جنگل فندقلو در اردبیل، جشنواره گل‌های بابونه و فاصله تا گردنه حیران

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
جنگل فندقلو در اردبیل، جشنواره گل‌های بابونه و فاصله تا گردنه حیران

جنگل فندقلو در اردبیل از جنگل‌های خاص ایران است. اینجا به خاطر گل‌های بابونه و نزدیک بودن به گردنه حیران و تله‌کابین، حسابی معروف شده است.

مارال‌ها یا همان گوزن‌های وحشی از گونه جانوران زیبایی است که در جنگل فندقلو زندگی می‌کنند.

جنگل فندقلو دو مسیر دسترسی متفاوت دارد. در این مطلب پینورست درباره آنها حرف می‌زنیم و عکس‌های جنگل را به شما نشان می‌دهیم.


مسیر جنگل فندقلو

از چند راه می‌شود به جنگل فندقلو رفت.

– اول این که شهر اردیبل را رد کنید و از راه نمین به جنگل بروید. از اردبیل تا فندقلو 40 کیلومتر راه است. به شهر نمین که رسیدید، جاده دوداران به فندقلو را پیدا می‌کنید. مسیر را ادامه بدهید تا به جنگل برسید.

– از گردنه حیران هم می‌شود به فندقلو رفت. روستاهای خانقاه علیا و خانقاه سفلی را رد می‌کنید و بعد وارد جاده فندقلو می‌شوید. این مسیر به خوبی راه اصلی (اردبیل) نیست، ولی هم خلوت‌تر است، هم زیبایی زیادی دارد.

– می‌توانید با تله کابین هم به جنگل فندقلو بروید. تله‌کابین مستقیم شما را به بالای جنگل می‌برد.

در مسیر شهر اردبیل، پارکی هست که امکانات خوبی دارد. اینجا می‌شود چادر زد یا این که شب را در کلبه‌های چوبی خوابید.

روی نقشه ببینید!

جنگل فندقلو اردبیل

فاصله جنگل فندقلو تا اردبیل 36 کلیومتر است. می‌توانید 45 دقیقه ای خودتان را به مقصد برسانید.

فاصله جنگل فندقلو تا گردنه حیران 24 کیلومتر است. نیم ساعت زمان می‌برد تا به گردنه حیران برسید.

فاصله جنگل فندقلو تا مشگین شهر 132 کیلومتر است. طی کردن این مسافت 2 ساعتی طول می‌کشد.

فاصله جنگل فندقلو تا سرعین 68 کیلومتر است. حدودا 1 ساعت در راه هستید تا به مقصد برسید.

بیشتر بخوانید: آبگرم‌های سرعین ؛ میعادگاهی برای گردشگران در فصل تابستان


درباره جنگل فندقلو

فندقلو جز جنگل‌های هیرکانی است و شکل‌گیری‌اش به میلیون‌ها سال پیش برمی‌گردد. 25 درصد درخت‌های اینجا فندق هستند و برای همین اسم جنگل را فندقلو گذاشته‌اند.

در فندقلو درخت‌های میوه دیگری مثل سیب وحشی، گوجه سبر، تمشک و ازگیل هم هست. در کل به خاطر آب و هوای فندقلو، اینجا از نظر پوشش گیاهی واقعا کم‌نظیر است.

درخت فندق جنگل فندقلو اردبیلدر جنگل حیوانات زیادی زندگی می‌کنند. از جمله خرس قهوه‌ای، سمور، عقاب طلایی و کبک. ولی اینجا بیشتر به خاطر مارال‌هایش معروف است.

چند سال پیش برای حفظ کردن گونه مارال‌ها، 10 عدد از آنها را در جنگل فندقلو رها کردند. بعدها 7 مارال دیگر هم اینجا رهاسازی شدند.

در جنگل می‌توانید میوه‌های وحشی نوش جان کنید. بعضی دست‌فروش‌ها هم کنار جاده میوه‌های جنگلی و سبزی کوهی می‌فروشند. طعم این میوه‌ها با هر چیزی که تا حالا خورده‌اید فرق دارد.

آب‌وهوای خنک کوهستانی جنگل فندقلو در همه فصل‌ها، روح شما را  تازه می‌کند. هوای سالم اینجا باعث می‌شود چندروزی ریه‌هایتان نفس بکشند و کیف کنید.  یاد این هوا را برای روزهای برگشتتان به شهر ذخیره کنید.

جشنواره گل بابونه در فندقلو

فندقلو به خاطر دشت بابونه حیرت‌انگیزی که دارد، حسابی معروف شده است. از همه جای ایران برای دیدن بابونه‌ها به اینجا می‌آیند.

دشت بابونه فندقلو گل‌هایی دارد که ارتفاع بعضی‌هایشان به 1 متر هم می‌رسد. هر سال در خرداد ماه جشنواره گل‌های بابونه برگزار می‌شود. برای همین گردشگرهای زیادی در بهار به فندقلو سفر می‌کنند.

دشت بابونه جنگل فندقلو

در جشنواره چیزهای مختلفی مثل صنایع دستی، غذاهای سنتی و کارهای هنری به نمایش در می‌آید. بابونه علاوه بر زیبایی‌اش در صنایع دارویی هم کاربرد دارد.

می‌توانید 25 خرداد در جنگل فندقلو باشید تا هم بابونه‌ها را ببینید، هم در جشنواره شرکت کنید.

دیدم گل‌های سفید بابونه که مانند برف زمین را پر کرده‌اند باعث می‌شود خستگی چشمتان در برود.

بیشتر بخوانید: آبشار سردابه ؛ آبی زلال از دل کوه


گردنه حیران؛ تماشای فندقلو از تله‌کابین

با نیم ساعت رانندگی می‌توانید خودتان را به یک جای بکر و دیدنی دیگر برسانید. فقط قبل از رفتن بهتر است وضعیت آب و هوای گردنه حیران را چک کنید. اینجا باران زیاد می‌آید.

گردنه حیران پیچ و خم‌های زیادی دارد و معمولا در بیشتر روزهای سال هوایش مه‌آلود است. اینجا تا دلتان بخواهد کلبه‌های جنگلی و خانه‌های روستایی هست.

 تله کابین گردنه حیران

بیشتر بخوانید: 8 جای دیدنی برای اجاره کلبه چوبی وسط جنگل

گردنه حیران علاوه بر جنگل‌های بکر، یک مجموعه تفریحی هم دارد. می‌توانید کنار درخت‌ها ماشین‌سواری کنید یا این که با تله کابین گردنه حیران به دل ابرها بروید

در بین سرگرمی‌های اینجا، تله‌کابین بیشتر محبوب است. تله کابین شما را به بالای جنگل فندقلو می‌برد. در راه منظره‌هایی شگفت‌انگیز و فوق‌العاده از طبیعت را می‌بینید.

کابین‌های وی‌آی‌پی هم برای مسافرها در نظر گرفته شده است. امکاناتی مثل یخچال، پخش موسیقی و مبل‌های چرمی‌ را در بخش وی‌آی‌پی به مسافرها می‌دهند.

تله کابین گردنه حیران بالاترین استانداردهای ایمنی را دارد. می‌توانید با استفاده از این وسیله زیبایی‌های جنگل فندقلو را از زاویه دیگری ببینید.


جاهای دیدنی اطراف جنگل فندقلو

این منطقه به خاطر آب و هوای خوب، پر از جاهای دیدنی و بکر است.

دریاچه نئور

نرسیده به اردبیل و در 80 کیلومتری فندقلو، دریاچه‌ای بکر و رویایی هست. دریاچه نئور واقعا شگفت‌انگیز و زیبا است.

نئور دریاچه‌ای آب شیرین است که در بهار و تابستان پرآب می‌شود. در اطراف دریاچه تا چشم کار می‌کند، کوه دیده می‌شود.

دریاچه نئور امکانات رفاهی خاصی ندارد، ولی می‌شود کنار آب چادر زد و شب را اینجا گذراند. فقط حتما باید لباس گرم همراه‌تان داشته باشید.

دریاچه نئور ادربیل-نزدیک جنگل فندقلو

بیشتر بخوانید:راهنمای خرید چادر مسافرتی ؛ از ماندن در طبیعت لذت ببرید

آب گرم مشه سوئی

از فندقلو تا اینجا فقط 13 کیلومتر راه است. می‌توانید در آب گرم مشه سوئی حسابی خستگی در کنید.

آب گرم مشه سوئی در دل کوه و جنگل است و برای رسیدن به آن باید پیاده‌روی کرد. بعضی‌ها می‌گویند اینجا تنها آب گرم ایران است که می‌شود از آن آشامید. ولی در هر صورت بهتر است احتیاط کنید و این کار را انجام ندهید.


بهترین فصل سفر به جنگل فندقلو

اگر آخرهای خرداد به فندقلو بروید، گل‌های بابونه را در بهترین حالتشان می‌بینید. فندق‌ها هم در آخر مرداد و اوایل شهریور کاملا رشد کرده‌اند..

در تابستان اینجا مسابقه اسکی روی چمن هم برگزار می‌شود. فندقلو از این نظر شرایط خیلی مناسبی دارد.

دشت بابونه‌ها

جنگل فندقلو در زمستان و پاییز هم زیبایی‌های خودش را دارد. می‌گویند فندقلو دو بهار دارد، یکی در فروردین و دیگری در مهر.. درخت‌های رنگی فندقلو در پاییز واقعا دیدنی هستند.

هر موقع از سال به اینجا بیایید، حتما بهتان خوش می‌گذرد. پس معطل نکنید و بار سفرتان را ببندید.


شما تا به حال به جنگل فندقلو رفته‌اید؟ آیا برای رفتن به این جنگل از تله‌کابین استفاده کردید؟ از آن بالا از ویو و منظره لذت بردید؟ آیا فندق‌ و میوه وحشی خوردید؟ تا به حال در جشنواره گل‌های بابونه که در فصل بهار اتفاق می‌افتد شرکت کرده‌اید؟ تا به حال در مسابقه اسکی روی چمن شرکت کرده‌اید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را از دیدن این جنگل زیبا و طبیعت اطرافش برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر به اردبیل یا سایر شهرهای ایران برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین به سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و بومگردی تا اجاره ویلا خاص در این سایت وجود دارد.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی