تالاب عینک ؛ شهر رشت میزبان بزرگترین تالاب شهری ایران

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
تالاب عینک ؛ شهر رشت میزبان بزرگترین تالاب شهری ایران

شاید تعجب کنید که در طبیعت تالابی با نام عینک وجود دارد! اما بزرگ‌ترین تالاب شهری ایران که در شهر زیبای گیلان قرار گرفته‌، به عینک معروف است.

در ادامه برایتان می‌گوییم چرا به اینجا تالاب عینک می‌گویند و درباره زیبایی‌ها و مشکلاتی که با آن روبروست هم صحبت می‌کنیم.


تالاب عینک کجاست؟

تالاب یا مرداب عینک گیلان در غرب شهر رشت و نزدیک پارک دانشجو قرار گرفته. همانطور که گفتیم اینجا بزرگترین تالاب شهری ایران است و یکی از بهترین جاهای دیدنی گیلان  است.

تالاب عینک رشت

آدرس تالاب عینک رشت : رشت، منطقه 4، بلوار شهید افتخاری، مرداب عینک

روی نقشه ببینید!


چرا نام اینجا تالاب عینک است؟

شاید بتوانید حدس بزنید چرا این تالاب به عینک شناخته می‌شود. از بالا که به اینجا نگاه می‌کنید شکلی شبیه عینک دارد.  برای این‌که راحت‌تر تصور کنید عکس هوایی این تالاب را نگاه کنید.

عکس هوایی از تالاب که نشان می‌دهد شبیه عینک است

بیشتر بخوانید: پل خشتی نیاکو – گذرگاه چندصد ساله کنار تونل جنگلی و ساحل کیاشهر 


بزرگی تالاب عینک رشت

خوب است قبل از این‌که درباره تالاب عینک حرف بزنیم اول ببینیم تالاب یعنی چه؟

تالاب یک قسمتی از خشکی‌ست که در فصل‌های مختلف و میزان بارندگی‌های متفاوت از آب پر یا خالی می‌شوند. یک تالاب حتی می‌تواند در زمانی از سال خشک باشد.

پرندگان تالاب عینک

پس دور از ذهن نیست که بزرگی و وسعت یک تالاب می‌تواند به میزان بارندگی و فصلی که در آن هستیم بستگی داشته باشد.

الان وسعت اینجا ۴۴ هکتار است. پهنای این تالاب به‌خاطر کم شدن بارندگی و حمایت نشدن از سمت سازمان حفاظت محیط زیست ایران از ۵۵ هکتار به این عدد رسیده.

بیشتر بخوانید: خانه های سنتی گیلان ؛ ۶ خانه سنتی با معماری روستایی دلنشین


طبیعت تالاب عینک

جالب‌ترین چیزی که درمورد تالاب عینک وجود دارد این است که این تالاب در دل شهر است. فرض کنید در عبور مرور شهری می‌شود تکه‌ای از طبیعت را دید و لذت برد.

البته همین موضوع باعث آسیب‌هایی هم به این تالاب شده. مثل زباله‌هایی که در محیط تالاب پیدا می‌شود یا آسیب‌هایی که از ساخت و سازهای پشت سر هم می‌تواند به وجود بیاید.

به هرحال حال این تالاب به خوبی حال تالاب‌هایی که در دل طبیعت هستند نیست و باید به اینجا نگاه جدی‌تری با توجه به ارزشی که دارد، بشود.

تالاب عینک در دل شهر رشت

حالا در ادامه با خصوصیات بیشتر اینجا آشنا بشویم.

تالاب میزبان خوبی برای پرنده‌های مهاجر نبود!

پرنده‌های مهاجر این تالاب را به عنوان یکی از استراحتگاه‌های مخصوص خود انتخاب کرده بودند. داستان پرنده‌های مهاجر و پناه آوردن‌شان به این تالاب کمی غم‌انگیز است.

اینجا پناه بسیاری از پرنده‌های مهاجر بود و چیزی که اهمیت داشت این بود که پرنگانی به اینجا می‌آمدند که در حال انقراض بودند. پرنده‌های زیبایی مثل  پلیکان خاکستری و اردک سرحنایی.

اما بعد از گذشت زمان و بی‌توجهی مسئولان و مدیریت بد، این تالاب رو به خشکی‌ست و خبری از پرندگان در حال انقراضی که یکی از مقصدهای مهاجرتی‌شان تالاب عینک بوده نیست.

پوشش گیاهی تالاب عینک

انگار اینجا تنوع پوشش گیاهی و درختان هم کم نبوده اما همان‌طور که اشاره کردیم مدیریت بد به همه استعدادهای این محل آسیب زده.

قبلا درخت‌هایی مثل ازگیل، انار وحشی و خیزران در اطراف تالاب خیلی زیاد پیدا می‌شد. اما حالا در چند دهه اخیر، با روند غیرقابل کنترل ساخت و سازها، اکوسیستم این طبیعت در وضع خوبی نیست و خیلی از این گونه‌های گیاهی هم از بین رفته.

ماهیگیری در تالاب عینک گیلان

بیشتر بخوانید: شمال گردی متفاوت ؛ جاهای دیدنی و مناطق بکر شمال را دوباره کشف کنید!

ماهیگیری در تالاب

تالاب عینک از گذشته تا به الان یک پاتوق ماهیگیری خوبی است. انواع ماهی های پرورشی مثل قزل آلا و ماهی سفید را می‌شود از این تالاب صید کرد.

اگر سنبل‌های آبی اجازه بدهند که نور به آبزیان این تالاب برسدو اکسیژن آب را کم نکنند، ماهیگیری هم‌چنان می‌تواند در اینجا ادامه داشته باشد.

شیطان زیبای تالاب؛ سنبل آبی

جدا از مشکلاتی که شهر برای این تالاب به وجود آورده خود طبیعت هم کمی این تالاب را اذیت کرده.در سال های اخیر  شیطان زیبای تالاب، گل سنبل آبی لطمه زیادی به تالاب زده است.

پاکسازی تالاب از سنبل آبی توسط مردم

سنبل آبی گلی‌ست که در تالاب به شدت در حال رویش و زیاد شدن است. این گل دارد بخشی از این تالاب را از بین می‌برد. با این‌که مردم در حرکتی خودجوش سعی کردند به داد این تالاب برسند و گل‌ها را چیده و تالاب را تمیز کرده‌اند اما باز هم این گل دست از سر این تالاب برنداشته.


دیدنی‌ های اطراف تالاب عینک

باغ سالار روبه‌روی تالاب عینک است. داستان جالب این باغ این است که تنها یخچال طبیعی باقی‌مانده در شمال گیلان در این باغ وجود دارد و با رسیدگی‌هایی که به آن شده دوباره این یخچال طبیعی زنده شده است. پس دیدنش خالی از لطف نیست.

پارک مفاخر هم بخشی از این باغ است. هرکدام از خیابان‌هایش به نام یکی از چهره‌های معروف علمی، فرهنگی و هنری ثبت شده. فضای سبز اینجا دیدنی و متنوع است. درخت‌هایی مثل افرا، توسکا و بلوط که بومی گیلان هستند در اینجا فراوان‌اند.

امکانات این پارک برای یک پیاده‌روی و تفریح روزانه تقریبا کامل است. امکاناتی مثل فضای سبز زیبا، کتابخانه، وسایل بازی و ورزشی یک پیک‌نیک خوب را در شهر رشت می‌تواند رقم بزند.

پارک دانشجو  هم که پهلوی تالاب است و ادامه تالاب در پارک قرار دارد. می‌شود در تالاب قایق‌سواری هم کرد.

پارک دانشجو رشت

اینجا فضای سبز خوب و وسایل ورزشی و بازی دارد. ۷۰۰۰۰ متر مربع هم مساحت دارد.

اگر هم بعد از گشت و گذارتان خواستید دلی از عزا در بیاورید و غذای خوبی همان اطراف میل کنید بهتان سفره‌خانه سنتی دانشجو یا رستوران سنتی می رشت را پیشنهاد می‌کنیم که هر دو در خیابان افتخاری رشت قرار دارند. خلاصه از غذاهای محلی رشت نمی‌شود گذشت!

بیشتر بخوانید: رستوران‌های معروف رشت ؛ لذت طعم کباب ترش و دوش‌کباب در گیلان


یک صحبت کوتاه با طبیعت دوستان

در حال حاضر این مرداب منحصر به فرد با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. باعث تاسف است که یکی از این مشکلات را خود ما به وجور آوردیم و آن هم رها کردن زباله در این منطقه با ارزش است!

رهاسازی زباله در طبیعت

شاید لازم باشد کمی مهربان‌تر و باتوجه‌تر به طبیعت نگاه کنیم. امیدواریم در آینده چهره این تالاب زیبا با زباله‌های ما پوشیده نشود و بتواند نفسی راحت بکشد.


آیا پیش از خواندن این مطلب می‌دانستید که تالابی به نام تالاب عینک در رشت وجود دارد؟ آیا تا به حال این تالاب را از نزدیک دیده‌اید؟ آیا تجربه ماهیگری در این تالاب را دارید؟ چه جاذبه طبیعی و دیدنی در نزدیکی و اطراف این تالاب بلد هستید که دیدنش را به بقیه پیشنهاد می‌دهید؟ تجربه خودتان را از دیدن این تالاب با ما و بقیه به اشتراک بگذارید.

اگر با خواندن این مطلب ترغیب شده‌اید که به رشت سفر کنید و در مورد محل اقامتتان نگرانی دارید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. انواع اقامتگاه از اجاره ویلا و سوئیت در سایت با بهترین قیمت و کیفیت گیچین شده است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها