دره ارگت دودانگه ؛ کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی در منطقه محافظت‌‌شده

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
دره ارگت دودانگه ؛ کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی در منطقه محافظت‌‌شده

استان مازندران جاذبه‌های دیدنی و طبیعی زیادی دارد که برای خیلی‌ها شناخته‌شده است؛ اما کمتر کسی سراغ دره ارگت دودانگه رفته است. این دره بکر درست وسط منطقه محافظت‌شده دودانگه قرار دارد. طبیعت این دره بسیار سرسبز و پر از جنگل‌های انبوه و چشمه‌های فراوان است.

از آنجایی که رسیدن به این دره به کمی کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی نیاز دارد، بنابراین یک مقصد عمومی نیست. اگر تصمیم گرفتید برای آخر هفته به این منطقه بروید تا آخر این مطلب همراه ما باشید.


دره ارگت دقیقا کجاست و چگونه به آنجا برویم؟

اول از همه باید بگوییم که بهتر است همراه با یک تیم کوه‌نورد و سنگ‌نورد به دره ارگت دودانگه بروید. اگر به این تیم‌ها دسترسی ندارید با کسانی بروید که قبلا به این دره رفته‌اند و مسیر را به خوبی می‌شناسند. 

این را هم باید بدانید که برای ورود به دره باید مجوز سازمان حفاظت از محیط‌ زیست را داشته باشید؛ بنابراین بهتر است که با تورهای طبیعت‌گردی به دره ارگت دودانگه بروید. مسیر دره ارگت از جاده فرعی دارپشت شروع می‌شود. 

دره ارگت دودانگه

برای شروع مقصد ساری و شهرستان کیاسر را درنظر بگیرید. قبل از شهرستان کیاسر جاده فرعی دارپشت را پیدا کنید. بین روستای چهارباغ و بندبن می‌توانید مسیر دره ارگت را ببینید. حدود ۱۵ دقیقه باید در این مسیر پیاده‌روی کنید و بعد از این پیمایش سبک به صخره‌های شمالی می‌رسید. از اینجا تا مقصد باید حدود ۱۵ تا ۲۰ متر سنگ‌نوردی کنید. 

روی نقشه ببینید!

بعد از حدود ۱ الی ۲ ساعت به ورودی غار دیوخانه یا دژخانه می‌رسید. می‌توانید داخل غار یا روی زمین صاف دره استراحت کنید. 

در آخر این را بگوییم که بهترین فصل برای سفر به دره ارگت دودانگه بهار و تابستان است. در این دو فصل هوا در بهترین حالت خودش قرار دارد و زیاد سرد نیست. 

اگر هر زمانی تصمیم گرفتید برای رفتن به دره ارگت برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای دیدن تعرفه اجاره خانه روستایی و اجاره آن در ساری یا دیگر شهرهای مازندران به وب سایت پینورست سر بزنید.


دیدنی‌های طبیعی دره ارگت دودانگه

همان طور که گفتیم دره ارگت در منطقه حفاظت‌شده دودانگه قرار دارد، بنابراین حیوان‌های زیادی مثل خرس، پلنگ، گرگ، گوزن، شوکا، مار و بز در اینجا زندگی می‌کنند. در حالت عادی این حیوان‌ها خودشان را از انسان‌ها دور نگه می‌دارند ولی شاید بتوانید خرس و گوزن‌ها را در دره ببینید. 

دره ارگت دودانگه

دیدنی‌های دیگر دره ارگت دودانگه غار دیوخانه، چشمه‌های پرآب و درخت‌های سربه‌فلک‌کشیده هستند.  یک آبشار هم در ابتدای مسیر وجود دارد. بعضی‌ها می‌گویند که غار دیوخانه قبلا عبادتگاه بوده است و می‌توانید بقایای گذشته‌های دور را داخل آن ببینید. برای اینکه به داخل غار بروید به تجهیزات احتیاج دارید. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ توصیه ضروری برای جنگل نوردی و طبیعت گردی


برای سفر به دره ارگت دودانگه به چه وسایلی احتیاج دارید؟

مسیر دره ترکیبی از پیمایش سبک و سنگ‌نوردی است؛ برای همین به کفش مناسب نیاز دارید. یک کفش طبیعت‌گردی یا کوه‌نوردی سبک می‌تواند برای پیمایش دره ارگت دودانگه مناسب باشد. حتما قبل از شروع سفر دمای هوا را بررسی کنید و لباس مناسب هم با خودتان ببرید. 

اگر در تابستان و بهار به این دره می‌روید یک تی‌شرت خنک، بادگیر و کاپشن پلار مناسب است. اگر تا به حال این مسیرها را تجربه نکرده‌اید می‌توانید باتوم کوه‌نوردی هم با خودتان بردارید. چراغ‌قوه، لوازم کمک‌های اولیه و کرم ضد آفتاب هم از وسایلی هستند که بهتر است همراه خودتان داشته باشید. 

دره ارگت دودانگه

در طول مسیر چشمه‌های زیادی وجود دارد، ولی اگر دوست ندارید از آب چشمه‌ها استفاده کنید بهتر است ۱ یا ۲ بطری آب بردارید. با توجه به زمان‌بندی برنامه رفتن به دره ارگت دودانگه حتما خوراکی و تنقلات هم در کوله‌تان بگذارید. میوه و مغزهای مختلف برای این برنامه مناسب هستند. 

اگر تصمیم گرفتید از غار دیوخانه هم بازدید کنید به طناب فنی، تجهیزات زدن کارگاه و تجهیزات ایمنی انفرادی احتیاج دارید. پیمایش غار دیوخانه را حتما همراه با گروه و تجهیزات مخصوص انجام دهید. بعضی از گروه‌ها از تجهیزات قدیمی استفاده می‌کنند. بنابراین بهتر است قبل از حرکت وسایل موردنیاز را بررسی کنید. 

بیشتر بخوانید: دریاچه چورت؛ دریاچه‌ای در آغوش جنگل


دیدنی‌های کیاسر و دودانگه ساری

هر گوشه از استان مازندران دیدنی‌های زیادی دارد. بنابراین قبل از اینکه تصمیم بگیرید و راه بیفتید بهتر است اول مقصدهای خودتان را مشخص کنید. اگر تصمیم گرفتید به دره ارگت دودانگه بروید، جاهای دیگری هم هستند که می‌توانید به آن‌ها سر بزنید و خوش بگذرانید. 

دیدنی‌های کیاسر

در کیاسر می‌توانید به آبشار بندگاه، روستای اروت، دریاچه پله و پارک ملی کیاسر سر بزنید. پارک ملی کیاسر در شمال منطقه حفاظت‌شده دودانگه قرار دارد و پر از درخت‌ها و حیوانات متنوع است.

جدا از این‌ها روستای بالاده در چاردانگه هم هست که یکی از معروف‌ترین منطقه‌های گردشگری کیاسر است. قله شاهدژ هم نزدیک همین روستاست. برای رفتن به این قله باید یک برنامه کوه‌نوردی بچینید.

روستای بالاده

روستای بالاده

آبشار امدوا، روستای الندان، آبشار نوک پله، آبشار نوک پشت و آبشار کارنام هم از دیگر دیدنی‌های کیاسر هستند. البته برای رفتن به آبشارها باید برنامه جداگانه‌ای را تنظیم کنید.

آبشار نوک پشت از جاهای محبوب مازندرانی‌ها است؛ بنابراین خیلی از محلی‌ها آن را می‌شناسند و منطقه شلوغی به حساب می‌آید. اگر دوست دارید بین خانه‌های قدیمی روستاها و کوچه‌پس‌کوچه‌هایشان عکاسی کنید می‌توانید به روستای اروت و وری سر بزنید. این دو روستا خلوت هستند و جمعیت کمی در آن‌‌ها زندگی می‌کنند. 

کیاسر سه تا قلعه معروف هم دارد. اگر دوست دارید قلعه‌های تاریخی و قدیمی ببینید، می‌توانید به قلعه شهرستان، دزد قلعه و قلعه گردن سر بزنید. یک تپه تاریخی هم در کیاسر هست که به آن تپه ترکام می‌گویند. در این تپه می‌توانید سفال‌های قدیمی پیدا کنید.

دیدنی‌های دودانگه ساری

دودانگه از بکرترین منطقه‌های مازندران است. اگر تصمیم گرفتید به دره ارگت بروید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به دهستان دودانگه هم سر بزنید. دشت فریم سرا، برج رسکت، آبشار ابن و جنگل‌های سنگده از دیدنی‌های دودانگه هستند.

منطقه دودانگه رودخانه‌های زیادی هم دارد که می‌توانید کنار آن‌ها کمپ کنید. رودخانه اشک، شیرین‌ رود، تلاراز و رودخانه عروس و داماد از رودخانه‌های دودانگه هستند. 

آبشار ابن

آبشار ابن

علاوه‌بر این‌ها سد سلیمان تنگه هم از جاهای معروف دودانگه است. به این سد، سد شهید رجایی هم می‌گویند. اگر دنبال جای آرامی می‌گردید، سد سلیمان تنگه می‌تواند گزینه مناسبی باشد. 

اسم این منطقه هم داستان خودش را دارد. اسم این منطقه به زمانی برمی‌گردد که هر بخش برای خودش حاکمی داشته است. حاکم بخش ۲ تا زن داشت. زن اول ۲ پسر و زن دوم ۴ پسر برای حاکم به دنیا آوردند. او وصیت کرده‌ بود که بعد از مرگش ۲ دانگ از زمین‌ها به ۲ پسر زن اول و ۴ دانگ دیگر به ۴ پسر زن دوم برسد. اسم منطقه هم از همین تقسیم‌بندی‌ها به سر زبان‌ها افتاد.

بیشتر بخوانید: باداب سورت؛ چشمه های رنگی دیدنی کنار دریاچه چورت


شما پیش از خواندن این مطلب چیزی در مورد دره ارگت شنیده بودید؟ تا به حال به منطقه حفاظت‌شده دودانگه رفته‌اید؟ اهل کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی هستید؟ شانس دیدن حیواناتی که در این منطقه زندگی می‌کنند را داشتید؟ به داخل غار دیوخانه هم رفتید؟ شما دیگر کدام یک از مکان‌های دیدنی دودانگه و کیاسر را دیده‌اید؟ جاذبه طبیعی دیگری در این نزدیکی می‌شناسید که بخواهید به بقیه معرفی کنید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را از رفتن به دره ارگت دودانگه برای ما بنویسید.

شمال کشور جاذبه‌های طبیعی، دیدنی و تاریخی زیادی دارد. هر زمانی که خواستید که برای رفتن به شهرهای شمالی برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای اجاره ویلا، کلبه جنگلی و انواع اقامتگاه به وب سایت پینورست سر بزنید.

بهاره صفوی
بقیه‌ نوشته‌ها

من بهاره‌ام و کشف جاهای جدید رو دوست دارم. نوشتن کارمه و ترجمه تخصصم. اگر سفر نرم و ورزش نکنم روحم افسرده می‌شه و دیگه نمی‌تونم ادامه بدم. امیدوارم نوشته‌هام بهتون کمک کنه که مقصدهای جدیدتون رو پیدا کنین.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها