قلات شیراز ؛ اینجا هم بهارش دیدنی است و هم پاییزش

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
قلات شیراز ؛ اینجا هم بهارش دیدنی است و هم پاییزش

قلات شیراز یکی از ییلاق‌های سرسبز و تاریخی استان فارس است. اینجا شبیه ابیانه برای کاشان و ماسوله برای رشت است. یعنی اگر به شیراز سفر کردید حتماً باید قلات را هم ببینید. اینجا هم بهارش زیباست و هم پاییزش.

مردمش فرهنگ جالب و خاصی دارند و بسیار صمیمی هستند و به زبانی صحبت می‌کنند که کمتر کسی در ایران دیگر آن را بلد است. اینجا پر از باغستان‌هایی است که تویشان می‌توانید غذاهای خوشمزه‌ی شیرازی را امتحان کنید و از همه مهم‌تر جایی بی‌نظیر برای عکاسی است.


قلات شیراز کجاست؟

قلات شیراز روستایی ییلاقی در ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز است. قلات شیراز از آب و هوای  بسیار خوب ییلاقی برخوردار است. اینجا تا چشم کار می‌کند چشمه‌سار و باغ‌های بزرگ و دیدنی است. به دلیل وجود همین باغ‌ها و چشمه‌سار و هوای مطبوع ییلاقی بسیاری از اهالی استان فارس برای گذراندن اوقات خوش در آخر هفته به قلات شیراز می‌روند.

قلات شیراز دارای جاذبه‌های بسیار طبیعی، بافت تاریخی است. همچنین به خاطر بافت فرهنگی خاص مردمانش، ارزش مردمشناسانه و فرهنگی دارد. 

قلات شیراز

راه دسترسی به قلات شیراز از طریق جاده‌ی شیراز اردکان یا همان جاده‌ی شیراز یاسوج است. پس از حرکت از شیراز به اردکان ورودی قلات حدودا ۳۰ کیلومتر بعد از شیراز به سمت اردکان قرار گرفته و پس از آن نیز چند کیلومتری تا روستای قدیمی قلات فاصله است. در روزهای خلوت رسیدن به روستای قلات حدود ۴۰ دقیقه طول می‌کشد.

روی نقشه ببینید!

مسیر دیگری هم برای رسیدن به قلات شیراز وجود دارد که از سمت رود خشک و دره مارون به سمت قلات می‌رود. ورودی این جاده در انتهای بلوار آفرینش شهرک حافظ است. جاده‌ی قدیمی قلات از مسیری تپه ماهور و کوهستانی و پر و پیچ و خم می‌گذرد که  قطعاً از مسیری که از سمت اتوبان می‌آید زیباتر است.

البته اگر در تابستان قصد بازدید از قلات را دارید، رفتن از جاده‌ی قدیمی را پیشنهاد نمی‌کنیم. چون هوا گرم است و امکان دارد هم خودتان اذیت شوید و هم برای ماشینتان مشکلی پیش بیاید. اما اگر از وسیله‌ی نقلیه خودتان مطمئنید این جاده از مسیر شیراز اردکان زیباتر است. خصوصاً در فصل بهار که این مسیر با رویش گیاهان وحشی زیبایی خاصی دارد.

بیشتر بخوانید: روستای پالنگان؛ مسیر دسترسی، جشن‌ها و ماهی‌کباب مخصوص

اگر تصمیم دارید که برای رفتن به قلات شیراز راهی شهر شیراز شوید می‌توانید برای اجاره سوئیت روزانه به سایت پینورست سر بزنید.


طبیعت قلات شیراز چه شکلی است؟

قلات شیراز در واقع دره‌ای در منطقه‌ای کوهپایه‌ای است که در آن چشمه‌های مختلفی جاری است و پر از باغ‌های سرسبز و قدیمی است. در نتیجه می‌توانیم بگوییم که قلات شیراز یک منطقه‌ی ییلاقی و سردسیر است. باغستان‌های بزرگ و قدیمی و سرسبز قلات شیراز امروزه به خاطر توریستی شدن منطقه تبدیل به باغ رستوران‌های مختلفی شده‌اند.

مردم قلات شیراز آداب و رسوم و فرهنگ خاص خودشان را دارند و به زبانی باقیمانده از زبان پهلوی جنوب غربی یا پارسیگ صحبت می‌کنند. این زبان در دوره‌ی ساسانی زبان مردم فارس بوده.

قلات شیراز

قلات در بهار زیباترین طبیعت خود را دارد. هوای خنک، آفتاب ملایم، چشمه‌های پرآب و درختان سبز شده و باغ‌های میوه‌ی شکوفه داده. این موقع از سال برای گشت و گذار و همچنین برای عکاسی کردن خیلی مناسب است. همیشه بهار قلات شیراز بهترین فصل برای گردش و سفر به قلات شیراز بوده. به قول معروف: « شیرازه و بهارش.»

اما طبیعت قلات در پاییز هم دیدنی است. برگ‌های پاییزی رنگارنگ درخت‌های باغات قلات و پوشیده شدن زمین توسط برگ‌ها برای گردش بسیار مناسب و همچنین لوکیشن‌های خیلی خوبی برای عکاسی در پاییز هستند. قلات شیراز در زمستان با وجود سرد بودن هوا، اما در روزهای برفی دارای مناظر زیبایی است و اقامتگاه‌ها و رستوران‌های آن پذیرای گردشگران می‌باشد. اما در شرایط برفی باید در نظر داشته باشید که ماشینتان برای شرایط زمستانی مناسب باشد.

خانه‌های دیدنی و بافت روستای قلات نیز به غیر از معماری زیبا و طبیعتگرایشان و جذابیت ظاهری و ارزش تاریخیشان، در کنار طبیعت زیبای غلات می‌توانند جای خوبی برای عکاسی هم باشند. بافت خانه معمولاً خشتی است و با روش‌های سنتی معماری ساخته شده‌اند.

بناهای سنگی هم کم نیستند و همگی با سنگ‌های سازگار و بومی ساخته شده‌اند. همین موضوع باعث می‌شود که قلات نمونه‌ی مناسبی از جذابیت معماری سنتی در کنار نوگرایی و جذب توریسم هم باشد.

خانه های روستایی

روستای قلات رستوران‌ها و باغ رستوران‌های مختلفی دارد که در آنها انواع غذاهای ایرانی و خوراک سنتی استان فارس سرو می‌شود. در این باغ‌ رستوران‌ها می‌توانید کنار جوی‌های آب و زیر سایه‌ی درخت‌ها بنشینید و از غذایتان لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: روستای برغان کرج ؛ تماشای بهشتی ناب در دل طبیعت استان البرز

تنوع رستوران‌های قلات به حدی زیاد هست که برای مثال شما می‌توانید در مرکز قلات به رستوران گیله‌وا بروید و غذاهای گیلکی و شمالی بخورید. یا در ایتال رستوران غذاهای ایتالیایی میل کنید. همچنین کافه‌های مختلفی نیز در روستای قلات درست شده که ترکیب مدرن و سنتی جالبی دارد. چنین فضایی برای دورهمی گرفتن بی‌نظیر است.


اقامت در قلات و هتل‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی 

علاقه و توجه گردشگران به قلات شیراز به خاطر بافت منحصر به فرد و طبیعت آن و تبدیل قلات به یک مرکز بومگردی سبب شده که در قلات شیراز هتلهای مجهز و لوکس و همچنین اقامتگاههای بومگردی زیادی نیز وجود داشته باشد. اگر علاقهمند به سفرید و دوست دارید که در محیطی مجهز و لوکس اقامت گزینید و فضای دنج، آرام و خصوصیتری در اختیار داشته باشید. پیشنهاد ما برای شما یکی از هتلهای روستای قلات است. تعداد بسیاری از هتلهای روستای قلات در خانههای بزرگ سنتی احداث شدهاند و ترکیبی از فضای سنتی و امکانات مدرناند.

قلات شیراز

اما اگر دوست دارید که شبیه مردم محلی لذت‌ها و چالش‌های زندگی بومی را تجربه کنید و با مردم هم گرم بگیرید و صمیمی شوید، پیشنهاد میکنیم که یکی از اقامتگاه‌های بومگردی در روستای قلات را انتخاب کنید.. با وجود اینکه اقامتگاه‌های بومی هم تجهیزات لازم مثل گرمایش و سرمایش، نظافت و وای‌فای را دارند و به هیچ‌وجه بهتان سخت نخواهد گذشت.


دیدنی‌های نزدیک روستای قلات 

جاذبه‌های روستای قلات تنها طبیعت زیبای آن، باغهای سرسبز و جویبارهای آن نیست. روستای قلات شیراز روستایی تاریخی است و برای همین آثار مهم تاریخی تویش فراوان است. از جمله این آثار میتوان حمام تاریخی قلات را نام برد که در دوره اسلامی بنا شده. دیگر بنای مهم دیگر در روستای قلات، کلیسای روستای قلات است. 

مسجد

کلیسای روستای قلات شیراز یا کلیسای تجلیل مسیح تقریباً هشتاد سال پیش در دوره‌ی پهلوی اول ساخته شده. بعضی از محلی‌های این روستا می‌گویند در جنگ جهانی دوم این کلیسا بازسازی شده و قبل از آن هم اینجا کلیسای قدیمی‌تری بوده است. اما تحقیقات در این باره هنوز کافی نیست.

بیشتر بخوانید: قره کلیسا؛ اولین و قدیمی ترین کلیسا جامع مسیحیان

هرچند خیلی‌ها معتقدند علت ساخته شدن این کلیسا حضور مبلغ‌های مذهبی مسیحی است که در اواخر دوران قاجار و طول دوران جنگ جهانی اول به خصوص در جنوب ایران حضور داشتند. در حال حاضر بنای فعلی کلیسا در حال مرمت و حفظ آن برای آیندگان است و همچنین بنای کلیسا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. بازدید از بنای کلیسا برای عموم آزاد است مگر اینکه به دلایل خاصی، مثل عملیات مرمت، این امکان وجود نداشته باشد.

از دیگر دیدنی‌ها در روستای قلات به گالری‌های صنایع دستی و آثار هنری مردم محلی اشاره کرد. این گالری‌ها هم نوآوری دارند و هم طرح‌هایی آشنا بینشان هست. اگر به قلات می‌روید حتماً برای خودتان یک گلیم یا دست‌بافت بخرید.


شما تا به حال به روستای قنات شیراز رفته‌اید؟ چه فصلی را برای دیدن این روستای ییلاقی ترچیح می‌دهید؟ در کوجه‌های این روستا گشت‌وگذار کردید؟ معماری قدیمی و سنتی خانه‌های اینجا را دوست دارید؟ از کلیسای روستا دیدن کردید؟ به گالری صنایع‌‌دستی رفتید؟ آیا چیزی هم به عنوان یادگاری خریدید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از سفر به روستای قنات شیراز را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر و دیدن مکان‌های جدید برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین در شهر مورد نظرتان به وب سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب برای شما در این سایت گلچین شده است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی