امامزاده زید در کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
امامزاده زید در کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار

در سال‌های اخیر تهران به شدت تغییر کرده است. با این حال هنوز تعدادی از محله‌های قدیمی شهر در میان برج‌های سربه‌فلک کشیده پنهان شده‌اند. امامزاده زید یکی از مکان‌های تاریخی و عبادتی در بازار تهران و از جاهای دیدنی منطقه 12 است.

برای تهران‌گردها منطقه 12 به قلب تاریخی شهر مشهور است و حال‌وهوای دیگری دارد.؛ چون بخش بزرگی از تاریخ تهران در این مکان شکل گرفته است. پس با پینورست همراه باشید تا برویم و ببینیم که در این امامزاده و کوچه‌پس‌کوچه‌های تاریخی چه می‌گذرد.


امامزاده زید چطور جاییه؟

اگر اهل عبادت کردن یا سر زدن به امامزاده‌ها باشید حتما فضای روشن امامزاده‌ها و آینه‌کاری‌های آنها را می‌شناسید. در ساخت امامزاده زید هم از این نوع معماری استفاده شده است. گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌های شاخص در کنار حیاط نسبتا بزرگ با یک حوض مستطیل شکل فضایی آرامش‌بخش ایجاد کرده است. جایی که در آن می‌توانید عبادت کنید یا فقط چند دقیقه از نگرانی‌های روزمره جدا شده و آرامش را تجربه کنید.

امامزاده زید

نمی‌توان با اطمینان گفت که نسب امامزاده زید به کدام‌ یک از امام‌ها برمی‌گردد یا دلیل سفر او به ایران چه بوده است. اما با توجه به اسناد موجود در خود امامزاده نسب امام زید به امام سجاد می‌رسد.

قدمت اینجا به قبل از دوران صفوی می‌رسد. این را از قدیمی‌ترین سازه امامزاده یعنی صندوق منبت‌کاری شده روی مرقد می‌توان فهمید. البته از آن دوران کمتر چیزی بافی مانده است. در زمان فتحعلی شاه قاجار بقعه قدیمی به طور کل خراب و بنای فعلی به جای آن ساخته شد.

بیشتر بخوانید: امام زاده حسن ؛ امامزاده‌ای با قدمت چند صد ساله

زیبایی امامزاده تنها در گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌های گنبد اصلی نیست. این امامزاده صحن و حجره‌های جالبی هم دارد که عمر آنها به دوران ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد. وجود این فضاسازی باعث شده محیط امامزاده آرامش زیادی داشته باشد و به همین دلیل برای افرادی که اهل عبادت هستند یک مکان عالی است.


چطوری به اینجا برسیم؟

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم امامزاده در محدوده بازار بزرگ تهران در کنار بازار کیلویی‌ها، بازار خیاط‌ها و بازار زید قرار دارد. برای رسیدن به امامزاده زید مسیرهای زیادی وجود دارد. اما ترجیحا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید؛ چرا که این منطقه داخل محدوده طرح ترافیک است. به‌علاوه در این منطقه برای پیدا کردن جای پارک دچار مشکل خواهید شد.

برای رسیدن به امامزاده زید می‌توانید از ایستگاه مترو 15 خرداد استفاده کنید. این ایستگاه در خط 1 (قرمز) مترو قرار گرفته است و یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به بازار بزرگ و امامزاده زید است. از ایستگاه که بالا بیایید باید چند دقیقه پیاده‌روی کنید تا به مقصد برسید. 

همچنین برای رفتن به اینجا می‌توانید از اتوبوس‌های بی‌آرتی استفاده کنید. ایستگاه 15 خرداد و منیریه خط بی‌آر‌تی تجریش_راه‌آهن در نزدیکی بازار بزرگ قرار گرفته است. با کمی پیاده‌روی از این ایستگاه‌ها می‌توانید خود را به امامزاده برسانید. علاوه بر اینها می‌توانید از میدان صادقیه و میدان آزادی به سمت بازار بزرگ تاکسی بگیرید. 

البته از آنجایی که این منطقه پر از گردشگر است وسیله‌های حمل‌ونقل جذاب و خاص دیگری هم در این محل پیدا می‌شوند. خیلی از اوقات کالسکه‌های خیابان ناصر خسرو با صدای سم اسب‌ها و گردش چرخ کالسکه بر روی سنگ‌فرش خیابان گردشگران را از میدان امام خمینی تا سر بازار می‌رسانند.

ماشین‌های دودی که به شکل ماشین دودی‌های قدیمی ساخته شده‌اند هم در آن اطراف گشت می‌زنند. این ماشین‌ها علاوه بر اینکه یادآور تهران قدیم هستند و خیابان‌های قدیمی را هم به گردشگران نشان می‌دهند. 

پس اگر زمانی به تهران سفر کردید حتما از این امامزاده هم دیدن کنید. فراموش هم نکنید که می‌توانید برای اجاره ویلا اطراف تهران یا آپارتمان و سوئیت در مرکز شهر از پینورست کمک بگیرید.


معماری امامزاده زید 

بخش‌های مختلف امامزاده در زمان‌های مختلف ساخته شده است. می‌توانیم اطلاعات مربوط به زمان ساخت قسمت‌های مختلف را از روی کتیبه‌های موجود در امامزاده بفهمیم. در زمان فتحعلی‌شاه بر روی گنبد امامزاده زید نقاشی‌هایی کشیده شده بود که بعدا در زمان ناصرالدین شاه قاجار با آینه‌کاری پوشانده شد. این نقاشی‌ها بعدا در زمان مرمت پیدا شده‌اند.

زمانی که پا به این مکان می‌گذارید در اولین نگاه می‌توانید حیاط و حوض مستطیل شکل وسط آن را ببینید. خود حرم در مرکز بنا ساخته شده است و اطراف آن ایوان و حجره‌ها ساخته شده‌اند. ایوان داخل صحن آن‌قدر بزرگ است که دو طبقه حجره را داخل خود جای می‌دهد.

بیشتر بخوانید: امامزاده عینعلی و زینعلی ؛ زیارتگاهی سرسبز و کمتر شناخته‌شده

گنبد فیروزه‌ای امامزاده با تزیینات فراوان نشان می‌دهد سازنده این حرم احترام زیادی به این مکان مقدس گذاشته است. وقتی به این مکان سر می‌زنید داخل امامزاده را از دست ندهید؛ چون اوج شکوه هنر معماری امامزاده زید در داخل آن نمایان می‌شود. آینه‌کاری و نورپردازی خاص آن در عین زیبایی باعث شده داخل حرم پرنور و دلباز باشد.


اینجا آرامگاه چه کساییه؟

نکته جالب دیگری که امامزاده زید را متفاوت می‌کند وجود مقبره یکی از محبوب‌ترین پادشاهان ایران در این مکان است. در یکی از ایوان‌های صحن کنار بقعه اصلی مقبره لطفعلی خان زند، آخرین پادشاه سلسله زندیه قرار دارد. سلسله زندیه به دلیل خوش‌نامی که در دوران حکومتش داشته همیشه بین مردم محبوب بوده است.

آرامگاه لطفعلی خان زند

لطفعلی خان زند، پادشاه جوان زندیه توسط آغا محمدخان قاجار به قتل رسید و به این شکل بعد از مرگش سلسله قاجار تاسیس شد. مقبره لطفعلی خان زند در پشت درب‌های شیشه‌ای ایوان قرار گرفته است. روی مقبره با سنگ مرمر تزیین شده است.

البته لطفعلی خان تنها شاه و شاهزاده‌ای نیست که در این امامزاده به خاک سپرده شده است. در این امامزاده مقبره جهان سلطان، دختر فتحعلی شاه و فتحعلی خان، نوه ۷ساله فتحعلی شاه هم قرار گرفته است. 


کی خوبه بریم امامزاده زید؟

برای بازاری‌ها امامزاده زید یک مکان عالی برای عبادت است. مراجعین از 9 صبح تا اذان مغرب می‌توانند از فضای امامزاده استفاده کنند. امامزاده زید هم مثل سایر امامزاده‌ها ورودی رایگان دارد. اما اگر کسی دوست داشته باشد می‌تواند به امامزاده کمک کند.

بیشتر بخوانید: امامزاده صالح تجریش ؛ همه چیزهایی که قبل از رفتن باید بدانید

زمان مورد نیاز برای بازدید این مکان 1 الی 2 ساعت است. اما با توجه به اینکه امامزاده یک مکان مذهبی است ممکن است دلتان بخواهد زمان بیشتری برای ماندن در کنار مقبره بگذرانید.


یک روز کامل را بگردید

بازار بزرگ تهران آن‌قدر دیدنی است که بتوانید یک روز کامل را در آن بگذرانید. می‌توانید صبح به بازار بروید، کمی خرید کنید و از دیدن بافت قدیمی منطقه لذت ببرید. چهار سوق در بازار بزرگ با گچ کاری‌های زیبا یکی از جالب‌ترین مکان‌های بازار است.

امامزاده زید

بعد از دیدن بازار به امامزاده زید بروید؛ کمی استراحت کنید و از محیط آرام امامزاده لذت ببرید. بعد از گذراندن وقت در امامزاده می‌توانید از رستوران‌های مشهور بازار استفاده کنید.

دو تا از بهترین و مشهورترین رستوران‌های بازار شرف اسلامی و مسلم هستند. این دو رستوران تقریبا همیشه شلوغ‌ هستند و برای گرفتن غذا باید کمی انتظار بکشید. اما کیفیت مناسبی دارند و غذا خوردن در این رستوران‌ها به انتظارش می‌ارزد.


شما پیش از خواندن این مطلب چیزی درباره امامزاده زید شنیده بودید؟ تابه‌حال از اینجا دیدن کرده‌اید؟ موافق هستید که تزئینات داخلی و آینه‌کاری‌ها واقعا زیبا هستند؟ راستی اگر به امامزاده زید سر زدید یادتان نرود حتما به صندوق چوبی داخل ضریح توجه کنید، چون این صندوق تنها چیزی است که قدمت امامزاده را نشان می‌دهد.

 

پرستو جابری
بقیه‌ نوشته‌ها

من پرستو جابری‌ام. چند سالیه که تولید محتوا رو به شکل حرفه‌ای دنبال می‌کنم. از یادگیری لذت می‌برم و دوست دارم هر چیزی رو که یاد می‌گیرم با بقیه قسمت کنم. به ایجاد هر ایده ناب و ساخت هر چیز جدیدی علاقمندم. به نظرم نوشتن یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت جهانیه که زندگی در آن راحت‌تر و دسترسی به اطلاعات در آن آسان‌تر است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها