آبشار گزو؛ آبشاری دیدنی در کنار سد لفور سوادکوه

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار گزو؛ آبشاری دیدنی در کنار سد لفور سوادکوه

آبشار گزو درست در دل جنگل‌های سوادکوه قرار گرفته. آبشاری زیبا که برای رسیدن بهش باید یک مسیر نسبتا طولانی را پیاده برویم، اما دیدنش به این مسیر طولانی می‌ارزد. خیلی‌ها اعتقاد دارند گزو زیباترین آبشار شمال است. برای همین هم همیشه شلوغ می‌شود. اینجا در این مطلب پینورست می‌خواهیم مسیر آبشار گزو و زیبایی‌هایش را بهتان نشان بدهیم.


آبشار گزو کجاست؟

برای دیدن آبشار باید به سوادکوه بروید. چند مسیر هست که می‌شود از طریق آنها به گزو رسید؛

می‌توانید طوری به سمت آبشار حرکت کنید که اول سد لفور را ببینید. حتما درباره سد لفور و زیبایی‌هایش شنیده اید. درباره اینجا و حواشی که دارد، بعدا حرف می‌زنیم.

بعد از این که سد لفور را دیدید، باید 2 ساعت دیگر از طریق جاده گنگ افروز به سمت آبشار گزو حرکت کنید. به شیرگاه که رسیدید، وارد اتوبان شوید و راه را ادامه بدهید. جوارم و زیرآب را که رد کردید، وارد جاده آلاشت بشوید. از اینجا مسیر پر پیچ و خم می‌شود. به همین علت طی کردن این مسیر حدودا 2 ساعت طول می‌کشد.

نمایی از آبشار گزو در سوادکوه

اگر تهران هستید و می‌خواهید به آبشار گزو سفر کنید، راه‌های ساده‌تری هم هست. از طریق جاده فیروزکوه آن قدر ادامه بدهید که به آلاشت برسید. بعد هم همان راه زیبا و پر پیچ و خم را باید طی کنید. از تهران تا آبشار گزو حدودا چهار ساعت و نیم راه است.

بعد که به امامزاده گزو رسیدید، ماشین‌تان را باید بگذارید و بقیه راه را پیاده بروید. این که چقدر باید پیاده‌روی کنید، بستگی به شما و همراه‌هایتان دارد. اگر آمادگی جسمانی خوبی داشته باشید، با نیم ساعت جنگل‌نوردی به آبشار گزو می‌رسید. اگر بچه یا فرد کهنسالی همراه‌تان باشد، زمان پیاده‌روی بیشتر می‌شود.

در مسیر آبشار گزو

البته توصیه می‌کنیم اگر پادرد یا مشکلات جسمانی دارید از خیر آبشار گزو بگذرید؛ چون مسیر جنگلی سراشیبی است و برگشتن هم باید سربالایی را بالا بیایید.

شاید بگویید مگر آبشار گزو چقدر زیباست که این همه دردسر را به خاطرش تحمل کنیم؟ خیالتان راحت باشد. بعد از این که آبشار را ببینید، تمام خستگی‌تان در می‌رود. بی علت نیست که خیلی‌ها گزو را زیباترین آبشار شمال و یکی از مهم‌ترین آبشارهای بکر ایران می‌دانند.


آبشار گزو مازندران؛ آبی که از دل جنگل‌ها سرازیر است

بد نیست کمی‌ درباره مشخصات آبشار حرف بزنیم؛ گزو 48 متر ارتفاع دارد. آب از این ارتفاع روی صخره می‌ریزد و پایینش هم یک حوضچه شکل گرفته.

گزو در واقع دو آبشار است، یکی به ارتفاع 5 متر و دیگری هم 43 متر. حوضچه‌ای که حرفش را زدیم، برای شنا کردن خیلی مناسب است. گردشگرهای زیادی اینجا آب‌تنی می‌کنند.

در آبشار گزو و اطرافش حیوانات زیادی زندگی می‌کنند. اگر به اینجا بیایید، احتمالا گرازها را در جنگل می‌بینید. نگران نباشید، گرازها کاری با شما ندارند. در مورد پوشش گیاهی هم می‌شود به درخت‌های راش، انجیلی و توسکا اشاره کرد.

آبشار گزو در سوادکوه

تماشای آبشار گزو چند ساعتی وقت می‌برد. بعدش می‌توانید اطراف را بگردید و مکان‌های جذاب دیگر را ببینید.

راستی بد نیست درباره امامزاده گزو هم صحبت کنیم. اینجا بقعه‌ای هست متعلق به سه امامزاده بدون نام و نشان. بقعه‌ای که برایشان در نظر گرفته‌اند، ساده و البته باصفا است. گزو به علت قرار گرفتن در جنگل، از زیباترین امامزاده‌های ایران به شمار می‌آید.

امامزاده گزو در کنار آبشار

امامزاده 15 اتاق دارد که معمولا به مسافرها اجاره داده می‌شوند. البته اگر به فکر اقامت هستید، بهتر است گزینه‌های دیگری را در نظر بگیرید. چون اینجا در روزهای پر رفت و آمد خیلی شلوغ می‌شود و نمی‌توان رویش حساب باز کرد.


جاهای دیدنی اطراف آبشار گزو

آبشار گزو در سوادکوه است. سوادکوه هم که تا دلتان بخواهد، جا برای گشتن دارد. از جنگل‌های بی‌نظیر تا آبشارهای دیگیری که دیدنشان روزتان را زیباتر می‌کند. در کل حیف است تا سوادکوه بیایید و بعضی جاها را نبینید. در ادامه به چندتا از این جاهای دیدنی سوادکوه اشاره می‌کنیم

سد لفور؛ از قایق‌سواری تا ماهی‌گیری در آب‌های لفور

سد لفور واقعا تماشایی است. لفور یک دریاچه بزرگ وسط جنگل است که معمولا گردشگرها عاشقش هستند. می‌شود در دریاچه هم قایق‌سواری کرد و هم ماهی گرفت. فقط باید حواستان باشد مثل چند سال پیش و ماجرای قایق‌سواری در سد لفور جنجال به پا نکنید!

نمایی از سد لفور در نزدیکی آبشار گزو

سد لفور برای کمپ کردن و اقامت هم جای خوبی است. فقط باید امکانات و تجهیزات مناسب همراه‌تان باشد. یک جزیره مرموز وسط دریاچه هست. بد نیست به آنجا هم سر بزنید و داستانش را کشف کنید.

جالب است بدانید که جنگل‌های لفور چهل میلیون سال قدمت دارند. در کل بازدید از سد لفور را حتما توصیه می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: زیباترین مسیرهای ریلی ایران – تماشای لفور و آبشار بیشه از قاب قطار

هفت آبشار؛ آبشارهای پلکانی تیرکن

اینجا همانطور که از اسمش پیداست، هفت آبشار بزرگ و کوچک دارد. باید وارد جنگل‌های لفور شوید. بعد از حدود یک ساعت پیاده‌روی، هفت آبشار را می‌بینید. آبشارها پلکانی هستند و دیدنشان واقعا لذت‌بخش است.

هفت آبشار زیبا در مازندران

اصلی ترین آبشار اینجا، ارتفاعش به 9 متر می‌رسد. حوضچه‌ای پایین آبشار درست شده که برای شنا کردن و آب تنی مناسب است. حتما در سفرتان به سوادکوه از هفت آبشار هم دیدن کنید.

پارک جنگلی جوارم

جوارم فاصله زیادی با آبشار گزو ندارد. اینجا یک جنگل زیباست با درختانی سر به آسمان کشیده و گیاهانی سرسبز. شاید برایتان جالب باشد که هرسال کلی آدم از جاهای مختلف ایران برای گشتن پارک جنگلی جوارم به مازندران می‌آیند. اگر تا پارک جنگلی جوارم آمدید، می‌توانید برای اقامت یکی از کلبه‌های جنگلی همینجا را اجاره کنید. در ضمن ماهی کبابی‌های معروف جوارم را هم از دست ندهید.

جنگل‌های سوادکوه در نزدیکی آبشار گزو

جنگل اوریم

اگر عاشق جاهای مه‌گرفته هستید، حتما به روستای اوریم سر بزنید. این روستای زیبا، جنگلی دارد که هوایش همیشه مه‌آلود است. در کنار جنگل نوردی، می‌توانید از یک پل تاریخی مربوط به دوری پهلوی اول هم دیدن کنید.

نمایی از روستای اوریم در نزدیکی آبشار گزو


بهترین فصل سفر به آبشار گزو

راستش را بخواهید، اینجا در همه فصل‌ها زیبا و دیدنی است. ولی اگر دنبال هوای خوب و سرسبزی جنگل هستید، توصیه می‌کنیم از اردیبهشت تا مرداد به آبشار گزو سفر کنید.

اینجا پاییز هم زیبا و شگفت‌انگیز می‌شود. به خصوص با تغییر رنگ برگ درخت‌ها و قرمز و زرد و نارنجی شدن جنگل.

در زمستان هم می‌شود آبشار را دید. ولی به خاطر بارندگی‌ها و وضع جاده‌ها، باید حواستان را بیشتر جمع کنید.

می‌توانید قبل از سفر هم اول آب و هوای سوادکوه را چک کنید و بعد راهی شوید.


شما تا به حال از آبشار گزو دیدن کرده‌اید؟ آیا قبل از رسیدن به آبشار از امامزاده گزو هم دیدن کردید؟ از مسیر پیاده‌روید در دل جنگل لذت بردید؟ در سد لفور قایق‌سواری و ماهیگیری را تجربه کردید؟ تجربه کمپ کردن در طبیعت اطراف سد را دارید؟ طعم ماهی‌های کبابی جوارم را چشیدید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر هر زمانی خواستید به شهرهای شمالی یا سایر شهرهای ایران سفر کنید فراموش نکنید که می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع اقامتگاه از کلبه جنگلی و بومگردی تا اجاره ویلا دوبلکس در این سایت برای شما وجود دارد.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی