امامزاده عینعلی و زینعلی ؛ زیارتگاهی سرسبز و کمتر شناخته‌شده

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
امامزاده عینعلی و زینعلی ؛ زیارتگاهی سرسبز و کمتر شناخته‌شده

اگر بخواهید به امامزاده‌ای در تهران بروید معمولا اولین انتخاب امامزاده صالح یا شاه عبدالعظیم است. اما اگر به دنبال امامزاده‌ای خلوت هستید که پر از درخت‌های بلند و قدیمی باشد و معروف باشد که زیاد حاجت می‌دهد، ما به شما امامزاده عینعلی و زینعلی را پیشنهاد می‌کنیم.

این بقعه را کمتر کسی می‌شناسد و شاید خارج از محله خودش کمتر کسی بداند که چنین جایی اصلا وجود دارد؛ امامزاده‌ای با معماری قاجاری، درختان سربه‌فلک‌کشیده و البته که محله‌ای دنج و خلوت که شما را به یاد کوچه باغ‌های قدیمی می‌اندازد. 


امامزاده عینلی و زینعلی کجاست؟

برای رفتن به این امامزاده باید به غرب تهران و محله پونک بروید. این آرامگاه در اتوبان اشرفی اصفهانی، بلوار پونک، پونه سوم و کوچه امامزاده (مبین) قرار دارد. 

دسترسی با اتوبوس: اگر می‌خواهید با اتوبوس به اینجا بروید می‌توانید سوار اتوبوس‌های BRT خط ده شوید و در ایستگاه مجتمع قضایی (آبشناسان) پیاده شوید. همچنین خط‌های 110 (آزادگان – جنت آباد) و 153 (آزادی – مخابرات) اتوبوسرانی هم در این ایستگاه توقف دارند. از این ایستگاه تا امامزاده باید حدود سیصد متر پیاده‌روی کنید. 

امازاده عینعلی و زینعلی

دسترسی با مترو: اگر می‌خواهید با مترو به این‌جا بروید می‌توانید به سراغ خط 4 مترو تهران (کلاهدوز – ارم سبز) بروید و در ایستگاه میدان آزادی پیاده شوید. از اینجا باید دوباره به سراغ خط ده BRT بروید و در ایستگاه آبشناسان پیاده شوید. 

دسترسی با ماشین شخصی: برای رفتن با خودرو شخصی هم مشکل خاصی وجود ندارد و هیچ محدودیت ترافیکی در این منطقه نیست. اما باید بدانید شما دارید به ده پونک می‌روید؛  محله‌ای قدیمی با کوچه‌هایی باریک. همین مساله شاید پیدا کردن جای پارک را کمی برای شما سخت کند بنابراین بهتر است قبلا فکرش را کرده باشید. 

آدرس: بزرگراه شهید اشرفی اصفهانی، بالاتر از چهارراه پونک، بلوار پونک، کوچه امامزاده

تلفن: ۰۲۱۴۴۴۶۳۳۸۳

وبسایت: https://eynalizeynali.com/

روی نقشه ببینید!

اگر زمانی به تهران آمدید حتما از امامزاده عینعلی و زنیعلی هم دیدن کنید و این را به یاد داشته باشید که می‌توانید برای اجاره روزانه سوئیت ارزان به سایت پینورست سر بزنید.


داستان عینعلی و زینعلی

اگر در صحبت روزمره اسم این امامزاده را بشنوید این‌طور به نظر می‌آید که درباره یک نفر صحبت می‌شود اما در واقع اینجا محل دفن دو نفر است. 

روایت‌های مختلفی درباره اصالت و سن این دو نفر وجود دارد. اما چیزی که تقریبا همه روایت‌ها بر روی آن توافق دارند آن است که این دو برادر بوده‌اند و هر دوی آن‌ها نوجوانانی لاغر و از فرزندان امام سجاد بوده‌اند. 

امازاده عینعلی و زینعلی

در روایت‌های مختلف سن عون ابن علی (عینعلی) بین هفت الی یازده سال و سن زید ابن علی (زینعلی) بین سیزده الی هفده سال بیان شده است . گفته می‌شود که این دو برادر در زمان امام رضا به ایران می‌آیند اما از ترس ماموران حکومتی به ده پونک فرار می‌کنند و مشغول به کار می‌شوند.

بیشتر بخوانید: امامزاده اسماعیل زرگنده ؛ از شجره‌نامه و تاریخچه تا درخت مقدس

این دو برادر وقتی در کنار نهر آبی خواب بوده‌اند توسط یک میرآب کشته می‌شوند و به چاه انداخته می‌شوند. سال‌ها بعد پیکر این دو برادر از چاه خارج می‌شود. برای آن‌ها مقبره‌ای ساخته می‌شود که امروزه به امامزاده عینعلی و زینعلی مشهور شده است. 


آرامگاه عینعلی و زینعلی

گفته می‌شود که این امامزاده در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است. اما ساختمانی که ما امروز می‌بینیم در زمان ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۳۳۷ و توسط خانواده فرمان‌فرمائیان بازسازی شده است. ساختمانی هشت گوش با شیروانی سبز رنگ که اگر وارد آن شوید یک بنای چهار ضلعی را درون آن می‌بینید. این ساختمان در وسط یک حیاط بزرگ قرار دارد؛ حیاطی که بخشی از آن به عنوان یک قبرستان استفاده می‌شود و بخش دیگر متعلق به آرامگاه این امامزادگان است. 

داخل این امامزاده می‌توانید آیینه‌کاری‌ها و نورپردازی‌های زیبایی را ببینید که شناسنامه معماری مکان‌های مذهبی در ایران است. 

امازاده عینعلی و زینعلی

ضریح این امامزادگان تا سال ۱۳۸۰ چوبی بود و در سال ۱۳۷۶ توسط فریدون پرهیزگار مرمت و بازسازی شد. اما در در سال ۱۳۸۰ ابوالحسن میبدی ضریح جدیدی برای این آرمگاه ساخت. این ضریح فلزی با مدل چوبی قبلی تعویض شد. 

در محوطه بیرونی امامزاده می‌توانید آرامگاه عمومی را ببینید. نکته جالب درباره این آرامگاه زیاد بودن نام خانوادگی پونکی بر روی سنگ قبرها است. بومی‌های پونک ترجیح می‌دهند به جای بهشت زهرا در این امامزاده دفن شوند. البته قدیمی‌ترین قبر این آرامستان مربوط به سال ۱۳۷۰ است و قبل از آن کسی در اینجا دفن نمی‌شده است. 

این بقعه جزو معدود امامزاده‌هایی است که برای ورود به آن اجباری به پوشیدن چادر برای خانم‌ها نیست. هر چند که در ورودی چادرهایی در دسترس قرار دارد و هر کس بخواهد از آن استفاده می‌کند. 

در این محوطه می‌توانید نهر آبی را ببینید که همان رود فرحزاد است. طبق روایت‌ها این دو برادر در کنار همین نهر مورد حمله قرار می‌گیرند و کشته می‌شوند. 

بیشتر بخوانید: امامزاده داوود تهران ؛ دره خوش آب و هوا در نزدیکی تهران


درختی که خون گریه می‌کند!

در داخل حیاط امامزاده عینعلی و زینعلی درختی با عمر ۲۵۰ سال قرار داشته که طبق گفته بومی‌ها در روز عاشورا خون گریه می‌کرده است. طبق گفته محلی‌ها این درخت چنار تکیه‌گاه این دو برادر برای وضو گرفتن بوده است، سال‌های سال در روز عاشورا شیره‌ای قرمز رنگ از آن خارج می‌شده است و مردم برای تبرک این شیره را با پارچه خشک می‌کردند.

امازاده عینعلی و زینعلی

البته چند سال قبل طی یک بازسازی اشتباه در حیاط امامزاده دسترسی این درخت به آب قطع و کاملا خشک شد. اکنون دیگر این درخت قدیمی در داخل حیاط نیست. بعضی مردم که داستان خشک شدن این درخت را نمی‌دانند به اشتباه به سراغ درختان دیگر می‌روند و تصور می‌کنند آن درخت همان درخت مشهور است.


اطراف امامزاده عینعلی و زینعلی

این امامزاده در محله‌ای قدیمی قرار دارد که روزگاری به عنوان ده پونک شناخته می‌شده. در اطراف این امامزاده می‌توانید کوچه‌هایی را پیدا کنید که بسیار شبیه به کوچه‌باغ‌های قدیمی است. اگر از حیاط امامزاده به پشت ساختمان نگاه کنید می‌توانید دره فرحزاد را ببینید که البته دیگر از صفا و سرسبزی آن خبری نیست. 

امازاده عینعلی و زینعلی

پارک نهج‌البلاغه

اما نزدیک‌ترین جای دیدنی به این جا پارک نهج‌البلاغه است. این پارک در واقع ادامه همان دره فرحزاد است که تبدیل به بوستانی زیبا شده است و حداقل یک بار باید آن را دید. در این پارک مسیر پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، رودخانه، شهربازی، آلاچیق و حتی یک پل معلقی قرار دارد. شما می‌توانید روی این پل علاوه بر تماشای کل دره در زیر پای خود، بانجی جامپینگ را هم تجربه کنید. 

مرکز خرید بوستان

کمی پایین‌تر از این امامزاده میدان پونک قرار دارد که در ضلع غربی آن می‌توانید به سراغ مرکز خرید بوستان بروید. مرکز خریدی با بیش از هشتصد فروشگاه مختلف که از شهروند و شهر کتاب گرفته تا صرافی و زمین بازی کودکان در آن پیدا می‌شود.


خدمات امازاده عینعلی و زینعلی

در این امامزاده علاوه بر زیارت کردن و استفاده از فضای دنج و باصفایی که دارد می‌توانید از خدمات دیگری هم استفاده کنید؛ خدماتی مثل درمانگاه طب سنتی، مشاوره، مهد قرآن، باشگاه فرهنگی ورزشی و صندوق قرض‌الحسنه که همگی در اطراف امامزاده مستقر شده‌اند. 

امازاده عینعلی و زینعلی

بیشتر بخوانید: فرحزاد ؛ پیاده‌روی و شکم‌گردی در محله‌ای خوش آب و هوا


این امامزاده با آن حیاط سرسبز و منظره‌ای که در پشت سر دارد می‌تواند پناهگاه خوبی برای هرکس باشد که می‌خواهد ساعتی را با خود خلوت کند و به چیزی فکر نکند. تماشای معماری قاجاری، درختان سر به آسمان کشیده و فضای معنوی این مکان باعث می‌شود تا چند ساعتی را در آرامش بگذرانید.

آیا شما درباره درختی که خون گریه می‌کند یا اصلا درباره این امامزاده چیزی شنیده بودید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید. 

اگر قصد دارید برای سفر به تهران یا سایر شهرهای ایران برنامه‌ریزی کنید و در مورد محل اقامتتان نگران هستید می‌توانید با رزرو اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را راحت کنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سایت برای شما گلچین شده است.

محمد عمرانی

من محمدم. عاشق عکاسی و کسی که می‌نویسه چون دوست داره یاد بگیره. برای من نوشتن مثل یک کلاس می‌مونه که چیزای جدیدی یاد میگیرم ازش. بر خلاف اینکه آدم کم‌حرفی هستم، نوشتن برام خیلی راحت‌تره البته نه درباره خودم

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی