آبشار گنجنامه ؛ آبشار چهار فصل ایران

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر

بیشتر مردم همدان را جزو شهرهای تاریخی حساب می‌کنند. اما این شهر طبیعت بکر و زیبایی هم دارد. رودخانه‌ها، جنگل‌ها و آبشارهای متنوعی در این استان قرار دارند. آبشار گنجنامه یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای همدان است. این آبشار در فصل بهار می‌تواند مقصد خیلی خوبی برای سفر باشد. اگر قصد سفر به همدان را دارید می‌توانید با اجاره آنلاین اقامتگاه هم در وقت و هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید هم با خیالی راحت‌تر به گشت و گذار و لذت بردن از طبیعت زیبای این استان بپردازید.


آبشار گنجنامه در کجاست؟

آبشار گنجنامه در پنج کیلومتری شهر همدان قرار دارد. در این مسیر تابلوهای زیادی نمی‌بینید. بنابراین بهتر است مسیر را از طریق نقشه و یا مسیریاب‌های آنلاین پیدا کنید.

این آبشار در دامنه‌های کوه الوند واقع شده است. وقتی به نزدیکی کوه الوند برسید، تابلوهای آبشار را هم می‌بینید. اگر در شهر از مردم محلی سؤال کنید ممکن است چند راه فرعی بهتان معرفی کنند که هرکسی بلد نیست.

آبشار گنجنامه

مسیر رفتن به غرب شهر همدان بسیار راحت و بی‌خطر است. برای رفتن به نزدیکی آبشار نمی‌توانید تمام مسیر را با خودروی شخصی بروید. در قسمتی از راه باید ماشین را پارک کنید و باقی راه را پیاده‌روی کنید. البته این مسیر طولانی نیست و خیلی زود به آبشار گنج‌نامه می‌رسید.

روی نقشه ببینید!


معرفی آبشار گنجنامه همدان

آبشار گنجنامه همدان حدود ۱۲متر ارتفاع دارد. آب از بالای صخره‌ها به پایین می‌ریزد و در حوضچه جمع می‌شود. این آبشار از دل کوه‌ها و صخره‌های به هم پیوسته‌ای بیرون می‌ریزد. در اطراف آنجا هم درختان و طبیعت خوبی رشد کرده است.

آب این آبشار از منابع طبیعی تأمین می‌شود. آبشار گنجنامه در همه ماه‌های سال پرآب است و می‌توانید از آنجا بازدید کنید.

سنگ‌نوردان زیادی برای تمرین به این آبشار می‌روند تا از صخره‌های آنجا استفاده کنند. همچنین منظره خوبی که طبعیت آنجا دارد برای عکاسی بسیار مناسب است.

آبشار گنجنامه همدان علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، مکانی تاریخی هم به حساب می‌آید. همان‌طور که می‌دانید همدان بخش زیادی از تاریخ ایران را در خودش جای داده است. بنابراین بازدید از موزه‌ها و جاهای تاریخی این شهر می‌تواند جذابیت‌های خودش را داشته باشد.

آبشار گنج‌نامه جدا از طبیعت زیبایی که دارد، کتیبه‌‌های حجاری و باستانی‌ای را هم حفظ می‌کند. بعضی‌ از این کتیبه‌ها به دوران داریوش و خشایارشاه می‌رسند. در واقع با بازدید از آنجا، پیشرفت تاریخ را در کنار طبیعت مشاهده خواهید کرد.

بد نیست بدانید که در دوره‌ هخامنشیان، آب این آبشار را مقدس می‌دانستند و برایش احترام ویژه‌ای قائل بودند. همچنین پادشاهان زیادی از این آب برای آشامیدن و استحمام بعد از رسیدن به پادشاهی استفاده می‌کردند. این روایت‌ها به سن و تاریخ آبشار گنجنامه اشاره می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کتیبه گنجنامه همدان ، یادبود پادشاهان هخامنش از شکوه ایران


بهترین زمان سفر

آبشار گنجنامه هم مثل بیشتر جاهای طبیعی، در فصل بهار هوای خیلی خوبی دارد. به طوری که تبدیل به مکان مناسبی برای پیک‌نیک و یا کمپ زدن می‌شود. 

همان‌طور که می‌دانید این آبشار در تمام فصل‌های سال آب دارد. بنابراین اگر دوست دارید حالا که به آنجا می‌روید کمی هم آب‌تنی کنید بهتر است تابستان به آبشار بروید. این منطقه کوه‌پایه‌ای است و در تابستان زیاد گرم نمی‌شود. حتی در شب‌ها هوا به سمت خنکی و سرما هم می‌رود.

آبشار گنجنامه

اوایل پاییز هم فرصت خوبی برای سفر است. اما از اواخر پاییز و شروع زمستان که هوا سرد می‌شود، آب آبشار کم کم یخ می‌زند. تا جایی که گاهی در زمستان برای چند هفته آبشار به طور کامل یخ می‌بندد. البته برای یخ‌نوردها تجربه خوبی است تا صعود به بالای آبشار را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: آرامگاه باباطاهر ، شاعری شیرین زبان با دوبیتی های عاشقانه


سرگرمی‌های آبشار گنجنامه

معمولاً در فصل بهار و تابستان کوه‌ها و صخره‌های اطراف آبشار گنجنامه همدان، مکان خیلی خوبی برای ورزشکاران و علاقه‌مندان به کوهنوردی است. در فصل زمستان هم یخ‌نوردی ورزش مخصوص آبشار گنجنامه است. عکاسی، خوردن یک وعده‌ لذیذ در کنار آب، آب‌تنی، پیاده‌روی و… از تفریحات خوبی هستند که می‌توانید در آنجا تجربه کنید.

بد نیست موقع سفر یک سری امکانات مثل لباس مناسب و اضافی، کفش راحتی و مناسب پیاده‌روی، خوراکی، غذا و آب آشامیدنی، وسایل مورد نیاز برای استراحت و کمپ زدن و برپایی پیک‌نیک، دوربین عکاسی و … را هم به همراه داشته باشید.

در اطراف آبشار گنجنامه جاهای تاریخی متنوعی برای بازدید وجود دارند. کتیبه معروف گنجنامه یکی از آن‌هاست که بد نیست سری هم به آنجا بزنید. بازدید از منطقه‌های تاریخی گنجنامه برای آن‌هایی که به گذشته ایران علاقه دارند می‌تواند سرگرم کننده باشد.

بیشتر بخوانید: تپه هگمتانه؛ سفر به اولین پایتخت ایران

 


به جاهای دیگر هم بروید

یکی از قلق‌های سفر که اگر آن را بلد نباشید می‌تواند برایتان پشیمانی بیاورد این است که همیشه وقتی به مکان توریستی یا جاذبه طبیعی‌ای می‌روید، به سایر نقاط جذابی که در اطراف وجود دارد هم سری بزنید، بلکه لذت بیشتری ببرید یا اصلا شاید بتوانید جایی برای استراحت و ماندن پیدا کنید و دیگر نیازی به بازگشت نداشته باشید

با بررسی نقشه می‌توانید ببینید که دهکده فرهنگی، ورزشی و توریستی گنجنامه در همان نزدیکی‌های آبشار گنجامه است. پس چه بهتر که بعد از لذت بردن از این جاذبه طبیعی سری هم آنجا بزنید تا با یک تیر دو نشان زده و از سایر جاذبه‌های توریستی همدان بازدید کنید. نکته خوب این دهکده فرهنگی این است که می‌توانید در همان جا با اجاره آپارتمان لوکس استراحت کنید و مدت سفرتان را افزایش دهید و دیگر نگران بازگشتی پر استرس پس از روزی طولانی نباشید.

فرزانه حقیقی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها