مرداب دیوک ؛ جاذبه ناشناخته در کلادشت

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
مرداب دیوک ؛ جاذبه ناشناخته در کلادشت

کلاردشت چندان نیازی به‌معرفی ندارد. شهری با طبیعت زیبا و نزدیک به تهران که همیشه یکی از مقصد‌های محبوب گرشگران مخصوصا در روزهای تعطیل است. اما در این شهر زیبا یک جاذبه کمتر شناخته شده وجود دارد؛ مرداب دیوک با وجود طبیعت دست‌نخورده و دور از آسیب انسان هنوز برای بسیاری ناشناخته مانده.

در ادامه این مطلب از مجله گردشگری پینورست با ما همراه باشید تا با هم سری به این مرداب مرموز بزنیم.


مرداب دیوک؛ دریاچه‌ای پوشده شده از خزه

سفر به مرداب دیوک شباهت زیادی به خواب و رویا دارد. رویایی که ترجیح می‌دهید تا مدت‌ها در آن باقی بمانید. حتی نگاه کردن به عکس‌های این منطقه هم به شما احساس آرامش می‌دهد. کسی چه می‌داند؛ شاید این احساس ناشی از این باشد که این مرداب هم روزی می‌خواست دریا شود.

از حال‌و‌هوای مرداب دیوک کمی فاصله بگیریم و به توصیف طبیعت آن بپردازیم. این منطقه از بکر‌ترین نقاط استان مازندران و کلاردشت است و با نام‌‌های داروک و داریوک هم شناخته می‌شود. جز فضای کلی حاکم بر مرداب ناشناخته بودن منشا و چگونگی پیدایش این دریاچه خزه شما را یاد بعضی فیلم‌های مرموز و ترسناک می‌اندازد.

مرداب دیوک

هنگام قدم زدن در جنگل هوای پر از مه، درختان انبوه، تابش نور خورشید از لابه‌لای شاخه و برگ‌های درختان و هوای بسیار پاک ساعت‌های فراموش‌نشدنی را برای هر بیننده‌ای خواهد ساخت. تمامی این جلوه‌ها در کنار خزه‌های روی سنگ‌ها و صخره‌ها و بوته‌های انبوه، مرداب دیوک را به محلی پر از آرامش تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید: هریجان ؛ آبشاری پنهان در دل صخره‌ها

بر روی سطح آب مرداب دیوک رنگ سبزی دیده می‌شود. این شکل و رنگ‌ها در طول سالیان و خزه بستن سراسری روی دریاچه، این مرداب را پدید آورده‌اند. بر روی این آب‌های ساکن سال‌های زیادی می‌شود که درخت بزرگ و تنومندی افتاده است.

با رعایت نکات ایمنی و حواس جمع می‌توانید با کمک این درخت به میان مرداب بروید و لحظات خود را در این طبیعت بهشت‌گونه ثبت کنید. این منطقه به‌علت همین بکر بودن و قرار داشتن در دل جنگل‌های کلاردشت نیازمند رعایت نکاتی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.


چطوری خودمون رو به مقصد برسونیم؟

همان‌طور که گفتیم برای رسیدن به مرداب از تهران فاصله خیلی زیادی ندارید. این مرداب زیبا و فوق‌العاده در فاصله حدودا ۱۹۰ کیلومتری تهران و نزدیک روستای پیمبور قرار دارد. مسیر رسیدن به آن از جاده زیبای چالوس می‌گذرد.

پس از ورود به شهر مرزن‌آباد باید به‌سمت کلارشت مسیر خود را ادامه دهید. در کلاردشت اول به میدان فرمانداری و پس از آن به منطقه مشهور کرد‌محله بروید. از این محل تا روستای پیمبور فاصله چندانی ندارید.

خیلی از مسافران با ماشین آفرود مسیری را در جنگل تا رسیدن به دریاچه طی ‌می‌کنند. اما ترجیحا این کار را انجام ندهید. با قدم زدن هم لذت بیشتری از جنگل و هوای آن خواهید برد و هم‌زمان زمین این منطقه در طولانی مدت دچار فرسایش و از بین رفتن تدریجی نمی‌شود. مسیر پیاده‌روی کمی شیب سربالایی دارد. از این جهت کمی آمادگی بدنی طی کردن مسیر را بسیار ساده‌تر می‌کند.

اگر زمانی تصمیم گرفتید که برای دیدن این مرداب راهی شوید می‌توانید برای اجاره آپارتمان مبله در چالوس و کلاردشت به سایت پینورست سر بزنید.


برای رفتن به مرداب دیوک چه چیزهایی با خودمون ببریم؟

هنگام سفر به مرداب دیوک ترجیحا بار زیادی همراه نبرید و اصطلاحا سبک سفر کنید تا پیاده‌روی و قدم زدن درون این جنگل لذت بیشتری برای شما داشته باشد. استفاده از کوله‌پشتی و کفش‌های پیاده‌روی استاندارد از دیگر ملزومات سفر آسوده به این مرداب است.

پیش از این درباره کفش و کوله‌های مختلف و تناسب آنها با پیاده‌روی در هر محیط  در بلاگ پینورست نوشته‌ایم. در کنار سفر سبک حتما مایحتاج ضروری خود را همراه ببرید. امکانات رفاهی و وسایل ضروری طبعا در مسیر جنگل وجود ندارد. تنقلات، آب آشامیدنی کافی، وعده غذایی به‌میزان ضروری، لباس گرم مثل بارانی و کیسه‌خواب از موارد ضروری محسوب می‌شوند. نکته مهم دیگر همراه بردن کیسه زباله و جا‌نگذاشتن هیچ زباله‌ای درون جنگل است. باقی ماندن هر‌گونه پس‌ماندجدا از زشت کردن محیط این مرداب خسارت‌های جدی هم به‌دنبال دارد.

بیشتر بخوانید: ساحل رادیو دریا ؛ معروف‌ترین ساحل چالوس

پیاده‌روی تا رسیدن به مرداب و مناطق بکر در این جنگل بین دو تا سه ساعت زمان می‌برد. به‌همین دلیل آمادگی و همراه داشتن وسایل مناسب اهمیت زیادی دارد.


زمستان به اینجا نروید!

با نگاهی به عکس‌ها و تصاویر مرداب دیوک در اینترنت متوجه خواهید شد که این منطقه تقریبا در تمامی طول سال جز زمستان‌های بسیار سرد و برفی بسیار زیبا است و امکان سفر به آنجا وجود دارد.

فصل‌های بهار و تابستان مناسب‌ترین فصل‌ برای سفر هستند. در چند ماه ابتدایی سال گونه‌های متنوع گیاهی و درختان پربار را خواهید دید. تابش آفتاب از میان درختان لذتی وصف نشدنی را در وجود هر مسافری بیدار می‌کند.

مرداب دیوک

در فصل پائیز دشواری بیشتری برای سفر به مرداب دیوک وجود دارد. اما نقاشی طبیعت، ریزش برگ‌ها و انبوه شدن آنها بر روی زمین حال‌و‌هوای متفاوت و کمی غریب همراه خود دارد. زمستان‌ها به‌علت افت دما و برف‌های سنگین و حتی حضور بعضی جانوران در این مرداب فصل مناسبی برای سفر نیست.


این نکات رو فراموش نکنید

حتما در ذهن داشته باشید ماندن در این مرداب و جنگل به‌علت فضای نزدیک به طبیعت واقعی نیاز به مهارت و دانستن برخی اصول ضروری دارد. خیلی از گردشگران در زمستان رد‌پای گرگ را بر روی برف‌ها دیده‌اند و در باقی فصول هم گونه‌های مختلفی از حیوانات در این منطقه وجود دارند. به همین جهت احتیاط و به‌خصوص توجه برای آزار‌ ندیدن حیوانات ضروری است.

مرداب دیوک

در صورت نداشتن صداهای بلند اگر حیوانات نترسند می‌توانید از آهو‌ها و روباه‌‌های بسیار زیبا عکاسی کنید. ترساندن این حیوانات حتی ممکن است آنها را به‌سادگی از زیستگاه طبیعی خود فراری بدهد. این اتفاق در طولانی مدت تاثیرات زیان‌باری بر روی اکو‌سیستم و محیط‌ زیست منطقه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: مرداب هسل؛ بوم رنگارنگ نقاشی در چالوس

نکته مهم دیگر: به‌هیچ وجه تنها به این منطقه سفر نکنید. چون جز امکان روبه‌رو شدن با بعضی حیوانات خطرناک به‌علت شباهت زیاد اکثر نقاط جنگل احتمالا گم خواهید شد. در صورت تصمیم برای گذراندن شب در اینجا هم سعی کنید تعدادتان کم نباشد. اما با وجود همین دشواری‌ها یک‌بار سفر به مرداب دیوک کافی است تا برای بازگشت دوباره لحظه‌شماری کنید. 


بعد از دیدن مرداب دیوک اینجاها را هم ببینید

پس از وسایل ضروری که نام بردیم همراه داشتن دوربین عکاسی هم از مواردی است که ترجیحا همراه خود داشته باشید. مرداب دیوک پر از پدیده‌های غافل‌گیر کننده است. در صورت عکس‌بردای نکردن از أنجا احتمالا هنگام برگشت حسرت خواهید خورد.

در صورت داشتن زمان کافی می‌توانید به جاذبه‌های اطراف مرداب دیوک هم سری بزنید. جز کلاردشت و جنگل‌های اطراف، دریاچه زیبای پیشنبور و آبشار آن از دیدنی‌ترین نقاط در آن منطقه محسوب می‌شوند. روستا‌های لش‌سر، بازار‌سر و پیشنبور از دیگر جاذبه‌های اطراف مرداب دیوک محسوب می‌شوند.


مسلما با رعایت یک سری نکات ساده و کمی احتیاط یک سفر پر از تجربه و خاطره در مرداب دیوک خواهید داشت. هنگام سفر اوقات بسیار خوش و پر از تجربه‌های تازه و نو را برای شما آرزو می‌کنیم. اگر پیش از این به اینجا سفر کرده‌اید حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید. 

اگر اهل سفر و دیدن جاهای جدید باشید حتما باید خوب بدانید که پیدا کردن محل اقامت مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی هر فردی است. شما می‌توانید با رزرو اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را از این بابت راحت کنید. انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا ویلا استخردار با قیمت مناسب و کیفیت خوب در پینورست گلچین شده است.

 

آرش
آرش روحی
برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی