باغ ارم شیراز – درباره ساعت بازدید، عکس ها و صاحب باغ

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
باغ ارم شیراز – درباره ساعت بازدید، عکس ها و صاحب باغ

باغ ارم از زیباترین مکان‌های گردشگری شیراز به شمار می‌آید. اینحا ثبت میراث جهانی یونسکو شده و گردشگرهای خارجی عاشقش هستند. درباره باغ ارم حرف‌های شنیدنی زیاد است. در ادامه درباره صاحب باغ و تاریخچه‌اش صحبت می‌کنیم و عکس باغ ارم را نشان‌تان می‌دهیم.


ساعات بازدید باغ ارم شیراز

می‌توانید هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۹:۳۰ باغ را ببینید. ساعت بازدید در ۶ ماه اول تابستان نیم ساعت بیشتر می‌شود. البته اینجا در تعطیلات رسمی ‌مثل شهادت‌ها باز نیست. پنجشنبه و جمعه هم ساعت بازدید مثل روزهای قبل است.

قیمت بلیط باغ ارم۳۰۰۰ تومان برای هر نفر. دانشجوها می‌توانند با نشان دادن کارت‌شان تخفیف بگیرند.

باغ ارم

باغ ارم کجاست ؟

در بلوار ارم شیراز این باغ را پیدا می‌کنید. اینجا درست نرسیده به میدان ارم است. از راه‌های مختلفی می‌شود به باغ ارم شیراز رفت:

با وسیله شخصی: از دروازه قرآن که رد شدید، وارد بلوار جمهوری اسلامی‌ شوید. به میدان ارم که رسیدید، سمت چپ بپیچید. بعد باغ را می‌توانید ببینید. باغ ارم درست روبه‌روی دانشگاه شیراز است. باغ ارم شیراز پارکینگ ندارد. باید ماشین‌تان را در کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف پارک کنید. البته جای پارک به این راحتی‌ها پیدا نمی‌شود.

روی نقشه ببینید!

با وسیله عمومیمی‌شود خیلی راحت با مترو به باغ رفت. در ایستگاه متروی نمازی پیاده شوید. با 15 دقیقه پیاده روی به ارم می‌رسید. تاکسی‌ها هم شما را به اینجا می‌آورند. در کل استفاده از وسیله عمومی‌گزینه بهتری به شمار می‌آید.


صاحب باغ ارم شیراز

اینجا حالا در اختیار دانشگاه شیراز است. در دوره پهلوی دوم، باغ خریداری شد. بعد هم آن را به دانشگاه اهدا کردند. دانشکده حقوق بخشی از هزینه‌های نگهداری را تامین می‌کند و دانشکده کشاورزی مراقب گل‌ها و درخت‌های باغ است. به همین علت ارم را به اسم باغ گیاهشناسی هم می‌شناسند.

آدم‌های زیادی در طول تاریخ صاحب این باغ بوده‌اند. درباره تاریخچه ارم که حرف زدیم، صاحب‌های قدیمی‌ باغ را هم معرفی می‌کنیم.

تاریخ باغ ارم

برای اجاره روزانه آپارتمان لوکس مبله در هر شهری از ایران به سایت پینورست سر بزنید و آپارتمان‌های تمیز و استریل همچنین انواع اقامتگاه دیگر را در آن به راحتی پیدا و رزرو کنید.

تاریخچه باغ ارم

تاریخ دقیق احداث باغ و سازنده باغ ارم مشخص نیست. ولی مورخ‌ها می‌گویند به احتمال زیاد سلطان سنجر سلجوقی اینجا را بین سال‌های ۱۱۱۸ تا ۱۱۵۳ ساخته است، حدود ۹۰۰ سال پیش. در زمان حکمرانی سلطان سنجر، باغ‌های زیادی ساخته شد.

اسم این باغ را به یاد بهشت شداد – پادشاه عرب – ارم گذاشته‌اند. این باغ در طول تاریخ آسیب‌های زیادی دید. تا این که کریم خان زند قدرت را به دست گرفت. سلسله زندیه اهمیت زیادی برای باغ‌ها قائل بود.

کریم خان باغ را بازسازی کرد و باعث شد ارم جان دوباره‌ای بگیرد. مدتی بعد از این کار، باغ به دست ایل قشقایی به ریاست محمد قلی خان افتاد.

محمد قلی خان دستور داد یک عمارت بزرگ در ارم بسازند. او درخت‌های زیادی در باغ کاشت. از جمله درخت پرتقال، سرو ایرانی و خرمالو.

ایل قشقایی ۷۵ سال از باغ ارم به عنوان ملک خصوصی استفاده کردند. اما وقتی ناصرالدین شاه قاجار سر کار آمد، ماجرا عوض شد.

باغ ارم

در این دوران، نصیرالملک باغ را از قشقایی‌ها خرید و ساخت عمارت کنونی باغ ارم را شروع کرد. ساختمان را معمارهای معروف شیرازی از جمله میرزا محمد حسن ساختند.

از زمان قاجار تا پهلوی دوم، باغ و عمارتش به علت عوامل طبیعی آسیب زیادی دید. اما محمدرضا شاه باغ را از وارث‌ها خرید و به دانشگاه شیراز اهدا کرد.

به کمک دولت وقت، باغ از اول بازسازی شد و به شکل امروزی‌اش درآمد. باغ ارم معماری خیلی زیبایی دارد. در ادامه بیشتر درباره معماری و طراحی ارم حرف می‌زنیم.

باغ ارم

معماری باغ ارم

اینجا را به سبک باغ‌های ایرانی ساخته‌اند. این نوع باغ قدمت ۶۰۰۰ ساله دارد و از معروف‌ترین سبک‌های معماری به شمار می‌آید.

یک عمارت مرکزی بزرگ، جاری بودن آب و درخت‌های زیاد، از ویژگی‌های باغ‌های ایرانی هستند. ارم شیراز تمام این ویژگی‌ها را دارد. می‌شود درخت‌های سرسبز، جوی آب و عمارتی با شکوه را در فضای ۳ هکتاری باغ دید.

پوشش گیاهی این‌جا خیلی متنوع است. همه فکر می‌کنند این‌جا نمایشگاه گل و گیاه است. این جا ۲۰۰ گونه گل دارد و لابه لای آن‌ها گل‌های تزئینی فراوانی مثل رز و نسترن و یاس زرد و..وجود دارد. درختان این باغ هم متنوع هستند. اکالیپتوس، گردو، نارنج، سیب و…از درختان این منطقه است.

در باغ سه جای خیلی معروف است که همه درباره‌شان صحبت می‌کنند: سروناز، حوض ماهی و عمارت ارم.

سروناز، درختی است که در خیابان شرق به غرب باغ پیدایش می‌کنید. سروناز باغ ارم از بقیه درخت‌ها بلندتر است و به همین علت چنین اسمی ‌برایش انتخاب کرده‌اند. سروناز ۳۰۰۰ سال عمر دارد.

حوض ماهی‌ها

حوض ماهی باغ ارم را خیلی‌ها می‌شناسند. حوض ماهی در واقع دریاچه‌ای کوچک در وسط باغ است که ماهی‌های قرمز زیادی درونش زندگی می‌کنند. گردشگرها عاشق حوض هستند و مرتب کنارش عکس می‌گیرند.

عمارت اصلی، شگفت‌انگیزترین بخش باغ است. اینجا به سبک معماری قاجار ساخته شده است. از نمای بیرونی می‌شود دو ستون زیبای ساختمان را دید. روی دیوارها شعرهای زیبای حافظ و سعدی حکاکی شده‌اند.

بعضی وقت‌ها می‌شود داخل عمارت را دید. ولی اینجا اکثرا بسته است. ساختمان باغ ارم قدمت زیادی دارد و به همین خاطر، نمی‌شود داخلش را دید.

فضای بیرونی عمارت هم زیبایی‌های خودش را دارد. گچ‌بری‌های دیدنی و کاشی‌های رنگارنگ ساختمان، واقعا حیرت‌انگیز هستند.

در باغ می‌شود قدم زد و به صدای آب و موسیقی گوش داد. در ارم به تازگی یک بخش گل رز هم گذاشته‌اند که زیبایی خاصی دارد. اینجا امکانات دیگری هم دارد که در ادامه درباره‌شان حرف می‌زنیم.

نمای عمارت مرکزی

امکانات باغ ارم

قبل از هر چیزی می‌توانید در کافه باغ ارم استراحت کنید. این کافه انواع نوشیدنی‌های سنتی و گیاهی را دارد. بستنی و فالوده شیرازی کافه باغ ارم هم کیفیت بالایی دارند.

در باغ جایی برای عکاسی هم در نظر گرفته‌اند. می‌توانید لباس مخصوص شیرازی‌ها را کرایه کنید و با آن عکس بگیرید.

راهنماهایی هم در باغ هستند که درباره ارم و تاریخچه‌اش به گردشگرها توضیح می‌دهند.

باغ ارم شیراز خودش رستوران ندارد. در کافه می‌شود غذاهایی مثل کشک بادمجان را سفارش داد. ولی پیشنهاد می‌دهیم برای غذا خوردن به رستوران‌های بیرون باغ بروید.


رستوران‌های اطراف باغ ارم شیراز

در شیراز و اطراف باغ می‌شود بهترین رستوران‌ها را پیدا کرد.

رستوران هفت خوان شیراز

رستوران هفت خوان شیراز

این رستوران کمی از خود باغ دور است ولی نگران نباشید. از خروجی باغ فقط یک مسیر تاکسی تا آن فاصله دارید. اینجا از معروف‌ترین رستوران‌های شیراز و کل ایران است. در هفت خوان می‌توانید هر غذایی که دوست دارید را میل کنید. پیشنهاد می‌دهیم به بخش سنتی هفت خوان بروید.

روی نقشه ببینید!

قسمت سنتی دکوراسیونی کاملا سفید و روشن دارد. فضای در نظر گرفته شده برای نشستن مشتری‌ها شبیه به تخت است. رستوران سنتی هفت خوان بهترین کیفیت را در بین تمام رستوران‌های شیراز دارد.

در طبقه‌های دیگر هم غذاهای فرنگی و ایتالیایی همراه با نوشیدنی و دسر سرو می‌شود. به هفت خوان که بروید، دیگر دلتان نمی‌خواهد بیرون بیایید. اینجا فقط 4 کیلومتر با باغ ارم شیراز فاصله دارد.

رستوران شاطر عباس

رستوران شاطرعباس

اینجا هم بین گردشگرها حسابی معروف است. مرصع پلوی شاطرعباس را حتما امتحان کنید. البته باید زود به رستوران بروید تا این غذا تمام نشود.

روی نقشه ببینید!


بهترین زمان بازدید باغ ارم

هر موقع از سال بروید، باغ ارم زیبایی خاص خودش را دارد. ولی در اردیبهشت گل‌ها و درخت‌ها خیلی زیباتر هستند. برای همین هم باغ حسابی شلوغ می‌شود.

باغ ارم در پاییز هم واقعا دیدنی است. می‌توانید در خود باغ یا بلوار ارم قدم بزنید و روی برگ‌های زرد درخت‌ها راه بروید. خیلی‌ها هم که از شلوغی خوششان نمی‌آید، در زمستان به اینجا می‌آیند.

باغ ارم در شب

باغ ارم در شب زیبایی خاصی دارد. پیشنهاد می‌دهیم یک بار هم که شده باغ را در شب ببینید.


شما هم باغ ارم شیراز را دیده‌اید؟ این باغ چه امکاناتی دارد؟ چه رستوارن‌های خوبی در اطراف آن وجود دارد؟ چه فصلی برای شیرازگردی خوب است؟ از تجربه شیرازگردی خودتان در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

فکر کنم نویسنده‌ حساب بشم و چندتا کار دیگه. خیلی عشق سفرم و پینورست داره نویسندگیم رو به سفربازی‌م گره می‌زنه.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی