غار نمکی گرمسار ؛ جاذبه‌ای نفس‌گیر و زمین‌شناختی

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars
0نظر
غار نمکی گرمسار ؛ جاذبه‌ای نفس‌گیر و زمین‌شناختی

درباره جاذبه‌های طبیعی استان سمنان که بسیاری از آنها هنوز ناشناخته‌ مانده‌اند پیش از این در مجله گردشگری پینورست نوشته‌ایم. سمنان بیش از آنچه در ذهن داریم دارای طبیعت و دیدنی‌های متنوع است. این بار هم سراغ غار نمکی گرمسار مشهور به تونل نمکی رفته‌ایم.

با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا همه چیز درباره این غار نمکی جذاب را به شما می‌گوییم.


غارهای قدیمی شهر گرمسار

کوه‌ها و غارهای داخل آن همیشه برای ما جذابیت دارند؛ از اجدادمان که در آنها پناه می‌گرفته و زندگی می‌کردند تا امروز که ما به آنها به چشم یک جاذبه توریستی نگاه می‌کنیم. حتی شاید شنیده باشید امروز اولین آثار هنری خلق شده توسط بشر را همان نقاشی‌های درون غاری مثل آلتامیرا می‌دانند.

غار نمکی گرمسار

یکی از این غارهای دیدنی در شهر گرمسار است. این غار درون کوه اژدها قرار دارد که البته  تا جایی که می‌دانیم خلاف داستان و فیلم هابیت هیچ اژدها و گنجی در آن زندگی نمی‌کنند. غار نمکی گرمسار از آن دست از جاذبه‌ها است که مسلما ارزش حداقل یک بار گشت‌و‌گذار را دارد.

در شهر سمنان تعداد نسبتا زیادی معدن و تونل‌های نمکی پیدا می‌شود. حتی بعضی از آنها را جزو بزرگترین معدن‌های نمکی در تمام خاورمیانه می‌دانند. طبق آخرین بررسی‌های کارشناسان زمین‌شناسی، گرمسار امروز تقریباْ بیش از ۴۰ تونل نمکی در خود جای داده است. دیدن این غارها تجربه جالبی برای مسافران رقم می‌زنند.

بیشتر بخوانید: بعد از یک سال بی‌سفری قرار بود یک سفر یک هفته‌ای بروم! (سفرنامه سمنان)


بیشتر با غار نمکی گرمسار آشنا شویم

به غار نمکی گرمسار برگردیم. این غار در روستایی به نام پاده قرار دارد. این روستا به تنهایی منطقه زیبایی برای گشت‌و‌گذار محسوب می‌شود. آب‌و‌هوای روستای پاده در بیشتر فصل‌های سال گرم و خشک است. این شهر از منابع اصلی معادن و تونل‌های نمکی به‌حساب می‌آید.

غار نمکی گرمسار

این تونل در ناحیه معدن‌های کوهدشت در جنوب شرقی گرمسار قرار دارد. اکثر غارهای این منطقه از نمک و گچ در طی سالیان طولانی شکل گرفته‌اند. به غار نمکی گرمسار که می‌رسید با چنان تنوع رنگی در قندیل و سنگ‌های غار مواجه می‌شوید که شاید هیج کدام را شبیه دیگری نیابید. این حد از رنگ‌های متنوع به‌علت ساختارهای شیمیایی متنوعی درون سنگ‌ها شکل گرفته‌اند.

به درون غار که می‌روید رنگ غالب بر روی دیوار‌ها خاکستری است. شما هر چه بیشتر داخل غار شوید به نقاط تاریکی هم می‌رسید؛ به‌همین علت به چراغ‌قوه قوی نیاز دارید. در طول این پیشروی رنگ‌های دیوارها اما به روشنی می‌روند.

بیشتر بخوانید: موزه مردان نمکی، کشف مومیایی از عصر هخامنش در معدنی اسرارآمیز

تمام دیوار و سقف‌ها پر از قندیل‌های درخشان نمکی هستند. بهتر است مراقب نوک تیز این قندیل‌ها باشید. در طول مسیر چندین حفره وجود دارند. از این جهت استفاده از چراغ‌قوه برای این گردش هیجان‌انگیز بسیار مهم است.


مسیر دسترسی به غار نمکی

غار نمکی گرمسار در فاصله ۱۵ کیلومتری غربی همین شهر، کیلومتر ۹۰ جاده تهران قرار دارد. تقریبا ۵۰۰ کیلومتر قبل از خروجی آزاد‌راه قم به گرمسار باید وارد خروجی سمت راست شوید. با کمی پیش‌روی در طول این مسیر، معادن و غارها کاملا مشخص هستند.

اگر به دنبال لحظات بسیار آرام، دیدن زیبایی‌های طبیعت یا فقط تنفس در هوای بهتری هستید غار نمکی گرمسار می‌تواند تمامی این توقعات شما را برآورده کند.

راستی اگر تصمیم دارید که برای دیدن غار نمکی راهی سمنان و گرمسار شوید می‌توانید برای اجاره سوئیت ارزان به سایت پینورست سر بزنید.


درون غار نمکی گرمسار چه خبر است؟

اگر غارهای سنگ نمک را پیش از این دیده‌اید حتما متوجه بعضی شباهات آن‌ها با عکس‌های ماهواره‌ای از سطح مریخ شده‌اید. پس پیشنهاد می‌دهیم یک دوربین عکاسی همراه خود ببرید تا پس از بازگشت حسرت ثبت نشدن آن حجم از زیبایی را نداشته باشید.

غار نمکی گرمسار

در ایران چشمه‌های آب گرم به خاصیت درمانگری مشهور هستند. کمتر کسی اما از موهبت این غارها مثل تونل نمکی گرمسار اطلاع دارد. بسیاری از مردم سالانه صرفا به‌علت چنین خاصیتی راهی غار‌های نمکی گرمسار می‌شوند. رفتن به این غارهای پیچ‌در‌پیچ و هزارتو شکل نه‌تنها جالب که خواص درمانی فراوانی هم دارد.

حتی اگر معتقد باشید برای بدن ما کار خاصی انجام نمی‌دهد، می‌توانید اطمینان داشته باشید که در اوضاع روحی و حال‌و‌هوای ما بسیار تاثیرات خوبی خواهند داشت. احتمالا از قدیم ضرب‌المثل «هرچه بگندد نمکش می‌زنند» را شنیده‌اید.

بیشتر بخوانید: گنبد نمکی قم ؛ زمینی شبیه به مریخ

بسیاری از مسافران در غار نمکی گرمسار به تمرین مدیتیشن و دست‌یابی به آرامش تلاش می‌کنند. گروه‌هایی که در سکوت غار مشغول مدیتیشن هستند. دیدن آن رنگ‌های متنوع و سکوت سنگینی که در نواحی غار نمکی گرمسار حکمفرما است به چنین تمرینی کمک بسیاری می‌کند. برکه‌ و هوای نمکی از اضطراب‌های مداوم ما به‌طور قابل توجهی کم می‌کند.


ویژگی‌های داخل غار نمکی

میزان جذابیت‌های غار گرمسار باعث می‌شود که احتمالا بعضی دردسر‌ها را کنار بگذارید و راهی آنجا شوید. درون غار انواع سنگ و صخره‌هایی وجود دارند که شاید نظیر آن را قبلا ندیده باشید. در این روزهای کرونا و نبود هوا درون ریه‌های ما، قدم زدن در این محیط بسیار مفید است.

غار نمکی گرمسار

هوای این غار به‌دلیل عبور از درون لایه‌های نمک تمیز، سالم و بدون آلودگی است. بسیاری معتقدند این هوا برای بسیاری از بیماری‌های پوستی و تنفسی می‌تواند مفید باشد. حتی اگر در اوج گرما به غار نمکی گرمسار سفر کنید همچنان از خنکای نسیم درون غار لذت خواهید برد.

به‌ویژه در طول مسیر کوه‌هایی با رنگ‌های متنوع را می‌بینید. کوه‌های محکم که در طول سالیان و ترکیبات عناصر شیمایی از تنوع رنگ بالایی برخوردار هستند.


نکات مهم هنگام سفر به غار نمکی گرسار

سفر به غارها نکات ایمنی مخصوص خود را دارد. اگر پیش از این تجربه غار‌نوردی نداشته‌اید توجه به بعضی موارد ضروری است. همان‌طور که گفتیم چراغ‌قوه یکی از مهم‌ترین ابزار هنگام ورود به غار نمکی گرمسار محسوب می‌شود. نور خورشید از نقطه‌ای دیگر وارد غار‌ها نمی‌شود و بدون چراغ در تاریکی مطلق خواهید افتاد.

غار نمکی گرمسار

لباس‌های راحت، کفش‌های مخصوص پیاده‌روی، عینک دودی و کرم‌های آفتاب به علت آفناب تند‌و‌تیز اطراف و بازتاب آن در سنگ‌های نمکی از دیگر ضروریات سفر به غار نمکی به‌حساب می‌آیند. طبعا در میان سنگ و غارهای نمکی امکانات رفاهی چندانی پیدا نخواهید کرد. پس پیش از ورود به ناحیه غارها، وسایل مورد نیاز خود را از شهر گرمسار تهیه کنید.

همراه داشتن خوراکی و آب همیشه از دیگر ضروریات چنین سفر‌هایی است. در صورتی که احساس نیاز به مدیتیشن و کمی آرامش در غار نمکی داشتید حتما یک زیرانداز سبک همراه داشته باشید. این منطقه پر از نور و تلالو با زباله‌های انسانی به‌سرعت تغییر چهره می‌دهد. در صورت وسوسه شدن به برداشتن یا کندن تکه‌های بلور چنین کاری انجام ندهید. در این صورت با توجه به تعداد مسافران به غارنمکی مطنقه در مدت زمان کوتاهی ازدست خواهد رفت..


دانستنی‌های پیش از سفر

به‌علت موارد ایمنی و جلوگیری از هر حادثه برای بازدید از تونل نیاز به داشتن مجوز از پلیس راهنمایی و رانندگی دارید. برای رفتن به درون غار نمکی گرمسار اطلاع و گرفتن مجوز از مسئولان محیط زیستی ضروری است که در نهایت برای ایمنی مسافران صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: چند ویژگی فوق العاده از گنبد نمکی ، شاهکار طبیعت و عروس کوه های جهان

تونل‌ها سطح لغزنده‌ای دارند به‌همین جهت هنگام قدم زدن در غارها محتاط باشید و از قسمت‌های کناری عبور کنید. در صورتی که قصد بازدید از معدن‌ّ‌های متروک را داشتید برای جلوگیری از گم شدن از جی‌پی‌اس استفاده کنید یا راهنمای آشنا به منطقه شما در طول مسیر کنار شما باشد.


بهترین زمان برای سفر به غار نمکی گرمسار

همان‌طور که می‌دانید گرمسار آب‌و‌هوای خشک و گرم دارد. تونل‌های نمکی این منطقه در نواحی بیابانی قرار گرفته‌اند. به همین دلیل شش ماه دوم سال، به‌خصوص زمستان را بهترین زمان ممکن برای سفر به این غار می‌دانند.

غار نمکی گرمسار

در این فصل تعداد گردشگران در این منطقه نیز افزایش پیدا می‌کند. هوایی که درون غار جریان دارد خنک و مطبوع است. برای هواکشی هم از طریق پمپ هوای تازه را وارد معدن می‌کنند. چندین لوله هم برای کمک به تهویه بهتر هوا وجود دارد. یک هواکش هم از طریق پمپ هوای تازه را وارد معدن میکند. همچنین لوله هایی برای تهویه هوا وجود دارد.


شما تا به‌ حال از غار نمکی گرمسار دیدن کرده‌اید؟ به نظر شما هم این تونل نمکی اعجاب‌انگیز است؟ چه چیزی در این غار بیشتر از همه نظر شما را به خودش جلب کرد؟ راستی از این غار عکاسی هم کردید؟ حتما نظر خودتان را برای ما بنویسید.

اگر اهل سفر و کشف جاهای جدید باشید باید بدانید که پیدا کردن محل اقامت مناسب یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های در هر سفری است. شما می‌توانید با اجاره اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را از این بابت راحت کنید. در این سایت اجاره انواع مختلف اقامتگاه از ویلای ساحلی و آپارتمان لوکس تا اجاره خانه روستایی ارزان امکان‌پذیر است.

 

آرش
آرش روحی

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی