ابشار فاریاب؛ تنگه‌ای خنک میان گرمای جنوب

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
ابشار فاریاب؛ تنگه‌ای خنک میان گرمای جنوب

ابشار فاریاب یکی از آبشارهای پراهمیت استان بوشهر است. دمای هوا در استان بوشهر بالا بوده و کم‌آبی یکی از مشکلات عمده این استان است به‌همین دلیل آبشار فاریاب برای اهالی روستای رودفاریاب اهمیت بالایی دارد و برای آبیاری باغ‌های خود از آن استفاده می‌کنند.

اگر در نام آن دقیق شویم می‌توانیم متوجه تاریخی بودن این روستا بشویم. فاریاب در زبان فارسی پاریاب گفته می‌شود. پاریاب خلاصه شده‌ی پا روی آب است، یعنی زمینی که برای آبیاری آن از رود یا قنات استفاده می‌شود.

این آبشار نتیجه به‌هم رسیدن آب چشمه‌های منطقه فاریاب دشتستان، رود فاریاب و آبشار آن است. آب ابشار فاریاب شور است ولی زمانی که بارندگی در این منطقه زیاد باشد، شوری آن کم‌تر می‌شود.

این آبشار در منطقه‌ای به‌نام تنگه فاریاب روان است و نکته جالب توجه آن آب‌وهوای خنک تنگه با وجود اقلیم گرم و مرطوب استان بوشهر است. این تنگه حدود ۳ کیلومتر طول دارد و پوشیده از باغ‌های لیمو و درخت‌های نخل است.

اگر قصد بازدید از این آبشار و تنگه را داشتید، خوب است بدانید آبشار تماشایی فاریاب در شهرستان دشتستان، روستای رود فاریاب، در فاصله‌ی ۶۵ کیومتری برازجان و در جنوب کوه بریز بوشهر قرار دارد. بعد از طی کردن مسیر پلکانی و مارپیچ در تنگه می‌توانید به آبشار فاریاب برسید.

 

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی