آبشار فدامی ؛ شاهکار خلفت در دل بیابان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار فدامی ؛ شاهکار خلفت در دل بیابان

اگر بهترین تفریحی که روح شما را تازه و آرامشی لذت‌بخش هم به شما هدیه کند و البته در حد یک نیم‌روز باشد، نشستن و لذت بردن از یک آبشار دنج نیست؛ قطعا یکی از بهترین‌هایش است. آبشارهای زیادی در اقصی نقاط ایران و مخصوصا در شهرهای کوچک وجود دارد. یکی از این آبشارها، آبشار فدامی در استان فارس است.

آبشار فدامی در یک نقطه آرام و دنج و دور از سروصدا قرار گرفته است. در فضای سبز و طبیعت اطراف این آبشار می‌توانید گونه‌های جانوری و گیاهی مختلف زیادی را ببینید. پس با ما همراه باشید تا به طور کامل با این آبشار زیبا آشنا شوید.


اسم این آبشار از کجا آمده؟

همان‌طور که گفتیم آبشار فدامی از مکان‌های دیدنی استان فارس است. اسم جالب این آبشار هم به‌خاطر وجود شهری به نام فدام در نزدیکی آن است. آبشار فدامی در نزدیکی شهرستان داراب قرار دارد. این قضیه یعنی وجود یک هوای دلچسب و لذت‌بخش درفصل بهار.

حتما پرتقال‌های دارابی را می‌شناسید و می‌دانید که آبدار بودن و رنگ نارنجی دلبرشان دقیقا به خاطر وجود باران‌های بهاری داراب است که باعث رشد چنین پرتقال‌های آبداری در پاییز می‌شود. 


چرا باید آبشار فدامی را ببینیم؟

این آبشار یکی از منحصر‌به‌فردترین آبشارهای ایران به حساب می‌آید. آبشار فدامی به دلیل قرار داشتن در نزدیکی شهرستان داراب، دارای آب‌و‌هوای لطیف بهاری است. یکی دیگر از دلایل جذابیت آبشار فدامی، سکوت و آرامش آن است.

آبشار فدامی

ایران آبشارهای مختلف و صد البته معروف زیادی است همین قضیه باعث شده تا اسم آبشار فدامی کمتر به گوش بخورد. پس طبیعی است که با یک جای دنج و یک مکان ایده‌آل برای یک تفریح نیم‌روزه رو‌به‌رو باشیم.

آبشار فدامی زیستگاه مناسبی برای حیوان‌های مختلف است. دسته‌ای از پرنده‌های مهاجر که راهی جنوب هستند درکنار آبشار توقف می‌کنند. شما می‌توانید انواع مختلفی از پرندگان مثل بلدرچین، درنا، کبک، و کبوتر که مهمان‌های همیشگی این آبشار هستند را هم در آنجا ببینید.

بیشتر بخوانید: آبشار مارگون و ماجرای رودخانه‌ای که از دل کوه می‌گذرد

حیوان‌های دیگری مثل جوجه‌تیغی، روباه، خرگوش، گراز و شغال هم در نزدیکی آبشار فدامی زندگی می‌کنند. این امکان هم وجود دارد که شما دسته‌ای از گوسفندها، بز و میش‌ها را هم ببینید. بومی‌های منطقه و خصوصا اطراف داراب، دام‌هایشان را به کنار آبشار می‌برند تا سیراب شوند و از گیاهان اطراف آبشار تغذیه کنند. 


آبشار فدامی چطور جایی است؟

اگر دوست دارید که چای یا قهوه‌تان را در کنار یک آبشار آرام و درختان سرسبز بنوشید، آبشار فدامی یک مکان مناسب برای شماست. منظره‌ای که قرار است با آن رو‌به‌رو شوید یک چشمه خروشان در دل کوه‌های استان فارس است. آب این چشمه از ارتفاع 15 متری به پایین می‌ریزد و منظره خارق‌العاده‌ای را خلق می‌کند.

این آبشار با فضای سبزی که در اطراف خود دارد یک مکان ایده‌آل برای گذراندن یک آخر هفته آرامش‌بخش یا یک تفریح نیم‌روزه برای تجدید قوا و دوری از زندگی روزمره است. هرجا که آبی جریان دارد، زندگی و شادی و ترشح مقادیر زیادی اکسی توسین هم جریان دارد.

آبشار فدامی

این آبشار قطعا یکی از بهشت‌های برین ساکنین جنوب است که آب‌و‌هوای لطیفش می‌تواند ریه‌هایتان را تازه و سرحال کند. 

یکی از وی‍ژگی‌های آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم است که در فاصله 20 متری آبشار با هم مخلوط می‌شوند. آبشار فدامی 15 متر ارتفاغ دارد و عرض آن در گذشته حدود 800 متر بوده. اما متاسفانه امروزه به دلیل استفاده بی‌رویه و خشکسالی به 200 متر رسیده است.

چشمه آبشار فدامی حدود 1 متر مکعب بر ثانیه آبدهی دارد و در 500 متری آبشار قرار گرفته است. محل خروشیدن چشمه آبشار فدامی در میان تعداد بی‌شماری درخت نخل قرار گرفته است. آب آبشار فدامی باعث به وجود آمدن حوضچه‌ای طبیعی به عمق 20 متر در پایین آن شده که روی هم رفته یک منظره بکر و زیبا را خلق کرده است.

بیشتر بخوانید: دشت ارژن؛ یک گردش کامل در دشت زیبای شیراز

آب آبشار از چشمه‌های بستان و مُرز کوه رستاق سرچشمه می‌گیرد. آب این آبشار در زمستان‌ها گرم و در تابستان‌ها خنک و گواراست. این قضیه نشان دهنده این است که آبشار فدامی در همه فصل‌ها پرآب است و جریان دارد.

آبشار فدامی در نهایت به رودخانه شور می‌ریزد و باعث می‌شود تا شوری آب آن رودخانه هم کمتر شود. آب رودخانه شور که اکنون درصد شوریش به وسیله آب آبشار فدامی تعدیل شده، برای آبیاری 830 هکتار نخیلات و 650 هکتار اراضی کشاورزی اطراف داراب استفاده می‌شود. 


مسیر دسترسی و دیدنی‌های اطراف آبشار

آبشار فدامی در 380 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است. این آبشار در آخرین نقطه جنوب شرقی استان فارس، یعنی در مسیر بندر عباس واقع شده است. آبشار فدامی در فاصله ۱۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان داراب است و در نزدیکی آن تنگه رغز وجود دارد. شما می‌توانید با طی 25 کیلومتر در جاده داراب به طرف فسا به این تنگه برسید.

یک آتشکده زیبا به نام آتشکده آذرخش هم در نزدیکی داراب قرار دارد که می‌توانید قبل از رفتن به آبشار فدامی از آن دیدن کنید. قدمت این آتشکده به هزاران سال قبل می‌رسد. این آتشکده در ابتدا معبد مهرپرستان آریایی بوده است؛ سپس ساسانیان آن را به آتشکده تبدیل کردند. برای بازدید از این بنای جذاب باید به جنوب شرقی شهرستان داراب بروید؛ جایی در 5 کیلومتری این شهرستان.

منطقه شکار ممنوع و کوهستانی چاه نفت شهرستان داراب هم یک مکان فوق‌العاده زیباست. دشت شقایق و درختان بادام این منطقه، صحنه زیبایی را خلق کرده‌اند.

اگر قصد دارید برای دیدن آبشار فدامی و طبیعت زیبای آن راهی استان فارس و شهر داراب شوید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به وب سایت پینورست سر بزنید.


در سفر نیم‌روزه به آبشار فدامی چه کارهایی انجام دهیم؟

اولین نکته در رابطه با آبشار فدامی این است که این آبشار 24 ساعته باز است و ورودی خاصی ندارد؛ پس اگر اهل کمپینگ هستید این آبشار یک مکان مناسب برای کمپ کردن است. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که در نزدیکی آبشار فدامی امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد. پس در صورت تصمیم به کمپ کردن در این مکان باید از قبل به فکر تمام وسایل موردنیاز خود باشید.

همان‌طور که در بالا گفته شد آب این آبشار در پایین آن حوضچه‌ای به عمق 20 متر را تشکیل داده است؛ پس این آبشار برای یک آبتنی جانانه هم یک مکان مناسب است. البته شرط آبتنی در این حوضچه این است که افراد ماهر و نجات غریق باتجربه در کنارتان حضور داشته باشند تا حواسشان به هر گونه خطر احتمالی باشد.

آبشار فدامی

می‌شود گفت که غارهای کنار آبشار فدامی بخش هیجان‌انگیز این منطقه‌ هستند. اگر تجربه غارنوردی دارید یا به آن علاقه‌مندید دیدن غارهای اطراف این آبشار برای شما خالی از لطف نیست. این غارها عمق‌های مختلفی دارند که با توجه به تجربه‌تان باید غار مناسب خود را پیدا کنید. برای غارنوردی تجهیزات لازم را فراموش نکنید و سعی کنید این فعالیت را گروهی انجام دهید.

تعداد زیادی برگزارکنندگان تورهای طبیعت‌گردی وجود دارند که به مقصد این مکان زیبا، تورهای نیم‌روزه برگزار می‌کنند. یک راه امن و آرام بازدید از آبشار فدامی همراهی با این تورهای طبیعت‌گردی است.

اگر شما اهل اسپا و ماساژ و پدیکور باشید، قطعا می‌دانید که نوعی اسپا به نام فیش اسپا وجود دارد که در آن پای شما در حوضچه‌ای قرار می‌گیرد که در آن تعداد زیادی ماهی‌های فوقالعاده ریز وجود دارد. این ماهی‌ها با گذشت چند دقیقه بدن خودشان را به پاهای شما  می‌زنند و سعی می‌کنند پوست پایتان را بمکند. این کار ماهیان باعث ماساژ پای شما می‌شود و خستگی را از پاهایتان دور می‌کند.

جالب است بدانید که در حوضچه آبشار فدامی این نوع از ماهیان وجود دارند. کافی است چند دقیقه پاهایتان را در آب بگذارید تا در کنار پای شما جمع شوند. نترسید و اجازه دهید ماهی‌ها پوست پایتان را بمکند. شما می‌توانید در آبشار فدامی از این ماساژ رایگان نهایت لذت را ببرید. 

بیشتر بخوانید: بهشت گمشده شیراز؛ چطور تنگ بستانک بهشت شد؟

توجه داشته باشید که نزدیک‌ترین اقامتگاه‌ها به این آبشار، در شهرستان داراب و روستاهای اطرافش قرار دارند. اقامتگاه‌های بوم‌گردی باباحسین کوهستان و غریب خان از جمله اقامتگاه‌هایی هستند که در روستاهای اطراف داراب قرار دارند. باشگاه فرهنگیان داراب، مهمان‌پذیر فرمانداری و مرکز رفاه فرهنگیان از جمله مکان‌های اقامتی خود شهرستان داراب هستند.

حتما تلفن همراهتان را با شارژ کامل به آنجا ببرید. می‌پرسید چرا؟! چون این منطقه آنقدر بکر و زیباست که محال است که دلتان نخواهد حتی شده یک عکس از آن بگیرید! 


برای بازدید از آبشار فدامی به چه وسایلی نیاز دارید؟

این گزینه کاملا بستگی به خودتان و مقدار زمانی که می‌خواهید در آنجا بمانید دارد. به طور کلی باید تلفن همراه، کفش مناسب کوهنوردی، یک دست لباس اضافه (در صورت تمایل به آبتنی)، کرم ضد آفتاب، مواد خوراکی و وسایل بهداشتی به همراه داشته باشید.

اگر به قصد کمپ کردن به آن منطقه می‌روید باید وسایل لازم کمپینگ مثل کیسه خواب و چادر مسافرتی به همراه داشته باشید. اگر هم اهل غارنوردی هستید حتما حواستان به کفش مناسب و وسایل غارنوردیتان باشد. کیسه زباله برای جمع کردن زباله‌های خودتان هم که از واجب‌ترین چیزها است.


شما تا به حال از آبشار فدامی دیدن کرده‌اید؟ تجربه کمپینگ و شب‌مانی در اطراف آبشار را دارید؟ آیا در حوضچه‌ پایین آبشار آبتنی هم کردید؟ شما اهل غارنوری هستید؟ گشتی درون غارهای اطراف آبشار زدید؟ حتما تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر اهل سفر رفتن و دیدن جاهای جدید باشید باید بدانید که پیدا کردن محل اقامت مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی هر سفری است. شما می‌توانید با رزرو اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را از این بابت راحت کنید. اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا اجاره ماهانه ویلا استخردار در این سایت وجود دارد.

 

 

 

زهرا صفوی فرد
بقیه‌ نوشته‌ها

سلام
من زهرام
مهتاب صدام میکنن
کارشناس مدیریت جهانگردی از دانشگاه شیراز
اهل شیراز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها