باغ گلها اصفهان ؛ بهشتی کوچک در نصف جهان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
باغ گلها اصفهان ؛ بهشتی کوچک در نصف جهان

شهر اصفهان در خاطر بیشتر ما با تصویری زیبا و رنگین نقش بسته است. مطمئنا برای شما هم پیش آمده که هر جا صحبت از نظم و پاکیزگی شهرهای ایران شده نام اصفهان در صدر لیست جای گرفته است. ساخت باغ گلها اصفهان یکی دیگر از تلاش‌هایی است که در راستای زیباتر شدن این شهر انجام شده.

با ما در ادامه این مطلب از مجله گردشگری پینورست همراه باشید تا همه چیز درباره این باغ زیبا را به شما بگوییم.


معرفی باغ گلها اصفهان 

در سال‌های میانی دهه ۷۰ در شهر اصفهان طرحی اجرا شد که هدف آن ایجاد شهری سالم و باطراوت بود. جدا از فعالیت‌هایی مثل نظم دادن به برنامه‌های حمل‌و‌نقل یا احیا و بازسازی بعضی فضاهای شهری، یکی دیگر از اقدامات شهرداری اصفهان در راستای این طرح ساختن باغ گلها بود.

در فضایی با وسعتی نزدیک به ۷ هزار متر مربع در حاشیه زاینده‌رود و در نزدیکی مرکز شهر باغی ساخته شد که علاوه بر زیبایی بصری جنبه تفریحی هم داشت باشد. در ساخت این مکان به جنبه‌های دیگری مثل آموزش، تاریخ و فرهنگ هم توجه شده است.

باغ گلها اصفهان

تقریبا تمام بچه‌هایی که در اصفهان مدرسه رفته‌اند حداقل یک بار در اردو باغ گلها زمان خوبی را سپری کرده‌اند. همان‌طور که تمام شیرازی‌ها یک عکس از زمان کودکی در باغ ارم دارند، در آلبوم بچه‌های اصفهانی هم عکسی یادگاری در راهروهای باغ گل‌ها وجود دارد.

دانشجوهایی که قصد پژوهش و تحقیق در مورد گیاهان یا اقلیم را داشتند هم حتما بارها به باغ گلها اصفهان سر زده‌اند. چرا که در ساخت این باغ تلاش شده تا در حد امکان به اقلیم خشک اصفهان توجه شود و گیاهانی متناسب با شرایط آب‌و‌هوایی شهر در آن کاشته شود.

بیشتر بخوانید: آبشار پونه زار بهشت گمشده استان اصفهان

علاوه بر این در طراحی بخش‌هایی از باغ گل‌ها از الگوی باغ‌های سنتی ایرانی استفاده شده که ترکیب آن با فضاهای مدرن منظره‌های جالبی را به وجود آورده. راهروهای باغ گلها اصفهان با چراغ‌های گرد و کوتاه حتما شاهد افراد زیادی بوده که دست‌در‌دست یار، اصفهان را در میان گل‌ها نفس کشیده‌اند و شاید زیر لب زمزمه کرده‌اند که:

کنار زنده رود از هر کران به   *   هم از دریاچه ی مازندران به 

اگر چه اصفهان نصف جهان است   *   ولیکن از جهانی اصفهان به


دسترسی و اطلاعات بازدید

باغ گلها اصفهان در ابتدای خیابان سلمان فارسی در میدان بزرگمهر واقع شده.

یکی از پایانه‌های اتوبوسرانی شهر اصفهان در میدان بزرگمهر قرار دارد. در نتیجه در هر نقطه‌ای از شهر که باشید تنها با پیدا کردن خط اتوبوسی که به میدان بزرگمهر ختم می‌شود به باغ گلها می‌رسید. خط شماره ۱، خط شماره ۲۸، خط شماره ۲۹، و خط شماره یک BRT شما را به میدان بزرگمهر می‌رساند.

با توجه به اینکه مناسب‌ترین فصل برای رویش گل‌ها فصل بهار است باغ گلها اصفهان در بهار در پربارترین و زیباترین حالت خود قرار دارد. جشنواره لاله‌ها هم در همین فصل در این باغ برگزار می‌شود. هرچند فصل پاییز هم زیبایی خاصی به باغ می‌دهد. این باغ از ساعت ۷ صبح تا ۷ شب میزبان بازدیدکنندگان است. 

راستی اگر می‌‌خواهید با ماشین شخصی به این باغ بروید اصلان نگران جای پارک نباشید. در کنار باغ گل‌ها فضایی به عنوان پارکینگ ساخته شده است.

شماره تماس: 03132672059

هزینه بلیت: هزینه بلیت ورودی باغ گلها اصفهان مبلغ 10 هزار تومان برای گردشگران ایرانی و مبلغ 70 هزار تومان برای گردشگران خارجی است.

اگر زمانی به اصفهان سفر کردید حتما از این باغ گل زیبا هم دیدن کنید. این را هم فراموش نکنید که می‌توانید برای اجاره روزانه خانه در اصفهان به سایت پینورست سر بزنید.


آبیاری گیاهان باغ گلها چگونه است؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم با توجه به اینکه شهر اصفهان در بخش مرکزی و خشک ایران قرار گرفته، یکی از اصولی که در ساختن باغ گلها به آن توجه شده در نظر گرفتن این اقلیم و ایجاد فضایی مناسب برای رشد گیاهان در آن بوده. برای مثال فواره‌های این باغ در کوتاه‌ترین اندازه‌ ممکن ساخته شده‌اند. در نهایت هم به برکه‌ای می‌ریزند که از آب آن برای آبیاری بخشی از باغ استفاده می‌شود یا به سرچشمه‌ی اصلی برمی‌گردد.

باغ گلها اصفهان

برای آبیاری بخش‌های دیگر باغ از سیستم آبیاری تحت فشار استفاده شده تا علاوه بر ایجاد فضای مرطوب تا حد امکان از هدر رفتن آب جلوگیری شود. در بعضی بخش‌ها هم که نیاز به آبیاری کمتری دارند، گل‌ها در فضایی کاشته شده‌اند که بتوانند بیشترین استفاده را از آب باران  داشته باشند.

بیشتر بخوانید: آکواریوم اصفهان ؛ سفر به دنیای ناشناخته‌ها


گشت‌وگذار در بخش‌های مختف باغ گلها اصفهان

باغ ایرانی که فردوس یا بوستان هم نامیده می‌شود بر اساس الگویی ساخته شده که آن را از باغ‌های دیگر در جهان متمایز می‌کند. قدمت ساخت آن هم به دوره‌ ساسانیان برمی‌گردد. از ویژگی‌های مهم الگوی باغ ایرانی دیوارهای بلند، مسیر عبور جوی آب و استخر است که در ساخت باغ گل‌های اصفهان به تمام این جزئیات توجه شده.

به‌جز در نظر گرفتن ویژگی‌های باغ ایرانی درست در وسط باغ طرحی از قالی اصفهان که از زیباترین نقش‌های قالی در ایران به شمار می‌رود با استفاده از گل ساخته شده. حتی در طراحی سنگ‌فرش‌ها هم به طرح و الگوی آن‌ها توجه شده است.

نزدیک به ۴۰۰ گونه گیاه در باغ گل‌ها اصفهان کاشته شده که بر اساس جزئیات محل زندگی تقسیم‌بندی شده‌اند. بخش‌های مختلف با استفاده از بوته‌های شمشاد و زرشک از یکدیگر جدا شده‌اند. برای مثال در میان باغ گل‌ها فضایی صخره‌ای با ارتفاع ۳ متر وجود دارد که حدود ۲۵۰ نوع از گیاهان صخره‌ای در آن کاشته شده. در ضلع جنوب شرقی باغ برکه‌ای مصنوعی ساخته شده که علاوه بر تعدیل هوای محیط اطراف میزبان زندگی گیاهان آبزی مثل نیلوفر آبی است. در کنار این برکه آبشاری با استفاده از سنگ‌های رودخانه‌ای ساخته شده که زیبایی آن را چند برابر می‌کند.

باغ گلها اصفهان

در قسمت انتهایی برکه مساحتی حدود ۲ هزار متر مربع با درخت‌های سوزنی‌برگ پوشیده شده و تنوع این درخت‌ها هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کند. باغ گیاهان پیازی، باغ رز، مجموعه‌ گونه‌های مختلف گل‌های داوودی و مجموعه‌ای از حدود ۵۰ نوع گونه زنبق، از دیگر بخش‌های باغ گل‌ها هستند.

یکی دیگر از بخش‌هایی که پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن دیدن کنید باغ گیاهان دارویی و خوراکی است. طب سنتی ایرانی با گیاهان دارویی گره خورده. در بعضی مناطق ایران که به خاطر خشکی آب‌و‌هوا دسترسی به درصد زیادی از مواد غذایی کمتر بوده برای استفاده‌های درمانی و خوراکی بیشتر از گیاهان استفاده می‌شده. در باغ گلها اصفهان حدود ۱۵۰ نوع از این گیاه‌ها به نمایش گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید: باغ پرندگان اصفهان ؛ قدم زدن در باغی سرسبز همراه با سمفونی پرندگان

امروزه با گذر زمان تکنولوژی کمک کرده تا امکان روییدن گونه‌های متفاوت و متنوع گیاه‌ها در مناطق مختلف فراهم شود. یکی از این راه‌ها ساختن گلخانه است. فضاهایی مسقف و محصور که دما و رطوبت آن‌ها قابل تنظیم است. حتی در بخش‌های مختلفی از یک گلخانه می‌توان اقلیم‌های متفاوت را بازسازی کرد. باغ گلها اصفهان گلخانه‌ای دارد که انواع مختلف گیاهان گلخانه‌ای که در مناطق مرکزی ایران کشت می شود در آن کاشته شده است.

ساختمان ورودی دو طبقه‌‌‌ای که در ابتدای باغ ساخته شده برای کسانی که می‌خواهند بازدید علمی‌تری از باغ‌گل‌ها داشته باشند فضای جالبی خواهد بود. در طبقه اول این ساختمان بروشورها و اطلاعات کتبی مربوط به گیاهان مختلف موجود در باغ در اختیار بازدید‌کننده‌ها قرار می‌گیرد. در طبقه دوم هم فضایی برای نمایش فیلم‌های آموزشی فراهم شده است.

در طول زمان بخش‌هایی مربوط به گیاهانی با اقلیم‌های متفاوت مثل باغ ژاپنی، باغ فرانسوی، گلخانه‌ کاکتوس و کلکسیون فلاور باکس و گل‌های پیچکی هم به باغ گل‌ها اضافه شده است.

 در باغ گلها اصفهان امکان بردن وسیله بازی یا مواد خوراکی وجود ندارد. ولی نگران نباشید. آلاچیق‌های ساخته شده در باغ، شربت خانه، محوطه بازی کودکان و غرفه‌های فروشگاهی نیاز شما را به هر وسیله‌ای برطرف می‌کند. 

بیشتر بخوانید: بازار هنر اصفهان ؛ یادگاری از دوران صفویه


شما تا به‌حال از باغ گلها اصفهان دیدن کرده‌اید؟ به نظر شما هم این باغ واقعا زیبا و دیدنی است؟ دیدن کدام گیاه در این باغ شما را شگفت‌زده کرد؟ کدام بخش باغ را بیشتر از همه دوست داشتید؟ توانستید گیاهانی که می‌شناسید را در آن پیدا کنید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که زمانی به اصفهان یا سایر شهرهای ایران سفر کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا اجاره ویلا با قیمت مناسب و کیفیت خوب در پینورست ممکن است.

دنا منتظر

من دنا هستم.
شیراز به دنیا اومدم، اصفهان بزرگ شدم و یزد درس خوندم.
رشته‌م گردشگری بوده و عاشق آشپزی، سفر و داستان تعریف کردنم.
همه اینا باعث شده مشتاق بشم به اینکه با نوشتن داستان‌هام رو برای آدم‌ها تعریف کنم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی