازد، به شهرک سینمایی غزالی می‌رفت و یک لوکیشن جدید برای خودش تعریف می‌کرد.

برای همین است که حالا وقتی در شهرک سینمایی ایران قدم می‌زنید، تاریخ باستانی و اسلامی ایران را می‌توانید در چند ساعت مرور کنید.

گشت و گذار در شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی غزالی

اینجا از همان اولش پر از خاطره است. در شهرک که قدم می‌زنید، دلتان می‌خواهد از همه جایش عکس بگیرید.

خیابان لاله‌زار شاید پرطرفدارترین جای شهرک سینمایی ایران باشد. اینجا دقیقه مثل لاله‌زار قدیم ساخته شده. همان سینماها، کافه‌ها و گراند هتل، در لاله‌زار شهرک سینمایی هم هستند.

راستی می‌دانید چرا به اینجا شهرک غزالی می‌گویند؟ مگر علی حاتمی ‌دکورها را نساخته؟ حتما دلیل خوبی برای این نامگذاری هست.

در دهه 50 تجهیزات زیادی به وسیله صدا و سیمای آن زمان ایران خریداری می‌شد. رئیس وقت صدا و سیما دستور داد چند زمین در فاصله تهران و کرج خریداری کنند.

در آن زمان، مالک زمین‌های خریداری شده کسی بود به اسم غزالی. برای همین آنجا از همان اول به شهرک سینمایی غزالی معروف شد.

در واقع اینجا شهرک سینمایی حاتمی ‌است. البته حالا آن را شهرک سینمایی ایران نامیده‌اند.

لوکیشن‌های شهرک سینمایی ایران

شهرک سینمایی تهران

اینجا به خاطر لوکیشن‌های سریال‌های تاریخی و به یاد ماندنی معروف شده. بعضی از دکورها بهتر و خاطره انگیزتر از بقیه هستند.

لوکیشین سریال شهرزاد

خیلی از صحنه‌های سریال شهرزاد را در خیابان لاله‌زار شهرک سینمایی غزالی فیلم‌برداری کرده‌اند. در همین کوچه‌های لاله زار بوده که ترانه علیدوستی و یوسف زمانی و شهاب حسینی نقش بازی می‌کردند و آقا بزرگ با بازی دیدنی علی نصیریان درگیر ماجراهای خانوادگی‌اش بود.

کافه‌ها و سینماهایی هم که در سریال شهرزاد دیده‌اید، بعضا در همین شهرک بوده‌اند. مثل کافه نادری و سینما تابان.

در خیابان لاله زار خیلی از سریال‌های دیگر هم فیلم‌برداری شده. مثل مدار صفر درجه، کیف انگلیسی، شب دهم و معمای شاه. شهرک سینمایی امکان ساخت این سریال‌های خاطره‌انگیز را فراهم کرده.


چرا تهران را طهران می‌نوشتند؟

یکی از اولین جاهایی که اسم تهران ثبت شده در سفرنامه‌های کسانیست که از جاهای دیگر امپراطوری اسلامی در قرن ششم به تهران سفر کرده‌اند. آن‌ها برای اولین بار اسم این قریه را طهران ثبت کرده‌اند. ولی در همانجا هم اشاره می‌کنند که خود ایرانی‌ها آن را تهران تلفظ می‌کنند چون در زبانشان ط ندارند.

منتها تهران قدیم یا همان طهران چیزی فراتر از یک سبک نوشتن است. طهران یک سبک زندگی و یک جور فرهنگ است. به خصوص در سال‌های اخیر که جنبش‌های هنری مختلف مثل قجر پانک و چیزهایی از این دست در ایران مطرح شده‌اند که از تزیین‌ها و زیبایی‌شناسی طهران استفاده می‌کنند. طهران از نظر زمانی به دوره حکومت ناصرالدین‌شاه تا اواخر رضا شاه برمی‌گردد. همین الان هم در تهران کافه‌ها و رستوران‌های زیادی را می‌توانید پیدا کنید که با این سبک تزیین شده‌اند یا ترکیبی از مدرنیته و سبک طهرانی هستند.


ساخت شهر اورشلیم و سریال مریم مقدس

یکی از جاهای دیدنی شهرک سینمایی غزالی، دکور شهر اورشلیم است. اینجا را برای فیلمبرداری سریال مریم مقدس ساختند.

اورشلیم معماری قبل از اسلام دارد و در سال 1378 ساخته شده. شهریار بحرانی می‌خواست برای سریالش «مریم مقدس» این شهر را به تصویر بکشد. برای همین هم در یک فضای 5000 متر مربعی، محل زندگی حضرت مریم را ساخت.

کوفه و سریال امام علی

سریال امام علی از معروف‌ترین آثار ساخته شده در صدا و سیمای ایران است. داوود میرباقری یک فضای 62 هزار متر مربعی را به شهر کوفه تبدیل کرد تا بتواند حال و هوای آن زمان را به بهترین شکل نشان بدهد.

خانه دکتر وزیری و معمای شاه

چون اینجا را جدیدا ساحته‌اند، در مقایسه با دیگر لوکیشن‌ها تمیزتر و بهتر به نظر می‌رسد.

در سریال معمای شاه، زندگی دکتر وزیری و خانواده‌اش نشان داده شد. برای این کار، دکوری ساختند که حالا خیلی زیبا جلوه می‌کند.

این دکور همه چیز دارد، از جمله ورودی، اتاق مهمان، اتاق غذاخوری و گلخانه و حمام.

کافه‌ها و رستوران‌های شهرک سینمایی

گراند هتل شهرک سینمایی غزالی

به شهرک سینمایی غزالی که می‌روید، نباید از کافه‌ها و رستوران‌های نوستالژی‌اش غافل شوید.

می‌شود ناهار را در رستوران گراند هتل صرف کرد. اینجا واقعا خاطره انگیز است و سوژه خوبی برای عکاسی به شمار می‌آید.

البته کیفیت غذاها آنطور که انتظار می‌رود بالا نیست. اما برای یک بار امتحان کردن، رستوران گراند هتل جای مناسبی است. اینجا موسیقی زنده هم می‌نوازند که البته صدایش کمی‌ زیاد است.

گراند هتل یک چایخانه سنتی زیبا هم دارد.

کافه نادری شهرک سینمایی غزالی هم خیلی خاطره‌انگیز است. البته حالا نمی‌شود وارد کافه شد. اما نام و دکور تابلوی کافه هم می‌تواند برای عکاسی مناسب باشد.


تهران یکی از آن شهرهایی است که آدم‌ها به آن نگاه توریستی ندارند در صورتی که اگر خوب بگردید می‌بینید که پر از موزه و مرکز گردشگری شبیه شهرک سینمایی غزالی است. برای همین ارزش این را دارد که آدم چند هفته‌ای را صرف گشتن در این شهر بکند. حتی یک بار تعطیلاتش را جوری هماهنگ کند که داخل خود شهر شبیه یک توریست بگردد.

اگر تا به حال به شهرک سینمایی غزالی سفر کرده‌اید حتما برای ما در مورد تجربه‌ای که در این سفر داشتید بنویسید. چه جاهای معروفی را دیدید؟ در کدام کافه‌ها نشستید و کدام‌ها بهتر و با کیفیت‌تر بودند؟

ولی اگر تا به حال به این شهرک سفر نکرده‌اید و تنها دلیلی که هنوز این کار را نکرده‌اید نداشتن اقامتگاه مناسب در همان حوالی است، به شما پیشنهاد می‌کنیم با اجاره اقامتگاه در پینورست به این شهرک سفر کنید، عکس بگیرید و خاطره بسازید و بعد تجربه سفرتان را همینجا برای ما تعریف کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی